Участь Зеленського на саміті G20, Aspide і NASAMS для ЗСУ, екстрені відключення електроенергії. 258 день війни. Онлайн

Участь Зеленського на саміті G20, Aspide і NASAMS для ЗСУ, екстрені відключення електроенергії. 258 день війни. Онлайн

Оновлено
Участь Зеленського на саміті G20, Aspide і NASAMS для ЗСУ, екстрені відключення електроенергії. 258 день війни. Онлайн
. Продавчиня фруктів на ринку в центрі Києва під час чергового відключення світла через атаки РФ, 7 листопада 2022 р. Фото: АР

8 листопада — 258-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

  • У Пентагоні підтвердили, що дві перші системи NASAMS від США вже перебувають в Україні. Генерал США Пет Райдер заявив, що вони сприятимуть можливостям здійснювати протиповітряну оборону і допоможуть захистити українців від російських повітряних атак.
  • Президент Володимир Зеленський братиме участь в саміті G20, найімовірніше онлайн. Раніше він заявив, що Україна не буде представлена на саміті на Балі, якщо там буде президент Росії Путін.
  • 8 листопада у Києві, Київській, Чернігівській, Черкаській, Житомирській, Сумській, Харківській та Полтавській областях застосували аварійні відключення світла. В усіх інших регіонах України діятимуть графіки погодинних відключень до кінця доби.
  • В Україну прибули зенітно-ракетні комплекси NASAMS, які призначені збивати винищувачі, бойові безпілотники та крилаті ракети, а також Aspide — керовані ракети середньої дальності для ураження повітряних цілей.
  • "Моторсіч", "Укрнафта" та інші стратегічні компанії переходять у власність держави та працюватимуть на її оборонні потреби.
  • Цього тижня ЄС запропонує пакет фінансової підтримки для України у 2023 році. Про це президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн повідомила під час телефонних перемовин з Зеленським.

Суспільне завершує текстовий онлайн 8 листопада. Хроніку 259 дня повномасштабної війни читайте тут.

Ситуація складна по всьому фронту — Зеленський

"Ситуація складна по всьому фронту. На окремих ділянках тривають, як і раніше, жорстокі позиційні бої. І особливо важко, теж як і раніше, на Донеччині. Окупанти несуть надзвичайно масштабні втрати, але наказ – вийти на адмінмежу Донеччини – у них не змінився. Не здаємо там жодного сантиметра нашої землі – і я дякую всім нашим героям, які тримають позиції на Донбасі", — повідомив президент Зеленський у вечірньому зверненні.

9 листопада, по всій Україні будуть діяти графіки погодинних планових відключень.

Як повідомляє Укренерго, максимум стабілізаційних обмежень Диспетчерський центр Укренерго прогнозує у м. Київ, Київській, Чернігівській, Черкаській, Житомирській, Сумській, Харківській, Полтавській, Запорізькій, Дніпропетровській, Кіровоградській областях.

Аварійні обмеження споживання поки що не передбачаються.

"Обмеження споживачів дозволяють зменшити навантаження на мережі, забезпечити балансування енергосистеми та уникнути додаткових аварій. Допоможіть енергетикам тримати баланс в енергосистемі, пошкодженій ворожими обстрілами: ощадливо споживайте електроенергію та не вмикайте одночасно в мережу декілька потужних електроприладів впродовж дня, особливо в пікові години споживання – з 6:00 до 11:00 та з 17:00 до 23:00", — ідеться у повідомленні.

У чому перевага NASAMS — пояснює речник Повітряних сил ЗСУ

Юрій Ігнат, речник Повітряних Сил ЗС України, в ефірі Суспільного пояснив, що перевага систем NASAMS у тому, що системи мають достатню кількість ракет у світі. Якщо самих систем, пускових установок будемо чекати трохи довший час, то ракети до NASAMS — AIM-120 AMRAAM — уже включені в пакет допомоги Україні і будуть надані.

"Про те, що дві системи надійшло в Україну, повідомив міністр оборони Резніков, який, крім того, повідомив і про Aspid для ППО Сухопутних військ. Саме цей комплекс більше буде зорієнтований на знищення гігантських дронів-камікадзе та інших цілей. Система NASAMS — це комплекс, який має подібні тактико-технічні характеристики, як і вже славнозвісний німецький IRIS-T, який уже потужно впливає на повітряну обстановку і знищує повітряні цілі із 100-відсотковою влучністю. Ці дві системи посилять нашу ППО, але це, безумовно, мало, треба більше. Німецька промисловість отримала чіткі сигнали від українського уряду, і будуть нарощувати виробництво саме IRIS-T. NASAMS є на озброєнні 12 країн світу. Треба докладати максимум зусиль, щоб нам допомагали військово-технічною допомогою не лише США, а всі, хто міг би", — додав Ігнат.

Змушували дітей співати гімн РФ. Жителька Луганщини розповіла про окупацію

48–річна Олена Мирошниченко — жителька селища Благовіщенка, яке розташоване у Луганській області, неподалік кордону із Росією. У селище росіяни зайшли в перший день повномасштабного вторгнення. Жінка розповіла Суспільному про життя в окупації та труднощі переїзду з окупованої території до Дніпра.

Те, що війна буде, каже Олена, в селі розуміли ще до вторгнення: “Ми з трьох сторін оточені Росією”.

Вранці 24–го лютого жителі Благовіщенки прокинулися від обстрілів.

Над будинками місцевих, згадує Олена, постійно літали літаки та ракети, які бомбили Сєвєродонецьк та інші міста Луганщини: “Такий наплив техніки йшов, було моторошно, страшно, тому що не знаєш, що буде далі”.

У застосунку з мінної безпеки MineFree з'явилися нові функції

Про це повідомляє Міністерство внутрішніх справ.

Нова версія MineFree 2.0 була покращена завдяки відгукам користувачів. Зокрема, після оновлення в застосунку швидше працює інформативна мапа з актуальними даними від Державної служби з надзвичайних ситуацій.

"Мобільний застосунок дозволяє уникати мін та попереджає користувачів про наближення до відомих вибухонебезпечних зон. Крім того, у застосунку можливо переглянути доповнений довідник з реальними фото вибухонебезпечних предметів та сповістити ДСНС про їх виявлення", — зазначили у МВС.

Експерт назвав ризики для України в разі перемоги республіканців на виборах у США

Про це в етері Суспільного заявив американський економіст, старший науковий співробітник Atlantic Council Андерс Аслунд.

Участь Зеленського на саміті G20, Aspide і NASAMS для ЗСУ, екстрені відключення електроенергії. 258 день війни. Онлайн
Андерс Аслунд на прес-конференції “Економічна ситуація в Україні", в Києві, у четвер, 24 квітня 2008 р. Фото: УНІАН

За його словами, дві третини американців підтримують Україну, вважають, що треба підтримувати Україну зброєю та грошима.

"Проблема — це, в основному одна людина, Дональд Трамп, який вочевидь надає перевагу Путіну, диктатурі, а не демократії та Україні. У нього є дуже близькі люди, як ви згадали Марджорі Тейлор Ґрін, це зовсім божевільна жінка. Таких у Конгресі меншість", — сказав Аслунд.

Він зазначив, що коли голосували за підтримку України, то приблизно чверть і сенаторів, і конгресменів від Республіканської партії голосували проти, і три чверті республіканців і буквально всі демократи голосували за підтримку України.

"Можливо, трохи збільшиться людей Трампа, але більшість республіканців також підтримують Україну", — зазначив експерт.

За його словами, прихильники Трампа кажуть, що необхідно перевірити, чи немає корупції, про необхідність контролю, вони хочуть певні контрольні системи, які були для Афганістану.

"Це значить — величезна бюрократія, затримки рішень про підтримку та надання цієї підтримки. Республіканці зазвичай не говорять, що надають перевагу Путіну та диктатурі, вони кажуть — ми хочемо, щоб не було корупції", — сказав Аслунд.

Президент пропонує Раді продовжити режим воєнного стану ще на 90 календарних днів

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" розповів народний депутат, член комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.

"Попередній закон, який на сьогодні регламентує правовий режим воєнного стану в Україні, почав діяти з 5.30 23 серпня, відповідно 23 листопада термін дії правового режиму воєнного стану, за цим законом, спливає, бо воєнний стан запроваджується на чітко визначений строк", — нагадав нардеп.

Він додав, що ймовірність завершення війни найближчими місяцями достатньо низька.

"Президент України вкотре ініціював, вніс на розгляд ВР проєкти двох законів, які тісно взаємопов'язані і мають синхронно забезпечувати і правове регулювання воєнного стану, і загальну мобілізацію. Цими законопроєктами президент пропонує ВР затвердити закон з продовженням правового режиму воєнного стану ще на 90 календарних днів", — заявив Веніславський.

На його думку, під час найближчого засідання парламент одноголосно підтримає ці ініціативи президента.

Полковник ЗСУ Світан: Знищувати іранські ракети оптимально у точках запуску

Як розповів в ефірі телемарафону "Єдині новини" полковник ЗСУ Роман Світан, Росія хоче закупити у Ірану ракети Fateh-110 300-кілометрові та Zolfaghar 700-кілометрові.

"Ми розуміємо, з чим маємо справу. Знищувати такі ракети оптимальний варіант у точках запуску, знищуючи і склади ракет, і особливо пускові установки. Оскільки кількість ракет може налічуватися сотні, а пускових установок десятки не більше. Іранці не передадуть великої кількості пускових установок та ракет, у т.ч. такого плану, оскільки вони самі не можуть в такій кількості виробляти їх, як та сама Росія. Якщо Росія виробила до 1000 штук максимум, то Іран приблизно стільки ж, якщо не менше. А пускові установки доволі дефіцитні. Тому один з варіантів знищення такого роду ракет - це пускові установки. Якщо добрі люди нам допоможуть, які знищили завод в Сирії з виробництва "Шахедів", і знищать завод в Ірані з виробництва цих ракет, ми їм будемо дуже вдячні", — наголосив Світан.

У Білорусі продовжують фіксувати прибуття військової техніки та військових із Росії

Про це повідомляє моніторингова група "Сообщество железнодорожников Беларуси".

Військові ешелони прибувають з РФ до Республіки Білорусь виключно з Центрального федерального округу та Приволзького федерального округу: Селятіно (Московська залізниця), Щолково (Московська залізниця), Нара (Московська залізниця) та Ільїне (Горьківська залізниця).

24 жовтня 2022 року зі станції Селятино (Московська залізниця) на станцію Полонка (Барановицьке відділення Білоруської залізниці) відправили військовий ешелон №941 із зануреною на платформи гусеничною і колісною військовою технікою в кількості 25 одиниць. Військовий ешелон прибув на станцію призначення 26 жовтня 2022 року.

Вантажовідправником є Федеральна казенна установа "Об'єднане стратегічне командування Західного військового округу".

У Пентагоні підтвердили, що дві перші системи NASAMS від США вже перебувають в Україні

Про це повідомив генерал Пет Райдер на брифінгу для ЗМІ у Пентагоні.

"Міністерство оборони США тісно співпрацює з нашими союзниками та партнерами щодо потреб України в безпековій сфері, аби підтримувати її боротьбу за незалежність. У п'ятницю ми оголосили про додаткову допомогу Україні на суму у 400 мільйонів доларів. У червні ми повідомляли про надання Україні двох систем NASAMS. Я можу підтвердити, що вони доставлені. Вони сприятимуть можливостям здійснювати протиповітряну оборону і допоможуть захистити українців від російських повітряних атак", — наголосив Райдер.

Він додав, що кожна система ППО є складною, бо вона інтегрується у багатьох різних аспектах.

"Це зони у яких ми продовжимо співпрацювати та консультувати Україну. Як доказ її успішного рівня, приміром, здатність збивати іранські безпілотники — вони знищили значний їх процент. Вони також зробили дійсно хорошу роботу зі знищення російських ракет. Тож, як ви можете бачити, вони (українці - ред.) використовують ті можливості, що мають, дуже добре. Але ми вільні і готові консультувати їх, як щонайкраще змінити використання радянського озброєння на сучасні західні системи НАТО", — зазначив Райдер.

Читайте також: Захист президентів США. Що таке NASAMS

Актор Шонн Пенн передав свій "Оскар" Зеленському

Про це повідомив голова Офісу президента Андрій Єрмак.

"До Києва завітав Шон Пенн, справжній друг України. Подякував йому за постійну підтримку нашої держави у війні з Росією", — зазначив Єрмак.

Митець привіз свою статуетку "Оскар" і передав її президентові Володимиру Зеленському як символ віри в перемогу нашої країни. Відзнака перебуватиме в Україні до закінчення війни.

Володимир Зеленський вручив Шону Пенну орден "За заслуги" ІІІ ступеня, яким актора було нагороджено за значні особисті заслуги у зміцненні міждержавної співпраці, підтримку суверенітету й територіальної цілісності України.

6-річна дівчинка з Канади зустрілась із Kalush Orchestra, щоб передати гроші на допомогу Україні

6-річна Злата Барчук з Торонто самотужки зібрала 500 доларів та зустрілась із гуртом Kalush Orchestra, щоб передати їх на допомогу Україні. Ці кошти дівчинка зібрала на благодійному вечорі ”З Україною в серці”, що проходив у Торонто, де вона виконувала українські пісні. Злата відома українській спільноті, адже часто виступає на різних заходах.

Участь Зеленського на саміті G20, Aspide і NASAMS для ЗСУ, екстрені відключення електроенергії. 258 день війни. Онлайн
Фото: пресслужба Kalush Orchestra

Нещодавно гурт Kalush Orchestra під час свого великого туру США та Канадою завітали з концертами до Торонто. Через свій вік Злата не змогла відвідати захід, проте музиканти запросили її на зустріч перед ним. Там вона мала нагоду поспілкуватися з цьогорічними переможцями Євробачення та передати кошти на допомогу Україні.

Зазначимо, гурт Kalush Orchestra з початку літа гастролює світом, розповідаючи про війну в Україні. Музиканти розміщують QR-код, за допомогою якого всі відвідувачі концертів можуть донатити на офіційний рахунок Держфонду. Саме до цього фонду вже надіслано кошти 6-річної Злати Барчук.

ЄС оголосить про допомогу Україні у 18 млн євро. Перша виплата очікується в січні

Про це заявив віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.

"Відповідно до нещодавнього заклику лідерів ЄС до Єврокомісії запропонувати більш структурне рішення щодо допомоги Україні, міністри погодилися просуватися вперед з пакетом допомоги у розмірі до 18 мільярдів євро пільгових кредитів на 2023 рік. Ми прагнемо отримати першу виплату в січні. Комісія представить свою пропозицію завтра. Наша мета — отримати схвалення Європейського Парламенту та Ради до кінця року", — наголосив Домбровскіс.

Він додав, що "рішення має бути ухвалене швидко: 2023 рік швидко наближається, і потреби України у фінансуванні є нагальними".

17 країн ЄС надіслали Україні 500 електрогенераторів

Про це повідомляє Представництво Євросоюзу в Україні.

"Енергетична інфраструктура України зазнала серйозних пошкоджень через російські атаки. Щоб забезпечити доступ до електроенергії та опалення, 17 країн ЄС надіслали 500 електрогенераторів до України через Механізм цивільного захисту ЄС", — йдеться у повідомленні Представництва.

Росіяни завдали чергового удару по Краматорську — поранена дитина

Про це повідомив голова Донецької ОВА Павло Кириленко.

"Жертвою обстрілу став восьмирічний хлопчик. Снаряди прилетіли в районі однієї з місцевих шкіл — постраждала і будівля школи, і прилеглі житлові будинки", — написав Кириленко у Telegram.

США виділять Україні 25 мільйонів доларів на подолання проблем з енергетикою

Про це повідомила представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд під час свого візиту до Києва. Вона також запевнила у двопартійній підтримці України на тлі проміжних виборів у США.

"З президентом Зеленським ми обговорювали основні пріоритети: відповідальність Росії за злочини, продовольчу кризу, та забезпечення підготовки всього, що потрібно для зими. Я зустрілася з тими, хто став жертвою тих злочинів російських солдатів, була у лабораторії де відбувалася експертиза, де вивчають злочини, які коять росіяни. Що я хочу сказати росіянам. Ми будемо добиватися вашої підзвітності щодо злочинів, які ви скоювали", — наголосила Томас-Грінфілд.

Вона додала, що відвідала координаційний центр де надають допомогу тим, хто лишився без даху над головою через війну.

"Тому хочу оголосити про додаткові 25 мільйонів доларів, що буде виділено для USAID, які підуть на потреби тих, чиї домогосподарства постраждали від війни", — зазначила постійна представниця США в ООН.

В Україні скасували мита на ввезення генераторів, обігрівачів та електричних акумуляторів

Постанову щодо внесення змін до переліку товарів, які звільняються від сплати ПДВ та ввізного мита затвердив Кабінет міністрів на засіданні 8 жовтня. Про це Суспільному повідомили у пресслужбі Кабміну.

Раніше голова уряду Денис Шмигаль заявив, що мита будуть звільнені важливі для проходження цього опалювального сезону товари. Мова йде про газогенератори, електричні двигуни та генератори, електрогенераторні установки та обертові електричні перетворювачі, трансформатори, електричні акумулятори, електричні водонагрівачі та обігрівачі, а також деякі інші товари для енергетики та забезпечення тепла.

Сили оборони України за добу завдали 16 ударів по армії РФ

"Авіація Сил оборони України протягом доби завдала по ворогу 16 ударів. Під ураження потрапили 4 пункти управління, 8 районів зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, а також 4 позиції засобів протиповітряної оборони противника. Підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони за добу уразили 4 райони зосередження живої сили, озброєння і військової техніки противника", — йдеться у повідомленні Генерального штабу ЗСУ.

В районі міста Берислав російські окупанти підірвали лінії електропередач — Генштаб

"Ворог продовжує вдаватися до мародерства та знищення цивільної інфраструктури на тимчасово зайнятих територіях Херсонської області. Так, 7 листопада, через дамбу Каховської ГЕС рухалися колони вантажних автомобілів з побутовою технікою та будівельними матеріалами. Продовжується демонтаж та вивезення обладнання, веж мобільного звʼязку українських операторів", — про це йдеться у вечірньому зведенні Генерального штабу.

В районі міста Берислав росіяни підірвали лінії електропередач та устаткування сонячної електростанції. З Херсонського обласного музею Шовкуненка — вивезли всі художні цінності, меблі та обладнання.

"З метою розслідування значних втрат особового складу підрозділів 155-ї окремої бригади морської піхоти збройних сил російської федерації на території України, у місто Донецьк направлено групу представників слідчого комітету РФ", — зазначили у Генштабі.

У Мелітопольському та Михайлівському районах Запорізької області російські війська примушують місцеве населення отримувати російські паспорти. Водночас загарбники відбирають паспорти громадянина України та погрожують переселенням.

За добу росіяни завдали 3 ракетних та 10 авіаційних ударів по чотирьох областях

Про це повідомляється у вечірньому зведенні Генерального штабу ЗСУ.

"Противник намагається утримати тимчасово захоплені території, зосереджує зусилля на стримуванні дій Сил оборони України на окремих напрямках. Веде наступальні дії на Бахмутському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках. Противник завдав 3 ракетних та 10 авіаційних ударів. Від цього постраждали райони населених пунктів Харківської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей", — зазначили у Генштабі

На Волинському та Поліському напрямках — обстановка залишається без суттєвих змін. Триває формування російсько-білоруського угруповання військ на території республіки Білорусь. Зберігається загроза завдання противником авіаційних ударів із застосуванням ударних БпЛА з території та повітряного простору цієї країни.

На Сіверському напрямку росіяни здійснювали обстріли з мінометів, реактивної та ствольної артилерії, в районах населених пунктів Ободи, Павлівка та Покровка Сумської області;

на Слобожанському напрямку – з танків, мінометів, реактивної та ствольної артилерії в районах населених пунктів Амбарне, Бударки, Вільхуватка, Дворічна, Козача Лопань, Красне, Огірцеве, Соснівка, Стариця Харківської області;

на Куп’янському та Лиманському напрямках – з артилерії різних типів, у районах населених пунктів Вишневе, Куп’янськ, Крохмальне і Кислівка Харківської області; Греківка, М’ясожарівка, Макіївка і Невське на Луганщині та Лиман, Терни, Торське і Ямполівка Донецької області;

на Бахмутському напрямку – з танків, мінометів, ствольної та РСЗВ в районах населених пунктів Андріївка, Бахмут, Бахмутське, Білогорівка, Залізне, Кліщіївка, Майорськ, Опитне, Північне, Роздолівка, Соледар, Яковлівка Донецької області;

на Авдіївському напрямку – з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії в районах населених пунктів Авдіївка, Водяне, Красногорівка, Мар’їнка, Невельське, Новомихайлівка, Опитне, Первомайське Донецької області;

на Новопавлівському напрямку – з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії в районах населених пунктів Велика Новосілка, Володимирівка, Времівка, Вугледар, Микільське, Нескучне, Новопіль, Павлівка, Пречистівка Донецької області;

на Запорізькому напрямку – з артилерії різних типів в районах населених пунктів Варварівка, Гуляйполе, Залізничне, Малі Щербаки, Новоданилівка, Ольгівське, Степове, Темирівка, Успенівка, Чарівне Запорізької області;

на Південнобузькому напрямку — росіяни вели обстріли з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії зазнали райони понад 30 населених пунктів, що межують з лінією зіткнення, в тому числі: Благодатне, Нова Кам’янка, Сухий Ставок Херсонської області; Василівка, Кобзарці, Широке Миколаївської області.

На Львівщині відремонтували Золочівський замок, що був пошкоджений через удар ракети

Про це повідомили на Facebook-сторінці Львівської галереї мистецтв, якій належить замок.

Замок пошкодило вибуховою хвилею, внаслідок ракетного удару 14 червня по об'єкту інфраструктури.

Тоді було пошкоджено підшивку даху та стелі в санвузлах, відшарувався та частково втратився тиньк на фасадах корпусу, у вікнах повибивало скло. Також були вибиті елементи дверей.

Участь Зеленського на саміті G20, Aspide і NASAMS для ЗСУ, екстрені відключення електроенергії. 258 день війни. Онлайн
Фото: Львівської галереї мистецтв

Крім цього вибуховою хвилею була пошкоджене тинькування на площі 350 кв. метрів, а також тимчасовий дах над вежею. Станом на 8 листопада роботи з відновлення Золочівського замку завершені. До музею запрошують відвідувачів.

Шмигаль: Ситуація у Києві далека від того, щоб оголошувати евакуацію

"Знову повернуся до теми стосовно евакуації населення з Києва чи з іншого міста. Чесна розмова тут важлива і правильна. Тому ще раз підкреслюю позицію Уряду та відповідальних відомств: евакуація може застосовуватися в останню чергу як екстрений крок. Завжди потрібно мати план Б, але зараз ситуація далека від того, щоб оголошувати евакуацію будь-якого не прифронтового міста і тим паче столиці", — заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

За словами Шмигаля, енергетики працюють, сили протиповітряної оборони працюють і влада робить все можливе, аби якнайшвидше відновити повноцінну роботу енергосистеми.

"Уряд, енергетики, місцева влада та комунальники паралельно продовжують підготовку до зими. Закуповуємо резервне обладнання, готуються додаткові пункти обігріву, активно ведемо перемовини з міжнародними партнерами про доставлення в Україну необхідного обладнання та техніки, аби все швидко відремонтувати та бути готовими до різних ситуацій", — зазначив голова уряду.

Суспільне консервує "Олівець"

Суспільне Мовлення консервує приміщення Київського телецентру "Олівець" на період воєнних дій через безпекові ризики висотної будівлі, а також з метою мінімізації енерговитрат та економії бюджетних коштів. Про таке рішення правління компанії повідомив член правління Суспільного Мовлення, відповідальний за операційну діяльність, Родіон Кочубей.

Він розповів, що працівники Суспільного залишили Київський телецентр із початком повномасштабного вторгнення через питання безпеки: "Одні з перших ракетних ударів були по Київській телевежі, що розташована поруч з “Олівцем”, внаслідок чого він також зазнав пошкоджень. Питання залишатися там чи ні — не стояло. Варто враховувати, що “Олівець” — це 24-поверховий хмарочос, де під час повітряної тривоги відключаються ліфти. До бомбосховища треба спускатися пішки тривалий час, що також небезпечно для людей.

Участь Зеленського на саміті G20, Aspide і NASAMS для ЗСУ, екстрені відключення електроенергії. 258 день війни. Онлайн
Фото: УНІАН

Від початку повномасштабного вторгнення ми не поверталися до “Олівця”, а перейшли до інших локацій та офісів. Зараз частина людей працює в місці, з якого починалась історія української телерадіокомпанії — в історичній будівлі на Хрещатику. Частина працює у Будинку звукозапису. Звичайно, це не 24 поверхи “Олівця”, місця не вистачає, але ми адаптуємося до тих умов, що є, підтримуємо одне одного, ділимося кабінетами й технікою. Також значна частина працює за можливості дистанційно і в офісах у різних регіонах країни".

В Україні скасують ПДВ та ввізне мито на генератори та техніку для опалення

"Сьогодні Кабінет міністрів затвердить постанову, завдяки якій від сплати ПДВ та ввізного мита будуть звільнені важливі для проходження цього опалювального сезону товари. Мова йде про газогенератори, електричні двигуни та генератори, електрогенераторні установки та обертові електричні перетворювачі, трансформатори, електричні акумулятори, електричні водонагрівачі та обігрівачі, а також деякі інші товари для енергетики та забезпечення тепла. Це важливо, аби зараз прискорити ремонти, покращити забезпечення світлом, і теплом, задовольнити попит населення, а також зменшити ціни на відповідну продукцію", — заявив голова уряду Денис Шмигаль на засіданні уряду.

Мем з котом продадуть на NFT-аукціоні, щоб допомогти українським дітям

Благодійний фонд Unchain.Fund продасть на NFT-аукціоні один із найпопулярніших мемів — "Жінка кричить на кота" (Woman Yelling at a Cat). Частину виручених коштів спрямують на допомогу українським дітям. Про це 8 листопада повідомили на сторінці фонду в Instagram.

Участь Зеленського на саміті G20, Aspide і NASAMS для ЗСУ, екстрені відключення електроенергії. 258 день війни. Онлайн
Фото: unchain_fund/Instagram

"Ми бачимо зараз необхідність у креативних підходах до фандрейзингу і потенціал збільшення допомоги, тому коли агентство Bads звернулось до нас із пропозицією співпраці, ми прийняли рішення зробити усе можливе, щоб благодійний аукціон відбувся", — прокоментував співзасновник благодійного фонду Unchain Fund Рев Міллер.

Кияни підписують петицію проти встановлення новорічного дерева

Кияни активно підписують петицію, аби цього року у столиці не встановлювали новорічну ялинку. Її зареєстрували на сайті Київської міської ради 8 листопада.

Автор петиції вважає недоречним витрачати кошти на придбання ялинки, монтаж, її обслуговування та демонтаж. Виділені гроші пропонує направити на допомогу ЗСУ або переселенцям, а святкування перенести на потім.

"Нехай свято буде у кожного вдома, а ми, як свідомі мешканці столиці, можемо обійтися без встановлення головної ялинки країни. Наразі головне свято, на яке очікує кожен українець, це День Перемоги", – зазначено у зверненні.

Станом на вечір 8 листопада звернення підтримали понад 2600 киян. Потрібно зібрати 6 тисяч підписів, аби петицію розглянули у Київраді.

Зеленський зустрівся з постпредом США в ООН

"Багато важливих для України тем обговорили сьогодні з членом Кабінету президента США, постійною представницею США при ООН Ліндою Томас-Грінфілд", — цитує пресслужба Володимира Зеленського.

"Розповів про ситуацію на фронті й ракетний терор Росії. Цілеспрямованими атаками пошкоджено майже 40% наших об’єктів енергетичної інфраструктури. Тому першочергове завдання – невідкладне створення повітряного щита над Україною", — наголосив президент.

Байден не планує зустрічатися з Путіним на полях саміту G-20

У Білому домі заявили, що Джо Байден не планує зустрічатися з президентом Росії Володимиром Путіним на полях майбутнього саміту G-20.

"Він не має наміру зустрічатися з президентом Путіним", - сказала речниця Білого дому Карін Жан-П'єр під час щоденного брифінгу журналістам, відповідаючи на запитання, чи готується двостороння зустріч.

Вона додала, що Україна також повинна мати можливість бути присутньою на зустрічі G-20 в Індонезії незалежно від того, чи буде там Путін.

"Ми дуже чітко дали зрозуміти, як ми бачимо це запрошення", — додала Жан П'єр.

Франція почала відвантаження 13 танків Leclerc для Румунії

Як повідомляє агенція AFP, збройні сили Франції розпочали завантаження 13 танків Leclerc до міжнародних потягів, які прямують до військової бази Чінчу в Румунії, з метою посилення оборони НАТО на сході країни.

Це останній транш "складної логістичної операції, що складається з відправки бронетанкового батальйону автомобільним і залізничним транспортом до Румунії", повідомив агентству старший французький офіцер, відповідальний за логістику на базі в Ліллі.

Метою є посилення місії на чолі з Францією, розпочатої 28 лютого після російського вторгнення в Україну.

Туреччина почала платити за частину природного газу з Росії в рублях

Про це заявив у вівторок міністр енергетики Туреччини Фатіх Донмез в інтерв'ю телерадіокомпанії TRT Haber.

Міністр зазначив, що найближчими місяцями частка платежів в місцевій валюті в енергетичній торгівлі з Росією збільшиться. У вересні Анкара і Москва домовилися про початок рублевих розрахунків за постачання природного газу.

Відповідаючи на питання про пропозицію президента Росії Володимира Путіна щодо створення газового хабу в Туреччині, Донмез сказав, що Анкара розробить дорожню карту до кінця цього року і проведе конференцію для постачальників і покупців.

"Ми могли б організувати міжнародну газову конференцію, можливо, в січні або лютому, щоб зібрати разом постачальників газу і країн-імпортерів, щоб почути їхню думку, і ми будемо діяти відповідно до цього", — сказав Донмез.

Раніше Путін запропонував Туреччині створити базу для поставок газу в якості альтернативного маршруту після того, як трубопроводи "Північного потоку" були пошкоджені вибухами. Президент Туреччини Тайіп Ердоган заявив, що згоден з цією ідеєю.

Німецька компанія Henkel піде з російського ринку до кінця року

Як заявив фінансовий директор Henkel Марко Свобода, Henkel планує остаточно піти з Росії до кінця року.

"Звичайно, ми будемо виходити, ми все ще прагнемо закрити цей процес до кінця року. Не думаю, що це станеться раніше", — сказав Марко Свобода на конференції для інвесторів.

Компанії належать бренди порошків Persil, "Пемос", "Ласка", засобу для чищення "Пемолюкс", клею "Момент" та інші.

Meta виділяє 1,5 мільйона доларів на рекламні кампанії для українських підприємців

Про це повідомляє Міністерство цифрової трансформації.

Компанія надаватиме купони в розмірі $1000 на рекламні кампанії у Facebook та Instagram для українських малих та середніх підприємств, щоб підтримати бізнес під час війни.

Які умови?

  1. Підприємство має бути в Україні (за винятком регіонів, на які поширюються санкції США, зокрема Донецької та Луганської областей, а також АР Крим).
  2. Компанія повинна мати керувати українську бізнес-сторінку у Facebook і дійсний рекламний обліковий запис.

Отримати купон можна з 8 листопада до 31 грудня 2022 року.

Майже 60% всіх об’єктів в Україні підключені до тепла — Шмигаль

Опалювальний сезон в Україні розпочався, попри російські обстріли, диверсії, кібератаки і майже 60% всіх об’єктів по країні вже підключені до тепла, заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду.

За його словами, південні регіони підключають повільніше, але цей процес там теж розпочато. У п’яти областях рівень підключення до тепла становить понад 85%, а ще у двох регіонах він уже сягнув 100%.

"Закачування газу в наші газосховища також продовжується. Відносно м’яка осінь та економія енергоресурсів все ще дозволяє нам закачувати газу більше, ніж ми його відбираємо з газосховищ. Станом на сьогодні в запасах у нас є 14,6 млрд кубічних метрів газу. 98% цього ресурсу — це український газ, і 2% належить нерезидентам", — сказав Шмигаль.

За словами прем'єра, "Укргазвидобування" за 9 місяців цього року видобула майже 10 млрд кубометрів природного газу.

"Попри війну й усі виклики, це лише на 2% менше, ніж було видобуто за цей же період минулого року", — сказав він.

Шмигаль зазначив, що на складах ТЕС і ТЕЦ є 1,5 млн тонн вугілля, що майже вдвічі більше, ніж необхідні гарантовані запаси.

"Тому ресурсів накопичено достатньо, і ключовим викликом залишається саме навмисні пошкодження енергетичної інфраструктури Росією", — наголосив прем'єр.

Він також зазначив, що зараз Росія сконцентрувалася на знищенні українських систем генерації та розподілу електроенергії, тому неможливо виключати й подальші удари по системах водо- і теплозабезпечення.

На звільнених територіях Херсонщини діє заборона на відвідування лісосмуг та сільськогосподарських угідь

На деокупованих територіях Херсонської області цивільному населенню заборонено відвідувати лісосмуги, лісонасадження, сільськогосподарські угіддя, повідомляє голова Бериславської РВА Володимир Літвінов.

Заборона діє поки ці ділянки не перевірять на наявність вибухонебезпечних предметів або їх очищення.

Нацполіція від початку війни втратила трьох саперів, дев'ятеро отримали травми

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Національна поліція втратила трьох спеціалістів, які загинули під час розмінування деокупованих територій, повідомив голова Нацполіції Ігор Клименко.

Дев’ятеро саперів отримали різні травми під час розмінування. Двоє з них залишися без ніг, наразі вони проходять лікування та очікують на встановлення протезів в Угорщині.

"Завдяки відважній роботі поліцейських вибухотехніків 14 тисяч гектарів української землі вже очищені від російських снарядів та мін. Вилучено 141 тисячу вибухонебезпечних предметів різного типу. Більше 45 тисяч російських носіїв смерті знищено", — зазначив Клименко.

Мати полоненого захисника Зміїного з Одещини розповіла, чому не вдається повернути сина

Мати військовополоненого з острова Зміїний Антоніна Чернишова після зустрічі в Офісі Уповноваженого з прав людини розповіла Суспільному, що сина не вдається повернути, бо російська сторона не хоче його віддавати.

"Вони не хочуть наших віддавати. Наша влада хоче забрати, а вони не віддають. Бо їм (ред. полоненим) весь час там крутять інтерв’ю, де Зеленський сказав, що ми всіх з острова Зміїний обміняли, і вони всі вдома, і все добре. Це їм показують, що вони тут нікому не треба", — пояснила жінка.

Під час зустрічі стало відомо, що з російського полону загалом вдалося повернути 30 захисників острова Зміїний, зазначив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Також він пояснив складнощі з поверненням саме прикордонників зі Зміїного:

"Озвучили питання складності повернення з полону наших військових, адже саме військові зі Зміїного стали легендою цієї війни — вони прийняли бій, коли багато хто був дезорієнтований".

В Україні запустили платформу для допомоги з цифрової безпеки

В Україні запустили платформу для екстреної допомоги з цифрової безпеки – Nadiyno, повідомляє Міцифра.

"Ми опинилися в першій у світі кібервійні, де країна-агресор використовує технології, пропаганду, дезінформацію та цифрові інструменти як справжню зброю. Тому кожен з нас мусить опанувати прості правила з цифрової безпеки, щоб підтримувати безпеку і стійкість як власного цифрового простору, так і цифрового фронту країни", — зазначили у відомстві.

Онлайн-платформа Nadiyno допоможе:

  • посилити власну онлайн-безпеку та захистити себе від онлайн-загроз;
  • підвищити цифрову грамотність громадян;
  • надати поради із захисту персональних даних і пристроїв, підтримку від операторів гарячої лінії та інших фахівців з цифрової безпеки.

У Мінцифрі зазначили, що жителі тимчасово окупованих територій України можуть отримати рекомендації, які стануть їм у пригоді. Наприклад, які месенджери варто обрати, як підготуватися до перевірки смартфона та уникнути прослуховування в окупації.

Влада США просила банки обслуговувати деякі "стратегічні компанії" з РФ — Bloomberg

Міністерство фінансів і Держдепартамент США негласно попросили найбільші американські банки, включаючи JPMorgan і Citigroup, не відмовлятися від співпраці з "деякими стратегічними російськими компаніями", пише Bloomberg з посиланням на джерела.

За їхніми словами, влада США таким чином намагається звести до мінімуму несприятливі наслідки санкційного режиму.

Bloomberg звернув увагу на те, що у вересні гендиректора JPMorgan Джеймі Даймона під час слухань у Конгресі США звинувачували у використанні лазівок для обходу санкцій, зокрема для ведення бізнесу з "Газпромом". Тоді Даймон заявив: "Ми дотримуємося інструкцій американського уряду, оскільки вони просили нас зробити це".

Поки дехто в Конгресі наполягає на посиленні заходів проти Росії, адміністрація намагається перешкодити блокуванню Росії, уникаючи глобальної економічної катастрофи, зазначає видання.

"Конгрес повинен це зрозуміти — уряд США не запровадив комплексного ембарго з Росією, все ще є дозволені зони бізнесу", — сказав юрист компанії Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP Ннедінма Іфуду Нвеке, який спеціалізується на економічних санкціях США та торговому ембарго.

За його словами, Мінфін США "продовжуватиме проводити зустрічі, щоб розповісти банкам про дозволені транзакції, особливо в гуманітарній сфері".

Bloomberg зазначає, що адміністрація Байдена неодноразово заявляла, що хоче, щоб банки та підприємства забезпечували надходження грошей до несанкційних секторів російської економіки. Але про масштаби його переговорів з банками раніше не повідомлялося.

Представники Міністерства фінансів і Державного департаменту закликали кредиторів закликають банки не відмовляти у наданні "базових послуг" (грошові перекази та конвертація в долари) компаніям, які не потрапили під прямі санкції, таким як "Газпром", "Уралкалій" і "Фосагро", зазначає видання.

JPMorgan і Citigroup відмовилися від коментарів виданню. Міністерство фінансів США повідомило, що раніше випустило роз’яснення для банківської сфери, в якому йшлося про те, що діяльність у галузі гуманітарної допомоги, енергетики та сільського господарства дозволена.

У Росії створили нові методички для ЗМІ через мобілізацію — ГУР

У Росії видали нові методички для засобів масової інформації, щоб мінімізувати негативні настрої серед мобілізованих до армії громадян, повідомляє Головне управління розвідки Міністерства оборони із посиланням на документи, які опинились у розпорядженні ГУР.

"Пропагандисти РФ роздають нові вказівки журналістам у зв'язку із високим рівнем невдоволення населення", — йдеться у повідомленні.

Зокрема, співробітників російських ЗМІ закликають:

  • поважніше ставитися до мобілізованих і не вживати терміну "мобіки";
  • ЗСУ, відповідно до методичок, рекомендують називати "бойовиками" та "збройними формуваннями", а також в жодному разі не вживати абревіатуру "ВСУ";
  • військове керівництво України просять приписувати "західним кураторам Києва";
  • вибухи та партизанські диверсії просять більше не називати "хлопками";
  • громадян РФ, які виїхали після оголошення мобілізації, рекомендують висміювати, називаючи "убежантами" і "переждунами".

У розвідці переконані, що такі документи свідчать про невдоволення мобілізацією серед громадян Росії.

"️Поява нових методичок свідчить про те, що проблема у російському суспільстві є, а невдоволення зростає. Керівництво РФ, своєю чергою, традиційно намагається використовувати пропаганду для маніпуляцій над населенням, замість того, щоб розв'язувати цю проблему", — підкреслюють в ГУР,

На випадок повного блекауту: в Миколаєві облаштовують пункти тимчасового перебування

У Миколаєві облаштовують пункти тимчасового перебування на випадок масового відключення світла та теплопостачання. Заклади будуть забезпечені електроенергією та теплом, всередині можна буде переночувати.

Про це кореспондентам Суспільного розповів заступник міського голови Анатолій Петров.

Зі слів посадовця, станом на 8 листопада в місті вже повністю облаштовані шість таких пунктів, всього їх має бути 12.

"За дорученням мера, ми готуємо пункти обігріву, тому що ми не знаємо, в якому вигляді буде опалювальний сезон. Адже обстріли відбуваються постійно, і куди прилетить наступна ракета, ми не знаємо", — сказав Олександр Петров.

У пунктах є генератори, індивідуальні топки. Заклади забезпечені ліжками, матрацами, ковдрами, подушками, посудом та засобами гігієни.

"Люди матимуть змогу прийти, зігрітися, зарядити павербанк, випити чаю або кави, перебувати декілька діб, щоб визначитись, куди рухатись далі", — розповів Анатолій Петров.

Кожен такий заклад розрахований орієнтовно на 80 місць. Всього по місту пункти тимчасового перебування зможуть прийняти до тисячі людей одночасно.

"Пункти розташовуватимуться в кожному районі. В залежності від кількості населення, їх буде від двох до чотирьох на один район", — розповів Петров.

Німеччина з яхти російського олігарха конфіскувала картини на €5 млн

У Німеччині з заарештованої яхти Dilbar, яка належить російському олігарху Алішеру Усманову, конфіскували картини, загальною вартістю 5 млн євро, йдеться у спільному розслідуванні видань NDR, WDR та Süddeutsche Zeitung.

Яхту затримали у Гамбурзі в рамках санкцій у березні 2022 року. Слідчі під час обшуку конфіскували 30 картин. Серед вилучених картин є полотна відомих художників, наприклад, Марка Шагала.

Рішення про арешт картин було прийнято відповідно до закону про застосування санкцій: Усманов мав повідомити владу Німеччини про всі свої активи в країні, це стосувалося і картин, проте він цього не зробив.

Як зазначає видання, восени 2021 року Dilbar доправили до сухого доку на верфі у Гамбурзі для капітального ремонту. На час виконання робіт твори мистецтва та інші цінні речі зберігалися на складі компанії-експедитора.

Слідчі з'ясували, що Dilbar через ланцюжок офшорних компаній був у "довірчому управлінні" у трасті, який належав сестрі Усманова Гульбахор Ісмаїловій.

У вересні німецька поліція провела обшуки в маєтку Усманова на озері Тегернзее в Баварії. Повідомлялось, що під час обшуку на віллі слідчі виявили чотири яйця Фаберже.

Вишукано прикрашені золоті яйця, часто всипані коштовним камінням і перлами, були виготовлені між 1885 і 1917 роками придворним ювеліром російського царя. Кажуть, що Пітер Карл Фаберже зробив 52 таких яйця в Санкт-Петербурзі, більшість з яких зараз перебувають в музеях і приватних колекціях, але шість вважаються втраченими.

Олігарх заявив, що яйця не є оригіналами царських часів, а копіями, нібито купленими як подарунки друзям на його батьківщині в Узбекистані.

Столтенберг відвідає базу, де навчаються українські військові

Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу планує відвідати британську військову базу, на якій проходять навчання українські військовослужбовці. Як повідомляє пресслужба НАТО, візит запланований на 9 листопада.

"Столтенберг зустрінеться з прем'єр-міністром Сполученого Королівства паном Ріші Сунаком та державним секретарем із закордонних справ та справ Співдружності паном Джеймсом Клеверлі. Генеральний секретар також відвідає британський військовий об'єкт, де проходять навчання українські солдати разом з міністром оборони Беном Уоллесом", — йдеться у повідомленні.

За результатами візиту до Британії генсек планує провести пресконференцію.

Як окупанти впроваджували свою освіту: на Харківщині знайшли документи

В одному з "відділів освіти" Ізюма правоохоронці вилучили папку з документами до наради окупантів.

Документи підтверджують наміри загарбників впровадити російську освіту на Харківщині. Серед головних кураторів цього напрямку вказане Мінпросвіти РФ.

"Насамперед окупанти мали за мету видати учням російські атестати про закінчення 11 класів. В одному з документів навіть наголошено, що "Минпросвещения надо ускорять по печати аттестатов на базе Белгородской области", — описують у прокуратурі.

Окупанти також запитували списки дітей, щоб відправити їх до таборів або університетів на "10 днів патріотичного навчання у регіонах Росії".

В тимчасово окупованій Ясинуватій палає в районі електропідстанції

В окупованій Ясинуватій 8 листопада зайнялась пожежа поблизу міської електропідстанції, повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

Так званий голова окупаційної адміністрації міста Шевченко у Telegram заявив, що горить міська підстанція, пожежу начебто спричинив обстріл з боку українських військових.

У коментарях під його дописом у Тelegram місцеві жителі пишуть, що горить в районі місцевого військкомату. Там з 2014 року російські окупаційні війська організували свою базу. Генштаб на момент публікації не повідомляв про ураження військових території в окупованій Ясинуватій.

Індія продовжить купувати російську нафту, це вигідно — МЗС країни

Індія продовжить купувати російську нафту, оскільки вона постачається у країну на вигідних умовах.

Як повідомляє Reuters, про це 8 листопада заявив міністр закордонних справ Індії Субрахманіям Джайшанкар після зустрічі зі своїм російським колегою Сергієм Лавровим.

"Наш основний обов'язок — забезпечити індійському споживачеві найкращий доступ на найбільш вигідних умовах до міжнародних ринків", — сказав Джайшанкар.

Він підкреслив, що торговельні взаємини із Росією є вигідними для Індії.

"У цьому відношенні ми бачили, що відносини між Індією та Росією працюють на користь. Отже, якщо це піде на користь, я продовжував би (закуповувати нафту — ред.)", — сказав міністр.

Як зазначає видання, Індія стала найбільшим нафтовим клієнтом Росії після Китаю, оскільки нафтопереробні заводи викупили російську нафту зі знижкою, яку уникають купувати західні покупці через вторгнення Росії в Україну. При цьому Індія, третій за величиною у світі імпортер нафти, прямо не засудила російську агресію.

Настоятеля храму на Харківщині підозрюють у співпраці з окупантами: він втік до РФ

Настоятеля храму Української православної церкви Московського патріархату у селі Гетьманівка Куп'янського району та його прихожанку підозрюють у виправдовуванні збройної агресії РФ.

Після захоплення Куп'янського району вони співпрацювали з окупантами і склали подяку "командувачу угрупуванням "Z", повідомив речник Управління Служби безпеки України Владислав Абдула.

За даними СБУ, настоятель храму закликав громаду підтримати окупантів, а у проповідях виправдовував злочини агресора в Україні.

"Крім того, він усіляко сприяв поширенню окупаційного режиму у захопленій частині регіону і для цього особисто контактував з місцевим гауляйтером Віталієм Ганчевим. Саме з ним представник УПЦ МП погоджував свої дії щодо використання церкви для залучення громадян до лав ворога і дискредитації Сил оборони України", — повідомив Абдула.

У підтримці окупантів настоятелю допомагала прихожанка, зазначає прокуратура Харківщини. За даними слідства, вона поширювала прокремлівську пропаганду на території громади та складала листа із вдячністю загарбникам.

Перед звільненням частини Куп'янського району і настоятель, і прихожанка втекли в Росію. Вони оголошені у розшук.

За ч. 1 ст. 436-2 Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти УкраїниКримінального кодексу України їм загрожують виправні роботи, пів року арешту або позбавлення волі до трьох років.

Німеччина дає 7,6 млн євро на пошук зниклих безвісти під час війни українців

Німеччина надасть Міжнародній комісії з питань зниклих безвісти 7,6 млн євро для пошуку зниклих внаслідок вторгнення РФ українців. Про це повідомило у Twitter посольство ФРН в Україні.

"Німецька підтримка в розслідуванні воєнних злочинів: Німеччина надає 7,6 млн євро Міжнародній комісії з питань зниклих безвісти, щоб допомогти Україні знайти зниклих безвісти внаслідок вторгнення Росії в Україну. Також запланована підготовка українських судових експертів та слідчих", — йдеться у повідомленні.

За даними Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Олега Котенка, з травня на "гарячу лінію" надійшло понад 30 000 звернень. У розшуку станом на кінець вересня перебувало понад 4 300 людей.

Представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд прибула до Києва

Представниця Сполучених Штатів Америки при ООН посол Лінда Томас-Грінфілд 8 жовтня прибула до Києва. Вона планує зустріч з представниками української влади, щоб обговорити підтримку і відданість США суверенітету та незалежності України.

"Представниця США в ООН перебуває в Києві, щоб підтвердити непохитну підтримку США України, яка захищає свою свободу та суверенітет в умовах жорстокого та неспровокованого вторгнення Росії", — зазначив речник місії США в ООН Нейт Еванс.

Зеленський вніс у Верховну раду законопроєкт про продовження воєнного стану

Президент Володимир Зеленський вніс на розгляд у Верховну раду проєкт закону про продовження воєнного стану в Україні. Документ оприлюднений на сайті Ради.

Як повідомив депутат Ради від фракції партії "Голос" Ярослав Железняк, ймовірно, дія воєнного стану буде продовжена до 19 лютого наступного року.

Кораблі РФ з вантажем військового призначення зайшли у порт Маріуполя — радник мера міста

Радник міського голови міста Петро Андрющенко повідомив, що в Маріупольський порт зайшли перші кораблі з вантажем подвійного та військового призначення. На них завезли будматеріали, ліки для військового шпиталю та декілька сотень комплектів військової форми.

"Робітників заводів масово вербують на командировку в Херсонську область наче для будівництва укріплень. Пропонують підвищену заробітну платню та безпеку, розповідаючи про неіснуючі 7-8 лінії оборони. Через брак роботи в місті та відсутності профільної роботи на заводах кількість охочих зростає. Однак, існує ризик що таким чином розпочато чергову хвилю прихованої мобілізації", — написав Андрющенко.

В Ізюмському районі знайшли понад 3 тисячі боєприпасів на покинутих позиціях окупантів

На позиціях росіян правоохоронці знайшли 3340 боєприпасів, повідомили 8 листопада у поліції Харківської області.

"Місцеві жителі принесли до Ізюмського районного управління поліції дві одиниці нарізної зброї військових зразків та вказали на місце зберігання 3340 боєприпасів, розташоване на колишніх позиціях військових РФ", — йдеться у повідомленні.

Ватикан готовий надати територію для перемовин України з РФ

Ватикан готовий виступити посередником у перемовинах між Росією та Україною, а також надати майданчик для їхнього проведення, повідомляє La Stampa.

"Ватикан готовий бути посередником між Росією та Україною", — йдеться у повідомленні.

Журналісти повідомляють, що пропозиція пролунала після зустрічі Папи Римського Франциска з президентом Франції Емануелем Макроном, яка відбулась 24 жовтня.

При цьому участь у перемовинах можуть взяти Сполучені Штати та Європейський союз, зазначає видання.

Путін може долучитися до саміту G20 віртуально — президент Індонезії

Президент Індонезії Джоко Відодо заявив, що президент Росії Володимир Путін може долучитися до саміту "Великої двадцятки", який відбудеться на індонезійському острові Балі, у віртуальному форматі, повідомляє Reuters.

"Президент Росії Володимир Путін приєднається до саміту лідерів G20 наступного тижня "якщо дозволить ситуація", сказав у вівторок його індонезійський колега та організатор зустрічі, додавши, що натомість Путін міг би бути віртуально", — йдеться у повідомленні.

Як зазначає видання, Відодо, який є головою цьогорічної зустрічі блоку великих економік, сказав, що Путін під час телефонної розмови минулого тижня не виключив участі в саміті на Балі, запланований на 15-16 листопада.

"Але якщо ні... можливо, він попросить зробити це віртуально", — сказав індонезійський президент.

Як раніше повідомляв Джоко Відодо, він має "сильне враження" що Путін може не відвідати саміт G20.

Резнікова відповів постійному представнику Росії в ООН Небензі щодо "бойових комарів"

"В Україні оголошено часткову мобілізацію, в рамках якої планується призвати близько 300 тис комарів", — написав міністр оборони України Олексій Резніков.

Таким чином він відповів Василю Небензі, який 28 жовтня заявив, що росіян в Україні нищать "бойові москіти".

Зеленський візьме участь у саміті лідерів G20. У пресслужбі розповіли, в якому форматі

Президент України Володимир Зеленський візьме участь у саміті лідерів G20, який відбудеться на Балі в Індонезії. Про це Суспільному сказав речник президента Сергій Никифоров.

За словами Никифорова, найімовірніше йтиметься про онлайн-формат. “В якомусь форматі, звичайно, що Володимир Зеленський візьме участь у саміті G20. Більше сказати не можу”, — сказав Никифоров.

Він уточнив, що президент точно братиме участь, найімовірніше, що це буде онлайн-формат.

Як родичам зниклих безвісти отримати пенсію по втраті годувальника

Якщо людина зникла безвісти, у членів її сім’ї через місяць після внесення відповідної інформації до Єдиного реєстру досудових розслідувань виникає право на отримання пенсії, повідомили в Мінреінтеграції.

Виплати призначаються:

  • дітям до 18 років;
  • дітям від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою, до його закінчення;
  • дітям-сиротам — до 23 років незалежно від факту навчання;
  • чоловіку або дружині, батькам такої людини, якщо вони є людьми з інвалідністю або досягли пенсійного віку;
  • чоловіку або дружині, а в разі їх відсутності — одному з батьків, брату або сестрі, дідусеві чи бабусі годувальника незалежно від віку та працездатності, якщо вони не працюють і доглядають за дитиною годувальника до досягнення нею 8 років;
  • батькам і чоловіку або дружині людини, зниклої безвісти, які не були на її утриманні. Вони мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, якщо внаслідок такого зникнення втратили джерело засобів до існування.

Які пільги передбачені

  • Путівки до санаторно-курортних закладів з оплатою 50% вартості.
  • П’ятдесят відсотків знижки на оплату квартири та плату за комунальні послуги.
  • Право на безоплатний проїзд усіма видами міського транспорту в межах району за місцем проживання, залізничного та водного транспорту приміського сполучення й автобусами приміських маршрутів.
  • Члени сімей мають право на земельну ділянку та допомогу від органів місцевого самоврядування у будівництві.
  • Право на безоплатне одержання у приватну власність жилого приміщення, яке займають у будинках державного житлового фонду, та позачергове право на поліпшення житлових умов.

Для подачі заявки можна звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України. Також це можна зробити онлайн через вебпортал електронних послуг ПФУ і на порталі “Дія”.

Україна повернула тіла 38 полеглих захинсників

У Мінреінтеграції повідомили, що 8 листопада відбулася передача тіл військовослужбовців. Вдалося повернути рідним тіла 38 захисників.

"Операція проводилась за співпраці Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти, Олега Котенка та низки силових структур України. Процес повернення тіл відбувається відповідно до норм Женевської конвенції", — йдеться в повідомленні.

Загалом від початку роботи Офісу Уповноваженого вдалося повернути 663 тіла.

"Ніхто Україну до невигідного переговорного процесу не примушує" — Подоляк

В інтерв’ю Радіо Свобода радник голови Офісу президента Михайло Подоляк розповів, що ніхто Україну до невигідного переговорного процесу, а скоріше, до визнання ультиматуму Росії не примушує. Так він прокоментував публікації у західних ЗМІ про те, що радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван начебто закликав керівництво України публічно висловити готовність до пошуків миру.

За його словами, по-перше, примусити Україну до переговорів, яких не існує, неможливо. Тому що Росія не пропонує жодних переговорів і ніколи не пропонувала. Росія спочатку офіційно на переговорних майданчиках пропонувала ультиматуми. І сьогодні теж наполягає на ультиматумі, пояснив посадовець.

Він пояснив, що Україна отримує від своїх партнерів, перш за все від США, достатньо ефективну зброю. Деблокує свою територію, володіє оперативною ініціативою, відтісняє зі своєї території російську армію.

“І на цьому тлі примушувати нас до переговорного процесу, а насправді до визнання ультиматуму Російської Федерації – це нонсенс! І ніхто цього робити не буде”, — сказав Подоляк.

Він також зафіксував офіційну позицію, яку заявив президент України Володимир Зеленський. Україна готова до переговорного процесу, позиції якого виглядають наступним чином: Росія забирає свої війська і відводить їх до міжнародно визнаних кордонів Російської Федерації. Це перше. Росія перестає атакувати зі своєї території територію України. Це друга переговорна позиція.

Керівник Миколаїської ОВА наголосив, що повідомлення про евакуацію в Миколаєві фейкові

У соціальних мережах поширюється фейкове повідомлення про те, що нібито місцева влада готує жителів Миколаєва до обов'язкової евакуації. Інформація у подібних повідомленнях не відповідає дійсності, повідомив начальник Миколаївської обласної військової адміністрації (ОВА) Віталій Кім.

За словами Віталія Кіма, невідомі зробили клон сторінки пресофіцера Миколаївської ОВА Дмитра Плетенчука. Через неї у невеликі групи в Telegram розповсюджують фейкову інформацію, в тому числі й про нібито підготовку до евакуації в Миколаєві.

Аварійні відключення світла застосували у Києві та сімох областях — Укренерго

В "Укренерго" повідомили, що з 09:30 аварійні відключення застосували у Києві, Київській, Чернігівській, Черкаській, Житомирській, Сумській, Харківській, Полтавській областях.

"Додаткові обмеження споживання необхідні тому, що через похолодання зростає споживання електроенергії, що приводить до збільшення навантаження на обладнання та дефіциту електроенергії в енергосистемі. Виникає загроза аварій, не менш складних, ніж ті, що трапились через обстріли ворога", — йдеться в повідомленні.

Планові графіки погодинних відключень впродовж доби діють по всій території України.

Окупанти знищили в Маріуполі мурал із дівчинкою, яка втратила матір через обстріл 2015-го

Російська окупаційна влада зафарбувала мурал у Маріуполі, який присвятили Мілані Абдурашитовій. Вона втратила матір і залишилася без ноги внаслідок обстрілу міста у 2015 році.

У Маріупольській міській раді наголосили, що мурал "Мілана" "був символом трагедії війни та надії на мир й відновлення".

"Таким чином, росіяни намагаються знищити з пам‘яті маріупольців трагедію на "Східному" у 2015 році. Коли проросійські бойовики обстріляли мирний квартал. Саме тоді 6-річна дівчинка Мілана залишилася без матері. А сама вона пережила кілька операцій і заново вчилася ходити", — зазначили у міськраді.

У Китаї скасували виступ Шарля Мішеля, який мав критикувати війну в Україні

Китай скасував відеозвернення президента Європейської ради на церемонії відкриття великої торговельної виставки у Шанхаї у п’ятницю, 4 листопада. У своїй промові Шарль Мішель мав розкритикувати війну Росії в Україні та закликати зменшити торговельну залежність від Китаю, пише Reuters з посиланням трьох європейських дипломатів.

Заздалегідь записане відео Шарля Мішеля мало бути одним із кількох відео від світових лідерів і керівників міжнародних організацій, включаючи президента Китаю Сі Цзіньпіна. Дипломати на умовах анонімності розповіли, що вони були здивовані видаленням промови.

“Президента Мішеля запросили виступити на 5-му форумі CIIE в Шанхаї. Відповідно до запиту китайської влади, ми справді надали попередньо записане повідомлення, яке зрештою не було показано. Ми надали його через звичайні дипломатичні канали”, — розповів Reuters речник Мішеля Баренд Лейтс.

Ніхто з міністерства закордонних справ Китаю чи співорганізаторів виставки, міністерства торгівлі Китаю та міської влади Шанхаю не відповів на запит Reuters про коментарі, пише агенція.

Згідно з офіційним вебсайтом виставки, на церемонії виступали також керуючий директор Міжнародного валютного фонду, генеральний директор Світової організації торгівлі та президенти Індонезії, Шрі-Ланки і Білорусі.

Харківський метрополітен призупинив рух на всіх лініях

8 листопада з 9:32 метро у Харкові призупинило рух. Це сталося через проблеми з постачанням електроенергії, уточнив речник підземки Олексій Бітнер.

Момент для перемовин з РФ має обирати Україна — Макрон

Про це політик заявив під час 27-ї Кліматичної конференції ООН у Єгипті.

"Я, як і раніше, переконаний зі свого боку, і припускаю, що колись нам доведеться повернутися за стіл переговорів", — зазначив політик.

Водночас Макрон додав, що перемовини мають відбутись лише на умовах і у той час, який обере українська сторона.

"Ми хочемо повернення до миру. Це справа України — визначити умови та час, коли вона захоче повернутися за стіл переговорів", — додав він.

Президент Франції при цьому нагадав, що він "поспішив висунути абсолютно радикальні попередні умови" через "високу напруженість на місцях", що було обумовлено, зокрема, перебоями з подачею електроенергії та води, яких зазнали українці внаслідок російських ударів по енергетичній інфраструктурі України.

"Нинішній контекст не дозволяє давати оперативні роз'яснення щодо цього", — зауважив Емманюель Макрон.

13 жовтня французький президент закликав Україну та Росію повернутись до перемовин, зазначивши, що Україна має самостійно вирішувати питання своєї територіальної цілісності.

Окупанти укріплюють лінії оборони — британська розвідка

Росія почала будівництво оборонних споруд навколо окупованого Маріуполя. Для цього два заводи виготовляють бетонні пірамідальні протитанкові споруди, відомі як “зуби дракона”, повідомляє Міноборони Великої Британії з посиланням на дані британської розвідки.

За даними розвідників, так звані “зуби дракона”, ймовірно, встановлені між Маріуполем і селом Нікольське і від півночі Маріуполя до села Старий Крим. “Маріуполь є частиною російського “наземного мосту” з Росії до Криму, ключової логістичної лінії зв’язку”, — йдеться у повідомленні британської розвідки.

Також “зуби дракона” додатково відправили для підготовки оборонних укріплень на окупованих територіях на Запоріжжі та Херсонщини.

Як повідомили у британській розвідці, Росія зміцнює свої лінії оборони в районах окупації. 19 жовтня 2022 року власник ПВК “Вагнера” Євген Пригожин заявив про будівництво укріпленої лінії оборони — “лінії Вагнера” — в окупованій Росією Луганській області.

“Ця діяльність свідчить про те, що Росія докладає значних зусиль, щоб підготувати глибоку оборону за поточною лінією фронту, щоб, ймовірно, запобігти будь-якому швидкому просуванню України в разі прориву”, — йдеться у звіті британської розвідки.

Сили оборони ліквідували 710 окупантів за добу — Генштаб ЗСУ

Ще 710 російських окупантів ліквідували в Україні — найбільших втрат військо РФ зазнало на Бахмутському та Авдіївському напрямках. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України. Станом на ранок 8 листопада загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 77 170 військовослужбовців.

Також росіяни втратили:

  • танків — 2786 (+15) од,
  • бойових броньованих машин — 5654 (+24) од,
  • артилерійських систем — 1791 (+9) од,
  • РСЗВ — 391 (+0) од,
  • засоби ППО — 203 (+1) од,
  • літаків — 278 (+1) од,
  • гелікоптерів — 260 (+0) од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня — 1476 (+4),
  • крилаті ракети — 399 (+0),
  • кораблі /катери — 16 (+0) од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн— 4216 (+17) од,
  • спеціальна техніка — 159 (+2).

Армія РФ завдала 17 авіаударів по позиціях ЗСУ на Донеччині та Луганщині

Протягом 7 листопада армія РФ завдала 17 авіаударів по позиціях українських військових на Донеччині та Луганщині. Вони застосовували гелікоптери та штурмову авіацію. На Донецькому напрямку російські військові продовжують спроби наступу, які не мають успіху, повідомив пресцентр угрупування об'єднаних сил у ранковому зведенні.

Крім того, на Луганщині російські військові 12 разів обстріляли українські позиції з РСЗВ, 24 рази вони гатили з артилерії та понад 20 разів з мінометів, відкривали вогонь зі стрілецької зброї.

На Донеччині вони 19 разів застосували РСЗВ та понад 90 разів обстрілювали з артилерії, понад 100 разів застосували міномети.

Пентагон обговорив з Італією військову підтримку України

Міністр оборони США Ллойд Остін провів телефонну розмову зі своїм італійським колегою Гвідо Кросетто, під час якої обговорив військову підтримку України. Про це 7 листопада повідомляє пресслужба Пентагону.

"Міністр оборони Ллойд Дж. Остін III зателефонував сьогодні міністру оборони Італії Гвідо Кросетто, щоб привітати його із призначенням на нову посаду. Два лідери обговорили тісні двосторонні оборонні відносини між Сполученими Штатами й Італією та обговорили подальшу співпрацю для підтримки України", — йдеться у повідомленні.

Зокрема, міністри обговорили питання зміцнення протиповітряної оборони України. Окрім того, Остін та Кросетто говорили про співпрацю й на інших напрямках.

"Держсекретар Остін привітав лідерство Італії та значний внесок в операціях коаліції по всьому світу та подякував Кросетто за розміщення в Італії американських військ. Він також подякував новому міністру за його відданість підтримці італійської допомоги в галузі безпеки, щоб допомогти Україні захистити себе від російської агресії", — зауважили у Пентагоні.

Російські окупанти завдали чергового ракетного удару по Запорізькому району

Зранку 8 листопада окупанти завдали удару ракетами С-300 по селу у Запорізькому районі. Про це повідомив голова Запорізької ОВА Олександр Старух.

"Один ворожий боєприпас вибухнув біля господи, пошкодивши будинок і споруди, інша ракета розірвалась у полі".

За інформацією заступника керівника ОП Кирила Тимошенка, під удар потрапило село Лежино.

"Також під обстрілами була Степненська ТГ Запорізького району. Там від ракет постраждав приватний сектор, а також фермерське господарство. Добре, що немає ні поранених, ні загиблих", - повідомив Тимошенко.

Загалом протягом доби було зафіксовано 74 обстріли у Запорізькій області, з яких 58 були завдані по об’єктах цивільної інфраструктури у 17 населених пунктах.

В Одеській області вводять погодинні відключення електроенергії

В Одеській області 8 листопада вводять погодинні стабілізаційні відключення електроенергії. Про це повідомили в ДТЕК Одеські електромережі.

За їхніми даними, фахівці докладатимуть зусиль, аби відключення тривало не більше чотирьох годин у кожної з трьох груп споживачів. Графіки відключень доступні на сайті одеського ДТЕК.

Одеська область — повітряна тривога.

На Рівненщині знову запроваджують погодинні відключення електрики — ОВА

З вівторка, 8 листопада, на Рівненщині відновлюються погодинні відключення електричної енергії відповідно до розпорядження Укренерго. Про це зранку повідомив начальник ОВА Віталій Коваль. Такі обмеження не застосовували понад тиждень.

Для зручності споживачів посадовець оприлюднив графіки відключень в розрізі тергромад та населених пунктів області, їх можна переглянути за посиланням. Станом на 8:20 у таблицю внесені населені пункти лише північної частини Рівненщини.

"У випадку зростання навантаження на мережі та необхідністю обмежити потужність, відключення можуть бути застосовані до споживачів з інших населених пунктів", — зазначив Коваль.

Начальник ОВА також пояснив, що у випадку значного перевантаження на мережі можливі аварійні відключення поза графіком. Через це може змінюватися і тривалість відключень.

Відключення, за його словами, наразі не застосовуються до об’єктів критичної інфраструктури й споруд.

На Донеччині від обстрілів з боку армії РФ загинули троє людей

Протягом 7 листопада на Донеччині від обстрілів з боку армії РФ загинули троє людей. Також правоохоронці виявили чотирьох загиблих людей під час окупації Ямполя. Про це повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

Від обстрілів загинули двоє людей у Бахмуті та одна людина у Красногорівці, ще семеро людей отримали поранення.

Північна Корея заперечує постачання Росії зброї для війни в Україні

Влада Північної Кореї заявила у вівторок, 8 листопада, що ніколи не мала збройних угод з Росією і не планує цього робити. Про це повідомили державні ЗМІ КНДР, після того, як Сполучені Штати заявили, що Північна Корея, схоже, постачає Росії артилерійські снаряди для війни в Україні. Про це пише NBC News.

Офіційний представник міністерства оборони Північної Кореї назвав звинувачення чутками та заявив, що Пхеньян "ніколи не мав "угоди щодо зброї" з Росією" і "не планує робити це в майбутньому".

"Ми розцінюємо такі кроки США як частину їхньої ворожої спроби заплямувати імідж КНДР на міжнародній арені, посилаючись на незаконну “санкційну резолюцію” проти КНДР", — сказав чиновник у заяві, оприлюдненій державним інформаційним агентством KCNA.

Речник Білого дому з національної безпеки Джон Кірбі заявив минулого тижня, що Сполучені Штати мають інформацію про те, що Північна Корея таємно постачає Росії “значну” кількість артилерійських снарядів. Кірбі сказав, що Північна Корея намагалася приховати поставки, направляючи їх через країни Близького Сходу та Північної Африки. І що Вашингтон стежить, щоб побачити, чи отримуються поставки.

Війська РФ вдарили з "Градів" та важкої артилерії по Нікопольському району Дніпропетровщини

У ніч на 8 листопада російські війська поцілили з "Градів" та важкої артилерії по двох громадах Дніпропетровщини – Марганецькій та Нікопольській. Про це повідомив голова обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.

У Нікополі пошкоджені з десяток багатоповерхових та приватних будинків, два промислові підприємства, лікарню, школу, профтехучилище, автівки та газовід.

Поранених та загиблих внаслідок обстрілів немає.

Російські війська обстріляли Харківщину — Генштаб

Російські збройні формування обстріляли населені пункти Харківської області з танків, мінометів та артилерії. Про це повідомили у ранковому зведенні Генерального штабу Збройних сил України 8 листопада.

Зокрема, з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії окупанти росіяни обстріляли населені пункти на Слобожанському напрямку:

  • Уди, Стариця, Чугунівка, Фиголівка та Дворічанське.

На Куп'янському та Лиманському напрямках під обстрілами з танків та різнокаліберної артилерії опинились:

  • Кислівка, Берестове, Стельмахівка, М'ясожарівка, Греківка, Макіївка, Невське, Ямполівка та Лиман.

"Наша демократія під загрозою" — Байден про проміжні вибори у США

Напередодні проміжних виборів у США президент Джо Байден у понеділок, 7 листопада, попередив, що перемога республіканців може послабити демократичні інститути країни. Водночас колишній президент Дональд Трамп натякнув, що наступного тижня зробить “велику заяву”. Про це пише Reuters.

“Сьогодні ми зіткнулися з точкою перелому. Ми глибоко розуміємо, що наша демократія під загрозою, і ми знаємо, що зараз ваш момент, щоб її захистити”, — сказав Байден під час виступу в Державному університеті Боуї.

Коментарі Байдена відображають глибокий політичний розкол у Сполучених Штатах напередодні виборів 8 листопада, у результаті яких республіканці можуть отримати контроль над однією або обома палатами Конгресу, відзначає Reuters.

Позапартійні аналитики виборів прогнозують, що республіканці, ймовірно, отримають приблизно 25 місць у 435-місній Палаті представників. Цього більш ніж достатньо, щоб отримати більшість. Аналітики кажуть, що республіканці також можуть отримати одне місце, яке їм необхідно, щоб отримати контроль над Сенатом.

Республіканці звинуватили адміністрацію Байдена у зростанні цін і злочинності, що є двома головними проблемами виборців. Але десятки кандидатів також повторили безпідставні заяви Трампа про шахрайство під час його поразки на виборах 2020 року. Деякі з них можуть стати губернаторами і зіграти центральну роль у президентських перегонах 2024 року.

Трамп неодноразово натякав, що може знову балотуватися в президенти. На мітингу на підтримку кандидатів від Республіканської партії в Огайо Трамп заявив, що зробить заяву через тиждень після виборів.

“У вівторок, 15 листопада, я зроблю дуже важливе оголошення в Мар-а-Лаго в Палм-Біч, штат Флорида”, — сказав він. Раніше Трамп натякав, що планує балотуватися у президенти у 2024 році.

Під час виборів 8 листопада, американці оберуть Палату представників, третину Сенату, законодавчі збори та губернаторів у багатьох штатах. Останні два роки більшість у Палаті мали демократи.

4 листопада конгресвумен, республіканка та трампістка Марджорі Тейлор Грін заявила, що, якщо республіканці отримають більшість, від республіканського Конгресу Україна не отримає "ні копійки".

Північна Корея заперечує постачання Росії зброї для війни в Україні

Північна Корея заперечує постачання Росії зброї для війни в Україні. Відповідаючи на звинувачення Білого дому, чиновник міністерства оборони заявив, що Північна Корея ніколи не мала збройних угод з Росією і не планує це робити. Про це повідомляють NBC NEWS.

Шукали системи ППО: російський винищувач завдав авіаудару по Миколаївщині

Російські збройні сили 7 листопада завдали авіаудару по території Баштанського району Миколаївської області. Їхнім завданням було відшукати системи протиповітряної оборони.

Про це повідомляє Оперативне командування "Південь" у зведенні.

За інформацією ОК "Південь", удару завдавав російський винищувач Су-35. Для цього використовував ракету класу "повітря — земля" Х-31.

Внаслідок обстрілу людських жертв немає, повідомили в оперативному командуванні "Південь".

У Червоному на Херсонщині Сили оборони збили дрон-камікадзе

7 листопада Сили оборони збили над селом Червоне Бериславського району Херсонщини дрон-камікадзе. Про це повідомив речник Оперативного командування "Південь" Владислав Назаров.

За його словами, російські війська протягом дня усіма можливими засобами атакували звільнені населені пункти Херсонської області.

Військові РФ завдали чотири авіаудари по Новій Кам'янці, зенітними ракетами С-300 обстріляли Золоту Балку. В інші населені пункти російські військові спрямували ударні безпілотники типу "Ланцет". В Нововоскресенському – влучили по відкритій поверхні, розповів речник.

Авіація Сил оборони протягом доби завдала по окупантах 24 удари — Генштаб

Авіація Сил оборони протягом доби завдала по окупантах 24 удари. Під ураження потрапили 17 районів зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, а також 7 позицій засобів протиповітряної оборони військових РФ. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 8 листопада.

За добу Сили оборони, на різних напрямках, збили російський літак Су-25, БпЛА “Ланцет-3” та чотири дрони “Орлан-10”.

Воїни ракетних військ і артилерії за добу уразили 5 пунктів управління, 2 райони зосередження живої сили, озброєння і військової техніки, 2 склади боєприпасів, 2 зенітно-ракетні комплекси та район вогневих позицій артилерії окупантів.

На Херсонщині сили окупантів посилили підрозділом із Чечні — Генштаб ЗСУ

В місті Енергодар російські загарбники продовжують посилювати адміністративні та контррозвідувальні заходи. Окупанти збирають особисті дані місцевих мешканців, перевіряють смартфони, обходять приватні помешкання, незаконно затримують громадян України. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 8 листопада.

В районі населеного пункту Новософіївка Херсонської області угруповання окупаційних військ посилили підрозділом із території Чеченської республіки, що долучився до пограбування місцевих жителів та їх помешкань.

Окупанти продовжують зазнавати втрат — Генштаб ЗСУ

Окупанти продовжують зазнавати втрат. Підтверджено вогневе ураження району зосередження військової техніки, а це близько 20 одиниць, 5 листопада, у місті Гола Пристань Херсонської області. Також підтверджено знищення складів з боєприпасами окупантів 5-6 листопада у населених пунктах Горлівка Донецької області та Сватове на Луганщині. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 8 листопада.

На фронті тривають обстріли — Генштаб

На Волинському та Поліському напрямках обстановка без суттєвих змін. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 8 листопада. Республіка Білорусь й надалі підтримує збройну агресію Російської Федерації проти України, надаючи РФ інфраструктуру, територію та повітряний простір. Триває формування російсько-білоруського угруповання військ на території Республіки Білорусь. Зберігається загроза авіаційних ударів із застосуванням ударних безпілотних літальних засобів з території та повітряного простору цієї країни.

На інших напрямках військо РФ здійснювало обстріли.

На Слобожанському напрямку — з танків, мінометів, реактивної та ствольної артилерії, в районах населених пунктів Уди, Стариця, Чугунівка, Фиголівка та Дворічанське.

На Куп’янському та Лиманському напрямках — з артилерії різних типів, у районах населених пунктів Кислівка, Берестове, Стельмахівка, М’ясожарівка, Греківка, Макіївка, Невське, Ямполівка та Лиман.

На Бахмутському напрямку — з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії, в районах населених пунктів Роздолівка, Яковлівка, Соледар, Бахмутське, Бахмут, Опитне, Кліщіївка, Андріївка, Курдюмівка, Озарянівка та Майорськ.

На Авдіївському напрямку — з танків та всього спектру артилерії, в районах населених пунктів Авдіївка, Опитне, Водяне, Первомайське, Невельське, Красногорівка, Мар’їнка та Новомихайлівка.

На Новопавлівському напрямку — з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії, в районах населених пунктів Вугледар, Павлівка, Пречистівка, Времівка, Новосілка, Нескучне та Новопіль.

На Запорізькому напрямку — з різнокаліберної артилерії, в районах населених пунктів Темирівка, Ольгівське, Успенівка, Гуляйполе, Залізничне, Чарівне, Новоданилівка та Степове.

На Південнобузькому напрямку вогневого впливу окупантів зазнали райони населених пунктів, що межують з лінією зіткнення. Безпосередньо від вогню з РСЗВ постраждали населені пункти Вищетарасівка, Іллінка та Марганець Дніпропетровської області.

Сили оборони відбили атаки РФ у районі 10 населених пунктів на Донбасі — Генштаб

Армія РФ намагається утримати тимчасово захоплені території і стримувати дії Сил оборони на окремих напрямках. Наступає на Бахмутському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 8 листопада. За добу підрозділи Сил оборони відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Красногорівка, Бахмут, Іванград, Опитне, Кліщіївка, Мар’їнка, Павлівка, Водяне і Майорськ Донецької області та Білогорівка на Луганщині.

Окупанти обстрілюють підрозділи Сил оборони вздовж лінії зіткнення, обладнують рубежі на окремих напрямках та ведуть повітряну розвідку. Продовжують завдавати ударів по критичній інфраструктурі та помешканнях цивільного населення, порушуючи норми Міжнародного гуманітарного права, закони та звичаї ведення війни.

Протягом доби російські військові завдали 9 ракетних та 37 авіаційних ударів, здійснили понад 100 обстрілів із реактивних систем залпового вогню. Ударів окупантів зазнали райони більш як 25 населених пунктів Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської та Миколаївської областей.

Атаки критичної інфраструктури: РФ виснажила аресенал високоточної зброї — ISW

Російські війська значно виснажили свій арсенал систем високоточної зброї та зазнали значних втрат в авіації. Тому, ймовірно, буде важко зберегти поточний темп скоординованої кампанії російських військових проти української критичної інфраструктури. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Аналітики, зокрема, відзначили, що головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний 3 листопада заявив, що українські війська знищили 278 літаків у порівнянні з втратою Радянським Союзом 119 літаків за 10 років війни в Афганістані. Міністерство оборони Сполученого Королівства повідомило 7 листопада, що російські сили навряд чи компенсують ці авіаційні втрати в найближчі кілька місяців, оскільки вони, ймовірно, значно перевищують російські можливості з виробництва нових планерів. Крім того, представник ГУР України Вадим Скібіцький у коментарі Economist 7 листопада заявив, що російські війська використали понад вісімдесят відсотків своїх сучасних ракет у скоординованій кампанії для ударів по українській інфраструктурі та що російські війська мають лише 120 ракет “Іскандер”.

“Раніше ISW оцінювало, що Росія вичерпала свій арсенал систем високоточної зброї під час кампанії проти української критичної інфраструктури, яка має на меті принизити волю народу України (але навряд чи вдасться)”, — зазначається у звіті.

7 листопада українські джерела повідомили, що українські посадовці та інженери можуть відновити подачу електроенергії до нормального рівня за кілька тижнів, якщо швидкість російських ударів по критичній інфраструктурі різко сповільниться, відзначили аналітики.

“Скібіцький також повідомив, що російські офіційні особи досягли домовленості з офіційними особами Ірану про закупівлю систем балістичних ракет Fateh-110 і Zolfaghar”, — йдеться в аналітичному звіті.

За оцінками ISW, російські сили все більше покладаються на системи зброї іранського виробництва для підтримки скоординованої ударної кампанії по українській критично важливій інфраструктурі.

Понад двадцять мобілізованих росіян здалися у полон харківській 92-й бригаді

Під час бою неподалік від Сватового у Луганській області бійці 92-ї окремої механізованої бригади взяли у полон 21 російського військовослужбовця. Інформацію про це Суспільному підтвердили у штабі підрозділу.

Бій відбувся 6 листопада. По позиціях росіян військовослужбовці 92-ї бригади вдарили з артилерії та танків. Також атакували ворога з повітря — у бліндажі та окопи скидали снаряди з коптерів.

Відео влучання по позиціях окупантів опубліковане на сторінці бригади у Facebook. Після масованих обстрілів, розповіли Суспільному у бригаді, частина вцілілих росіян здалася у полон.

Полонені розповіли, що кілька днів не їли та не пили. Командири окупантів кинули їх, як тільки почався обстріл.

У Чернівецькій області будуть стабілізаційні відключення

У Чернівецькій області 8 листопада заплановані стабілізаційні відключення світла. Про це повідомляє АТ "Чернівціобленерго".

Відключення, попередньо, заплановані:

  • 1 група — з 8.00 до 12.00
  • 2 група — з 14.00 до 18.00
  • 3 група — з 18.00 до 21.00

На Львівщині 8 листопада вводять графіки погодинних вимкнень електроенергії

На Львівщині 8 листопада вводять графіки погодинних вимкнень електроенергії. Графіки застосовуватимуть у період з 08:00 до 20:00. Про це повідомили на Facebook-сторінці "Львівобленерго".

Графік розміщений на сайті "Львівобленерго" у розділі "Чому немає світла": https://poweroff.loe.lviv.ua

Орієнтовний час відключень:

  • від 8 до 12 год. — 3 група,
  • від 12 до 17 год. — 2 група,
  • від 17 до 20 год. — 1 група.

Графік впроваджуватимуть не в повному обсязі, час відключення для споживачів складатиме орієнтовно три години. Впровадження графіків необхідне для стабілізації роботи енергосистеми.

На Запоріжжі поновлюють погодинні відключення електропостачання

8 листопада з 7 години ранку у Запоріжжі та Запорізькому районі поновлюють погодинні відключення електропостачання. Про це повідомили на сайті "Запоріжжяобленерго".

"За розпорядженням НЕК "Укренерго" з метою стабілізації стану єдиної енергосистеми України завтра, 8 листопада о 07:00 в Запоріжжі та Запорізькому районі вводяться графіки погодинних відключень", — повідомили в компанії.

Погодинні відключення розпочнуться із четвертої черги – великих промислових підприємств. Далі погашатиметься третя черга, за нею – перша, потім – друга. Доведена тривалість відключення – 4 години із можливою невеличкою затримкою з урахуванням часу, необхідного на переключення та вірогідністю повітряної тривоги.

Графіки по місту Запоріжжя та Запорізькому району для споживачів першої – третьої черг оприлюднені на сайті ПАТ "Запоріжжяобленерго" та доступні за посиланнями:

У Чорному морі знову не виявлено ракетоносіїв РФ — ОК "Південь"

В Чорному морі на чергуванні перебувають 7️ кораблів флоту РФ, які маневрують поблизу узбережжя Криму. Серед них один великий десантний корабель, а ось ракетоносіїв знову не виявлено. Про це повідомили в оперативному командуванні “Південь”.

У Польщі перебувають понад мільйон біженців із України. Тим, хто повертається, планують заморожувати виплати

У Польщі станом 7 листопада перебувають 1-1,2 млн громадян України, які рятувалися від агресії РФ після 24 лютого. Про це в інтерв’ю Rmf24 зазначив уповноважений уряду Польщі з питань біженців з України Павел Шефернакер.

“Ми оцінюємо, що близько 1-1,2 млн осіб (які прибули після 24 лютого – ред.) - це ті, хто залишився в Польщі на довше”, — заявив Шефернакер.

У базі PESEL (польський ідентифікаційний код – ред.) зареєстровано 1,4 млн осіб українців, які прибули після 24 лютого, зазначив він. Однак, певна група з цих осіб вже залишила межі Польщі й повернулися до України.

У зв’язку з поверненням частини українців додому уряд Польщі "хоче узгодити з реаліями зміни до закону про допомогу українцям". Шефернакер повідомив, що змінами до закону про допомогу українцям пропонується "заморожувати" виплату соціальної допомоги громадянам України у момент виїзду з Польщі в Україну.

"Це положення передбачатиме, що якщо хтось щоразу виїжджатиме з Польщі, то соціальна допомога, яку виплачують гміни (адміністративна одиниця Польщі) чи ZUS (орган соціального страхування), заморожуватиметься", — зазначив уповноважений уряду Польщі з питань воєнних біженців з України.

Водночас якщо громадянин України повертатиметься до Польщі, то питання відновлення виплати соціальної допомоги вирішуватиметься за процедурою інституції, яка видає цю допомогу.

Шефернакер зауважив, що саме влада прикордонних гмін Перемишль, Грубешув і Хелм сигналізувала, що українці дуже часто перетинають кордон, відтак незрозуміло, де вони постійно проживають.

“Поляки мають бути впевненими, що соціальна допомога виплачується особам, які дійсно перебувають в Польщі”, — наголосив польський урядовець.

Шефернакер повідомив, що польська влада, за рішенням Ради ЄС щодо легального перебування утікачів від війни в Євросоюзі, автоматично продовжить термін перебування українців в РП до 24 серпня 2023 року (1,5 року від початку повномасштабної війни РФ проти України – ред.).

Це також стосуватиметься українців, які перебували в Польщі на підставі віз чи безвізового режиму до початку повномасштабної війни. Вони також отримують автоматичний дозвіл на перебування в Польщі до 24 серпня наступного року.

Раніше Шефернакер повідомив, польський уряд поступово обмежуватиме допомогу для біженців із України, які тривалий час перебувають у Польщі. Зокрема, йдеться про тих понад 80 тис. людей, які тривалий час проживають у центрах тимчасового розміщення коштом польської держави. За його словами, з 1 січня наступного року уряд Польщі хоче запровадити 50% власної участі в оплаті проживання для тих осіб, які перебувають в центрах тимчасового розміщення понад 120 днів. Відповідні зміни до закону про допомогу громадянам України планується запровадити до кінця року, аби вони набрали чинності з 1 січня.

Зеленський відзначив державними нагородами 261 військового

Президент України Володимир Зеленський відзначив державними нагородами 261 військовослужбовця, серед них 11 – посмертно. Укази оприлюднені на сайті Офісу Президента. Згідно з указом №755/2022 50 військових відназначено державними нагородами, двоє з них – посмертно. Водночас указ №756/2022 передбачає відзначення 111 військовослужбовців, серед них дев‘ятьох – посмертно.

У Німеччині все більше вірять російській пропаганді

Як повідомляє Der Spiegel з посиланням на дослідження Центру моніторингу, аналізу та стратегії CeMAS, від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну все більше людей у Німеччині вірять російській пропаганді.

У жовтні 40% опитаних повністю або частково погодилися з твердженням, що російська війна була "безальтернативною реакцією Росії на провокацію НАТО". У квітні цей показник становив 29%. 44% повністю або частково впевнені, що Володимир Путін вживає заходів проти "світової еліти", яка таємно "тягне за ниточки". У квітні так думали 32% опитаних. 35% повністю або частково погодилися з тим, що Україна "історично не може мати територіальних претензій, тому що фактично була частиною Росії". У квітні з цим твердженням погоджувалися 26% опитаних.

24% повністю або частково вірять, що війна була необхідною, щоб "усунути фашистський уряд" в Україні. У квітні цю ідею підтримували 14%.

Дослідження показало, що жителі східних регіонів Німеччини набагато частіше вірять у проросійські теорії змови про війну в Україні, ніж мешканці регіонів на заході країни.

Читайте також: Війна, російська пропаганда, дерусифікація — інтерв’ю з істориком Владленом Мараєвим

Чи вигідно Україні відбудувати "Мрію"

В Україні почали розробку другого літака "Мрія", повідомили Суспільному в пресслужбі концерну "Антонов". Наразі є близько 30% комплектуючих, які можна використати. Вартість побудови літака оцінюється щонайменше у 500 млн євро.

Читайте також: Зруйнована "Мрія". Чи вигідно Україні відбудовувати знищений літак

"Кухарі мають лампи, як шахтарі": як відключення електрики змінили бізнес

Бригади допомоги для холодильників та мангали у закладі – один з київських ресторанів перелаштувався на роботу з тимчасовими відімкненнями електрики.

"Для нас кожен день простою ресторану – це втрата грошей, тому тепер ми можемо перелаштуватись за 10 хвилин", — каже директорка закладу Ольга Акіжанова.

Коли у закладі вимикають світло, кухарі одягають ліхтарики на голову. Розтоплюють мангал, а також — запалюють акумуляторне освітлення.

Павло Гордій є співзасновником виробництва з пошиття одягу. Каже, віялові відключення не дозволяють працювати стабільно. Це збільшує термін виготовлення взуття, а значить — веде до втрат.

Як відімкнення електрики у Києві впливають на роботу бізнесу — у репортажі Дар’ї Нематіян Золбін та Оксани Сенів.

На початок