"Усі знають, що Херсон звільнили, та чекають визволення". Як живуть українці на тимчасово окупованій частині Херсонщини

"Усі знають, що Херсон звільнили, та чекають визволення". Як живуть українці на тимчасово окупованій частині Херсонщини

"Усі знають, що Херсон звільнили, та чекають визволення". Як живуть українці на тимчасово окупованій частині Херсонщини
. Протести в Скадовську проти російської окупації навесні 2022 року, фото: Олеся Шемко

Після деокупації Херсона російські військові перебралися на лівобережну частину області та облаштовують позиції за 15-20 кілометрів від берега Дніпра. Суспільне поспілкувалося з трьома жителями цієї частини Херсонщини про те, як змінювалася ситуація в їхніх містах перед деокупацією Херсона та що там відбувається зараз. Щоб не наражати людей на небезпеку, ми змінили їхні імена.

"Говорили, в місті не працюватимуть ні магазини, ні ринки"

У Голу Пристань російські військові зайшли у перший день повномасштабної війни. Відтоді місто під російською окупацією. Перед початком контрнаступу української армії на Херсон у Голій Пристані збільшилася кількість російських військових, розповіла Суспільному місцева жителька. Також росіяни почали заселятися у покинутих будинках.

"Сестра живе у Голій Пристані, а мати — в селі Нова Збур'ївка. Російські військові приносили декілька разів листівки про необхідність евакуюватися. У тих, хто відмовлявся, брали підпис про відмову. З початку листопада говорили, що з четвертого числа все буде зачинено: не працюватимуть ані ринки, ані магазини", — розповідає Аня, рідні якої зараз перебувають на тимчасово окупованих територіях Херсонщини.

Відтоді зв’язку з рідними, каже Аня, не було майже тиждень. Десятого листопада дозвонилася сестра та розповіла, що до міста приїхала велика кількість російських військових.

"Сестра працює у місцевій лікарні. Наприкінці жовтня їй зателефонували з роботи та попросили забрати особисті речі. Згодом просили виходити на чергування. За її словами, в лікарні з усіх відділень мали залишили хірургію, реанімацію та травматологію".

У Новій Збур'ївці місцеві стараються не виходити з домівок, адже бояться російських військових, каже Аня. Однак частина селян погодилася "евакуюватися". За це росіяни обіцяли 100 тисяч рублів та житло в Анапі:

"Людей схиляли до "евакуації". Казали: "Ето єдінствєнноє правільноє рєшеніє". Товариш розповідав, жінці з села наказали терміново звільнити будинок, бо він потрібен російським військовим. Тепер нібито там зберігають боєприпаси".

Марина, ще одна жителька Голої Пристані, каже, в місті працюють тільки російські мобільні оператори, однак після деокупації Херсона місцеві подекуди можуть дивитися українські телеканали.

"Останнім часом в місті побільшало російських військових. До Голої Пристані вони переправлялися вплав. Вони заселяються у покинуті будинки. Зараз людей на вулицях мало, — бояться, що їх силоміць відправлять з міста. Також росіяни відбирають у людей автівки, як на вулицях, так і з дворів", — каже Марина.

Читайте також: Катівня в ізоляторі та лікарня без світла і води — фоторепортаж з Херсона

"Знайому забирали до райвідділу, бо вона розмовляла через відеодзвінок"

1 листопада російську окупаційну адміністрацію Херсона перевели в Скадовськ. Він розташований за майже сотню кілометрів від обласного центру. Це місто росіяни захопили в перший день повномасштабної війни.

"Основне переміщення техніки росіян проходить повз нас, адже місто розташоване за 30 кілометрів від траси на Крим. Позавчора, вперше за кілька місяців, я чув важку техніку. Можливо, це були БМП, БТР, або танки", — розповідає Олексій, мешканець Скадовська.

Наприкінці жовтня російських військових в місті стало багато, каже чоловік. Їх розселили у пансіонати та пусті будинки відпочинку. По одному з таких пансіонатів, говорить Олексій, вже вдарили Сили Оборони України.

"Наше місто та Генічеськ росіяни обрали для евакуації колаборантів. Ми для них кінцева зупинка на Херсонщині, далі тільки Крим. Місцеві сидять вдома, якщо потрібно в магазин — йдуть вдень. Однак мій район "мертвий", залишилося дуже мало людей", — розповідає чоловік.

З кінця вересня Олексій не ходить містом. Каже, вирішив перебувати вдома, адже російські військові постійно зупиняли з перевірками та обшукували. У Скадовську діє рух опору: на вулицях з’являється українська символіка, на дорогах та тротуарах роблять написи: "Слава Україні" та "Скоро тут буде ЗСУ".

"Про ситуацію в Скадовську я дізнаюся від матері. Вона поки може вільно пересуватись містом, росіяни її не чіпають. У серпні мою знайому забирали до райвідділку, бо вона спілкувалася через відеодзвінок. Один з місцевих звернувся до так званої російської поліції та сказав, що вона — навідниця. Також росіяни закатували компанію хлопців за те, що ті намагалися зіпсувати будинок одному з колаборантів", — каже Олексій.

За інформацією Генштабу, у Скадовському та Генічеському районах окремі окупаційні підрозділи залишають населені пункти і виїжджають у напрямку тимчасово окупованого Криму.

Читайте також

"Магазини пограбували. Заможна Російська імперія" — як жила Снігурівка під окупацією. Історії місцевих

Прапори, обійми та сльози. Як херсонці святкують свободу і зустрічають українських військових

Командувач Об’єднаних сил ЗСУ — про масовані ракетні удари росіян, Керченський міст та бої за Херсон

На початок