У МЗС повідомили про завдання місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС

У МЗС повідомили про завдання місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС

Доповнено
У МЗС повідомили про завдання місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС
Запорізька АЕС. Фото: Associated Press

Місія МАГАТЕ має прибути в Україну 29 серпня і найближчими днями розпочне роботу на Запорізькій атомній електростанції. Місія матиме три завдання.

Про це повідомив речник МЗС Олег Ніколенко.

"На запрошення уряду України МАГАТЕ сформувало місію для візиту на тимчасово окуповану Запорізьку атомну електростанцію. До її складу увійшли 14 міжнародних експертів. Очолює місію — генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі", — повідомив він.

За словами Ніколенка, делегація міжнародних експертів вже вирушила із Відня і 29 серпня має прибути до Києва. Очікується, що місія розпочне роботу на ЗАЕС ближчими днями.

Місія МАГАТЕ сфокусується на трьох завданнях:

  • фізичний захист;
  • ядерна безпека;
  • гарантії нерозповсюдження ядерних матеріалів.

Водночас на сайті організації уточнюється, що МАГАТЕ оцінить фізичні пошкодження об’єктів, визначить працездатність основних і резервних систем охорони та безпеки, а також оцінить умови роботи персоналу диспетчерської.

Водночас місія вживатиме термінових заходів з забезпечення гарантій, щоб ядерний матеріал використовувався лише в мирних цілях.

"Позиція України чітка: окупація Запорізької АЕС зі сторони російських військ та завезення на її територію великої кількості військової техніки і боєприпасів в порушення всіх міжнародних правил наражають атомну станцію на екстремальну небезпеку, зокрема провокування ядерного інциденту", — додав з цього приводу Ніколенко.

Він нагадав, що міністр закордонних справ заявив, що Росія має негайно демілітаризувати ЗАЕС, вивести військові підрозділи, техніку та працівників "Росатому" і повернути контроль над електростанцію уряду України.

"Розраховуємо, що МАГАТЕ відіграє важливу роль в досягненні цієї мети", — сказав речник МЗС.

Речник президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що Росія не розглядає питання про демілітаризацію зони навколо Запорізької АЕС.

Що сталося на ЗАЕС

25 серпня Запорізька АЕС вперше повністю відключилася від енергомережі. Як повідомили в Державній інспекції ядерного регулювання України, в результаті бойових дій в районі розміщення Запорізької АЕС відбулось відключення повітряної лінії ПЛ-750 кВ "Дніпровська". Таким чином, дії окупантів РФ спричинили повне відключення ЗАЕС від енергомережі – перше в історії станції. Наразі власні потреби АЕС в електроживленні забезпечуються з енергосистеми України через лінію зв‘язку ЗАЕС – Запорізька ТЕС.

МАГАТЕ заявило, що ЗАЕС відновила зв'язок із енергосистемою України, проте усі 6 блоків залишаються відключеними. Раніше дії російських окупантів спричинили повне відключення ЗАЕС від енергомережі. Раніше регулятори попереджали, що втрата усіх джерел електроживлення може призвести "фукусімського сценарію".

Раніше в Державній інспекції ядерного регулювання України попереджали, що зупинка усіх енергоблоків ЗАЕС та втрата усіх джерел електроживлення може призвести до виходу з ладу систем охолодження та пошкодження активної зони реакторної установки й виходу радіоактивних речовин у навколишнє середовище. Саме за таким сценарієм відбулася аварія на японській станції "Фукусіма-1" у 2011 році.

Війна. Усі останні новини

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 187. Текстовий онлайн

Безпека Запорізької АЕС. Чи є загроза нової ядерної катастрофи та як на дії РФ реагує світ

Найвища за останні десятиліття: Гутерреш заявив про ядерну загрозу

Російські окупанти збільшили кількість техніки та військових на Запорізькій АЕС

На початок