"Батько міста". Історія найшанованішого бургомістра Чернівців Антона Кохановського

"Батько міста". Історія найшанованішого бургомістра Чернівців Антона Кохановського

"Батько міста". Історія найшанованішого бургомістра Чернівців Антона Кохановського
Портрет Антона Кохановського та фрагмент даху художнього музею. Портрет Антона Кохановського та фрагмет даху художнього музею. Колаж: Суспільне Чернівці

1 серпня у Чернівцях завершили прийом заявок на премію імені Кохановського. Цією нагородою відзначають тих, хто робить внесок у розвиток міста. В австро-угорський період Антон Кохановський очолював місто впродовж 26 років, його переобирали по декілька разів поспіль. В його час Чернівці "набули європейського вигляду", а Антона Кохановського ще за його життя почали називати "батьком міста". Суспільне розповідає факти про Антона Кохановського.

Антон Кохановський був "поляком за походженням, галичанином за народженням". Він народився у сім'ї дрібного службовця у 1817 році в Тернополі.

Wikipedia
Кохановський вчився у школі в Чернівцях і в університеті у Львові. Пізніше він повернувся до Чернівців, де працював адвокатом. Про це йдеться у книзі "Буковина. Імена славних сучасників".

26 років очолював місто

Коли у 1864 році відбулися вибори до першого магістрату, міським головою обрали Якоба фон Петровича, а Антон Кохановський став депутатом. Через два роки його обрали міським головою. Відтоді його переобирали на цей пост ще декілька разів з перервою.

Чернівці стали більш європейськими

За керівництва Кохановського у Чернівцях запустили трамвай. Його маршрут пролягав через середмістя від Прута до центрального парку. Також у 1895 році розпочалася розбудова водогінної та водозбірної системи, а ще каналізації. У 1896 розпочали проводити електричне освітлення в центрі міста. Ще продовжили вкривати вулиці бруківкою.

Читайте також: Асфальт чи бруківка? Яке покриття краще для вулиці Головної в Чернівцях

Також в часи бургомістра Кохановського в Чернівцях збудували резиденцію митрополитів, міський театр, вірменську церкву, катедральний собор та будівлю Буковинського ощадного банку (тепер художній музей). Також Кохановський ініціював зведення теперішнього палацу дітей та юнацтва на вулиці Шептицького для засідань буковинського крайового сейму (органу місцевої влади).

"Батько міста". Історія найшанованішого бургомістра Чернівців Антона Кохановського
Вигляд на Чернівці з будівлею театру. Суспільне Чернівці

Лобіював відкриття університету в Чернівцях

Антон Кохановський в різний час був і депутатом міськради Чернівців, депутатом крайового сейму (також впродовж десяти років його очолював). Також з 1871 року Кохановський представляв інтереси буковинців у парламенті Австро-Угорщини. Тоді він відстоював відкриття університету в Чернівцях. Саме завдяки старанням Кохановського у 1875 році цісар Франц Йосиф підписав указ про заснування університету.

Опікун Чернівців

Через посаду Кохановський очолював раду шкільництва, санітарну раду, раду у справах нужденних та фонд нужденних. Також він був одним із засновників музичного товариства, намаганнями якого збудували філармонію. Кохановський очолював Товариство прикрашення Чернівців, головною метою якого було озеленення міста. Досягали цього за членські внески. Зокрема завдяки товариству заклали парк імені Юрія Федьковича та сквер на розі вулиць Шкільної та Головної.

Кохановський подарував місту годинник на ратуші, інакший, ніж той що вже був на вежі. Годинник Кохановський замовив у Празі.

"Батько міста". Історія найшанованішого бургомістра Чернівців Антона Кохановського
Годинник на ратуші, який подарував місту Кохановський. Суспільне Чернівці

Через те, що у 88-річного Кохановського погіршився стан здоров'я, він попросив звільнити його з посади бургомістра Чернівців. Проте депутати вшанували його званням почесного президента Чернівців. Попри свій вік, Кохановський продовжив виконувати обов'язки депутата.

Своє останнє засідання депутатів він відвідав за шість днів до смерті. Кохановський помер 10 вересня 1906 року, проводжати його прийшло майже усе місто. Похований колишній бургомістр Чернівців у родинному гробівці на кладовищі на вулиці Зеленій.

"Батько міста". Історія найшанованішого бургомістра Чернівців Антона Кохановського
Будинок на Центральній площі, де Кохановський мешкав свої останні 11 років. Суспільне Чернівці

Премія імені Кохановського

У 2015 році в Чернівцях відзначили перших лауреатів премії імені Кохановського. Відтоді щороку міський голова Чернівців нагороджує лауреатів премії дипломом із зображенням Кохановського та грошима. Премію заснували, аби вшанувати пам'ять Кохановського, а також відзначити найбільш видатні наукові дослідження, науково-популярні, художні та журналістські праці, краєзнавчих розвідок, які пов'язані з Чернівцями, а також підтримати та відзначити важливі для громади проєкти, ініціативи мешканців, громадськості та бізнесу.

Відзначають премією у таких номінаціях:

  • Наукове відкриття року;
  • Краєзнавча розвідка року;
  • Журналістська знахідка року;
  • Мистецький тріумф року;
  • Місцева ініціатива року;
  • Меценат року;
  • Бізнес-проєкт;
  • Молодіжна ініціатива року.

Нагородження лауреатів премії відбувається на сходах ратуші під час церемонії відкриття Дня міста у жовтні.

Читайте також

Вілла "Хелен" і домівки ботаніка та художниці. Історії трьох чернівецьких будинків

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок