Від 300 до 600 досліджень у день. Вірусологи Тернопольського ОЛЦ розповідають

Від 300 до 600 досліджень у день. Вірусологи Тернопольського ОЛЦ розповідають

Від 300 до 600 досліджень у день. Вірусологи Тернопольського ОЛЦ розповідають оригінальне

За день у Тернопільському обласному лабораторному центрі роблять від 300-сот до 600-сот тестів. Кожну партію матеріалів досліджують від 6-ти до 7-ми годин. Працюють позмінно. Про це розповіла головна санітарна лікарка області Оксана Чайчук.

Кореспонденти Суспільного дізнавалися, які етапи проходить у лабцентрі відібраний аналіз на коронавірус при дослідженні його методом полімеразно-ланцюгової реакції.

Зібрані аналізи до лабораторії передають через спеціальне віконце. Спочатку аналізи нумерують та заносять до бази. Далі проводять дослідження в два етапи, - каже лікарка-вірусолог Уляна Ільницька. Вона розповіла про перший з них:

"У зоні виділення рибонуклеїнових кислот ми працюємо з матеріалом з підозрою на КОВІД-19. Лаборант завершує висушування матеріалу, ми йдемо на завершення вже виділення нуклеїнових кислот. Фактично маємо РНК, з яким ми далі працюємо".

Приміщень, де роблять перший етап аналізів на виділення рибонуклеїнової кислоти, є декілька. Про це розповіла Юлія Кравчук – заступниця директора обласного лабораторного центру:

"Ми працюємо разом з лаборантом над зразками. У нас в роботі 72 зразки в першій половині дня і в другій половині стільки ж. Цей процес доволі тривалий, затяжний, клопіткий, вимагає надзвичайної уваги і практичних вмінь. Тільки перший етап – виділення рибонуклеїнової кислоти триває три години".

Спеціально готують реакційну суміш, - каже вірусолог Ольга Марчук:

"Проводиться приготування реакційних сумішей для проведення ампліфікації. Це – чиста зона. В подальшому йде робота суто з реактивами. Передається через шлюзове вікно вже розкраплена суміш, де безпосередньо в сусідньому кабінеті розкраплення зразочків відбувається, і встановлення їх в апарат-ампліфікатор. Потім за 2, 2 з половиною хвилини сама імпліфікація проводиться, а тоді безпосередньо вже виписується результат".

Ампліфікаторів у лабораторії є 4: два роторних і два планшетних. Зараз працюють три апарати. На планшетному роблять одразу 96 аналізів, а на роторних – по 36 досліджень. Результати реакції відображаються на комп’ютерних графіках.

Трьох ампліфікаторів достатньо, щоб дослідити зразки. Готові аналізи забирають через віконце.

За словами головної санітарної лікарки області Оксани Чайчук, за день у лабораторії роблять від 300-сот до 600-сот тестів. Кожну партію матеріалів досліджують від 6-ти до 7-ми годин:

"Це в нас мінімальна така потужність, і це залежить від того, скільки взірців поступає на дослідження. Можемо проводити і більше. Якщо буде потреба, то ми можемо провести і тисячу тестів, того що в нас працює в даний час 6 лікарів, працює 4 апарати, і ми робимо це позмінно. Якщо буде потреба, ми можемо перейти і на цілодобову роботу. Ну, як бачите, ми зараз будуємо нову лабораторію, яка буде мати можливість також збільшити потужність і збільшити ще кількість людей, які будуть мати бажання обстежитися".

У добудованій лабораторії буде 4 робочих місця для лікарів вірусологів, розповідає Оксана Чайчук. Також біля неї облаштують 5 готельних кімнат. Так, при потребі, лабораторний центр зможе працювати цілодобово.

За словами Оксани Чайчук, у лабораторії досліджують на КОВІД-19 лише ті матеріали, які привозять сімейні лікарі:

"Згідно з чинними наказами МОЗу, сімейний лікар відповідає за відбір взірців матеріалу, за написання направлення, за пакування його, і, звичайно, за транспортування. Не може бути такого, щоб людина, яка захотіла собі обстежитися, сама приносила аналізи. Були в нас випадки, коли приходили з пробірками – нате вам пробірку і зробіть мені тест. У першу чергу, треба пам’ятати про те, що КОВІД-19 відноситься до особливо небезпечних інфекцій і тому просто так носити пересічному громадянину пробірки в кишені – це неможливе".

Загалом від початку епідемії лабораторний центр методом полімеразно-ланцюгової реакції обстежив 6 тисяч 711 людей. Вчора – 432 осіб.

У Тернопільському обласному лабораторному центрі останніми днями роблять вдвічі більше досліджень на коронавірус, аніж минулого тижня. Це пов’язано з тим, що тепер лабораторно тестують усіх пацієнтів, яким робитимуть операції, а також тих, кого госпіталізовують. Окрім того, згідно з прийнятим Верховною Радою законом, тепер регулярно тестуватимуть медиків, поліцейських і рятувальників. Також побільшало людей, які вже одужують, і вони проводять повторні дослідження в перший та другий раз, - каже Оксана Чайчук.

Що відомо:

Обласний лабораторний центр у Тернополі розширюють. Там добудовують вірусологічну лабораторію. Добудова та обладнання лабораторії коштує приблизно 3 з половиною мільйони гривень. Це спонсорські гроші.

Цю лабораторію намагалися добудувати в 2009 році під час епідемії грипу. Та будівництво відновили за 11 років. У новій лабораторії буде 4 робочі місця для лікарів вірусологів. Поблизу облаштують також 5 готельних кімнат. Так, при потребі, лабораторний центр зможе працювати цілодобово.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди