Україна розширює акваторію портів на Дунаї — перспективи та привабливість річкових перевезень коментує експерт

Україна розширює акваторію портів на Дунаї — перспективи та привабливість річкових перевезень коментує експерт

Ексклюзивно
Україна розширює акваторію портів на Дунаї — перспективи та привабливість річкових перевезень коментує експерт
Ренійський морський торговий порт, в Рені, Одеської обл., у п’ятницю, 2 липня 2010 р. Фото: УНІАН/Олексій Кравцов

Український уряд планує збільшити пропускну здатність портів Ізмаїл, Рені та Усть-Дунайськ в акваторії Дунаю. Це пов’язано з тим, що за попередні пів року вантажообіг цих портів зріс із 30 тонн на місяць до майже 2 млн тонн. Про потенціал Дунайського судноплавного шляху розповів Українському радіо Андрій Риженко, експерт Центру оборонних стратегій, капітан першого рангу запасу ВМС України.

Про Дунайський судноплавний шлях для України

"За роки незалежності Україна використовувала для транспортування річки дуже небагато. За окремими дослідженнями, це лише 0,2% від можливостей перевезення річками", — каже Андрій Риженко.

"Ми маємо такі потужні артерії, як Дунай, Дніпро, Південний Буг. Ці річки ми справді можемо використовувати як для внутрішнього транспортування, так і для торгівлі з іноземними країнами".

За його словами, з початком великої збройної агресії проти України, були фактично заблоковані усі порти Чорного моря, тому вивозити сільськогосподарську продукцію стало неможливо. "Почали шукати шляхи і знайшли варіант Дунайських портів. Продукцію можна постачати не тільки через Чорне море, а й вгору за течією річки Дунай, адже Україна є однією з Дунайських країн".

Чи може Дунайський шлях стати альтернативою до морських перевезень

"Він може стати не так альтернативою, як паралельним шляхом перевезення продукції, що виробляється в Україні. Особливо в цьому зацікавлений наш сільськогосподарський сектор. Ми бачили до війни, що робилося на дорогах Миколаївщини та Херсонщини, зокрема біля портів "Південний" чи "Миколаїв", коли безліч вантажівок стояли в кілометрових чергах, аби вивезти продукцію. Це добре, що наше сільське господарство виробляє стільки продукції, але погано, що ми не можемо забезпечити логістику перевезень".

"Думаю, що розвиток логістики на Дунаї сприятиме тому, що ми розвантажимо південні порти і будемо транспортувати продукцію як вгору за течією до європейських країн, так і в Чорне море, коли стабілізується ситуація".

Українська сільгосппродукція користується великим попитом на світовому ринку, є можливість це розвивати завдяки погодним умовам і родючим землям. Головне ― покращити менеджмент і логістику постачання продукції. Тут велике значення має розвиток портів Дунаю, каже Андрій Риженко.

Про стан і перспективи річкового флоту України

"У трьох наших портах на Чорному морі ми робимо сьогодні 5 млн тонн вантажообігу, а фахівці вважають, що можемо робити вдвічі більше. Проблема була в тому, що росіяни гальмували інспекцію суден, які мали пройти через Мармурове море до Чорного моря для завантаження".

"Згадані вище 2 млн тонн вантажообігу ― це не стеля для Дунайських портів. Але порти треба зробити привабливими, щоб туди заходили й іноземні судна. Тут треба попрацювати".

"Сьогодні є багато скарг на велику кількість сплат, отже, з точки зору адміністрування, це не найкращі порти. Кількість суден Чорноморського пароплавства, яке існувало до 1991 року, скоротилась у сотні разів. Це треба відновлювати і відроджувати. Для нашої держави було б дуже вигідно, щоб перевезення по Дунаю здійснювали саме українські судна і сплачували за цю роботу податки. До речі, два роки тому було ухвалено закон про внутрішній морський транспорт, аби стимулювати судноплавство внутрішніми водами України".

Читайте також

Президент Зеленський на саміті лідерів G20 запропонував розширити зернову ініціативу на порти Миколаївщини

В Одеській області розширять акваторії дунайських портів — Шмигаль

В Туреччині запропонували продовжити "зернову угоду" на 1 рік

На початок