Зеленський підписав закон про ліквідацію Окружного адмінсуду Києва

Зеленський підписав закон про ліквідацію Окружного адмінсуду Києва

Доповнено
Зеленський підписав закон про ліквідацію Окружного адмінсуду Києва
фото: УНІАН

Парламент проголосував законопроєкт №5369 про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва, голова якого Павло Вовк нещодавно потрапив під персональні санкції США. Президент Володимир Зеленський поставив свій підпис під документом.

Про це 13 грудня повідомляється на сайті Верховної ради.

"(Проєкт закону — ред.) повернуто з підписом від президента", — йдеться у повідомленні.

Депутат від "Голосу" Ярослав Железняк зазначив, що депутати у Верховній раді проголосували також за законопроєкт №5370 про утворення Київського міського окружного адміністративного суду.

За ліквідацію проголосували 310 нардепів, повідомив голова правління аналітичного центру Фундація DEJURE Михайло Жернаков. Так, голоси по фракціях віддали: "Слуга народу — 19, "ЄС" — 24, "Батьківщина" — 11, "Платформа за життя та мир" — 20, "За майбутнє" — 12, "Голос" – 13, "Довіра" – 14, "Відновлення України" – 13, позафракційні – 9.

Рішення про створення нового суду підтримали 326 парламентарів.

З дня набрання чинності цим законом ОАСК припиняє здійснення правосуддя, а розгляд і вирішення адміністративних справ, підсудних цьому суду, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду здійснюватиметься Київським окружним адміністративним судом.

Що кажуть в ОАСК про рішення депутатів

В Окружному суді зазначили, що ухвалений Радою законопроєкт "не відповідає положенням Конституції України, положенням процесуального законодавства та вимогам воєнного часу".

"Найбільшу шкоду від такого рішення відчують українці, які, фактично, будуть позбавлені доступу до правосуддя в той час, коли вся країна вже бореться із зовнішнім ворогом – Російською Федерацією. Передбачається, що десятки тисяч справ, які перебувають на сьогодні в провадженні ОАСК, буде передано спочатку до Київського окружного адміністративного суду, а потім до Київського міського окружного адміністративного суду. І кожного разу розгляд справ буде починатися спочатку. У пояснювальній записці законопроєкту йдеться про те, що він розроблений для забезпечення доступності правосуддя, однак, на практиці, це навпаки", — йдеться в повідомленні.

Як ліквідація ОАСК вплине на суддів

У Центрі спільних дій зазначають, що ліквідація суду ще не означає відставку суддів ОАСК, "які неодноразово потрапляли в скандали та антикорупційні розслідування".

"Вони все ще залишаються суддями і завжди є ризик, що вони навіть продовжать працювати у новоствореному КМОАС", — додали у Центрі і зауважили, що необхідно провести реформу Вищої Ради Правосуддя, яка має займатися очищенням судової системи від недоброчесних суддів, а також слідкувати, чи призначать доброчесних суддів на вакантні місця у Конституційному Суді.

Юрист фундації DEJURE Степан Берко у коментарі Суспільному розповів, що коли цей закон набере чинності, то Павло Вовк та інші судді ОАСКу не зможуть більше здійснювати правосуддя, а справи, які вони розглядають передадуть в Київській окружний адміністративний суд, тобто суд Київської області.

"Є ймовірність, що створиться новий ОАСК, бо ті повноваження, які він має – це дуже ласий шматочок. Важливо, щоб зараз запрацювала Вища рада правосуддя, Вища кваліфікаційна комісія й обидва органи зможуть звільнити всіх суддів ОАСКу за дисциплінарними скаргами. Бо зараз ці судді зберігають статус судді, вони будуть отримувати суддівську винагороду тільки рішення не можуть ухвалювати. Тепер потрібно формувати новий суд, бо цей закон його створює. Він буде інакше називатися (Київський міський окружний адміністративний суд — ред.) і туди потрібен дуже чіткий добір суддів", — зазначив він. Берко пояснив, що частину повноважень з новоутвореного суду необхідно зняти і віддати Верховному суду.

"ОАСК, тобто Київський окружний суд відрізняється тим, що він розташований в столиці і всі рішення чи бездіяльність київських органів оскаржується до ОАСК. Тобто рішення державних органів влади, міністерств, поліції, національних регуляторів з питань енергетиків, фінансових послуг, рішення Кабміну — це все до ОАСК. Тому ОАСК і став таким одіозним. Всі рішення по київським забудовам це ОАСК, звільнення Уляни Супрун це ОАСК, скасування змін до підручників з історії, щодо УПА та інших питань визвольного руху ну і як не згадати справи, щодо імовірного поновлення Януковича на посаді – це все робилося через ОАСК", — зауважив він.

Чому вирішили ліквідувати ОАСК

ОАСК є судом першої інстанції, який розглядає суперечки щодо виборчого процесу, прийняття, проходження чи звільнення з державної служби, справи про оскарження рішень органів державної влади чи місцевого самоврядування, які розташовані у Києві.

Президент Володимир Зеленський ще 13 квітня 2021 року вніс до Ради цей законопроєкт як невідкладний.

"Сьогодні я вношу до парламенту законопроєкт про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва. Суду, який так і не зміг повернути довіру до себе, але впорався з поверненням скандалів і дивних рішень, далеких від розуміння справедливості. Досить сейфів, набитих мільйонами готівки, у пов’язаних із керівництвом суду осіб або очікування чергових записів скандальних розмов з кабінетів суддів, які думають, що переважують усе в нашій країні. Суд, одним рішенням якого може бути поставлений хрест на будь-якому досягненні держави, будь-якій реформі, буде ліквідований", — заявив тоді президент.

Одним з останніх рішень Окружного адміністративного суду Києва було зняття статусу памʼятки з будівлі "Квітів України", що фактично дозволяє забудовнику знести цю споруду. Воно викликало резонанс у суспільстві та незадоволення з боку міської влади КМДА, яка планує подати апеляцію на відповідне рішення суду.

До цього суд Києва задовольнив позов Ігоря Коломойського до Нацбанку щодо націоналізації "Приватбанку", а також про перейменування Української православної церкви Московського патріархату — тоді судді ухвалили рішення через можливе втручання держави у сферу діяльності релігійної організації як юридичної особи.

Крім цього, головою ОАСК є Павло Вовк, якого НАБУ підозрює у створенні злочинної організації з метою захоплення державної влади шляхом встановлення контролю над Вищою кваліфікаційною комісією суддів, Вищою радою правосуддя та створення штучних перешкод у їх роботі.

Проти Вовка в США застосували санкції. Це зробили через вимагання хабарів в обмін на втручання в судові та інші державні процеси. Сам Вовк заявив, що введення санкцій не стало для нього несподіванкою, а Держдеп США, за його словами, ввели в оману "певні міжнародні структури".

На початок