Інформаційна гігієна: як безпечно користуватись Telegram та розпізнати проросійські ресурси

Інформаційна гігієна: як безпечно користуватись Telegram та розпізнати проросійські ресурси

Ексклюзивно
Інформаційна гігієна: як безпечно користуватись Telegram та розпізнати проросійські ресурси
Фото: Суспільне Рівне

Додаток для обміну миттєвими повідомленнями Telegram після повномасштабного вторгнення Росії в Україну став однією з ключових платформ, де українці шукають новини. Однак росіяни використовують цей месенджер для дезінформації населення.

Про те, чи безпечний Telegram та як він пов'язаний з пропагандою Росії, розповіла в етері телемарафону Суспільне. Спротив керівниця центру досліджень Детектор медіа Ксенія Ілюк.

Чим небезпечний Telegram

Telegram ще до початку повномасштабної війни був центральним джерелом російської пропаганди, яка дезінформує українців, наголосила Ксенія Ілюк.

"А після 24 лютого багато не змінилося, росіяни просто значно посилили свої ворожі інформаційні впливи саме через Телеграм, максимально видаючи російські канали за українські, які вдають з себе проукраїнські, але все ж таки поширюють конспірології, які мають на меті підірвати довіру українців до влади, віру в перемогу і взагалі моральний дух українців", — пояснила вона.

Як визначити ворожий Telegram-канал

Ксенія Ілюк зазначила, що найпершим індикатором, який видає російський Telegram-канал, є специфічна мова.

"На таких каналах постійно діляться плітками, інформацією, яку нібито не розкаже нам керівництво країни чи медіа. Вони часто використовують такі доволі дивні та незвичні слова, як слух, інсайд, раскладка, будують всю свою роботу на зливі нібито секретної інформації, а також намагаються запевнити читачів у тому, що у них є джерела від Вашингтону, Білого Дому і до Пекіну", — розповіла керівниця центру досліджень Детектор медіа.

Вона додала: якщо бачите такі словосполучення чи намагання розповісти "щось таке, що не розповість влада", то це ключовий індикатор ворожого Telegram-каналу.

"Звертайте також увагу і на назви. Вони у них доволі креативні: "Женщина с косой", "Шептун" тощо. Тому будьте на сторожі", — наголосила Ксенія Іллюк.

Інформаційна гігієна: як безпечно користуватись Telegram та розпізнати проросійські ресурси
Рейтинг: Детектор медіа. Рейтинг: Детектор медіа

Як оминути російські Telegram-канали

Telegram — дилема українського суспільства, адже з іншого боку це одна з топових платформ для споживання правдивої інформації, сказала керівниця центру досліджень Детектор медіа.

"Якщо ми подивимося будь-яку методичку інформаційної гігієни, то там завжди наголошують читати офіційні джерела та незалежні медіа. І в Telegram насправді є багато офіційних каналів представників локальної чи національної влади", — зазначила вона.

Ксенія Ілюк додала, що не можна в жодному разі читати анонімні телеграм-канали, навіть якщо вони видаються проукраїнськими.

"У цьому їхня тактика: максимально замаскуватися і вдавати з себе український телеграм-канал. Варто назавжди запам'ятати, що анонімне джерело інформації в принципі не може бути надійним, особливо в часи повномасштабної війни. Тому порада така — триматися на офіційній, верифікованій частині Telegram. Будьте уважними, на який канал ви підписуєтесь", — розповіла вона.

Чи є безпечна альтернатива Telegram

Telegram позиціонує себе, як безпечний месенджер, але насправді безпечне шифрування повідомлень, про яке вони говорять, є лише в секретних чатах, які потрібно спеціально створювати, зауважила Ксенія Ілюк.

"Тому усім потрібно на це зважати. Якщо ж говорити про альтернативи, то зараз багато хто переходить у Signal. Цей месенджер більш прозорий, має відкритий код, тобто будь-хто зможе перевірити те, як працює Signal, наскільки він дійсно безпечний, наскільки він відповідає усім обіцянкам, які він надає користувачам", — додала вона.

Читайте також

  • Що робити при перебоях з мобільним зв'язком та інтернетом при відключенні світла. Пояснення спеціаліста
  • Куди дзвонити, якщо не посипано чи не розчищено. На Рівненщині з першим снігом почали діяти гарячі лінії
  • Ракетні удари та вимкнення електрики: як це впливає на теплопостачання у Рівному. Пояснює керівник теплоенерго

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Ми у Twitter

На початок