Три дороги: як працюють маршрути евакуації з окупованої Луганщини

Три дороги: як працюють маршрути евакуації з окупованої Луганщини

Три дороги: як працюють маршрути евакуації з окупованої Луганщини
. Цивільна колона на Харківщині, травень 2022. Фото: Марієнко Андрій

Для жителів окупованої Луганської області існують три маршрути — можливості виїхати із захоплених РФ населених пунктів на контрольовану Україною територію. Через село Василівка на Запоріжжі, Печенізьку дамбу на Харківщині та довгим маршрутом через Росію та європейські країни. Евакуаційні коридори дослідила громадська організація "Донбас SOS".

Василівка, Запорізька область

Цей варіант виїзду підійде тим, хто має власне авто. Треба бути готовим до того, що у чергах на блокпостах доведеться простояти кілька діб. За інформацією "Донбас SOS", наприклад, 10 серпня дозволу проїхати чекали близько тисячі автівок. За добу "контроль" проходять не більше 150 машин.

Від початку серпня окупанти змінили правила виїзду. Зокрема, вони вимагають спецперепустки, яку треба заздалегідь отримати у "комендатурі".

Як працюють три маршрути евакуації із окупованої Луганщини
Черга неподалік Василівки. Скрін із відео Запорізької ОВА

Росія-Європа-Україна

Цим маршрутом з-під окупації люди можуть виїхати на власному транспорті або автобусами: евакуаційні рейси пропонують пасажирські перевізники. Оголошення про доступні квитки, дати відправлення та кінцеві зупинки (міста Росії, Латвії, Литви, Польщі та України) розміщують у місцевих Telegram-каналах та групах у Facebook.

Люди, які виїжджали цим маршрутом, радять видаляти із телефонів месенджери, фото та відео, а також ретельно "чистити" контакти. На виїзді окупанти оглядають чоловіків, шукають татуювання, які вони вважають символами ЗСУ або націоналістичних організацій.

"Варто налаштуватись на довгу і провокативну бесіду зі спецслужбами Росії", — розповів Суспільному житель Луганщини Сергій, який тиждень тому перетнув кордон і зараз перебуває у Латвії.

"Питали ледь на всю біографію. ФСБшник кілька разів виходив із кабінету зі словами "Я перевірю, повернусь і почнемо справжню розмову". У сусідньому кабінеті було чути, як б'ють людину. Я думаю, що це був запис, для залякування. Перевіряли контакти, листування у месенджері та Telegram, питали про друзів-армійців чи правоохоронців. Разом із цим речі майже не дивились", — каже Сергій.

Як працюють три маршрути евакуації із окупованої Луганщини
Евакуаційні автобуси у Харківській області. Фото: Facebook / Олег Синєгубов

Печеніги, Харківська область

Піший евакуаційний перехід через Печенізьку дамбу жителі окупованих районів Харківщини і Луганщини називають "Дорогою життя". Скористатися ним можуть лише жінки, діти і чоловіки старші 60 років.

Після ретельної перевірки на блокпостах — на маршруті від Сватового до Артемівки, поряд із дамбою, їх 15 — доводиться йти із речами чотири кілометри сірою зоною. Ті, хто перетнув межу тут, радять подорожнім мати валізи на колесах або візки-"кравчучки".

"Ця територія може прострілюватись", – розповіла Суспільному жителька Луганщини Ольга, – "Але я була готова і до цього. Від мого дому на Луганщині, звідки мене забрав перевізник, до Харкова, де я зараз мешкаю, — близько десяти годин та дві тисячі гривень".

Як працюють три маршрути евакуації із окупованої Луганщини
Люди, евакуйовані з окупованих районів Луганщини та Харківщини, фото із Facebook Олег Синєгубов

Ольга реєструвалася у чат-боті "Допомагаємо виїхати", лишила свої контакти. З нею зв'язалися волонтери, які зустрічають людей з українського боку лінії зіткнення, порадили, як дістатися Печеніг, пропонували тимчасове житло у Харкові.

"Спецслужби Росії на головному блокпості перевіряють документи, телефони та речі. Для дітей потрібно свідоцтво про народження. Коли перетнули дамбу — по інший бік чекали волонтерські автобуси, які відвезли до Чугуєва, де перевіряють вже українські військові. Ще одна коротка перевірка — у самому Харкові."

Що відомо

  • Восьмого серпня через дамбу у Печенігах були евакуйовані 800 людей, – повідомила координаторка чеської громадської організації "Helping to leave" Діна Уріх. Це була вже 11 евакуація жителів непідконтрольних територій цим маршрутом.

Читайте також

Зворотний рух. Люди повертаються з евакуації на окуповані території Донбасу

Подвійні ціни: обмін та обіг грошей на окупованому Донбасі

На окупованій Луганщині зростають ціни на товари

Друкована пропаганда: на окупованій Луганщині агітують за "референдум"

На Луганщині окупанти застосовують нові методи примусової мобілізації

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок