На Хмельниччині знайшли поховане під пасовищем місто

На Хмельниччині знайшли поховане під пасовищем місто

На Хмельниччині знайшли поховане під пасовищем місто
Фото: Суспільне Хмельницький

Під пасовищем біля села Теліжинці Старосинявської громади поховане старовинне місто. Поселення датується початком 12 століття нової ери, про що свідчать знайдені археологами всередині 20 століття артефакти.

Про це Суспільному розповів історик Ігор Петраш.

Пів століття тому, поблизу села Теліжинці Старосинявської громади, де зараз пасовище, була качина ферма, а до 1231-го року там було місто Болохівської землі Городець, каже історик Ігор Петраш. Археологи всередині 20 століття розкопали 17 житлових будинків, зерносушарки, млини, ливарню, ювелірну майстерню та тепер відтворили це в 3-Д форматі. У двох місцях експедиція виявила скарби: сережки, браслети, скроневі кільця з бронзи, срібла й скла, декоровані перегородчастою емаллю та черню колти, намиста з бурштинових золочених намистин, підвіски. Деякі з християнськими символами.

Раніше тут було місто.
Раніше тут було місто. Фото: Суспільне Хмельницький

Тепер ці 274 прикраси експонуються в Хмельницькому краєзнавчому музеї, розповідає дев’яностодворічний професор, керівник археологічної експедиції, яка тривала 11 років, Василь Якубовський. За його словами, площа міста була 32 гектари, воно було укріплене з трьох боків трьома паралельними земляними валами, з одного боку від нападів ворогів місто захищала річка. Та містян це не вберегло. Їх вбили, а місто спалили. Під час розкопок знайшли кістяки понад сорока людей: дорослих та дітей. Кістки, каже професор, були хаотично розкидані.

«Було десятки вбитих: у житлових приміщеннях відкритих, у приміщеннях господарчих і воєнного призначення. Тобто, у клітях, які прилягали до стін», - розповів професор Якубовський.

За його словами, городян знищили не війська Данила Галицького, як припускали науковці, а кочівні завойовники: «Місто не зруйнував Данило Галицький. Знайдені наконечники стріл монголо-татарського війська».

У двох місцях експедиція виявила прикраси.
У двох місцях експедиція виявила прикраси. Фото: Суспільне Хмельницький

Професор розповів, якого походження були містяни й кому належала ця земля: «Безумовно, не могла належати ні кочівникам, ні іншим зайдам. Це давні українці, представники давньоукраїнської держави».

Історик Ігор Петраш вважає: у Теліжинцях варто було б відновити розкопки. Та, каже, качатник на місці історичного центру Болохівської землі в 1990 роки попсував артефакти.

Староста округу Іван Луценко каже: якщо розкопки відновлять, потрібно надійна охорона.

«Аби ці розкопки проводились акредитовані археологи, тобто, були спеціалісти, які не робили б шкоди. Після минулих розкопок позалишалися ями - це робота чорних археологів», - говорить Іван Луценко.

За словами Ігоря Петраша, наразі розкопки проводити не планують.

Читайте також

  • Двадцять серій «Амадоки»: про що розповість новий проєкт Городоцької громади, що на Хмельниччині
  • Пробивала московські мури: як за 6 місяців повномасштабного вторгнення виготовляють «Чорне золото» Хмельниччини.
  • У церкві в Хмельницькій області на іконі зображені радянські диктатори у пеклі.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок