Генеральний прокурор Андрій Костін призначив новим очільником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Олександра Клименка. Він детектив НАБУ, відомий розслідуванням справи заступника керівника Офісу президента Олега Татарова. Клименко виграв конкурс пів року тому, втім лише 19 липня комісія затвердила результати. Сталось це одразу після заяви президента Зеленського про необхідність призначення нового керівника. Суспільне розповідає, хто такий Клименко та якими справами він займався.
Хто такий Олександр Клименко
Йому 35 років, він юрист. З 2010 року працює слідчим у Києві. Зокрема вів справу розкрадання грошей на "Укрзалізниці". Тоді слідчі виявили, що чиновники укладають фіктивні договори та виводять гроші з підприємства. За словами Клименка, він надіслав листа УЗ, щоб такі виплати зупинили. Його керівник вимагав листа відкликати. Клименко відмовився. За тиждень йому оголосили догану та забрали всі справи, які він розслідував, окрім проваджень про нещасні випадки.
Якими справами займався в НАБУ
У 2016 році Клименко став детективом Національного антикорупційного бюро. Тоді, за словами колишнього директора НАБУ Артема Ситника, до агентства відібрали 70 детективів з-поміж п’яти тисяч претендентів. Через рік Клименко став старшим детективом, а з листопада 2017 року — керівником відділу.
З того часу Клименко розслідував кілька медійних справ, зокрема "Газову справу" — щодо колишнього нардепа Олександра Онищенка. Генпрокуратура підозрює його в організації незаконної схеми із перепродажу газу у 2013-2016 роках. За версією слідства, через це держбюджет недоотримав понад 2 млрд грн. Сам Онищенко виїхав за кордон, а минулого року став громадянином Росії.
У цій же справі оголосили підозру колишньому керівнику Державної фіскальної служби Роману Насірову. На думку слідства, він надавав газовим фірмам, пов’язаним з Онищенком, розстрочки виплати ренти за користування надрами. У день вручення підозри детективи не знайшли Насірова ні на роботі, ні вдома. Той опинився у лікарні. Саме там йому вручили підозру.
Читайте також: "Найкращий варіант — людина з іншим прізвищем". Чому досі не призначили керівника САП
Також Клименко очолював групу прокурорів у справі колишнього заступника секретаря РНБО Олега Гладковського. Його підозрювали у махінаціях з оборонними замовленнями. За версією слідства, це спричинило збитки державі на 17,44 млн грн.
Однією із найгучніших справ Клименка стала підозра у хабарництві заступнику керівника Офісу Президента України Олегу Татарову. Підозру йому мав підписати керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Проте тоді, у грудні 2020 року, цю посаду ніхто не обіймав — колишній керівник Назар Холодницький за чотири місяці до того звільнився. Тож підозру мали підписати в Офісі Генпрокурора. Але за день до суду, пізно ввечері, заступник Генпрокурора Олексій Симоненко передав розслідування справи від НАБУ до СБУ. Через це СБУ не мало інформації, хто нові прокурори у справі, відтак запобіжний захід обрати Татарову не могли. Потім Симоненко погодив клопотання про продовження строків досудового розслідування без документа, в якому ці строки обчислюються. Через це Шевченківський районний суд зобов’язав прокурорів закрити справу, а НАБУ звинуватило ОГУ в "безпрецедентному в історії України втручанні в розслідування". 17 липня Олексій Симоненко став в.о. Генерального прокурора.

Офіс Президента не відповів на наш запит, щодо можливих зв‘язків Симоненка та Татарова.
За словами колишнього директора НАБУ Артема Ситника, Клименко був одним із найпродуктивніших його співробітників. "За кількістю гучних справ, які були предметом великого суспільного інтересу, він був одним із перших. Це і справа щодо голови Державної фіскальної служби, Гладковського, Татарова. Тому його ім'я звучало у моєму кабінеті частіше, ніж інших детективів", — згадує Ситник.
Чому Клименка так довго не призначають
У серпні 2020 тодішній керівник САП Назар Холодницький звільнився. З того часу виконуючим обов’язки керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури був Максим Грищук — "кіборг", який захищав Донецький аеропорт, та перший заступник ексголови САП.
21 грудня 2021 року комісія з обрання керівника САП оголосила рейтинг кандидатів на посаду. Олександр Клименко набрав 246 балів, прокурор Андрій Синюк — 229. Відтак Клименко мав стати очільником прокуратури, а Синюк — його заступником. Втім конкурс загальмував: то комісія не могла зібратися, бо не було кворуму, то засідання переносили через те, що хтось із членів комісії втомився, забув погодувати кішку, або мав погане самопочуття.
За день до фіналу відбір спробував заблокувати Окружний адмінсуд Києва (ОАСК), скасувавши порядок проведення конкурсу. Нині це рішення оскаржують в апеляційному суді. Якщо він не скасує рішення ОАСК, це заблокує призначення Клименка головою САП.
Читайте також: Чому усунули Баканова і Венедіктову та хто їх замінить
Сьогоднішнє рішення комісії також не гарантує Клименку посаду. За словами заступниці виконавчого директора ГО "Центр протидії корупції" Олени Щербан, комісія запросила у в.о. Генпрокурора Симоненка довідку, що Олександр Клименко відповідає вимогам цієї посади.
"Річ у тому, що дедлайну, коли Офіс генпрокурора має надати таку інформацію немає. Довідку про таку відповідність має надати Олексій Симоненко, який є людиною Олега Татарова. Чи буде взагалі пан Симоненко відповідати конкурсній комісії? Він може це робити безкінечно, і, відповідно, комісія не отримає цієї відповіді й не зможе кандидатуру Клименка подати для призначення", — говорить Щербан.
Щербан додає, що у випадку надання такої довідки підписувати призначення Клименка на посаду САП також має в.о. Генпрокурора Олексій Симоненко. Суспільне звернулось до нього по коментар.
Обрання керівника САП є одним із пунктів для подальшої євроінтеграції України. На думку глави представництва ЄС в Україні Маттіа Маасікаса, це технічно найпростіша з рекомендацій ЄС.
Читайте також
Парламент призначив Дмитра Лубінця новим омбудсменом. Що про нього відомо
Закон про олігархів і втрати через війну. Що означає заява Ахметова про вихід з медіа