"У нас немає доказів, що це була ракета, випущена російською стороною" — президент Польщі

"У нас немає доказів, що це була ракета, випущена російською стороною" — президент Польщі

Доповнено
"У нас немає доказів, що це була ракета, випущена російською стороною" — президент Польщі
Президент Польщі Анджей Дуда, фото: AP

Польща зараз не має доказів того, що ракета, яка впала у Польщі, була випущена російською стороною. Про це президент Польщі Анджей Дуда написав у Twitter. Водночас прем'єр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що, схоже, немає необхідності запускати процедуру за 4-ою статтею НАТО після падіння ракети в країні.

“Немає жодних ознак того, що це був навмисний напад на Польщу. Ймовірно, це була ракета С-300 російського виробництва. На даний момент у нас немає доказів того, що це була ракета, випущена російською стороною”, — написав Дуда.

Дуда також повідомив, що Польща перебуває в прямому контакті з союзниками по НАТО.

“Наголошую – ми не маємо жодних непрямих доказів, які б дозволяли зробити висновок, що це був напад на Польщу”, — додав він.

Як сказав президент на пресконференції перед засіданням РНБО країни, в бік України було випущено близько 100 ракет. Бомбардували прикордонні райони Львівської та Волинської областей. Україна захищалася ракетами, призначеними для знищення російських ракет. Безумовно, винна російська сторона, зазначив Дуда, пише gazetaprawna.pl.

“Ми подбаємо про родини, наша посилена присутність на східному кордоні Польщі є свідченням сили НАТО та зміцнення альянсу”, — додав він.

"Проте є велика ймовірність, що ракета була запущена українською стороною для захисту від російських ракет. Це були маневрові ракети, вони летіли в бік Польщі, а потім повернули назад. Є багато ознак того, що одна з цих ракет, запущена в дуже невдалий спосіб, впала на територію Польщі без будь-якого наміру", — сказав Дуда.

“Україна захищалася, що є зрозумілим. Зрозумілим є запуск ракет, завданням яких було збити російські. Це дуже сильна боротьба, спричинена Росією. Вся провина за вчорашнє зіткнення повністю лежить на російській стороні”, — сказав Дуда.

Що могло статися

За словами Дуди, класичного вибуху не було. Це сталося в результаті падіння ракети, можливо, пов'язане з вибухом палива. Працюють слідчі, зазначив Дуда.

“Огляд на місці подій, той перший огляд, вказує на те, що не дійшло там до класичного вибуху ракети, то був тільки ефект падіння ракети в тому місці в поєднанні, можливо, з паливом, яке лишилося в тій ракеті. Не був то класичний сильний вибух. Такі на рази виникають спостереження. Початкові висновки”, — сказав Дуда.

Він розповів, що за 6 км від кордону Польщі з Україною внаслідок вибуху загинули двоє громадян Польщі. За словами Дуди, впродовж всього часу на місці працюють слідчі.

“Можна сказати передовсім товариство, абсолютно нічого не вказує на те, що це була навмисна атака на Польщу. Те, що сталося, те, що на нашу територію впала ракета, не було навмисною дією. А відтак це не була атака на Польщу. Найімовірніше, це була ракета вироблена у Росії (СРСР — ред.), вироблена в 70-х роках. Ракета типу С-300. Не маємо до цієї миті жодних доказів того, що ця ракета була випущена з російського боку. Натомість багато чого вказує, що це ракета протиповітряної оборони, і була застосована Силами оборони України”, — сказав Дуда.

Дуда розповів, що правдоподібно, що частина з російських ракет летіла в польському напрямку і поверталася з поворотом на схід.

“Тому українська ППО вистрілила ракетами в різних напрямках і, видається правдоподібно, що одна з тих ракет впала на територію Польщі”, — розповів президент.

"Схоже, немає необхідності запускати процедуру за 4-ою статтею НАТО" — Моравецький

“Військові частини, а також служби приведені в стан підвищеної бойової готовності. Слід підкреслити, що це була дуже прикра подія. Ми перебуваємо в постійному контакті з союзними службами, і звідти також отримуємо підтвердження наявних у наших служб доказів", — додав прем’єр-міністр Матеуш Моравецький.

Моравецький підкреслив, що 15 листопада був днем ​​масованого обстрілу по всій території України.

“Деякі з цих ракет, випущених РФ, були збиті — від половини до 3/4. Інші потрапили в різні місця. Протидіючи удару, українська сторона завдала ракетних ударів. Є багато ознак того, що одна з цих ракет, запущена в дуже невдалий спосіб, впала на територію Польщі без жодного наміру”, — сказав Моравецький.

Він також сказав, що реакція союзників показує, що Польща “перебуває в дуже міцному альянсі, альянсі, який спрацював”.

“Більшість доказів свідчить про те, що активація ст. 4 не знадобиться”, — додав прем'єр.

Стаття 4 означає, що керівники держав НАТО збираються разом і обговорюють, якою повинна бути їхня відповідь.

Що відомо

  • Увечері 15 листопада після масованої атаки РФ по Україні польські ЗМІ повідомили, що у містечку Пшеводув у Грубешівському районі, розташованому в 5 кілометрах від кордону з Україною, стався вибух. Associated Press з посиланням на джерело в розвідці США повідомило, що російські ракети перетнули кордон Польщі. Згодом МЗС Польщі підтвердило, що ракета російського виробництва впала на території країни, убивши двох людей. Посла РФ викликали до міністерства.
  • У Польщі запровадили процедури з підвищення боєготовності окремих військових частин і служб. 16 листопада президент Польщі Дуда скликає засідання РНБО, повідомив голова його адміністрації Шрот. Також 16 листопада падіння ракети РФ на території Польщі обговорять в НАТО. Президент Польщі попередньо провів розмови з генсеком НАТО Столтенбергом, президентом США Байденом та президентом України Зеленським.
  • Дуда повідомив, що отримав гарантії безпеки від США та Британії після переговорів щодо влучання російської ракети по території Польщі.
  • У Міноборони РФ назвали повідомлення про падіння російської ракети "навмисною провокацією з метою ескалації обстановки".
  • Президент України Зеленський заявив, що сталося те, "про що ми давно попереджали": "Бити ракетами по території НАТО. Це російський ракетний удар по колективній безпеці! Це дуже суттєва ескалація. Треба діяти", — сказав Зеленський.

Читайте також

"Терор не обмежується нашими державними кордонами" — Зеленський про російські ракети в Польщі

Житомир знеструмлено, в Києві прильоти в житлові будинки. Що відомо про масовану атаку РФ по Україні

У Польщі на кордоні з Україною впала російська ракета, є загиблі. Росія заявляє про "провокацію". Що відомо

Ракета по Польщі могла бути випущена не з Росії — Байден

Ердоган заявив, що РФ може бути непричетною до падіння ракет у Польщі

Президент Литви заявив, що НАТО має відреагувати на вибухи в Польщі

"Нічого не сталося би без війни РФ проти України" — Шольц про удар по Польщі

На початок