13 листопада — 263-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак згадав Україну під час промови перед богослужінням до Дня пам’яті загиблих у Першій світовій війні, вшанувавши українських військових, які протистоять російській агресії.
- Російське військове командування перекидає сили в напрямку окупованого Мелітополя Запорізької області, а також зводить у регіоні фортифікаційні споруди. Водночас українські військові звільнили село поблизу Сватового на Луганщині.
- Україна спільно зі США збудує малий модульний ядерний реактор. Мова йде про пілотний проєкт комерційного виробництва чистого палива з малого модульного реактора за допомогою електролізу твердих оксидів.
- Україна звільнить Мелітополь і Маріуполь до січня. Після цього розпочнеться звільнення Криму, заявив колишній командувач Сухопутних сил США у Європі генерал-лейтенант Бен Ходжес.
- Станом на ранок 13 листопада загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого сягнули близько 80 860 військовослужбовців.
- До Херсона прибули та починають працювати керівник ОВА Янушевич, представники СБУ та Нацполіції. У місті запроваджують комендантську годину, яка діятиме з 17:00 до 8:00, повідомив Янушевич. Він попередив про обмеження на в’їзд та виїзд з міста.
- Військові РФ з "Градів" обстріляли Горностаївку Каховського району на Херсонщині. Загинули дві жінки, пошкоджені близько десяти будинків.
- Українські військові просувають росіян на Кінбурнській косі, що в Миколаївській області, заявила речниця Сил оборони півдня Наталя Гуменюк.
- У Запоріжжі нерозірвані снаряди після удару росіян впали біля житлових будинків, почалась евакуація.
- Воєнна розвідка України підтвердила домовленості Росії та Ірану про балістичні ракети.
На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн 263 дня війни. Нову текстову хроніку — читайте тут.
Виведення російських військ з Херсона полегшить логістику РФ
Про це в ефірі телемарафону на Суспільному розповів речник командування Повітряних Сил ЗСУ Юрій Ігнат.
"Херсон де-факто стає прифронтовим містом. Це дещо ускладнить завдання для нашої авіації. Тепер ріка є лінією бойового зіткнення. Коли раніше боєприпасам ворога для засобів ППО важче було добиратися на правий берег, то тепер це полегшить їм завдання", — зазначив він.
На думку Юрія Ігната, російські військові будуть укріплюватися на лівому березі Дніпра та посилювати засоби ППО.
"Тому нам треба до цього готуватися і враховувати ці речі. Будуть і артилерійські дуелі, і війна дронів", — додав посадовець.
Зеленський виступить онлайн перед учасниками саміту G20
Президент Володимир Зеленський 15 листопада звернеться до учасників саміту G20.
"Уже дуже активно готуємося до важливого тижня для України – дипломатичного тижня. Відбудеться саміт "Групи двадцяти" в Індонезії, і наша позиція буде представлена. Дуже змістовно. Ми дамо відповіді на багато питань, які звучать зараз. Публічні відповіді. Щоб їх чули всі наші люди, всі наші партнери, кожен і кожна, хто нас підтримує. Вже у вівторок – моє звернення", – сказав Зеленський.
Щоб відновити енергетичну лінію, яка йде на Берислав, потрібно близько двох тижнів — ДТЕК
"Сьогодні наші бригади працювали в частині області. Ми оглянули першу лінію — майже 100 км. Зараз можна сказати, що справді пошкодження значні. Там не лише дріт розбитий лежить на землі, а й багато стовпів лежить на землі, які потрібно змінювати. У більшості міст та сіл, які на правій стороні Дніпра, немає світла. Ми завтра продовжимо оглядати лінію, за яку ми відповідаємо. За попередніми оцінками, для того, щоб відновити, принаймні, цю лінію, яка йде на Берислав, потрібно близько двох тижнів. Тому що дуже значні руйнування, навіть якщо там буде працювати багато бригад", — розповів в ефірі телемарафону "Єдині новини" виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук.
Громадянам поки не варто повертатись у Херсон, є небезпека — Данілов
Про це в ефірі телемарафону на Суспільному заявив секретар Ради національної безпеки і оборони Сергій Данілов.
"Можу сказати стосовно звільненої території (Херсонщини — ред.): є на сьогодні ризик перебування для цивільного населення. З понеділка (7 листопада — ред.) наші ЗС звільнили 179 населених пунктів, 4500 квадратних кілометрів, навіть більше, нашої території. На кожному квадратному метрі треба провести дослідження, зрозуміти, що там немає вибухових пристроїв. Це — складна, важка, тяжка робота. І для того, щоб зберегти життя цивільного населення, є велике прохання — не поспішати повертатися додому. Обов'язково повернуться всі, хто має бажання, але треба трохи почекати", — підкреслив посадовець.
Він нагадав, що росіяни активно мінували територію під час відступу.
Український прапор на будівлі Степанівського старостату провисів усю окупацію
Прапор на будівлі Степанівського старостату провисів усю окупацію. Його намагалися зняти три рази. Перший раз — ввечері 25 лютого, розповів Суспільному староста Степанівського старостинського округу Херсона Олександр Ярковой. Це були троє людей, одягнені у цивільне і не місцеві.
"Я стояв біля школи, а старостат трохи нижче від школи. Я побачив, що до будівлі старостату повернули люди. Я одразу сів в машину і поїхав туди. Ці люди спитали, хто я такий і сказали, що прапор на будівлі висить не той. Я достав травматичний пістолет. Вони почали тікати. Сказали, що вони повернуться, бо наші вже прийшли", — розповідає староста.

Другий раз зняти хотіли російські військові. Врятувало, те, що прапор прикріплений дуже високо. Вони намагалися під’їхати впритул до стіни "Тигром", але не вийшло. Тому поїхали. Третій раз був вже у липні, каже Олександр Ярковой.
"Це була п’ятниця. Мені подзвонили і сказали, що дають три дні, щоб я зняв прапор, якщо не зніму, то поїду на підвал. У понеділок я вже виїхав з села. Знімати прапор так і ніхто не приїхав", — говорить Олександр Ярковой.
Цей прапор, каже староста, знімуть і віддадуть у місцевий шкільний музей.
Україна відновлює нормальне життя у 226 населених пунктах Херсонщини
Українські правоохоронці та фахівці працюють над відновленням інфраструктури та порядку у 226 деокупованих населених пунктах Херсонської області, при цьому в регіоні зберігається небезпека через замінування, диверсантів та російських військових і найманців, які не встигли втекти з регіону.
Про це під час відеозвернення 13 листопада заявив президент Володимир Зеленський. Він розповів, що на Херсонщині буде забезпечена стабілізація та відновлення правопорядку у 226 населених пунктах, на яких мешкає понад 100 тисяч місцевих жителів.
"Повертаємо зв’язок, інтернет, телебачення. Робимо все, щоб якнайшвидше відновити нормальні технічні можливості для постачання електрики й води. Повернемо транспортне сполучення й пошту. Повернемо швидку допомогу і нормальну медицину. Звичайно, вже починається відновлення роботи органів влади, поліції, деяких приватних компаній. І я дякую бізнесу, який серед перших бере участь у поверненні нормального життя", — сказав Зеленський.
У США назвали приблизні терміни звільнення Маріуполя
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" розповів колишній командувач армії США в Європі генерал Бен Ходжес.
"На моє переконання, довкола Херсона зараз збираються спроможності користуватися HIMARS, іншими далекобійними ракетами проти логістичних ланцюгів Росії, які охороняють підходи до Криму. Допоможуть українським силам, які вже рухаються до Маріуполя, вони нададуть українським силам спроможність рухатися на південь. І я думаю, йдеться про 7-8 тижнів. Це два місяці боїв", — заявив Ходжес.
Він додав, що українські сили "йдуть до того стану, з якого вони можуть почати наступну стадію — це визволення Криму": "Врешті, я дивлюся на російські сили. Їхня логістика наразі жахлива, солдати не хочуть там бути. Злочинне використання солдатів, які є нетреновані, недообладнані, надіслання таких солдатів у бій — вони не зможуть витримати той тиск при сутичці з українськими силами".
Безлад, катівні та розграбоване майно. Що армія РФ залишила у Снігурівці
Сили оборони України десятого листопада звільнили місто Снігурівка. Населений пункт був окупований російськими військами з 19-го березня 2022 року. Російські війська під час відходу з міста грабували майно, залишили по собі безлад та катівні, в яких допитували місцевих жителів.
Про це начальник Снігурівської міської військової адміністрації Іван Кухта розповів в ефірі Радіо НВ. Російські війська, зі слів Івана Кухти, виїхали зі Снігурівки, а також з населених пунктів Євгеніка та Василівки, з вечора восьмого листопада.
"У них був час зібратися, зібрати все награбоване майно. Росіяни забрали все, всю техніку з комунальних підприємств, з приватного бізнесу, в приватних осіб позабирали легкові транспортні засоби, трактора. Страшенний безлад, вирвані батареї та бойлери тощо, все що можливо було забрати із собою все позабирали", — сказав Іван Кухта.
Російська військові організували в місті катівні.
"Історій катування дуже багато, знущання, людей дуже багато вивозили в Херсон, у Каховку. Зараз виявляємо закатованих людей, маємо розуміння, де є братські могили. Історій багато і вони на один манер: знищення, цькування. Росіяни казали снігурівцям: "Миколаїв ось-ось впаде, заберемо Одесу, заберемо Київ", — розповідає Іван Кухта.
Зі слів Івана Кухти, в місті багато руйнувань, люди після окупації — змучені морально.
"Укренерго" опублікувало режим відключень на 14 листопада
"У понеділок, 14 листопада, з 00:00 до 24:00 діятимуть планові відключення у м. Київ, Київській, Чернігівській, Черкаській, Житомирській, Сумській, Харківській, Полтавській та Донецькій областях", — йдеться у повідомленні енергетичного оператора.
В інших областях України відключення наразі не прогнозуються.
Донецька, Харківська області — повітряна тривога.
Перед виходом з Херсона війська РФ знищили об’єкти критичної інфраструктури — МВС
Російські збройні формування перед виходом із правобережної частини Херсонщини знищили або пошкодили об’єкти цивільної інфраструктури, зокрема об’єкти енергозабезпечення, газову інфраструктуру та водопостачання. Про це в ефірі телемарафону на Суспільному заявив перший заступник міністра внутрішніх справ Євген Єнін.
"Тепер, коли Херсон вдома, до роботи над забезпеченням стабілізаційних заходів залучають сили органів системи МВС, які з собою приносять закон і правопорядок. Жителям обов’язково потрібно дотримувати визначених правил, обережно пересуватись містом, не ігноруючи звернення влади. Надто там, де розміщувалися російські терористи", — зазначив посадовець.
За його словами, перед відходом російські війська підірвали не лише мостові переправи, але й об’єкти критичної інфраструктури.
"Вони зробили все для того, щоб вивести з ладу об’єкти енергозабезпечення, газову інфраструктуру, водопостачання. Саме тепер діяльність наших вибухотехнічних та піротехнічних служб Нацполіції, ДСНС сконцентрована на якомога швидшому обстеженні зазначених об’єктів з тим, щоб відповідні спеціальні служби могли в найкоротші терміни повернути Херсонщині світло, тепло, зв’язок, опалення", — зауважив Єнін.
Перший заступник голови МВС розповів, що звільненню Херсона передувала деокупація десятків інших населених пунктів, в яких вже кілька місяців працюють українські піротехніки і ДСНС. При цьому поліція також працює над документуванням воєнних злочинів російських збройних формувань, вже відкрито понад 50 відповідних кримінальних проваджень.
Українські військові звільнили село поблизу Сватового на Луганщині
Українські військові звільнили село Макіївку у Сватівському районі Луганської області. Про це повідомляє Луганська ОВА.
"Село Макіївка, що у Красноріченській селищній громаді Сватівського району, переходить у "синю зону". Українські військові відновили контроль над населеним пунктом", — повідомили у Луганській ОВА.
Також генеральний штаб ЗСУ у вечірньому зведенні повідомив, що російські окупанти обстрілювали Макіївку з мінометів, ствольної та реактивної артилерії.
Запорізька область — повітряна тривога.
У деокупованій Снігурівці, що на Миколаївщині, відновили керівництво лікарні
До деокупованої Снігурівки, що на Миколаївщині, 12 листопада повернувся керівник лікарні — Валентин Шмигельський. Також медзакладу передали спеціалізований медичний автомобіль, ліки, вакцини та необхідні витратні матеріали. Про це повідомив начальник управління охорони здоров'я Миколаївської обласної військової адміністрації Максим Безносенко.
"Щиро вдячний кожному та кожній з них, хто залишився на своєму робочому місці. Разом зі мною до лікарні приїхав в. о. директора — Валентин Шмигельський. Відновлено керівництво закладом, працюємо далі над відновленням нормальної роботи. Разом до перемоги", — написав Максим Безносенко.
Лікарі у Снігурівці продовжували працювати та надавати допомогу місцевому населенню весь час, поки були під окупацією, розповів начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім в ефірі телемарафону.
Зарплатню медперсонал отримував від української влади.
"Вони (медичні працівники — ред.) не стали за росіян, вони продовжували лікувати наших співгромадян. Весь цей час я підписував платіжки по окупованих територіям, щоб вони мали комунальні платежі та зарплатню. Зараз вони повернулись і дуже щасливі", — сказав Віталій Кім.
Військові РФ обстріляли дві громади Нікопольського району Дніпропетровщини
Удень 13 листопада військові РФ обстріляли Мирівську й Марганецьку громади Нікопольського району Дніпропетровщини. Про це у своєму телеграмі повідомив голова обласної ради Микола Лукашук.
Без загиблих і поранених, розповів посадовець. Серйозних руйнувань немає.
на Чернігівщині до планових відключень електрики додалися аварійні
13 листопада після 17 години на Чернігівщині до доведених раніше планових відключень додалися ще й додаткові аварійні відключення. Тому знову довелося відхилитися від графіка можливих відключень електроенергії. Про це повідомляє пресслужба "Чернігівобленерго".
Все це спричинено великим дефіцитом потужності в енергомережі України, пояснили у компанії.
"Потужності, закладеної в наші графіки можливих відключень електроенергії, виявилося недостатньо, щоб забезпечити економію електроенергії в обсязі, наданому АТ "Чернігівобленерго" черговим диспетчерської служби регіонального диспетчерського центру центрального регіону НЕК "Укренерго". Зараз енергетики роблять усе можливе, щоб стабілізувати ситуацію, тож просимо набратися терпіння і поставитися до цього з розумінням. Масовані атаки росіян на українську інфраструктуру не залишаються без наслідків", – йдеться у повідомленні.
Військова з Хмельниччини відкрила власну фотовиставку портретів дітей, які живуть у прифронтових містах
Благодійну фотовиставку військової Оксани Анодіної з позивним "Мама" відкрили в Хмельницькому кінотеатрі "Multiplex". Авторка світлин розповіла Суспільному, що на фото зобразила портрети дітей, які зараз проживають в містах, що знаходяться на лінії фронту. На виставці відкрили збір коштів на подарунки до Дня Святого Миколая цим дітям.
Портрети 36 дітей, які не змогли виїхати з міст, поблизу яких ведуться бої, військова з Хмельницького Оксана Анодіна з позивним "Мама" представляє в холі кінотеатру "Multiplex". Тут — діти із найскладнішого на сьогодні Бахмутського напрямку, каже авторка світлин. Найстаршій дитині, зображеній на фото — 10 років.
"Не всі діти, не всі батьки погоджувались, щоб показали їхніх дітей, коли я розказувала, для чого їх збирають. На сьогодні це найсміливіші батьки і найсміливіші діти", — розповіла Оксана Анодіна.
За її словами, розкрити емоції дітей на фото було складно.
"Нам доводилось і лоскотати їх, і бавитися з ними, і сміятися, і щось розказувати цікаве", — розповіла Анодіна про процес роботи.
Під час фотовиставки, яка буде експонуватись в кінотеатрі до 19 листопада, буде проводитись збір коштів на подарунки дітям прифронтової зони до Дня Святого Миколая. Окрім світлин, на виставці також будуть розміщені поіменні списки дітей, які залишились в населених пунктах Бахмутського напрямку.
Чехія не готова до нової хвилі українських біженців — МВС країни
Якщо обстріли української критичної інфраструктури, яку здійснюють російські військові, обумовлять нову хвилю біженців з України, Чехії буде тяжко впоратися з нею. Про це заявив керівник МВС Чехії Вік Ракушан, повідомляє Radio Prague International.
"Міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан каже, що цієї зими може з'явитися нова велика хвиля біженців з України з огляду на стан інфраструктури в країні", — йдеться у повідомленні.
При цьому Ракушан заявив, що якщо кількість біженців наблизиться до того, що спостерігалося в першій хвилі після вторгнення Росії в Україну, Чехії буде важко впоратися з тими, хто прибуває.
За словами міністра, Чехія зможе прийняти ще пів мільйона біженців з України на додаток до присутніх вже приблизно 350 000 українців. Однак більша кількість біженців означатиме, що вони постануть перед труднощами у Чехії — наприклад, їм доведеться шукати імпровізоване житло.
Ракушан також додав, що питання біженців обговорювалося під час недавнього візиту чеського уряду до Києва, але відмовився розкрити конкретні оцінки їхньої кількості.
На Луганщині росіяни планують переселяти людей зі зруйнованих міст у порожні села
У тимчасово окупованих містах Луганської області росіяни заявляють про відновлення комунальної інфраструктури. Але це не так, в містах нема води та електрики, а тих людей, які не поїхали з міст, планують переселяти у навколишні села. Про це повідомляє Луганська ОДА.
"В деяких районах Рубіжного, Лисичанська та Сєвєродонецька росіяни похизувалися поверненням окремих комунальних послуг, однак у жодному із цих міст ані води, ані світла, ані газу не має навіть у половині будинків", — йдеться у повідомленні.
У відомстві додали, що у тимчасово окупованому Лисичанську людям повідомили, що водопостачання та електроенергії не буде до весни. Для забезпечення населення раз на тиждень привозять воду, видають по 20 літрів на людину, на усі потреби.
Також у Сєвєродонецьку людей обіцяють розселити у порожні хати по навколишніх селах, через те що всі вцілілі квартири напевно, скінчилися вцілілі квартири, в яких розселювали російських військових.
РФ перекидає війська під Мелітополь — Генштаб
Російське військове командування перекидає сили в напрямку окупованого Мелітополя Запорізької області, а також зводить у регіоні фортифікаційні споруди. Про це у вечірньому зведенні повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України.
"Відзначається нарощення угруповання окупаційних військ в районі Мелітополя Запорізької області. По периметру міста будуються укріплення та фортифікаційні споруди", — йдеться у повідомленні.
При цьому цивільним забороняють наближатись до району аеродрому. Водночас до населеного пункту прибувають колони зі сторони міста Токмак.
Також у тимчасово зайнятих РФ населених пунктах Каховка, Таврійськ і Нова Каховка Херсонської області спостерігається зменшення кількості особового складу російських збройних підрозділів.
"У містах залишається мінімальна кількість окупантів, по вулицях пересуваються патрулі", — зауважили в ГШ.
Росіяни оприлюднили відео страти колишнього бійця ПВК "Вагнер"
Російські Telegram-канали оприлюднили відеозапис, на якому, як стверджується, зафільмований допит та подальше вбивство колишнього бійця приватної військової компанії "Вагнер", який був завербований в одній із російських колоній та згодом здався у полон Силам оборони України.
Відеозапис з’явився 12 листопада на одному з каналів, ймовірно, пов’язаному з "вагнерівцями". На ньому чоловік на ім’я Євген Нужин каже, що вирушив на фронт, щоб перейти на бік України та воювати проти російських військ. Він стверджує, що був у Києві, однак його викрали невідомі та привезли до підвалу.
"4 вересня здійснив свій план переходу на бік України. 11 листопада 2022 року перебував на вулиці Києва, де дістав удар по голові, в результаті чого втратив свідомість. Прийшов до тями в цьому підвалі, де мені повідомили, що мене судитимуть", — каже він.
Після цього людина, яка перебуває за кадром, завдає Нужину удар кувалдою по голові. Згодом його добивають ще одним ударом.
Російський бізнесмен Євген Пригожин, який нещодавно публічно визнав причетність до створення військового формування, прокоментував страту екс-"вагнерівця", назвавши відео "прекрасною режисерською роботою".
"У цьому шоу видно, що (Євген Нужин — ред.) не знайшов щастя в Україні, а зустрівся з недобрими, але справедливими людьми", — повідомила пресслужба компанії Пригожина "Конкорд".
На правому березі Дніпра деокуповано 179 населених пунктів, тривають розмінування — ОК "Південь"
На правому березі Дніпра з початку тижня, 7 листопада, деокуповано 179 населених пунктів на понад 4,5 тисячах квадратних кілометрів. У звільнених населених пунктах Миколаївської та Херсонської областей підрозділами Сил оборони проводяться стабілізаційні заходи та розмінування.
Про це повідомляє оперативне командування "Південь".
"Ворог не припиняє обстрілів позицій наших підрозділів та прилеглих до лінії зіткнення територіальних громад, веде повітряну розвідку. Також продовжує завдавати удари по критичній інфраструктурі, цивільних об’єктах і територіях тилових регіонів", — йдеться в повідомленні.
Через високу ймовірність обстрілів військами РФ звільненої частини Херсонщини людей закликають евакуюватися
Голова Херсонської ОВА Ярослав Янушевич закликав жителів правобережної Херсонщини скористатися допомогою з безплатної евакуації.
Обласна влада обіцяє допомогти з безплатним виїздом. Для цього необхідно звернутися за номерами: 0 800 330 951; +38 091 481 7845.
Тимчасово полишити свої домівки пропонують людям і через те, що росіяни суттєво пошкодили критичну інфраструктуру – відновлення електро-, тепло- та водопостачання потребує певного часу.
Після евакуації ОВА обіцяє надати потрібну допомогу жителям області.
Пєсков заявив, що Путін доручив демобілізувати студентів на тимчасово окупованому Донбасі
Президент РФ Володимир Путін доручив демобілізувати студентів з тимчасово окупованих територій Донбасу, яких примусово призвали до російської окупаційної армії. Про це заявив його прессекретар Дмитро Пєсков, повідомляють російські ЗМІ.
"Наразі Народна міліція інтегрована до Збройних сил Російської Федерації після вступу ДНР і ЛНР до складу Росії. Путін дав доручення провести демобілізацію студентів та організувати повернення до місця навчання", — повідомляє російське державне агентство "РИА Новости"
Нікополь та Нікопольська територіальна громада — загроза артобстрілу.
Триває розмінування території: міський голова Миколаєва розповів про відновлення водогону
На Херсонщині станом на 13 листопада триває розмінування території біля трубопроводу "Дніпро—Миколаїв". Після цього фахівці "Миколаївводоканалу" зможуть розпочати ремонті роботи з відновлення пошкодженої труби. Про це повідомив Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич на Telegram-каналі.
Олександр Сєнкевич розповів, що на місці пошкодженого трубопроводу, в селі Киселівка, працюють сапери.
"Повернувся з Херсонської області, де оглядав місця пошкоджень нашої труби трубопроводу "Дніпро—Миколаїв". Таких місць декілька. Зараз там працюють сапери, вони розміновують прилеглі території. Лише під час мого візиту біля мене знайшли три міни", — сказав Олександр Сєнкевич.
Мер зазначив, що після повного розмінування території почнуться ремонтні роботи.
"Триває процес розмінування та після цього наші служби водоканалу будуть ремонтувати трубу. Що стосується станції водозабору, зараз її оглядають, там є проблеми з електрикою, але не так все погано, як могло бути. Тому працюємо над тим, щоб в місті Миколаєві з’явилась вода", — розповів міський голова.
Електроспоживання обмежене в семи регіонах — Укренерго
Станом на вечір 13 листопада обмеження споживання електроенергії запроваджені у семи регіонах України та у Києві, повідомляє пресслужба "Укренерго".
"Наразі, 13 листопада, введені графіки аварійних відключень у м. Київ, Київській, Черкаській, Черганівській, Житомирській та в Харківській, Полтавській і Сумській областях", — йдеться у повідомленні.
Після стабілізації ситуації в цих областях продовжать діяти планові відключення, зазначили в компанії. В інших областях України відключення не прогнозуються.
"Енергетики працюють 24/7 для відновлення пошкоджених енергооб’єктів російськими ракетами та дронами. Просимо продовжувати ощадливо споживати електроенергію, особливо в години ранкового та вечірнього піку. Це допомагає уникнути перевантаження мереж та пришвидшити їх відновлення", — зазначили в "Укренерго".
З головної площі тимчасово окупованого Мелітополя зник російський триколор
З флагштока на головній площі тимчасово окупованого Мелітополя зник російський триколор. Про це 13 листопада повідомив міський голова Мелітополя Іван Федоров.
"З самого ранку жителі Мелітополя повідомляють про загадкове зникнення ганчір’я РФії на головній площі міста. Після чого, так звана "окупаційна адміністрація" повідомила про "прафілактічєскіє работи", — йдеться у дописі.
Він також додав, що при цьому окупанти закрили прохід сходами, які ведуть у нижню частину міста.
Росіяни обстріляли Семенівську громаду з мінометів та ствольної артилерії
Російські війська обстріляли прикордоння Чернігівщини з території РФ. 13 листопада обстрілу зазнала Семенівська громада. Про це повідомляє ОК "Північ" на офіційній сторінці у Facebook.
У проміжок із 11:55-12:33 прикордонники зафіксували 15 приходів, імовірно з мінометів 120 мм та ствольної артилерії, в районі населеного пункту Залізний Міст. Також о 13:23-14:00 прикордонники зафіксували 14 приходів з мінометів 120 мм, в районі Миколаївки.
О 13:24-15:00 прикордонники зафіксували 14 приходів, імовірно з мінометів 120 мм, та 2 вибухи, імовірно касетних боєприпасів в районі Леонівки.
Втрат серед особового складу та техніки немає. Про втрати серед місцевого населення чи пошкодження цивільної інфраструктури інформація не надходила.
Донецька, Дніпропетровська, Полтавська області — повітряна тривога.
На фронті загинув 21-річний дзюдоїст з Дніпра, боєць-доброволець Владислав Шеїн
У боях за Україну загинув вихованець дніпровської школи дзюдо 21-річний Владислав Шеїн. Про це сказано в повідомленні на фейсбук-сторінці Федерації дзюдо Дніпропетровщини.
За повідомленням, займатися спортом Влад почав у 6 років. Спочатку тренувався під керівництвом Ольги Табалаєвої. Трохи пізніше перейшов до клубу "Тафу-Дзюдо" та тренера Віталія Харламова. Неодноразово виборював нагороди чемпіонатів Дніпропетровської області, всеукраїнських турнірів.
Потім переїхав до Харкова, де навчався в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого.
З перших днів повномасштабної війни пішов добровольцем на фронт.
З Владиславом Шеїним попрощалися в Дніпрі 13 листопада.
Харківська область — повітряна тривога.
В освітніх закладах Новосанжарської ТГ на Полтавщині ремонтують укриття за 1,5 мільйона гривень
У Новосанжарській громаді із 23 закладів освіти пристосовані укриття мають десять. Одне із них нині облаштовують у місцевому ліцеї. Про це Суспільному розповів заступник голови селищної ради Віталій Мокляк.
У Новосанжарському ліцеї навчається близько тисячі учнів. Заняття тут дистанційні, бо у закладі немає пристосованого укриття. Облаштовувати його почали із серпня на цокольному поверсі. Вже, зокрема, залили підлогу, провели електрику, під’єднали інтернет та систему оповіщення.
У Новосанжарській громаді 23 заклади освіти – це школи та дитсадки. Із них пристосовані укриття мають десять.
"Загалом на всі заклади територіальної громади було виділено, враховуючи дитячі садочки, понад півтора мільйона гривень. На ремонт і облаштування укриттів", – каже заступник голови Новосанжарської селищної ради Віталій Мокляк.
У решті закладів сховища поки не облаштовуватимуть, бо у них відсутні підвальні приміщення, повідомила начальниця відділу освіти Новосанжарської селищної ради Тамара Кусайко.
Завершити ремонт укриття у місцевому ліцеї планують за два тижні. Розміститися тут зможуть 500 людей.
Вірогідність обстрілів Миколаївщини ракетами С300 зменшилась — начальник ОВА
Від моменту звільнення правобережної частини Херсонської області, вірогідність атак російських військ ракетами СЗ00 суттєво зменшилась. Про це начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім розповів в ефірі загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини".
За словами очільника області російські війська відійшли не тільки за річку Дніпро, а й далі.
"Я вважаю, що найближчим часом Миколаївська область буде спати спокійно, а ми будемо й надалі працювати з партизанами та херсонськими угрупованнями, тому що південь і Миколаїв просуваються вперед", — сказав Віталій Кім.
Російські військові обстріляли Авдіївку — МВА
Російські військові формування продовжують обстрілювати Авдіївку на Донеччині, ситуація навколо міста залишається напруженою, інтенсивність обстрілів не змінилась. При цьому в Авдіївці лишається близько двох тисяч містян.
Про це у коментарі Суспільному розповів начальник міської військової адміністрації Авдіївки Віталій Барабаш.
"Ніч минула більш-менш нормально. Зранку почались масовані обстріли центральної та старої частини Авдіївки. За минулу добу немає травмованих та загиблих. Ситуація навколо міста напружена. Тривають постійні обстріли позицій українських військових", — зазначив Віталій Барабаш.
За його словами, місцеві жителі потроху виїжджають з міста. 12 листопада виїхало четверо людей, 11 листопада — п'ятеро, 13 листопада жодної людини не поїхало.
Барабаш говорить, що в місті 5,5 місяця немає світла. Аби був мобільний зв'язок та місцеві могли зарядити мобільні телефони щоденно до обіду працює генератор.
Війська РФ вдень обстріляли житлові будинки у Кураховому
У Донецькій області російські окупанти посеред дня нанесли ракетний удар по Кураховому. Про це повідомляє Донецька ОВА.
"Росіяни посеред дня завдали ракетного удару по Кураховому. Одна людина дістала поранення. На щастя, обійшлося без загиблих", — йдеться у повідомленні.
У відомстві додали, що ракета влучила у двоповерховий будинок. Також було пошкоджено ще 2 житлових будинки по сусідству та адмінбудівлю.
В середмісті Херсона проводитимуть роботи з розмінування
У понеділок, 14 листопада, у центрі Херсона будуть проводити роботи із розмінування. Голова Херсонської обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич застеріг херсонців не заїжджати у центральну частину міста.
За словами голови ОВА, при відступі окупаційні війська замінували майже все, тому треба бути обачними та не відвідувати людні місця.
Сунак вшанував українських військових, які протистоять Росії
Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак згадав Україну під час промови перед богослужінням у День пам’яті, вшанувавши українських військових, які протистоять російській агресії. Про це повідомляє BBC.
"Цього року, як ніколи, ми згадуємо про величезний неоплатний борг перед тими, хто віддав своє життя, щоб захистити свою країну. Коли ми разом мовчимо в неділю пам’яті, ми вшануємо чоловіків і жінок, яких ми втратили, і віддамо належне хоробрим воїнам України, які продовжують боротьбу за свободу", — зазначив політик.
Начальник штабу оборони Великої Британії адмірал сер Тоні Радакін, головнокомандувач Збройних сил, сказав, що День пам'яті став ще гострішим після смерті королеви Єлизавети I.
"Вона уособлювала обов'язок і служіння, а також гідність того покоління воєнного часу і все, чим вони пожертвували заради нашої свободи. І я думаю, що є додаткова гострота в тому, що в нас знову війна в Європі", — сказав він.
"Херсон – це Україна": у Кропивницькому відбувся автопробіг з нагоди звільнення Херсона від окупації
У Кропивницькому відбувся автопробіг з нагоди звільнення Херсона від російської окупації і повернення під контроль України. За підрахунками кореспондента Суспільного, було понад сто машин.
О 12:00 колона з синьо-жовтими прапорами рушила вулицями Кропивницького. Серед учасників акції були херсонці, які змушені були покинути свої домівки в Херсоні.
У РФ виник дефіцит медпрепаратів, планові операції переносять — розвідка
У Росії через санкції виник гострий дефіцит медичних препаратів, планові операції переносяться на невизначений термін. Про це інформує Головне управління розвідки Міноборони України.
За даними розвідки, військові збройних сил РФ активно обговорюють наказ міністерства охорони здоров’я РФ, згідно з яким всі регіони країни-окупанта зобов’язали створити недоторканий запас лікарських засобів на 4 місяці.
На думку військових, поява такого наказу може бути пов’язана з низкою причин, зокрема, з впливом міжнародних санкцій на економіку РФ. Як наслідок, фармацевтична галузь не може забезпечити виробництво достатньої кількості необхідних лікарських засобів. Як зазначають самі військові, в РФ на сьогодні взагалі не ведеться виробництво сучасних лікарських засобів. Натомість налагоджено лінії з розфасовки імпорту.
Також російські військові побоюються реальної загрози повної зупинки поставок медикаментів із-за кордону. У зв’язку зі збільшенням інтенсивності бойових дій, відповідно, збільшуються санітарні втрати окупантів.
У приватних розмовах російські хірурги визнають, що запас медикаментів різко зменшується. І це вже впливає на проведення хірургічних операцій та на галузь в цілому. Відновлення запасів не проводиться. Через наявний дефіцит суттєво зростають ціни на медичні препарати.
За даними розвідки, затверджені календарні графіки проведення планових операцій доводиться докорінно переглядати. У зв'язку з гострою нестачею необхідних препаратів вони переносяться на невизначений термін. Допомога надаватиметься тільки тим хворим, які потребують невідкладного оперативного втручання.
На Херсонщині діє заборона на користування водним транспортом
На водних об’єктах у межах Херсонської області заборонено користуватися всіма видами водного транспорту. Про це повідомляє Херсонська обласна військова адміністрація.
Заборона діє з 13 по 19 листопада і на всіх водних об'єктах області.
Череватий спростував заяву окупантів про захоплення Майорська на Донеччині
Речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий у коментарі Суспільному спростував заяву окупантів про захоплення селища Майорськ на Донеччині.
"На цьому напрямку тривають бої", — розповів Череватий.
13 листопада Міноборони Росії заявило про те, що на Донецькому напрямку внаслідок успішних наступальних дій російських військ повністю звільнено селище Майорськ.
Збитки від загибелі тварин та пошкодження тваринницьких ферм становлять 2 млрд гривень
Збитки від загибелі тварин та пошкодження тваринницьких ферм становлять приблизно 2 млрд гривень. Про це в ефірі інформаційного марафону на Суспільному розповіла начальниця управління тваринництва та племінної справи Департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики Олена Дадус.
За її словами, наразі наявна інформація, надана військовими адміністраціями щодо збитків на підконтрольних та деокупованих територіях.
“Найбільше постраждали Чернігівська, Харківська, Сумська, Київська, Донецька, Луганська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька області, де на початку 2022 року було сконцентровано по усіх категоріях господарств: поголів’я великої рогатої худоби — 25,3%, корів — 25,8%, свиней — 31,5%, овець та кіз — 28,2%, птиці — 24,9%. Виробництво продукції тваринництва: м’яса — 20%, молока — 28,7%, яєць — 44,8%”, — повідомили у пресслужбі Міністерства аграрної політики та продовольства. Загалом, скорочення в галузі від загального обсягу, порівняно з минулим роком, становить 15%.
“Близько 2 млрд гривень — це збитки від загибелі тварин та пошкодження й руйнування тваринницьких ферм. Наразі підтверджений обсяг 6 тисяч голів корів, до 100 тисяч поголів’я свиней, понад 3.5 млн голів птиці втрачено. 206 підприємств зруйновані або пошкоджені”, — розповіла посадовиця.
За її словами, підприємства продовжують фіксувати збитки, збирати доказову базу.
Наразі Мінагрополітики розробляє алгоритм фіксування й розрахунку збитків, завданих особистим селянським господарствам внаслідок загибелі сільськогосподарських тварин, птиці і бджолосімей, додала чиновниця.
Водночас попри значні втрати та скорочення виробництва, загрози продовольчій безпеці країни немає, сказала Дадус.
“Працюючі підприємства повністю забезпечують потребу внутрішнього ринку в молочних, м’ясних та інших продуктах. Вдається задовольняти й експортний попит. Також держава дбає про внутрішньопереміщених осіб і забезпечення їх необхідними продуктовими наборами, в тому числі довготривалого зберігання”, — пояснила Дадус.
Для відновлення тваринництва в Україні, за її словами, діють державні програми пільгового кредитування та надаються гранти від міжнародних донорів.
Центральне відділення "Укрпошти" у Херсоні готують до відкриття
Для того, щоб можна було якомога швидше відкрити перші пункти відділень "Укрпошти" у звільненому Херсоні, вже готують генератори та Starlink. Про це в ефірі загальнонаціонального марафону "Єдині новини" розповів генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський.
"Перший пункт нашої роботи – це відкриття головного відділення в Херсоні. Це дасть нам можливість працювати по всій області. Для пенсій ми привозимо паперові відомості і тоді навіть не треба електрика, щоб везти пенсію. Тому, поки відновлять інфраструктуру, ми вже зможемо надавати послуги. Сподіваюсь, наступного тижня робота в Херсоні вже розпочнеться", – повідомив Смілянський.
Робота "Укрпошти" розпочнеться з відкриття 5-7 відділень у Херсоні. Відновлення роботи буде можливим після того, як Державна служба з надзвичайних ситуацій, дасть дозвіл, адже зараз відбувається розмінування – росіяни залишили у відділеннях вибухонебезпечні предмети, сказав Смілянський.
Щодо діяльності відділень на всій території Херсонщини, яка вже деокупована, то у тій частині області, яка межує з Дніпропетровщиною, працює 79 пунктів "Укрпошти", з точкою базування у Великій Олександрівці, де відкрили стаціонарне відділення.
Ігор Смілянський говорить, що на Херсонщині російські військові вкрали автівки та комп’ютери, які належать компанії. Деякі автівки перевезли до Генічеська. Тому зараз перекинуть транспорт з інших регіонів, щоб пошта могла повноцінно працювати на звільнених територіях області.
На Донеччині внаслідок російських обстрілів стались чотири пожежі
Через бойові дії у Донецькій області за минулу добу стались чотири пожежі. Дві — у Бахмуті, одна — у Часовому Ярі, ще одна — у Святогірську. Під час ліквідації однієї з них було врятовано жінку. Про це у коментарі Суспільному повідомила речниця ГУ ДСНС України в Донецькій області Вероніка Бахал.
"12 листопада у Бахмуті рятувальники ліквідували пожежу у квартирі п'ятиповерхівки, що сталася внаслідок артобстрілу. Під час розвідки та гасіння пожежі з квартири на другому поверсі вогнеборці винесли на свіже повітря жінку 1947 р.н", — зазначила речниця.
За словами Вероніки Бахал, жінку відвезли до лікувального закладу Бахмута.
Як розповіла речниця, ще одна пожежа сталась у приватному будинку Бахмута, горіли 80 квадратних метрів. Гасили три години. А у Часовому Ярі рятувальники дві години гасили пожежу господарчої споруди площею 25 квадратних метрів. Травмованих та загиблих немає.
Бахал зазначила, що на одній з баз відпочинку у Святогірську внаслідок обстрілів сталась пожежа на площі 200 м². Її вдалось повністю ліквідувати через дві години.
За інформацією очільника Донецької ОВА Павла Кириленка, росіяни нанесли ракетні удари по Святогірськ, де снаряди прилетіли поблизу адмінбудівлі.
Єврокомісія схвалила виділення 225 млн євро для підтримки "ексдочки" "Газпрому" в Німеччині
Європейська комісія схвалила виділення 225,6 мільйонів євро для підтримки SEFE Securing Energy for Europe GmbH (SEFE GmbH), щоб гарантувати безпеку постачання газу для німецької економіки. Про це повідомляється на сайті Єврокомісії. Йдеться про компанію, яка раніше називалася Gazprom Germania GmbH і зараз перебуває під опікою Німеччини. Виділення коштів дозволить німецькій державі отримати 100% власності SEFE GmbH замість російського Gazprom Export LCC.
“Компанії, які серйозно постраждали від поточної кризи, зокрема енергетичні компанії, можуть отримати підтримку платоспроможності, коли одних лише приватних джерел недостатньо”, — зазначається у повідомленні.
SEFE GmbH, системна енергетична компанія в Німеччині, яка раніше називалася Gazprom Germania GmbH, має 14% частки на ринку поставок газу в Німеччині та активно працює в інших країнах-членах ЄС. Крім того, вона володіє та управляє 28% газових сховищ, що обслуговують німецький ринок, і володіє газопроводами в Німеччині та інших країнах-членах. Після агресії Росії проти України та подальшого зриву поставок газу “Газпромом” SEFE GmbH зазнала серйозних збитків.
4 квітня 2022 року через спробу передачі акцій та ліквідації її російським акціонером SEFE GmbH передали під опіку Федеративної Республіки Німеччини, щоб мати можливість продовжувати вести бізнес і гарантувати безпеку постачання. Зі встановленням опіки компанія перейшла під контроль Федеративної Республіки Німеччини до 15 грудня 2022 року.
“Щоб продовжити ділові відносини з учасниками ринку та, таким чином, мати можливість продовжувати обслуговувати своїх клієнтів, Німеччина має намір отримати повну власність на компанії”, — йдеться у повідомленні.
У Запоріжжі піротехники вивезли залишки російської ракети "Іскандер-К"
Про це повідомляє Державна служба з надзвичайних ситуацій.
"Ювелірна робота наших піротехніків у Запоріжжі: фахівці вивезли залишки російської ракети "Іскандер-К", яка впала напередодні, 12 листопада, й не вибухнула", — йдеться у повідомленні.
Зима уповільнить військові наступальні дії з обох сторін — The New York Times
Як пише видання The New York Times, високопосадовці адміністрації Байдена заявляють, що військові операції Росії в Україні будуть у глухому куті до наступного року. Успіхи України перекреслили сподівання Москви захопити території в районах, які Володимир Путін намагався представити як історичну частину Росії.
Хоча співрозмовники видання заявляють, що Москва, ймовірно, продовжить атакувати українські війська, бази, інфраструктуру та електромережі, очікується, що наступна зима принесе уповільнення військових наступальних дій з обох сторін.
11 листопада Кремль оголосив, що його війська вийшли зі стратегічного міста Херсон на півдні України й передислокувалися за річку Дніпро. Американські офіційні особи вважають, що це рішення Росії частково ґрунтувалося на занепокоєнні, що її солдати будуть загнані в глухий кут і відрізані від постачання з настанням зими.
Після вимушеної погодними умовами паузи у великих військових пересуваннях війна увійде в нову фазу. Росія, ймовірно, посилить свої атаки на інфраструктуру, щоб тероризувати українців, вважають американські чиновники. А Україна може активізувати приховану кампанію, покликану показати, що вона може завдати удару у відповідь навіть на російській землі, вважають аналітики.
В Офісі президента показали, як будується будується стіна на кордоні з Білоруссю
"Роботи ідуть не тільки на Волині. Це стосується всіх регіонів, які межують з Білоруссю та Росією", — заявив заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко.
По всій території України оголошено повітряну тривогу.
У Чорному морі на бойовому чергуванні знаходяться 14 кораблів РФ
"В Азовському морі ворог продовжує контролювати морські комунікації утримуючи на бойовому чергуванні 1 корабель; в Середземному морі – 10 ворожих кораблів, з них 5 носіїв крилатих ракет "калібр", загальний залп – 76 ракет", — йдеться в повідомленні. За добу, в інтересах РФ прохід Керч-Єнікальською протокою здійснили:
- до Азовського моря – 30 суден, з них 4 судна рухалось з протоки Босфор;
- до Чорного моря – 32 суден, з них 9 суден продовжили рух у напрямку протоки Босфор.
Окупанти обстріляли з РСЗВ село у Запорізькому районі
О другій годині ночі 13 листопада російські військові з РСЗВ обстріляли одне з сіл Запорізького району. Поранених немає.
Про це повідомив голова Запорізької ОВА Старух.
"Пошкоджена лінія електропередач, житлові будинки, легкові автомобілі. На щастя, люди залишились неушкодженими". Загалом, за інформацією Нацполіції в Запорізькій області, протягом минулої доби, 12 листопада, окупанти обстріляли цивільну інфраструктуру в районі 20 населених пунктів:
Запоріжжя, Щербаки, Гуляйполе, Залізничне, Малинівка, Полтавка, Ольгівське, Червоне, Малі Щербаки, Степове, Кам'янське, Оріхів, Варварівка, Темирівка, Преображенка, Дорожнянка, Новоданилівка, Омельник, Мала Токмачка, Степногірськ.
Надійшло 31 повідомлень про руйнування будинків та квартир, а також об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів.
Вінничани передали гуманітрану допомогу жителям деокупованої Балаклії
Про це повідомляють у Вінницькій міській раді. До Балаклії волонтери прибули в п'ятницю вранці.
“Ми, живучи у відносно мирній Вінниці, і уявити не можемо, що відбулося на окупованих територіях певний час, і що залишилося людям після того, як з їхньої землі пішли росіяни. Після спілкування з нами один з балаклійців сказав: “Як добре, що у нас з вами є два міста і між ними – одне серце”, – розповів директор департаменту культури міської ради Максим Філанчук.
Вінничан зустріли представники місцевої влади та волонтери, які показали те, що пережили балаклійці за час окупації.


“Нам показали місто, ми побачили, що залишили після себе росіяни. Зараз міжнародні фонди забезпечують балаклійців продуктами харчування. Але люди потребують більш коштовних речей, адже вони залишилися з розбитими будинками і без можливості придбати собі необхідні речі”, – каже керівниця Фонд громади "Подільська громада" Олена Данілова.
Україна спільно зі США збудує малий модульний реактор
Про це повідомляє пресслужба Державного департаменту США.
"Спеціальний посланник Президента США з питань клімату Джон Керрі та Міністр енергетики України Герман Галущенко оголосили про початок реалізації в Україні пілотного проєкту "Чисте паливо з ММР", який продемонструє виробництво екологічно чистого водню та аміаку з використанням надійних та безпечних малих модульних ядерних реакторів (ММР) та новітніх технологій електролізу в Україні", — йдеться у повідомленні.
Мова йде про пілотний проєкт комерційного виробництва чистого палива з ММР за допомогою електролізу твердих оксидів.
"Проєкт спрямований на підтримку цілей енергетичної безпеки України, сприяння декарбонізації енергетичних секторів, які важко піддаються декарбонізації, шляхом виробництва чистого водню, а також на покращення довгострокової продовольчої безпеки за рахунок виробництва чистих аміачних добрив. Крім того, він має на меті продемонструвати інноваційне лідерство України в галузі чистої енергетики шляхом використання передових технологій", — зазначили у Держдепі.
Партнерами-учасниками проєкту є Аргонська національна лабораторія, НАЕК "Енергоатом", Рада національної безпеки і оборони України, Державного науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки, а також приватні компанії Clark Seed, Doosan Enerbility, FuelCell Energy, IHI Corporation, JGC Corporation, NuScale Power, Samsung C&T та Starfire Energy.
"УЗ" розпочала проєкт "Квитки до перемоги". Куди запустять потяги
"На честь звільнення Херсона, з мрією про Сімферополь, запускаємо квитки на перші потяги до деокупованих українських міст! Разом із платформою UNITED24 розпочинаємо благодійний проєкт “Квитки до перемоги”. Вже сьогодні ви можете оформити квитки на три перших рейси з Києва до п'ятьох міст: уже деокупованого Херсона, а також Маріуполя, Донецька, Луганська та Сімферополя", — йдеться у повідомленні перевізника.
Рейси буде здійснювати легендарний "Потяг до перемоги", розписані вагони якого присвячені подвигам людей на тимчасово окупованих територіях. Оформити квиток можна за посиланням.
У Херсоні працюють над відновленням критичної інфраструктури
Про це в ефірі загальнонаціонального марафону "Єдині новини" повідомив перший заступник голови облради Юрій Соболевський.
"Зараз здійснюється поновлення роботи Укрпошти, щоб розвозити людям пенсії. Працюємо над поновленням банківської системи, щоб люди могли розраховуватись картками платіжними, поновлення зв'язку", — говорить Соболевський.
Також поновлюється робота Укрпошти, щоб розвозити людям пенсії та банківська система. Відомо, що деякі торговельні мережі готові повертатись в Херсон негайно, як тільки отримають доступ до території.
Подоляк: Росія ще не дозріла до справжніх переговорів і виводу військ
Про це радник голови Офісу президента Михайло Подоляк написав у Twitter.
"Д — деморалізація. Підтримка війни у РФ стрімко летить на дно. Від олігарха до чоботаря формується думка: "Час закінчувати". Політично та психологічно Росія ще не дозріла до справжніх переговорів і виводу військ. Але це станеться. Одразу після звільнення Донецька чи Луганська", — зазначив Подоляк.
СБУ опублікувала перехоплення розмов вояків РФ: зґвалтували 12-річну дівчинку
У розпорядження СБУ потрапили два перехоплення, на яких рашисти розповідають про свої злочини.
"Короче, вот эти военнослужащие, изнасиловали 12-летнюю девчонку, 10 человек, их найти не могут. И поэтому не выпускают в город никого", — розповідає дівчині окупант, якого нещодавно мобілізували в РФ і чий підрозділ базується в Кремінній на Луганщині.
Ще один "мобік" з-під Бахмута теж скаржиться на обмеження в пересуванні з цієї ж причини: "Ну короче, теперь ни в город, никуда не выедем…там дезертиры, короче, бабу изнасиловали. Либо, говорят, дезертиры мобилизованные, либо добровольцы".
В Офісі президента опублікували фото обстрілів Нікополя
"Десятки пострілів зі ствольної артилерії і десятки з "Граду". Через ці обстріли горіли квартири мирних мешканців, пошкоджено більше ніж 10 багатоквартирних будинків та 30 приватних, Нікопольський коледж, лінії електропередач, легкові авто, трансформатор, газопроводи, господарчі споруди", — написав у Telegram заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко.
Після оголошення мобілізації в Росії близько 700 тисяч громадян виїхали до Грузії
Про це заявила президентка країни Саломе Зурабішвілі.
"Після заклику президента Росії Володимира Путіна до військової мобілізації понад 700 тисяч росіян перетнули кордон Грузії, — сказала Зурабішвілі. — 600 000, ймовірно, виїхали в різних напрямках, до сусідніх Вірменії, Туреччини та європейських країн. Близько 100 000 залишилися".
Також, за її словами, Грузія також прийняла близько "30 тисяч українських біженців".
В Україні зросла кількість дітей поранених внаслідок збройної агресії РФ
Як повідомляє Офіс генерального прокурора, більше ніж 1260 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації. Станом на ранок 13 листопада 2022 року офіційне число дітей-жертв за добу не змінилося - 430. Зросла кількість поранених — понад 830.
Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 421, Харківській — 264, Київській — 116, Миколаївській — 77, Запорізькій — 70, Чернігівській — 68, Луганській — 64, Херсонській — 60, Дніпропетровській — 31.
"8 листопада в с. Борозенське Херсонської області внаслідок прямого влучання ворожого снаряду в приватний будинок отримав поранення 3-місячний хлопчик", — йдеться у повідомленні ОГПУ.
Черкаські рятувальники працюватимуть над розмінуванням миколаївського водогону
Про це повідомив голова Миколаївської ОВА Віталій Кім. З його слів, фахівці "Миколаївводоканалу" обстежили водогін, що був пошкоджений російськими військами в Киселівці, та станції підкачки води.
Як розповів Кім, це надасть змогу відновити водопостачання в місті.
"Російські окупанти не сильно розікрали станцію, яка подавала воду до Миколаєва. Дві з пʼяти точок, які можливо були підірвані ми оглянули. Зараз нам допомагає ДСНС, тому що дуже багато там мін. Розумію важливість питання розмінування для Миколаєва, тому додатково надали два екіпажі з Черкас. 13 листопада почнемо розміновувати першу точку. Відновлювальні роботи почнуться після розмінування. На ремонт перших двох точок піде близько 15 днів, а далі буде видно. Проте в перспективі чиста вода у Миколаєві буде. Ми розуміємо, що це реально відновити. Засоби й сили для цього є", — йдеться у повідомленні голови Миколаївської ОВА.
На окупованих територіях Донбасу припинили видавати "документи ДНР та ЛНР" щодо участі у бойових діях
Російські окупанти не припиняють спроби інтеграції тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей у правовий простір РФ. Вони припинили видавати "документи ДНР та ЛНР", зокрема щодо участі у бойових діях, інформує Генштаб ЗСУ.
"З 11 листопада, припиняється видача документів самопроголошених територіальних утворень. Командуванню 1-го та 2-го армійських корпусів Південного військового округу збройних сил РФ("Народні міліції ДНР та ЛНР" — прим. ред.) надано розпорядження про централізоване переведення грошових розрахунків з особовим складом до фінансових установ та на банківські картки РФ", — йдеться у повідомленні.
За даними Генштабу, військовим цих окупаційних підрозділів запропоновано продовжити службу на контрактній основі за російським законодавством, але армійці висловлюють побоювання щодо ануляції документів та пільг, призначених псевдореспубліками, у разі відмови від нового контракту.
По всій території України оголошено повітряну тривогу.
У Росії повертають у школи військову підготовку, починаючи з вересня 2023 року
Про це повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки.
"9 листопада 2022 року міністр освіти РФ Сергій Кравцов заявив, що військова підготовка повернеться в російські школи, починаючи з вересня 2023 року. Це повторення програми радянських часів, коли учні проходили обов'язкову військову підготовку, яка закінчилася в 1993 році. Ця дисципліна містила підготовку до хімічної або ядерної атаки, надання першої медичної допомоги, а також досвід поводження з автоматом Калашникова та стрільби з нього", — йдеться у повідомленні.
Російські чиновники спробували відродити цю підготовку у 2014 році після вторгнення Росії до Криму. Висловлювалися сподівання, що ця ініціатива покращить якість підготовки призовників.
"Вісім років потому мало що змінилося, і якість російських призовників залишається низькою, з низьким моральним духом і обмеженою підготовкою. Наразі розробляється програма підготовки, яка буде завершена до кінця 2022 року. Міністерство оборони Росії підтримує цей процес, заявляючи, що не менше 140 годин на навчальний рік має бути присвячено цій підготовці", — зазначили у Міноборони Британії.
За даними розвідників, ця підготовка, ймовірно, має на меті навчити школярів з військового вишколу, оскільки вони наближаються до призовного віку, а також підвищити рівень мобілізації та призову на військову службу. Ця ініціатива також, ймовірно, є частиною ширшого проєкту з прищеплення російському населенню ідеології патріотизму та довіри до державних інституцій.
Ходжес: Україна звільнить Маріуполь та Мелітополь до січня, далі — Крим
Про це заявив колишній командувач Сухопутних сил США у Європі генерал-лейтенант Бен Ходжес. Він опублікував карту дальності пострілів HIMARS з Херсона.
"Незабаром з Херсона будуть стріляти HIMARS. Підступи до Криму в межах досяжності. Це послабить російську оборону/локацію, в той час, як "ліве крило" контрнаступу візьме Маріуполь та Мелітополь до січня. Потім розпочнеться вирішальна фаза кампанії... звільнення Криму", — зазначив Ходжес.
Раніше Ходжес вже висловлював думку щодо звільнення Маріуполя. Він казав, що українські захисники можуть "деокупувати захоплені території, серед яких і Маріуполь Донецької області до кінця року". За словами Ходжеса, у Маріуполі російські військові опиняться у пастці.
Щоранку о 9:00 Україна хвилиною мовчання вшановує пам'ять загиблих у війні.
РФ втратила у війні з Україною 80 860 військових — Генштаб ЗСУ
Станом на ранок 13 листопада загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 80 860 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України. За добу окупанти втратили 650 військових.
Також росіяни втратили:
- танків — 2840 (+2) од,
- бойових броньованих машин — 5742 (+12) од,
- артилерійських систем — 1837 (+8) од,
- РСЗВ — 393 (+0) од,
- засоби ППО — 206 (+1) од,
- літаків — 278 (+0) од,
- гелікоптерів — 261 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня — 1507 (+1),
- крилаті ракети — 399 (+0),
- кораблі /катери — 16 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн — 4295 (+16) од,
- спеціальна техніка — 160 (+0).
Дані уточнюються.
В Чорному морі на чергуванні перебуває ракетоносій військ РФ
В Чорному морі на чергуванні перебувають 18 кораблів військ РФ, серед яких ракетоносій з вісьмома "Калібрами", повідомили в оперативному командуванні "Південь".
"Незважаючи на відносне затишшя, пам’ятайте, що ворог у будь-який момент може застосувати як повітряний ракетний компонент, так і наземні ракетні системи великої та середньої дальності. Залишається небезпека нанесення масованих ударів дронами-камікадзе, перш за все по об’єктах критичної інфраструктури", — зазначили в командуванні.
На Донеччині та Луганщині відбулось 67 бойових зіткнень та 13 авіаатак
Бахмутський, Авдіївський та Новопавлівський напрямки лишаються епіцентром бойових дій. Попри втрати російські військові намагаються наступати та хочуть вийти на адміністративні кордони Донецької області. Про це повідомив пресцентр угрупування Об'єднаних сил у ранковому зведенні.
На Луганщині від початку доби окупанти завдали три авіаційні удари поблизу Верхньокам’янського, Стельмахівки та Новоселівського із застосуванням літаків Су-25 та вертольотів Ка-52.
"На цьому напрямку росіяни дев'ять разів застосовували танки. Здійснили вісім обстрілів з реактивних систем залпового вогню та 18 обстрілів позицій ЗСУ із застосуванням важкої артилерії та мінометів. Відбулося вісім бойових зіткнень", — розповіли в пресцентрі.
На Донецькому напрямку російські окупанти завдали десять авіаційних ударів по населеним пунктам Соледар, Курдюмівка, Водяне, Мар’їнка, Невельське, Авдіївка та в районі шахти Вугледар із застосуванням штурмовиків Су-25, гелікоптерів Ка-52 та дрону-камікадзе.
"Окупанти 28 разів обстріляли позиції наших військ з танків, здійснили 83 артилерійські обстріли. Майже 160 разів обстрілювали з бойових машин піхоти, мінометів, гранатометів та стрілецької зброї. Відбулося 59 бойових зіткнень", — повідомили у ранковому зведенні про бої на Донецькому фронті.
У РФ відбувся ідеологічний розкол через відступ із Херсона — ISW
Відступ Росії з Херсона розпалює ідеологічний розкол між провоєнними діячами та президентом Росії Володимиром Путіним і підриває довіру до здатності Путіна виконати свої військові обіцянки. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Провоєнний російський ідеолог Олександр Дугін відкрито критикував Путіна, якого він називав самодержцем, за те, що він не зміг підтримати російську ідеологію, здавши місто Херсон, пише ISW. Дугін сказав, що ця російська ідеологія визначає відповідальність Росії захищати так звані “російські міста”, такі як “Херсон, Бєлгород, Курськ, Донецьк і Сімферополь”. Дугін зазначив, що самодержець зобов’язаний врятувати свою націю сам, інакше його спіткає доля “короля дощів”, натякаючи на книжку “Золоту гілка” Джеймса Фрейзера, у якій короля вбили через те, що він не зміг забезпечити дощ серед посухи. Дугін також зазначив, що командувач російськими військами в Україні генерал армії Сергій Суровікін не несе відповідальності за політичне рішення про вихід з Херсона.
Як зазначили аналітики, Путіну важче заспокоїти частину високо ідеалізованого провоєнного електорату через неспроможність його військових досягти його максималістських цілей повалення українського уряду та захоплення всієї України. Пропагандисти Путіна, такі як Володимир Соловйов, дедалі частіше вимагають від Кремля та вищого військового командування цілковитої відданості їхнім цілям в Україні. Соловйов навіть закликав до повної мобілізації та звільнення некомпетентних чиновників після капітуляції Росією Херсона. Деякі блогери раніше критикували Путіна за його неспроможність відповісти на напад на Керченський міст 9 жовтня. Інші відзначали, що Путін не підтримує ідеологію переваги Росії з 2014 року.
Пряма критика Путіна в середовищі провоєнної спільноти є майже безпрецедентною, і гучна атака Дугіна на Путіна може свідчити про зміни серед російських націоналістичних ідеологів, пише ISW.
За даними аналітиків, Путіну необхідно зберегти підтримку цієї спільноти. Ймовірно, він наказав деяким своїм пропагандистам придушити будь-яку критику російського виходу з Херсона, оскільки багато програм новин державного телебачення пропускають або применшують наслідки виведення.
Деякі блогери натякають, що Кремль зрадив Херсон, “продавши” його, а інші зазначили, що Кремль постійно здає свої території, не питаючи росіян. Інші поставили під сумнів легітимність заявленого 87% рівня підтримки спроби російської анексії Херсонської області. Фінансист Wagner Group Євген Пригожин і деякі блогери раніше обговорювали можливість того, що “російське громадянське суспільство” виступить на захист Росії.
Авіація Сил оборони України протягом доби завдала по окупантах 13 ударів — Генштаб
Авіація Сил оборони України протягом доби завдала по окупантах 13 ударів. Під ураження потрапили 8 районів зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, а також 5 позицій зенітних ракетних комплексів війська РФ. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 13 листопада.
Війська РФ з "Градів" обстріляли Нікопольщину: поранені двоє жінок, пошкоджено понад 40 будинків
Через обстріл Нікопольщини армією РФ у ніч на 13 листопада поранені двоє жінок. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентин Резніченко. За його словами, російські війська скерували "Гради" та важку артилерію на Нікопольську та Марганецьку громади. По Нікополю випустили майже 40 снарядів.
"Поранені двоє жінок — 46 та 82 років. Обидві доправлені до місцевої лікарні. Стан середньої тяжкості", — написав посадовець.
У Нікополі пошкоджені понад 40 багатоповерхових та приватних будинків, зо два десятки господарських споруд, кілька газогонів та ліній електропередач. Також російські снаряди повністю зруйнували один будинок і спричинили дві пожежі — у квартирі та у приватному подвір’ї. Пожежники загасили вогонь. Через обстріл пошкоджені місцевий коледж, відділ РАЦС, адмінбудівля та шиномонтаж.
У Марганецькій громаді людей не зачепило. Побиті приватні будинки. В інших районах області ніч минула без обстрілів, додав посадовець.
У Білорусі через російських військових зростає соціальна напруга — Генштаб
У Брестській області Республіки Білорусь, особливо у районах, де розміщуються підрозділи збройних сил Російської Федерації, значно посилюється соціальна напруга. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 13 листопада.
Зокрема, місцеві лікарні перевантажені роботою з російськими військовослужбовцями, які масово хворіють через незадовільні умови утримання в наметових містечках. Лікарі змушені відмовляти в обслуговуванні громадянам Республіки Білорусь, які потребують лікування.
До Таврійська вивезли дві вантажівки загиблих окупантів — Генштаб
За уточненою інформацією, підтверджено ураження Силами оборони району зосередження окупантів у Херсонській області. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 13 листопада.
В районі населеного пункту Дніпряни, по будівлі, де перебували до 500 окупантів, завдано високоточного удару. За його результатами до Таврійська вивезли дві вантажівки загиблих окупантів. У найближчий шпиталь доправлено 56 важкопоранених, з яких, незабаром, померло ще 16 окупантів. Остаточна інформація щодо втрат окупантів уточнюється.
У Мелітополі чергове поповнення мобілізованих росіян скуповують їжу, алкоголь і цивільний одяг —Генштаб
До окупованого Мелітополя Запорізької області 12 листопада прибуло чергове поповнення з числа мобілізованих російських громадян. Ці військовослужбовці після прибуття до міста скуповують, їжу, цивільний одяг та велику кількість алкогольних напоїв. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 13 листопада.
На фронті тривають обстріли — Генштаб
На Волинському та Поліському напрямках обстановка без суттєвих змін. Триває формування російсько-білоруського угруповання військ на території Республіки Білорусь. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 13 листопада.
На інших напрямках військо РФ здійснювало обстріли.
На Слобожанському напрямку — з мінометів та ствольної артилерії, по районах населених пунктів Тернова, Бологівка, Вільхуватка, Зелене, Колодязне, Огірцеве та Стариця.
На Куп’янському та Лиманському напрямках — з танків та різнокаліберної артилерії, по районах населених пунктів Новоселівське, Стельмахівка, Роздолівка, Сіверськ, Кислівка, Невське, Макіївка, Площанка та Табаївка.
На Бахмутському напрямку — з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії, по районах населених пунктів Яковлівка, Соледар, Бахмут, Бахмутське, Майорськ, Озарянівка, Іванград, Верхньокам’янське, Зеленопілля, Спірне та Нью-Йорк.
На Авдіївському напрямку — з танків та всього спектру артилерії, по районах Авдіївки, Мар’їнки, Водяного, Кам’янки, Красногорівки та Новомихайлівки.
На Новопавлівському напрямку — з танків та артилерії різних типів, по районах населених пунктів Времівка, Вугледар, Новоукраїнка, Павлівка, Полтавка, Парасковіївка та Пречистівка.
На Запорізькому напрямку — з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії, по районах населених пунктів Гуляйполе, Залізничне, Щербаки, Малинівка, Новоданилівка, Новопіль, Ольгівське.
На Таврійському напрямку — з артилерії різних типів, по районах населених пунктів Милове, Золота Балка та Михайлівка.
Окупанти облаштовують оборонні рубежі на лівому березі Дніпра — Генштаб
За добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Стельмахівка і Новоселівське Луганської області та Торське, Бахмут, Білогорівка, Спірне, Торецьк, Красногорівка, Первомайське, Мар’їнка, Новомихайлівка і Павлівка на Донеччині. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 13 листопада. В звільнених населених пунктах Херсонської області тривають стабілізаційні заходи. Окупанти продовжують фортифікаційне обладнання оборонних рубежів на лівому березі Дніпра.
Протягом доби росіяни завдали 4 ракетних та 16 авіаційних ударів, здійснили понад 40 обстрілів із реактивних систем залпового вогню. Ударів зазнали понад 20 населених пунктів Запорізької, Черкаської, Харківської і Донецької областей.
На Херсонщині російські війська "евакуюють" лівий берег і будують оборону
На лівобережжі Херсонщини російські окупанти продовжують евакуювати людей з населених пунктів та будуть фортифікаційне обладнання оборонних рубежів. Про це повідомив речник Оперативного командування "Південь" Владислав Назаров.
Водночас військові РФ реактивними системами залпового вогню та артилерією різних калібрів обстрілюють позиції Сил оборони та звільнені населені пункти Херсонської та Миколаївської областей.
"Ворог продовжує вести активну оборону по усій лінії зіткнення, що розмежована Дніпром. Протягом бойового дня, противник завдавав артилерійських ударів по позиціях наших підрозділів та територіальних громадах у Бериславському районі. Без постраждалих та втрат", - сказав Владислав Назаров.
Також він повідомив, що відповідь авіація Сил оборони двічі відпрацювала по районах розгортання сил противника. А ракетні та артилерійські підрозділи протягом дня обстрілювали позиції російських військ та райони зосередження живої сили, техніки та озброєння на лівому березі Дніпра.
За уточненими даними, Сили оборони знищили 40 військових РФ та три військові автівки. Решта втрат розвідується.
Відходячи зі Снігурівки, що на Миколаївщині, російські війська замінували будинки цивільних
Відходячи зі Снігурівки, збройні сили Російської Федерації заміновували будинки місцевих жителів, дороги та залишали міни на відкритих територіях. В місті станом на 13 листопада тривають стабілізаційні та відновлювальні роботи, в тому числі й розмінування. Про це повідомив пресофіцер Миколаївської обласної військової адміністрації Дмитро Плетенчук.
"Вирішуються питання мінної безпеки, тому що маємо проблему з мінуванням як шляхів сполучення, відкритих територій та, на жаль, навіть помешкань жителів Снігурівки, які замінували російські окупанти, відходячи з міста", — розповів Плетенчук.
З його слів, окрім розмінування території Снігурівки, в місті працюють над відновленням електропостачання, яке було відсутнє в місті протягом періоду окупації. Відновлюють роботу місцевих адміністрацій, медичної та фінансової систем.
"Тривають усі необхідні заходи, роботи. Просимо зберігати спокій та чекати на окреме повідомлення, коли нарешті можна буде відвідати ваше рідне місто", — сказав Дмитро Плетенчук.
У Снігурівці святкують звільнення від РФ, але в місті досі небезпечно
Пресофіцер Миколаївської обласної адміністрації Дмитро Плетенчук опублікував відео зі звільненої від військ РФ Снігурівки. На одному з відео підлітки у прапорах України, також лунає гімн України.
У місті триває розмінування. Росіяни замінували вулиці і навіть будинки цивільних, заявив Плетенчук.
Вирішується питання відновлення електрики та постачання продуктів, а також виплат і медичного забезпечення.
На Черкащині чутно звуки вибухів, про це повідомляють кореспонденти Суспільного.
Оновлення: На Черкащині під час крайньої тривоги спрацювала ППО, повідомив керівник ОВА Ігор Табурець.
Повітряна тривога в Києві та низці областей.
У МЗС України назвали нейприйнятним заклик угорського депутата до перегляду державних кордонів
У Міністерстві закордонних справ України закликали уряд Угорщини засудити як неприйнятну заяву депутата угорського парламенту Ласло Тороцкаї щодо перегляду державних кордонів.
Про це йдеться в дописі речника МЗС Олега Ніколенка.
"Заклик угорського депутата Ласло Тороцкаї до перегляду державних кордонів є неприйнятним. Закликаємо уряд Угорщини засудити такі безвідповідальні висловлювання, які підважують двосторонні відносини та не відповідають духу добросусідства", — написав Ніколенко.
Раніше ультраправий депутат угорського парламенту Ласло Тороцкаї побажав Польщі з нагоди Дня незалежності знову мати спільний кордон із Угорщиною. Свій допис у Твітері він проілюстрував фотографією, зробленою після захоплення Угорщиною Закарпаття у 1939 році, де поляк і угорець тиснуть руки біля прикордонного стовпа.
13 листопада світло вимикатимуть у Києві та 8 областях — Укренерго
13 листопада, з 00:00 до 24:00 діятимуть планові відключення у м. Київ, Київській, Чернігівській, Черкаській, Житомирській, Сумській, Харківській, Полтавській та Донецькій областях, повідомили в Укренерго.
У інших областях України відключення не прогнозуються.
"Маємо зауважити, що будь-які обмеження споживання електроенергії є наслідком пошкодження частини енергосистеми російськими ракетами та дронами. Ремонтні бригади працюють цілодобово, але для відновлення високотехнологічного обладнання потрібен час", — додали в Укренерго.
Там також закликали не полишати звички свідомо ставитись до споживання електроенергії. Особливо в години ранкового та вечірнього пікового споживання.
Зі школи на деокупованій Харківщині вилучили понад 500 російських підручників
В Ізюмському районі Харківської області правоохоронці вилучили зі школи понад 500 російських підручників для учнів 1-11 класів. Про це повідомляє Харківська обласна прокуратура.
Окупанти намагались упровадити російську освіту. Зі шкільних кабінетів правоохоронці вилучили понад 500 підручників російського зразка для учнів 1-11 класів.
"Агітація, пропаганда та виховання «русского духа и патриотизма» — основні цілі російської так званої навчальної програми", — зауважили у прокуратурі.
Підручники долучать до кримінальних проваджень за фактами колабораційної діяльності як речові докази.
Харківщина. Усі новини
"Ми завжди знали, що нас звільнять" — репортаж із площі Свободи у Херсоні
У звільненому Херсоні місцеві ще при в'їзді зустрічають військових. Вони по черзі обіймають кожного, просять розписатись на збережених прапорах, куртках. «Мені сказали заховати футболку із логотипом ЗСУ, але тепер я її одягла. Ми їх так чекали», — каже місцева. На площі Свободи другий день святкують звільнення: загорнуті в прапори херсонці вигукують «Слава ЗСУ» та «Херсон — це Україна!».
Дивіться також: Прапори, обійми та сльози. Як херсонці святкують свободу і зустрічають українських військових