"Хочеться закритись від усіх, але не знаю, чи допоможе це". Кропивничанка – про загибель доньки та допомогу переселенцям

"Хочеться закритись від усіх, але не знаю, чи допоможе це". Кропивничанка – про загибель доньки та допомогу переселенцям

"Хочеться закритись від усіх, але не знаю, чи допоможе це". Кропивничанка – про загибель доньки та допомогу переселенцям
Колаж: Суспільне Кропивницький

21 червня координаторка гуманітарного центру з допомоги переселенцям у Кропивницькому Інга Дуднік дізналась про загибель на війні з РФ доньки та зятя. Суспільному жінка розповіла, як 31-річні донька з чоловіком вирішили стати на захист країни та чи допомагає робота в гуманітарному центрі впоратись з болем від втрати дітей.

Оля і Тарас загинули в одному окопі

Тарас і Ольга Мельстери одружилися 9 вересня 2016 року, розповіла Інга Дуднік: "Давали обітницю і виконали її – були разом до кінця, вони не уявляли життя один без одного. Не могло бути такого, що Тарас пішов в тероборону, а Оля не пішла. Їхнє кохання – дар Божий".

Досвіду служби в армії ані Тарас, ані Ольга не мали. Чоловік був програмістом, Ольга – кондитеркою: "Жодного дня вони не працювали як наймані працівники, тому організація процесів в теробороні їм була абсолютно незрозуміла. Тарас дивувався процесам, питав: "Чому ми квадратне котимо, а кругле носимо?". Та вони щиро хотіли нас захистити. Оля казала: "Мам, краще ми до орків ніж орки до нас". Це був свідомий вибір. По життю були рятівниками, кидалися на допомогу друзям, нехтуючи власними інтересами і часом".

"Хочеться закритись від усіх, але не знаю, чи допоможе це". Кропивничанка – про загибель доньки та допомогу переселенцям
Тарас та Ольга Мельстери. Фото Інги Дуднік

Зі слів Інги Дуднік, контракт підписали 25 лютого, 19 травня їх відправили на фронт, під Сєвєродонецьк: "Перший тиждень не було зв’язку з ними, ми божеволіли. А коли встановили обладнання для інтернет-зв’язку, Оля виходила на зв’язок частіше за Тараса. Жодних скарг не було, готові були вирішувати будь-які проблеми".

Загинули внаслідок обстрілу позицій українських військових: "Загинули в одному окопі. Тарас був "на нулі", Оля відповідала за зв’язок на відстані двох кілометрів від нього, але постійно рвалася до чоловіка. І коли приїхала до Тараса, почався обстріл. Четверо, які були в тому окопі, загинули, один, який їх відкопував потім, отримав поранення, нині лікується у Кропивницькому".

Про загибель дізналась випадково, сказала Інга Дуднік – з чату рідних бійців. Офіційне підтвердження отримали від командира роти, в які служили діти, 21 червня о 21:00: " Це був місяць (19 травня – 21 червня) скаженої тривоги і передчуттів. Відчувала, що нічим добрим це не закінчиться. 21-го зранку з Олею переписувались. Вважаю, встигли попрощатись. Я не намагаюсь якось триматись, будь-що "розквашує". Люди підтримують – ті, хто розуміє мене на інтуїтивному рівні".

Робота в гуманітарному центрі, з одного боку, допомагає пережити біль втрати, з іншого – вимагає внутрішнього ресурсу, якого зараз немає – розповіла кропивничанка: "Хочеться закритись в мушлі, нікого не бачити і не чути. Але не знаю, чи стане від того легше".

Про роботу в центрі

Звернувшись в гумцентр, людина може отримати комплексну допомогу: продуктові набори, одяг, гігієнічні засоби, дитяче харчування, підгузки тощо, психологічна і юридична допомога від партнерів – розповіла Інга Дуднік: "Нашій громадській організації "Територія успіху" – 14 років. Міжнародні партнери, з якими співпрацювали протягом цих років, у березні самі звернулись до нас і запропонували фінансову допомогу. Ми купували все самі, допоки не зайшли в країну гуманітарні місії. Нині через нас проходить гуманітарна допомога від міжнародних організацій, міська влада через нас її пропускає. Самі ми не в змозі стільки купити, ми – посередники, організовуємо видачу допомоги від гуманітарних місій. Крім того, наш центр – це територія консолідації громадських ініціатив, направлених на допомогу людям, які приїхали із зон активних бойових дій".

До травня допомогу в центрі переселенці отримували в порядку живої черги, розповіла координаторка. Бували дні, коли кількість людей за день перевищувала тисячу. Був період, коли людей записували в чергу телефоном, нині – запис на отримання допомоги відбувається онлайн: "Багато людей не мають доступу до інтернету – для них зробили квоту: 50—70 людей на день отримують допомогу в порядку живої черги".

Продуктовий набір складається з тушкованки, солі, консервованої квасолі, паштету, печива, цукру, крупи, макаронів і борошна. Одна людина може отримати один набір на місяць.

Інтерв'ю записала Вікторія Колосова.

Що відомо

  • Тарас та Ольга Мельстери загинули 21 червня. Їх поховали 27 червня на Далекосхідному кладовищі у Кропивницькому.
  • Гуманітарний центр "Території успіху" переїжджав двічі.

Читайте також

Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб

На початок