Референдум на Херсонщині – фейк: пояснення юристів

Референдум на Херсонщині – фейк: пояснення юристів

Важливо
Референдум на Херсонщині – фейк: пояснення юристів
Мітинг у Херсоні проти російської окупації, березень 2022 р. Фото: Юрій Соболевський/ Facebook

Так званий референдум на Херсонщині не відповідає ні українському, ні російському, ні міжнародному законодавству. Херсонські юристи-фахівці з виборчого права пояснили Суспільному, чому проведення "псевдоголосування" є незаконним і його наслідки не визнає жодна країна цивілізованого світу.

По-перше, за яким законодавством проводиться цей "псевдореферендум" - за українським чи російським? Відповідь може бути в указі президента Росії "Об упрощенном порядке предоставления гражданства России жителям Херсонской и Запорожской областей Украины". Тобто він визнає, що захоплені території є українськими, і тут діє українська юрисдикція.

По-друге, пишуть юристи, стаття 72 Конституції України передбачає проведення всеукраїнського референдуму про зміну території країни. Тобто голосувати мають всі громадяни України.

По-третє, українське, російське і європейське законодавство передбачають участь 50%+1% населення в голосуванні, щоб результати були визнані легітимними.

Четверте – референдум – вільне волевиявлення, що означає безпеку для виборців. Стаття 7 профільного закону РФ забороняє його проведення у період воєнного чи надзвичайного стану і дозволено три місяці по завершенні.

П’яте – підготовка до проведення референдуму має бути публічною та гласною. Про його проведення громадяни повинні знати за 1-2 місяці, щоб визначитись з рішенням.

У херсонському варіанті: завтра — референдум, сьогодні – бюлетені. В ньому стоїть одне питання, яке містить в собі три: чи підтримуєте відокремлення області від України, створення окремої держави і приєднання її до РФ. За висновком фахівців з виборчого права, це юридичний абсурд і фейк.

"Це фейковий псевдореферендум, з фейковими правовими наслідками, коли їх не визнає ні одна країна цивілізованого світу. Особи, які надалі будуть проживати за результатами цього псевдореферендуму на псевдодержавних територіях або незаконних територіях, приєднаних до Російської Федерації, вони будуть обмежені в правах з точки зору норм міжнародного права", - йдеться у роз’ясненні.

І шосте – на голосуванні повинні бути присутні міжнародні спостерігачі. Результати "референдуму" можуть бути оскаржені в суді, діяльність яких заблокована на окупованих територіях.

Окремо юристи нагадують про кримінальну відповідальність для осіб, які причетні до організації незаконного референдуму.

Що відомо

  • З 23 по 27 вересня окупанти проводять псевдореферендум на Херсонщині. Окупаційна влада не була готова до його проведення, але наказ Кремля змусив метушитись.
  • Херсонська міська рада звернулася до херсонців з проханням бути обережними і залишатися вдома під час проведення псевдореферендуму та оприлюднила номери гарячих ліній для звернень громадян у випадку небезпеки.
  • Окупаційна влада озвучила цифри явки на так званих "референдумах" щодо приєднання до Росії тимчасово окупованих територій Донеччини, Луганщини, Херсонщини та Запоріжжя. Заявляється, що у так званій "ДНР" явка склала 23,64%; в "ЛНР" — 21,97%; у Херсонській області — 15,31%; у Запорізькій області — 20,52%.

Читайте також

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок