Рустем Скибін: "Після перемоги я повернуся в Крим, щоби зустрічати своїх друзів українців"

Рустем Скибін: "Після перемоги я повернуся в Крим, щоби зустрічати своїх друзів українців"

Рустем Скибін: "Після перемоги я повернуся в Крим, щоби зустрічати своїх друзів українців"
Фото: скріншот з відео

Рустем Скибін за національністю – кримський татарин, який після анексії Криму у 2014 році переїхав до Києва. На той період його життя докорінно змінилося, він адаптувався у столиці та відкрив майстерню традиційних кримськотатарських керамічних виробів. Вдруге його життя змінилося 24 лютого 2022 року, коли розпочалося широкомасштабне вторгнення російських військ на територію України.

Про вплив теперішніх подій, про що мріяв у дитинстві та чим займається тепер, Рустем Скибін розказав у документальному проєкті "Відтінки України. Війна".

Рустем Скибін з багатонаціональної сім’ї, його батько має українське та швейцарське коріння, а мати – кримська татарка.

У 2000 році він вперше на виставці представив свої роботи. Цей стиль називається Quru Isar, в перекладі з кримськотатарської "суха перепона", або "перегородка".

У 2014 році, через анексію Криму, Рустем переїжджає до Києва, не маючи  квартири, лише автомобіль. Він зізнається, що в автівці почувався, як удома. Після початку широкомасштабної війни в Україні його життя змінилося вдруге.

"У мене не було думок виїхати з Києва. Я потрібен тут. В перший тиждень війни я зрозумів, що сидіти і патрулювати свій район – це недостатньо. Займався евакуацією. Ти не знаєш скільки людей буде, але я намагався одразу писати, що машина маленька, тому багато не зможу забрати, але доводилося. Наприклад, була сім’я: четверо дітей, сумки, рюкзаки і кошеня.

Запит на українську зростає: мовний портрет українських біженців очима польського дослідника
Рустем Скибін та Ерфан Кудусов передають автомобілі військовим
Рустем Скибін та Ерфан Кудусов передають автомобілі військовим. Фото: скріншот з відео

В Києві було моторошно, тому що не працювали світлофори, машин майже не було. У мене були невеликі збереження, які я хотів направити в інше русло. І купив за допомогою друга Ерфана Кудусова, який також доклав трохи грошей, два буси. Ми їх передали бригаді, яка зараз на передовій і працює" – розповідає Рустем Скибін.

Чоловік говорить, коли в Києві вже було спокійніше, почав працювати над декількома проєктами, які розповідають про цю війну.

"Це такий інформаційний фронт. Перший проєкт – це серія постерів. Це міста України, які були під окупацією. У серії вісім постерів: Маріуполь, Харків, Чернігів, Херсон, Крим, Краматорськ, Буча, Київ. Описи до кожного з плакатів надали мої друзі, які евакуювалися з цих міст. Кожне таке місто має свою історію в цій війні.

Я роблю все це на комп’ютері, завдяки різним програмам, у вигляді колажу, векторної графіки з використанням фотографії. Працював над постерами я трохи менше місяця, в основному під час комендантської години" – каже художник.

"Книжки потрібні на лінії фронту, адже наші герої також читають" – очільниця Українського інституту книги
Рустем Скибін у музеї трофеїв війни
Рустем Скибін у музеї трофеїв війни. Фото: скріншот з відео

Він зізнається, що відчуває гордість за Україну і її народ. Для нього честь бути частиною цього народу.

"Кримськотатарська є невід’ємним складником української культури, тому українська і кримськотатарська для мене як одне ціле" – говорить Рустем.

Розуміючи важливість інформаційного спротиву, художнику прийшла ідея створити музей трофеїв цієї війни, які здобули наші воїни.

"Місце для музею ми вибрали символічне – це туалет. Усі трофеї були передані нам нашими друзями з фронту. Експонати – це військова форма, рація 1960 років, шоломофон танкіста, а також особові речі. На даний час це понад 50 експонатів. Нещодавно зробили ще окрему частину. Там щоденник військовослужбовця і військовий білет. Планується що колекція поповнюватиметься. Тепер ми всі знаємо, як подякувати цьому "путлєру".

"Після нашої перемоги я повернуся в Крим, щоби зустрічати своїх друзів українців, і будемо святкувати цю перемогу" говорить Рустем Скибін.

Про бум синьо-жовтого поєднання кольорів в Україні та світі – мистецтвознавиця Дар’я Шестакова

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо Культура