Конкурсна комісія оголосила результати конкурсу на посаду керівника САП. Конкурс виграв детектив НАБУ Олександр Клименко, він набрав найбільше балів під час відбору ще у грудні 2021. Тепер кандидатуру Клименка має затвердити генпрокурор.
Голова комісії Катерина Коваль у коментарі Суспільному розповіла, що участь у засіданні брали всі члени комісії, на якій і затвердили Олександра Клименка на посаду заступника генерального прокурора і керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Андрія Синюка на посаду заступника керівника САП, і Сергія Савицького начальником п'ятого відділу управління процесуального керівництва.
Вона пояснила, що після оголошення результатів кандидатуру Клименка має підтвердити генпрокурор, після чого його призначають на посаду. Вже після повного затвердження керівника САП, вносяться подання на заступників, яких призначатиме сам Клименко.
Коваль розповіла, що від ОГПУ має надійти підтвердження за результатами спецперевірки — кандидатів, зокрема, перевіряють на відповідність закону та допуску до держтаємниці.
Голова комісії також додала, що відсторонення генпрокурорки Ірини Венедіктової не має вплинути на затвердження кандидатури керівника САП.
"Ми направляємо до ОГП відповідно до закону. ОГП на підставі нашого подання має прийняти рішення про призначення. Я не думаю, що в.о. має інші функції і повноваження, ніж генеральний прокурор. Конкурсна комісія завершила свою роботу. Прокуратура на підставі відповідних документів, а також САП після призначення керівника, зобов'язана призначити відібраних кандидатів", — зазначила вона.
Коваль також розповіла, що обрання керівника САП планували закінчити ще 24 грудня 2021 року, однак тоді комісії не вистачило голосів для того, щоб затвердити таке рішення.
20 грудня 2021 Окружний адміністративний суд опублікував новину про те, що скасовує Порядок роботи конкурсної комісії САП. Головний аргумент ОАСК полягав у тому, що конкурсна комісія втратила право на визначення порядку проведення конкурсу. Як зазначається у рішенні суду, до 16 липня 2015 року комісія мала повноваження визначати порядок проведення, а після цієї дати — залишилися повноваження лише з організації та проведення конкурсу.
"На сьогодні у нас немає рішення Апеляційного суду, ми мали надію, що воно буде оприлюднене вчора (18 липня - ред._, тому що всі терміни закінчилися. Ми не будемо здивовані, якщо воно буде оприлюднене і прийняте буде рішення 18-ми, тому що суд, можливо, дійсно продовжив термін розгляду. Ми дослухалися, усвідомлюємо відповідальність щодо прийняття України як кандидата в ЄС, ми визначили переможця, не дивлячись на те, що у нас все-таки є перестороги, що рішення може залишитися в силі", — розповіла Коваль.
Вона також висловила впевненість, що рішення суду буде скасоване, оскільки воно не відповідає чинному законодавству.
"Ми написали апеляцію, ми виважено підійшли до обґрунтування нашої апеляції, ми усвідомлюємо, що суд не міг ухвалювати таке рішення, тому що ми колегіальний орган, який прийняв такий порядок і всі процедури ви бачили і можна порівняти з іншими конкурсами. які проходили. У нас був надзвичайно складний конкурс, були надзвичайно складні етапи. І коли нам дорікають, що ми майже півтора року проводили такий конкурс, це надзвичайно відповідальна посада. Ви бачили, що у нас дуже складний порядок", — додала вона.
Що відомо про Олександра Клименка
Олександр Клименко — детектив НАБУ, брав участь у розслідуванні низки гучних історій: "газової справи" нардепа Олександра Онищенка, кейсу екскерівника Державної фіскальної служби Романа Насірова та справи про причетність заступника керівника ОП Олега Татарова до корупційної схеми.
Клименку – 35 років. Вищу освіту здобув у Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого у Харкові (юрист). Професійна кар’єра розпочалася з посади слідчого, а потім старшого слідчого в органах внутрішніх справ Києва у березні 2010 року. З листопада 2015 року – старший слідчий у Національній поліції. Розслідував розкрадання коштів в Укрзалізниці. У березні 2016-го Клименко взяв участь у конкурсі й став детективом Національного антикорупційного бюро. А вже за рік – старшим детективом, з листопада 2017 року – керівником відділу.
Що відомо
- У серпні 2020-го за майже три місяці до закінчення терміну перебування на посаді, звільнився перший керівник спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький. З того часу в САП не було очільника.
- На посаду керівника САП подалося 111 кандидатів. Спершу вони пройшли тестування на знання законів, потім перевірку на поліграфі та співбесіду на доброчесність. У фінал вийшли двоє: прокурор Офісу Генпрокуратури Андрій Синюк, який вів справи Семена Семенченка, Катерини Гандзюк і Сергія Стерненка. Та другий фіналіст — детектив Національного антикорупційного бюро Олександр Клименко.
- Коли прийшла черга обирати між двома, почалися затримки. За день до фіналу відбір спробував заблокувати Окружний адмінсуд Києва (ОАСК). Він скасував порядок проведення конкурсу.
- У грудні комісія таки зібралася, аби підбити підсумки відбору. Лідером став Олександр Клименко. Він набрав 246 балів. Андрій Синюк — 229.
- У грудні 2021 активіст та керівник громадської організації "Центр протидії корупції" Віталій Шабунін заявив, що Офіс президента затягує проведення конкурсу на посаду керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, щоб фальсифікувати його результати та не допустити перемоги Олександра Клименка, який керував розслідуванням щодо заступника голови ОПУ Татарова.
Читайте також
Вторгнення Росії в Україну, день 146. Текстовий онлайн
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу