Кіровоградщина – лідер за врожаєм соняшника. Чи вплине це на ціну олії?

Кіровоградщина – лідер за врожаєм соняшника. Чи вплине це на ціну олії?

Кіровоградщина – лідер за врожаєм соняшника. Чи вплине це на ціну олії?
Суспільне Кропивницький

Господарства Кіровоградщини завершили збирати соняшник з найбільшими показниками в Україні. В Україні його зібрали на площі понад чотири мільйони гектарів з врожайністю 22 центнери з гектара. Чи вплине врожайність на ціну олії?

Три з половиною тисячі господарств Кіровоградщини намолотили мільйон 300 тисяч тонн соняшника. За даними міністерства аграрної політики, це кращий показник серед областей України. Такі показники були й торік, каже керівниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова. Загалом, в Україні цьогоріч врожай менший за минулорічний. Торік було 26,3 центнерів з гектара, у нинішньому році – 22.

Керівник агрофірми у Кропивницькому районі говорить, зібрали врожай гірший за минулорічний. "Ми зібрали 2 500 тонн, врожайність у нас була десь 18 центнерів з гектара, це приблизно на 30-40% відсотків нижче, ніж було минулого року".

Половину зібраного продали по 13 тисяч гривень за тонну. Прийнятною ціною Юрій Крутько вважає від 20 до 22 тисяч. "Добрива подорожчали у два-три рази, а ціна на соняшник, і на пшеницю, ячмінь – впала у два рази. Особливо у доларовому еквіваленті. В гривнях була 13 тисяч, зараз потроху почала рости – вже 14,5".

Юрій Крутько вважає, що ціна буде рости, бо врожайність низька, тому є попит.

Власник олійні в Кропивницькому районі Віктор Іванов розповів – щотижня отримує пропозиції від фермерів Кіровоградщини купити в них соняшник: "Безготівкова ціна – 14 тисяч гривень. Але нам теж немає куди дівати олію".

Власник олійні Віктор Іванов
Власник олійні Віктор Іванов. Суспільне Кропивницький

Очікувати зниження цін на олію не варто, вважає економічний аналітик Всеволод Степанюк. "Євросоюз на час війни зняв всі обмеження на ввезення української олії. Десь 1,4 - 1,5 доларів за пляшку рафінованої олії, тобто це відповідає цінам на українських прилавках. Другий фактор – це здорожчання виробництва як соняшника, так і олії. Воно пов’язано як із здорожчанням паливно-мастильних матеріалів, добрив, інших компонентів вирощування, здорожчанням кредитів. І третій фактор – це один із найголовніших – жадібність бізнесу. Люди хочуть заробити прямо сьогодні, зараз і багато, тому що вони не знають, чи буде у них бізнес завтра".

Всеволод Степанюк прогнозує, до кінця цього року ціна олії не збільшиться.

Читайте також

Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок