У Чернігові проголосували за звернення про заборону УПЦ, а колишні депутати від "ОПЗЖ" покинули залу: як це відбувалося

У Чернігові проголосували за звернення про заборону УПЦ, а колишні депутати від "ОПЗЖ" покинули залу: як це відбувалося

Доповнено
У Чернігові проголосували за звернення про заборону УПЦ, а колишні депутати від "ОПЗЖ" покинули залу: як це відбувалося
ФОТО: Wikipedia.org

Депутати Чернігівської міської ради ухвалили звернення до Верховної Ради та Президента України з пропозицією заборонити структурні підрозділи Російської православної церкви в Україні. Зокрема пропонують заборонити діяльність Української православної церкви, яка підпорядковується московському патріархату.

Як за це звернення проголосували на сесії 24 депутати з 25 присутніх, чому колишні депутати від "ОПЗЖ", а нині позафракційні покинули сесійну залу, як відреагували на звернення в Чернігівській єпархії Української православної церкви та яка думка з цього приводу у релігієзнавця Петра Кралюка, читайте у нашому матеріалі.

Питання про заборону порушувалось неодноразово

Питання щодо звернення запропонували внести до порядку денного перед початком сесії депутатка від фракції "Європейська Солідарність" Ірина Соломаха.

Ірина Соломаха
Ірина Соломаха. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Зараз діють закони воєнного часу і будь-які зміни Конституції неможливі. Але, якщо більшість громад звернеться до Верховної Ради, то той законопроєкт, який подали мої колеги по партії, — він зможе спрацювати. І ми на сьогодні хочемо підтримати законодавчу владу на рівні місцевого самоврядування, щоб дати їм інструмент внести зміни в закон і заборонити московську церкву в Україні", — каже депутатка.

За її словами, зараз потрібна максимальна кількість звернень до Верховної Ради з приводу заборони від громад по всій Україні. Своєю чергою, релігієзнавець Петро Кралюк говорить, що подібні звернення можуть зрушити справу з місця.

Петро Кралюк
Петро Кралюк. ФОТО: Wikipedia.org
"Питання про заборону діяльності Української православної церкви, яка реально підпорядкована московському патріархату, порушується вже неодноразово. У Верховній Раді є навіть законопроєкти, які передбачають таку заборону. І звернення Чернігівської міської ради може стати ще одною краплею в цю справу. Влада готова йти на певні кроки, тим більше, що ці обшуки отримали відповідний резонанс у суспільстві", — зазначив Кралюк.

В онкодиспансер та у виробничих питаннях

Перед голосуванням за це питання — представники колишньої фракції "ОПЗЖ", а нині позафракційні, Віталій Голець та Павло Вовк залишили сесійну залу. Після цього Суспільне зв’язалося з ними телефоном, аби дізнатись у чому причина їхнього виходу із зали. Павло Вовк повідомив, що покинув сесійну залу ще раніше, і це пов’язане з виробничими питаннями. Віталій Голець прокоментував це так:

"Мені терміново потрібно було в онкодиспансер. Я тут допомагаю одним людям, завтра у них операція, тому треба було до лікаря їхати. Я не підтримую жодним чином будь-які колабораціоністські церкви, але я був вимушений терміново поїхати в лікарню".
Віталій Голець
Віталій Голець. ФОТО: Північна Брама

По суті звернення Голець не зміг нічого прокоментувати, адже за його словами, тексту звернення йому не надали.

"Якщо якась фракція чи хтось у чомусь винен, то я не заперечую. Але наша країна воює за цінності, зокрема за права людини, демократію. Ми маємо чимось відрізнятись від дикунів, які в Росії знаходяться", — сказав Голець.

Також не голосував за це питання, хоча був присутній, депутат від фракції "Слуга народу" Юрій Тарасовець.

"Заява міської ради — це не закон"

Секретар Чернігівської єпархії Української православної церкви Ігор Пидан каже, що вперше про це звернення дізнався від журналістів Суспільного. Він вважає, що "кожен має займатися своїми справами", а подібні звернення "не входять у компетенції міської ради".

Ігор Пидан
Ігор Пидан. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Заява міської ради — це не закон. Закони України ухвалюються у Верховній Раді та подаються Президентом України. Це їхнє право звертатися, я ж не можу заборонити комусь звертатись. Якщо міська рада вважає, що на сьогодні доцільніше ухвалювати рішення по церкві, а не займатись нашим містом — це їхнє право", — каже секретар.

За словами Ігоря Пидана, церкви УПЦ у Чернігові постраждали, так само як і будинки мирних мешканців.

"У нас церква виходить у всьому винувата. Церква так само постраждала, як і мирні мешканці. В селі Лукашівка церкву розбили, на кладовищі «Яцево» теж церкву розбили. Церква — це не тільки храм, а також і люди, які ходять до церкви", — запевнив Пидан.

На думку секретаря Чернігівської єпархії УПЦ, їхні парафіяни не хочуть переходити до іншої церкви. Про це він у них питав особисто.

"Я у своїй громаді у Троїцькому соборі ставив питання: «Люди добрі, хочу почути вашу думку з приводу того, як ми будемо йти далі». Всі люди мені відповіли: «Батюшка, ми нікуди не переходимо». Кажуть, що знають куди ходять, і ходять вони до Бога. Якби ставало питання, що ми підтримуємо не того, кого треба, то цієї церкви давно б уже не було", — стверджує секретар єпархії.

Нагадаємо, що 22 листопада СБУ заявила, що проводить контррозвідувальні безпекові заходи у Києві в Києво-Печерській Лаврі, що перебуває в підпорядкуванні УПЦ. Тоді казали, що ці заходи відбуваються в межах роботи з протидії підривній діяльності російських спецслужб в Україні.

Своєю чергою, 25 листопада у Чернівцях у Свято-Миколаївському соборі СБУ проводило обшуки. У СБУ повідомили, що у Свято-Миколаївському соборі знайшли документи, які підтверджують наявність російського громадянства у керівників єпархіальних структур. Також виявили "методички" від кураторів з Москви нібито щодо того, як проводити церковні літургії після повномасштабного вторгнення.

Детальніше дивіться у сюжеті:

Читайте також

З полону повернули трьох військових з Чернігівщини, які були на ЧАЕС

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок