Венеціанська комісія змінила висновок щодо реформи Конституційного суду

Венеціанська комісія змінила висновок щодо реформи Конституційного суду

Венеціанська комісія змінила висновок щодо реформи Конституційного суду
. Конституційний суд. Фото: УНІАН

Венеціанська комісія опублікувала оновлений висновок щодо законопроєкту №7662 про удосконалення порядку відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду. Висновок опублікований на сайті комісії.

У новому висновку вона наголосила на двох важливих моментах:

  • У Дорадчу групу експертів, яка перевірятиме кандидатів у КСУ, необхідно включити ще одного, сьомого, члена з міжнародних експертів. Цей сьомий незалежний експерт дозволить нівелювати політичний вплив на комісію.
  • Рішення Дорадчої групи експертів мають бути обов’язковими. За жодних обставин кандидат, який пройшов їхню перевірку з негативним результатом, не може стати суддею КСУ.

Ухвалений Верховною Радою законопроєкт наразі передбачає шістьох членів ДГЕ, з яких троє є незалежними експертами, а решта призначаються президентом, Верховною Радою і З’їздом суддів, при чому без голосу останніх жодне рішення ухвалити неможливо.

"Це — однозначний сигнал, що Комісія наполягає на європейських цінностях та принципах верховенства права, а робити Україні знижку через війну та інші обставини ніхто не буде", — сказав голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков.

Що відомо про євроінтеграційний законопроєкт про КСУ

7 червня Європейська комісія рекомендувала надати Україні статус кандидата в ЄС за умови, що надалі в країні проведуть низку важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами, корупцією та основоположними правами. Водночас президент Франції наголосив, що якби не війна, Україна б не отримала цей статус. 23 червня ЄС остаточно надав Україні статус кандидата.

23 листопада Венеційська комісія надала терміновий висновок щодо законопроєкту про удосконалення порядку відбору кандидатур на посаду судді Конституційного суду України на конкурсних засадах. Ухвалення законопроєкту № 7662 є однією із семи вимог ЄС для просування України на шляху до Євросоюзу.

13 грудня Верховна рада увалила в цілому проєкт закону №7662. За словами правозахисників, чинна редакція документа містить ризики узурпації судової влади.

Читайте також

Як Україна отримала статус кандидата в ЄС — репортаж з Брюсселя

Статус кандидата до ЄС: що це змінить для України та чи допоможе закінчити війну

"Візьмемо свій Еверест": Зеленський нагадав про сім вимог до України для членства в ЄС

На початок