Поблизу місць витоків на газогонах у Балтійському морі помітили російські кораблі — CNN

Поблизу місць витоків на газогонах у Балтійському морі помітили російські кораблі — CNN

Поблизу місць витоків на газогонах у Балтійському морі помітили російські кораблі — CNN
Фото: Nord Stream 2/Axel Schmidt

Європейські співробітники сфери безпеки 26 і 27 вересня помітили російські кораблі підтримки Військово-морського флоту Росії в районах місць витоку на російських газогонах у Балтійському морі, найімовірніше спричинених підводними вибухами.

Про це повідомляє CNN із посиланням на двох представників західної розвідки та ще одне джерело, ознайомлене з питанням.

За словами джерел, поки що незрозуміло, чи мали кораблі якесь відношення до цих вибухів, але це — один із багатьох факторів, які вивчатимуть слідчі. За словами одного з представників розвідки, минулого тижня неподалік цих районів також були помічені російські підводні човни.

"Троє офіційних осіб США заявили, що США поки що не мають докладного пояснення того, що сталося за кілька днів після того, як вибухи, ймовірно, викликали три окремі та одночасні витоки у двох трубопроводах", — пише видання.

За словами данського військового чиновника, російські кораблі регулярно працюють у цьому районі. Він також наголосив, що присутність кораблів не обов'язково вказує на те, що Росія завдала шкоди.

"Ми бачимо їх щотижня. Російська діяльність у Балтійському морі посилилася останніми роками. Вони часто перевіряють нашу обізнаність — як у морі, так і в повітрі", — додав посадовець.

Водночас журналісти зазначають, що спостереження, як і раніше, викликають додаткові підозри щодо Росії, яка привернула найбільшу увагу як європейських, так і американських офіційних осіб як єдиний актор у регіоні, який, як вважається, мав можливість та мотиви для навмисного пошкодження трубопроводів.

Що сталось на газогонах

Раніше вимірювальні сейсмологічні станції у Швеції та Данії зафіксували потужні підводні вибухи на маршрутах газопроводів "Північний потік" та "Північний потік-2", що, ймовірно, спричинило витік газу. Данське морське відомство встановило заборонену зону в радіусі 5 морських миль від газопроводу. У Німеччині припустили, що йдеться про диверсії, а у російського оператора заявили про "безпрецедентні" руйнування.

Загалом вибухи спричинили пошкодження газопроводу та витоки газу щонайменше у трьох місцях. Перший вибух був зафіксований о 02:03 ночі понеділка, другий – о 19:04 вечора понеділка. При цьому попередження про витік газу надійшли від Морської адміністрації Швеції о 13:52 та 20:41 того ж дня відповідно після того, як кораблі виявили бульбашки на поверхні. Шведський канал SVT отримав координати виміряних вибухів: вони в тому ж районі, де було зафіксовано витік газу.

Оператор газогонів Nord Stream AG заявив, що руйнування відбулися в один день одночасно на трьох нитках морських газопроводів "Північний потік-1" і "Північний потік - 2". В компанії сказали, що пошкодження мають безпрецедентний характер і "терміни відновлення поки оцінити неможливо". За даними Nord Stream AG, тиск у підводному трубопроводі, який містив всередині деяку кількість газу, попри те, що він так і не був введений в експлуатацію, за ніч впав зі 105 до 7 бар.

Берегова охорона Швеції виявила четвертий витік газу з "Північного потоку" у Балтійському морі. Витік розташований між двома раніше відомими на "Північному потоці-1", але походить від "Північного потоку-2". Сейсмологи не виключають, що в цьому районі могла статися ще одна детонація.

Читайте також

Слідом за "Північним потоком-2": Швеція повідомила про витоки на газогоні "Північний потік-1"

"Різке падіння тиску": Газ із "Північного потоку-2" просочився у море поблизу Данії

У Швеції після витоку газу в Балтійському морі посилили заходи безпеки на АЕС

На початок