Заява України про те, що вона прагне прискореного вступу до НАТО, стала несподіванкою для адміністрації президента США Джо Байдена. про це пише американське видання Politico з посиланням на двох американських чиновників, знайомих із ситуацією.
Членство України в НАТО протягом тривалого часу було гострою темою у Вашингтоні, пише видання. Справа у статті 5 Хартії, яка вимагає від США військового захисту будь-якої країни-члена, що зазнає нападу.
Захід побоюється, що негайний вступ України до НАТО — який вимагає одностайного схвалення всіх 30 країн-членів — призведе до війни між США та Росією через вторгнення РФ в Україну. А також через спробу анексії Росією окупованих українських територій, оголошену в п’ятницю, 30 вересня.
Деякі союзники колишнього президента Дональда Трампа навіть намагалися переконати Україну взяти на себе зобов’язання не вступати в НАТО, щоб заспокоїти Володимира Путіна, пише Politico. Хоча США вважали, що російський лідер все одно збирався вторгнутися в Україну і просто шукав привід, додає видання.
Як коментують заяви України щодо НАТО в Конгресі
Після того, як у п’ятницю, 30 вересня президент України виступив із відеозверненням із проханням швидкого вступу до НАТО, думки у Конгресі США щодо вступу України до Альянсу розділилися, відзначає видання.
Спікерка Палати представників Конгресу Ненсі Пелосі ухилилася від прямої відповіді на запитання журналістів Politico, чи підтримує вона вступ України до НАТО. Вона лише сказала, що підтримує “гарантії безпеки” для Києва.
“Ми дуже віддані демократії в Україні. Давайте виграємо цю війну. Але я була би за те, щоб вони мали гарантію безпеки”, – сказала Пелосі.
Ці її слова прозвучали незадовго до того, як Палата представників прийняла законопроект про тимчасове державне фінансування, який передбачає допомогу Україні в розмірі 12 мільярдів доларів, оскільки війна вступає в критичні зимові місяці.
Поки Пелосі виступала, законодавці приймали групу українських парламентаріїв біля будівлі Капітолію. І там пролунало інше послання.
“Боротьба України — це причина, чому ми взагалі створили НАТО. Після Другої світової війни ми визнали, що авторитарному режиму не можна дозволити знищити демократичну країну. Я думаю, що ми маємо це підтримати”, — сказав конгресмен Майк Квіглі, який нещодавно відвідав Київ і зустрівся з президентом Зеленським.
30 вересня радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що питання вступу України в НАТО поки не в пріоритеті. За його словами, союзникам краще зосередитись на підтримці України в боротьбі з російською агресією.
За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, українці змінили логіку та динаміку євроатлантичної інтеграції і процес набуття членства у НАТО Україною. Він переконаний: де-факто Україна вже є членом НАТО, тепер необхідно цей статус оформити юридично.
Як відомо, уже чотири країни висловили свою підтримку щодо прагнень України. Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі заявила, що підтримує прагнення України щодо вступу в НАТО. Глави МЗС Литви, Латвії та Естонії також заявили про своє схвалення. За їх словами "надихаюча хоробрість України може тільки зміцнити наш союз".
Що відомо
- 30 вересня Україна подала заявку на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку, заявив президент Володимир Зеленський за підсумками засідання РНБО. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.
Читайте також
"Де-факто Україна вже є членом НАТО. Треба оформити це де-юре" — Кулеба
Канада та країни Балтії підтримують заявку України на вступ до НАТО – МЗС
Україна закликає світових лідерів запросити Україну в НАТО — Стефанішина
Україна подала заявку на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку — Зеленський