Навмисне спричинення аварії на ЗАЕС може тлумачитися як напад на держави НАТО — парламентар Британії

Навмисне спричинення аварії на ЗАЕС може тлумачитися як напад на держави НАТО — парламентар Британії

Навмисне спричинення аварії на ЗАЕС може тлумачитися як напад на держави НАТО — парламентар Британії
Голова комітету з питань оборони Палати громад парламенту Великої Британії Тобіас Еллвуд, фото: AP

Якщо Росія навмисно спричинить аварію на Запорізькій атомній електростанції, це буде порушенням п'ятої статті договору НАТО, тобто такі дії будуть тлумачитися як напад на держави Північноатлантичного альянсу.

Про це заявив Голова комітету з питань оборони Палати громад парламенту Великої Британії Тобіас Еллвуд.

"Прояснімо це зараз. Будь-яке навмисне пошкодження, яке спричинить потенційний витік радіації в українському ядерному реакторі, буде порушенням статті 5 НАТО", — написав Еллвуд у Twitter.

Підтримав позицію британського парламентаря й член Палати представників Конгресу США від штату Іллінойс Адам Кінзінгер.

"Це так на 100%. Навіть не обговорюється. Будь-який витік уб'є людей у країнах НАТО, це автоматичне застосування статті 5", — написав він у соціальній мережі у відповідь на твіт Еллвуда.

Що відомо

  • 4 березня російські війська захопили Енергодар Запорізької області — місто, в якому розташована АЕС, саму станцію обстріляли. 21 липня стало відомо, що російські окупанти розмістили військову техніку, вибухівку та зброю вже в машинній залі енергоблока АЕС.
  • 3 серпня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Запорізька атомна електростанція повністю вийшла з-під контролю агенції, принципи ядерної безпеки на станції порушені. 11 серпня російські військові чотири рази обстріляли Запорізьку атомну електростанцію. В той же день президент України Володимир Зеленський закликав міжнародних партнерів чинити більший тиск на Росію на тлі ядерного шантажу з її боку.
  • У Нью-Йорку 11 серпня відбулось засідання Ради Безпеки ООН, яке Росія скликала через обстріли ЗАЕС начебто з боку українських військових. Україна стверджувала протилежне — станцію обстрілювали росіяни.
  • 18 серпня Міноборони Росії повідомило про підготовку Україною "резонансної провокації" на Запорізькій АЕС під час візиту до України Генерального секретаря Організації об'єднаних націй Антоніу Гутерреша.
  • 19 серпня президент Росії Володимир Путін під час телефонної розмови з президентом Франції Еммануелем Макроном дав свою згоду на розгортання місії Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на Запорізькій АЕС.

Читайте також

"Фукусімський сценарій": до чого може призвести зупинка енергоблоків на ЗАЕС

З’явились нові дані щодо підготовки провокації на території ЗАЕС — розвідка

Навколо атомної станції не має бути військових дій — міністерка енергетики США

На початок