Алгоритм дій на випадок аварії на атомній електростанції — пояснює МОЗ

Алгоритм дій на випадок аварії на атомній електростанції — пояснює МОЗ

Алгоритм дій на випадок аварії на атомній електростанції — пояснює МОЗ
Рятувальник ДСНС України на навчаннях у Запоріжжі, що провели через можливу аварію на Запорізькій атомній електростанції, 17 серпня 2022 року. Фото: AFP via Getty Images

Російськи військові продовжують створювати ризики в роботі Запорізької АЕС, вони зберігають посилену військову присутність на місці, зокрема розгорнули бронетранспортери в межах 60 метрів від реактора №5, повідомило 25 серпня Міноборони Великої Британії з посиланням на розвідку. Що робити в разі небезпеки радіаційного викиду й як захистити здоров’я — в етері "Українського радіо" розповіла експертка Директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності Міністерства охорони здоров’я Марта Мельник.

Звідки дізнатись про радіаційну небезпеку

Слід уважно слухати органи влади: саме вони будуть сповіщати про ймовірні ризики та про факт виникнення аварії чи небезпеки для здоров’я. Важливо не квапитися, не вживати певних запобіжних заходів, поки не буде офіційного оповіщення. Такі сповіщення будуть транслюватися через ЗМІ, зокрема, по радіо. Саме в цих повідомленнях влада буде оголошувати алгоритм дій, відповідно до якого і варто діяти.

Що робити в першу чергу, якщо на АЕС станеться аварія

Якщо сталася аварія, яка підкріплюється викидом в повітря радіоактивних речовин, в тому числі й ізотопів радіоактивного йоду, потрібно здійснити прості заходи.

  1. Слухати сповіщення від влади, де озвучать й алгоритм подальших дій.
  2. Убезпечити домівки: закрити вікна, вентиляційні канали та старатись не виходити на свіже повітря. Протягом дня варто кілька разів проводити вологе прибирання, а мокрі ганчірки підкласти під вікна, аби не проходило повітря ззовні.
  3. Убезпечити продукти харчування. Намагатися не вживати продуктів, наприклад, з городу. Їжу варто заховати в холодильник, бажано також обгорнути поліетиленовими пакетами.

Що слід робити тим, хто живе поблизу АЕС

Перш за все треба знайти укриття та помитись, ретельно промити забруднені частини шкіри милом під проточною водою, якщо вони є. Потім треба переодягнутися в чистий одяг. А одяг, в якому ви прийшли з вулиці, заховати в поліетиленовий пакет. Бажано нічого з вулиці не заносити у дім або житлові приміщення.

Як дізнатися, чи треба евакуюватися і коли це робити

Якщо буде необхідність евакуації, про це також сповістять органи влади.

Як подбати про своє здоров’я

За словами Марти Мельник, якщо буде радіаційна небезпека для убезпечення щитовидної залози треба буде здійснити фармакологічну профілактику опромінення щитовидної залози та прийняти препарат калій йодид. Проте наголошую: це робиться лише за необхідності і лише після офіційного сповіщення. Приймати ці ліки з профілактичною метою небезпечно для здоров’я.

Вона пояснює: коли ми приймаємо калій йодид, він здійснює блокування щитовидної залози, тобто вона не буде приймати та поглинати шкідливий йод, який буде надходити з навколишнього середовища. Таким чином, ми будемо запобігати внутрішньому опроміненню.

Препарат можна придбати в аптечних мережах або отримати від органів влади у випадку, якщо буде така необхідність.

Калій йодид приймається лише людьми до 40-ка років, це й діти, й вагітними, й породілля. Адже фізіологічна особливість щитовидної залози саме цієї вікової категорії людей полягає в тому, що вона швидко поглинає йод з навколишнього середовища, розповідає експертка МОЗ.

Мельник зазначає, людям старше 40 років про радіоактивний йод не варто хвилюватися, особливо в них фізіологічна особливість щитовидної залози полягає в тому, що вона не поглинає йод з навколишнього середовища.

Інших препаратів, окрім калію йодиду, приймати не варто.

Що відомо

  • 4 березня російські війська захопили Енергодар Запорізької області — місто, в якому розташована АЕС, саму станцію обстріляли. 21 липня стало відомо, що російські окупанти розмістили військову техніку, вибухівку та зброю вже в машинній залі енергоблока АЕС.
  • 3 серпня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Запорізька атомна електростанція повністю вийшла з-під контролю агенції, принципи ядерної безпеки на станції порушені. 11 серпня російські військові чотири рази обстріляли Запорізьку атомну електростанцію. В той же день президент України Володимир Зеленський закликав міжнародних партнерів чинити більший тиск на Росію на тлі ядерного шантажу з її боку. 18 серпня Міноборони Росії повідомило про підготовку Україною "резонансної провокації" на Запорізькій АЕС.

Читайте також

Найвища за останні десятиліття: Гутерреш заявив про ядерну загрозу

Російські окупанти збільшили кількість техніки та військових на Запорізькій АЕС

Безпека Запорізької АЕС. Чи є загроза нової ядерної катастрофи та як на дії РФ реагує світ

На початок