"Він за 20 хвилин до посадки сказав, що боїться сідати в літак" — брат загиблого у катастрофі Боїнга MH17

"Він за 20 хвилин до посадки сказав, що боїться сідати в літак" — брат загиблого у катастрофі Боїнга MH17

Ексклюзивно
"Він за 20 хвилин до посадки сказав, що боїться сідати в літак" — брат загиблого у катастрофі Боїнга MH17
Брат і племінники Сандера Ессерса загинули у катастрофі рейсу МН17. Сьогодні він у суді, де оголошують вирок обвинуваченим у збитті літака. Сандер Ессерс, 17 листопада 2022 року. Фото: Олександр Брамський / Суспільне

Сандер Ессерс втратив брата Петера у катастрофі літака рейсу MH17, збитого на Донбасі 17 липня 2014 року. Чоловік розповідає, що перед посадкою його брат мав страхи щодо польоту. Проте все ж наважився і сів у літак. У їхній останній розмові перед польотом, згадує Сандер, брат сказав, щоб той не кидав співати.

17 листопада, через вісім років після катастрофи, суд Гааги нарешті виніс вирок трьом з чотирьох обвинувачених у збитті літака — заочне довічне ув’язнення.

Перед оголошенням вироку Суспільне у залі суду поговорило з Ессерсом про день катастрофи, 8 років розслідування, роль Росії в збитті літака, війну та Путіна.

Які у вас очікування перед судом?

Дуже змішані відчуття. Я сподіваюся буде достатньо доказів для того, щоб підозрювані були осуджені за все, що вони зробили. І я також сподіваюся, що це стане, так би мовити, кінцем всієї цієї історії.

Наша родина була у тому літаку — мій брат та його дружина зі своєю сім'єю. Тож це неприємне відчуття залишається і досі. Зараз ми ще більш об'єднані в середині нашої сім'ї.

Розкажіть про вашого брата?

Мій брат був старшим за мене на 2.5 роки. В деяких речах він був для мене прикладом. Ми були близькі з ним, але він був відданий своїй родині та роботі, тож завжди не вистачало часу проводити його разом. Але після тієї відпустки мало багато що змінитися. Він мав домовитися про купівлю яхти, про яку мріяв усе життя. За рік до того як піти на пенсію, він придбав човна, і ми обговорювали, щоб ходити по морю разом, сплавати до Бразилії. Він завжди відкладав всі гарні речі до виходу на пенсію, казав, що буде багато часу. А тепер, час зупинився.

Я допомагаю двом його дочкам з минулого шлюбу. Вони сьогодні тут, у суді. Я намагаюся хоча б частково замінити їм батька. Це, звісно, неможливо, але я допомагаю як можу. Я продовжую думати про нього. Завжди думаю, щоб він сказав або зробив в тій чи іншій ситуації.

Колись я звільнився з університету. Декілька років не міг знайти роботи. Вирішив, що буду робити тільки те, що мені хочеться. Писати, грати на гітарі, виступати. Я почав щонеділі відвідувати курси. А потім за три з половиною роки сталося все це (катастрофа MH17 — ред). Я не завершив навчання.

Я продовжую слідувати прикладу брата. Ми з ним слідкували за подіями у світі, за міжнародними відносинами, і на початку весни 2014 року обговорювали наслідки окупації Криму. І погодилися, що це може стати одним з кроків до початку Третьої світової. І не тільки через факт окупації, але й через кроки Росії, що відбувалися раніше. Є розбіжність між словами Путіна та його діями. Ми помітили, що його аргументи майже такі самі як у Гітлера перед початком Другої світової. Ми були занепокоєні цим. Я обговорював свої переживання з іншими людьми й всі вони називали Путіна божевільним.

Читайте також: "Путін має постати перед трибуналом": батько загиблої дівчинки розповів про справу MH17

Чи важливо для вас почути від суду, хто винний та чи винна в цьому Росія?

Звісно. Я майже впевнений в тому, що до цього причетна Росія і більшість такої ж самої думки. Але важливо, щоб це сказали судді. Вони тут дуже стійкі та справедливі. Тож, якщо вони скажуть, що підозрювані відігравали відповідні ролі, значить, це доказано. Це стосуватиметься не тільки чотирьох підозрюваних, але й Росії та її ролі в цьому конфлікті. Це важливо не тільки для людей, що втратили там родичів, це набагато ширше питання — воно важливе для історії.

Ви пам'ятаєте той день, коли сталася катастрофа?

Мій брат за 20 хвилин до посадки сказав, що боїться сідати в літак, бо відчуває що не повернеться живим до Нідерландів. Він побачив маршрут, який проходив вздовж східної частини України. Він був наляканий, і спитав, чи має сідати на літак? Сказав, що має погане передчуття. Ми трошки поговорили й він сказав, щоб я продовжував співати — це було його прощання зі мною. Тоді це не вкладалося у голові, чому він говорить так дивно.

Можливо якби б він не сів одразу, то літак би затримався і тоді нічого не відбулося. Але це залежить від того, чи це було випадковістю, чи збиття було навмисним. Тож, я не можу знати точно. У мене в голові досі стільки думок. Я написав поему про це і про ці різні сценарії, які могли б відбутися.

Чи стали ви більш залученими до питань війни в Україні?

Звісно. У мене були й до того відкриті очі на те, що відбувається у світі. Тим більш, я працював у багатьох країнах. Все це зробило нас набагато ближчими — увесь світ до війни між Росією та Україною.

Читайте також

"Я не думаю, що Путін буде в Гаазі, живим він туди не добереться" — заступник міністра оборони Чехії

"Ми оголосили терористичним російський режим — нинішній, не майбутній" — член парламенту Естонії

Росія — держава-терорист. Чому Україна просить світ надати РФ такий статус і що він змінить

"Росія не може накласти вето на правду" — Саманта Павер про війну та програми допомоги українцям

На початок