Радіаційна безпека: що робити у разі аварії на ЗАЕС та який рівень радіації у Черкасах

Радіаційна безпека: що робити у разі аварії на ЗАЕС та який рівень радіації у Черкасах

Радіаційна безпека: що робити у разі аварії на ЗАЕС та який рівень радіації у Черкасах
Фото: УНІАН

Запорізька атомна станція – під російською окупацією. Попри візит інспекторів місії МАГАТЕ її продовжують обстрілювати російські військові.

Закрити вікна, укритися в ізольованому приміщенні, зробити йодну профілактику. В умовах війни треба розуміти алгоритм дій у разі різних надзвичайних ситуацій. Як людям необхідно діяти у випадку радіаційної аварії – розповів керівник Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб Володимир Папач.

"Унаслідок радіаційних аварій може відбутися викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів, в результаті якого радіаційна хмара по своїй протяжності може забруднювати ґрунт, поверхні, їжу та воду. Крім того, опади з хмари можуть осідати на шкірі та одязі людини. Так виникає зовнішнє опромінення, а при споживанні забруднених харчових продуктів – внутрішнє", – пояснив Володимир Папач.

Розповіла: у випадку виникнення радіаційних аварій слід дотримуватись режиму радіаційного захисту, що передбачає низку факторів:

 • послідовність та тривалість використання захисних споруд (сховищ, протирадіаційних укриттів);
 • час перебування у житлових та виробничих приміщеннях, на відкритій місцевості;
 • порядок застосування засобів індивідуального захисту, протирадіаційних препаратів.
Читайте також: Радіаційна та хімічна небезпека: в Україні оновили сигнали тривоги

"Режим радіаційного захисту має єдину мету – виключити/обмежити радіаційні ураження та переопромінення людей при знаходженні на радіоактивно забрудненій місцевості", – додав медик.

За її словами, коефіцієнт ослаблення радіації будинками та спорудами залежить від будівельного матеріалу, конструкції та поверховості: дерев’яні будинки послаблюють радіацію у 2-3 рази, а підвали цих будинків — у 7-10; одноповерхові кам’яні будинки — у 10, їхні підвали — у 40-50 разів; багатоповерхові кам’яні будинки — у 400-500, а їхні підвали (сховища) — у 1 000 разів.

"Негайно, після отримання офіційного повідомлення (оповіщення) про небезпеку радіоактивного забруднення внаслідок радіаційної аварії, необхідно надіти респіратор, протипилову тканинну маску або ватно-марлеву пов’язку та слідувати у захисну споруду (сховище, протирадіаційне укриття, підвал).

Якщо захисна споруда знаходиться надто далеко та відсутні засоби захисту органів дихання, слід залишатись вдома, увімкнути всі можливі засоби масової інформації та слідкувати за повідомленнями та розпорядженнями штабу цивільного захисту та/або місцевих органів влади. Отримавши повідомлення поінформуйте про них сусідів. Необхідно щільно закрити вікна і двері (не здійснювати провітрювання), зашторити їх щільною тканиною або ковдрою, закрити вентиляційні канали, душники, заклеїти щілини у віконних рамах", — розповів Володимир Папач.

Категорично не рекомендують залишати місце укриття до офіційних повідомлень місцевої влади.

Харчі слід зберігати в холодильнику або інших надійно захищених місцях, максимально ізолювавши їх від зовнішнього впливу (харчова плівка, контейнери, закриті місткості тощо), забезпечити запас питної води.

"Головна небезпека на забрудненій місцевості — це потрапляння радіоактивних речовин усередину організму з повітрям, що вдихається, а також при прийомі їжі і води", — пояснив пан Володим.

Застосування респіраторів, протипилових тканинних масок та ватно-марлевих пов’язок значною мірою знизить (виключить) потрапляння радіоактивних речовин усередину організму через органи дихання. З метою уникнення ураження шкірних покровів, необхідно використовувати плащі з капюшонами, накидки, комбінезони, гумове взуття, рукавички.

"Значна частина викидів містить радіоактивний йод, або так звані радіоактивні ізотопи йоду («поганий йод»). Якщо не вживати заходів захисту, то в такому разі радіоактивний йод дуже легко і швидко поглинається щитоподібною залозою (особливо у дітей) і може призвести до її захворювань. Щоб зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу, використовується калій йодид. Такий захід називають йодною профілактикою", — пояснив медик.

За її словами, після прийому препарату відбувається блокування щитоподібної залози, що перешкоджає накопиченню в ній радіоізотопів йоду. Утім приймати профілактичну дозу йодиду калію потрібно тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду та необхідність проведення йодної профілактики, наголосила Людмила Кравченко.

1 вересня Запорізьку атомну станцію відвідали інспектори місії МАГАТЕ та зафіксували порушення цілісності об'єктів.

"Ми бачили воєнні дії навколо АЕС. Я бачив на власні очі, разом зі своєю командою, отвори у будівлях та залишки снарядів. Це означає, що фізична цілісність об'єкта була порушена неодноразово", – повідомив керівник МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Втім, більшість систем атомної станції працюють у штатному режимі, заявив керівник МАГАТЕ. Двоє співробітників місії залишились на станції та моніторять ситуацію.

Станом на 9 вересня рівні радіаційного фону на Черкащині не перевищує допустимих меж. Про це Суспільному повідомив керівник Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб Володимир Папач.

Рівні радіаційного фону у Черкасах та районах області:

 • м.Черкаси — 0,14 мкЗв/год;
 • Черкаський район — 0,14 мкЗв/год;
 • Уманський район — 0,16 мкЗв/год;
 • Звенигородський район — 0,13 мкЗв/год;
 • Золотоніський район — 0,16 мкЗв/год.

Контрольний рівень гамма-фону на Черкащині, за словами начальника Черкаського обласного гідрометцентру, становить 25 мкР/год.

Що відомо

 • 4 березня російські війська захопили Енергодар Запорізької області — місто, в якому розташована АЕС, саму станцію обстріляли. 21 липня стало відомо, що російські окупанти розмістили військову техніку, вибухівку та зброю вже в машинній залі енергоблока АЕС.
 • 3 серпня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Запорізька атомна електростанція повністю вийшла з-під контролю агенції, принципи ядерної безпеки на станції порушені.
 • 5 серпня російські військові влаштували обстріли біля промислового майданчика ЗАЕС. Після обстрілу в Енергоатомі заявили, що станція працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки.
 • 6 серпня війська РФ знову обстріляли майданчик Запорізької АЕС. Ракети влучили поблизу сухого сховища відпрацьованого ядерного палива
 • 11 серпня російські військові чотири рази обстріляли Запорізьку атомну електростанцію. В той же день президент України Володимир Зеленський закликав міжнародних партнерів чинити більший тиск на Росію на тлі ядерного шантажу з її боку.
 • Запорізька АЕС повністю зупинена. Про це 11 вересня повідомили в "Енергоатомі". Вночі шостий енергоблок відключили від мережі, йде підготовка до його розхолодження.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

На початок