Мінрегіон запустив портал про містобудівний законопроєкт

Мінрегіон запустив портал про містобудівний законопроєкт

Мінрегіон запустив портал про містобудівний законопроєкт
Фото: Pexels

Міністерство розвитку громад та територій України запустило інтернет-портал, присвячений законопроєкту №5655 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності".

Про це повідомляється на Facebook-сторінці Мінрегіону.

"В Україні запустили портал про реформу містобудування, на якому можна ознайомитися з концепцією реформи, переглянути відео обговорень та отримати відповіді на найпоширеніші запитання", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що, зокрема, портал містить інформацію про законопроєкт №5655, а також "головні "міфи" про документ та відповіді". Міністерство стверджує, що він також надає можливість відвідувачам поставити запитання щодо реформи та отримати зворотний зв'язок.

Портал доступний за посиланням.

Народні депутати ухвалили законопроєкт 5655 1 липня 2021 року. Документ, зокрема, передбачає ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ), яка раніше виконувала функції з державного містобудівного нагляду. Цей орган погоджував введення об'єктів в експлуатацію. Після ліквідації ДАБІ замовник має можливість сам обирати, хто буде контролювати будівництво: виконавчий орган сільської, селищної, міської ради з питань містобудівного контролю чи приватні контролери – уповноважені юридичні особи, з якими він укладає договір.

Ще одне положення законопроєкту – створення єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Реєстрація права на виконання підготовчих та будівельних робіт відбуватиметься тільки через цю електронну систему. Право користуватися цим реєстром нададуть нотаріусам та державним реєстраторам.

Що не так із містобудівним законопроєктом

Українські архітектори виступили проти ухвалення законопроєкту. Вони заявили, що законопроєкт посягає на авторське право архітекторів – авторські майнові права з ухваленням закону можна буде передавати.

Критика на адресу документа пролунала й від мерів українських міст.

Як наголосив мер Києва Віталій Кличко, запропонований законопроєкт повністю нівелює контроль міст за будівництвом, а отже легалізує самовільне будівництво.

створює умови для монопольного централізованого допуску будівельників на ринок. А тим хто зайде, буде дозволено створити приватний орган контролю містобудівної діяльності без жодного впливу держави чи місцевого самоврядування!", — зауважив Кличко.

За його словами, законопроєкт порушуватиме права як власників земельних ділянок, так і жителів громад.

Асоціація міст України, мери міст неодноразово наголошували і закликають депутатів допрацювати законопроект 5655, обговорити його з громадськістю, з професійними середовищами, місцевим самоврядування. Лише після цього виносити на голосування в парламент, наголосив мер Києва.

Про те, що реформа містобудування потребує обговорення за участі усіх сторін процесу заявив і мер Львова Андрій Садовий. Він закликав відкласти розгляд законопроєкту.

"Згідно з пропонованим законопроєктом контрольні функції отримає приватна інспектуюча компанія. Її може створити, наприклад, сам забудовник. Натомість представники міської ради навіть не матимуть права потрапити на територію, де відбувається будівництво", – пояснив він у Facebook.

Деякі українські архітектори записали відеозвернення з закликом до народних депутатів не ухвалювати законопроєкт 5655 щодо реформи містобудування.

Зокрема, редактор та видавець літератури з архітектури та урбаністики Дмитро Настека записав і розмістив у Facebook відеозвернення. У ньому він назвав законопроєкт "просто свавільним". За його словами, у законопроєкті не враховуються інтереси архітекторів щодо збереження їхнього авторського права.

"Зробіть так, щоб та форма закону, яка є зараз, не стала нормою цивільного права. Переробіть закон, інакше це буде лихо для всіх. Зробіть закон нормальним, а потім його проголосуйте", — закликав у відеозверненні Настека.

Архітектор, дитячий викладач архітектури та доброволець Антон Целовальник у своєму відео зазначив, законопроєкт не є справедливим.

"Він написаний не для того, щоб покращити наше життя, а для того, щоб покращити життя невеликої кількості людей", — наголосив він.

Проти документа виступила й заступниця голови Архітектурної палати України Анна Кирій, повідомляє Українська правда.

"Це створює велике корупційне вікно з центрального органу виконавчої влади, а з міністра — одного з найвпливовіших людей в державі. Ось де формують реальну монополію", — зазначила вона.

На сайті президента зареєстрована петиція із закликом заборонити законопроєкт N5655.

"Нові містобудівні норми під виглядом лібералізації містобудівної сфери та пришвидшення будівництв фактично розв'язують руки великим забудовникам, яким тепер не доведеться проходити перевірки від органів місцевого самоврядування. Перевірки будівництв та документації за цим проєктом можуть бути здійснені приватними фірмами, а роль головних архітекторів міст у цьому процесі значно обмежується. Окрім цього пропонується створити "Містобудівну палату" при Міністерстві розвитку регіонів, повноваження якої дуже схожі з сумнозвісною "Тендерною Палатою", — зазначається в її тексті.

Петиція набрала вже понад 42 тисячі голосів із необхідних 25 тисяч.

Читайте також

Рада ухвалила закон щодо реформування містобудування. Що передбачає і чому мери та архітектори проти

На початок