Двадцять серій «Амадоки»: про що розповість новий проєкт Городоцької громади, що на Хмельниччині

Двадцять серій «Амадоки»: про що розповість новий проєкт Городоцької громади, що на Хмельниччині

Двадцять серій «Амадоки»: про що розповість новий проєкт Городоцької громади, що на Хмельниччині
Фото: Суспільне Хмельницький

Туристичний проєкт «Амадока», що розповідає про історичні, археологічні об’єкти, місцеві промисли та крафтову продукцію, започаткували в Городоцькій громаді. Автори ідеї – заступник начальника відділу культури та туризму Городоцької міськради Сергій Щур та історик Юрій Коваль. Як розповів Суспільному Сергій Щур, про об’єкти зніматимуть цикл програм, планують випустити двадцять серій. Перша серія – про старовинний млин в селі Чорниводи, поблизу Городка.

Як працює нині млин і про його особливість дізнавалось Суспільне.

Млину в селі Чорниводи, який для дослідження «Амадоки» обрали першим – більше півтори сотні років. В середині ХІХ століття його будували, як водяний млин на березі річки Чорноводки, що протікає селом. В селах сучасної Городоцької громади, саме на цій річці, було побудовано сім млинів, зберігся до наших часів лише цей, розповідає мельник Володимир Рогань.

«Як я став до млина, вже 21 рік майже пройшов відтоді. Другого лютого я почав тут працювати. Було й таке, що до двох-трьох годин ночі працював. Прийду додому – і знову. Ніби приймаком. А зараз що, прийду рано, два дні на тиждень. Є хтось? Є. Нема нікого – пішов додому», - розповів мельник.

Нині, під час періоду жнив люди несуть молоти зерно, що отримали з паїв. Володимир Рогань каже – молодь в селі млином не цікавиться, тому не знає, кому передаватиме в майбутньому своє ремесло. Сама будівля зараз потребує ремонту, каже Чорнивідський староста Віктор Пшонко. В цьому році допомогли місцеві благодійники.

«Надали нам 200 листків шиферу і в планах було поміняти шифер на цьому млині. Мали ще докупити деревину і мали його накривати. А в загальному, відколи в нас інвестори взяли землі, люди на паї стали брати муку. І з того часу потреба зменшилась в тій муці, яку наш млин переробляв», - каже Віктор Пшонко.

Млин у Чорниводах для програми вирішили обрати першим, тому що спочатку проєкт «Амадока» хотіли спрямувати на дослідження млинів, розповідає автор ідеї, заступник начальника відділу культури та туризму Городоцької міськради Сергій Щур: «Коли ми потрапили в Чорниводи, для підготовки першої програми, вийшло, що в нас все ніби тут зібралось – є млин, є річка. І вся ця тема з водою, збіглась з таємничою темою «Амадока»».

В межах проєкту, каже Сергій Щур, досліджуватимуть історичні об’єкти, місцеві промисли та крафтову продукцію Городоччини. Загалом планують зняти двадцять серій програми. Назва «Амадока», говорить автор ідеї, походить від озера, яке зобразили середньовічні картографи на території Поділля та Волині. Сучасні дослідники не підтверджують існування «Амадоки». Але легендами, оповитими навколо таємничого озера, автори ідеї вирішили скористатися для популяризації туризму на Городоччині.

Читайте також

  • Пробивала московські мури: як за 6 місяців повномасштабного вторгнення виготовляють «Чорне золото» Хмельниччини.
  • У церкві в Хмельницькій області на іконі зображені радянські диктатори у пеклі.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

Вибір редакції

На початок