Ратифікація Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами може захистити права українців не лише в Україні, але й за кордоном.
Урядова уповноважена з питань ґендерної політики Катерина Левченко в ефірі Суспільного розповіла, що ратифікація Стамбульської конвенції має посилити захист усіх тих, хто страждає від насильства.
"Згідно з конвенцією, такі види злочинів як домашнє насильство, примусовий аборт, примусова стерилізація, переслідування, примусовий шлюб — є справами публічного обвинувачення. Це означає, що далі не можна використовувати альтернативні способи вирішення спорів, або посередництва між постраждалою особою і кривдником", — розповідає Левченко.
Вона пояснила, що домашнє насильство, хоч і криміналізоване, не є тяжким злочином.
"Стамбульська конвенція дає можливість посилити таке міжнародне співробітництво. І, крім того, незалежно від громадянства, країни, де вони перебувають, вони мають бути захищені. Це дуже важливо для українців закордоном", — зазначила урядова уповноважена.
Левченко розповіла, що в перші тижні війни кількість звернень зменшилась. Втім, вже у травні їх кількість знову почала зростати, особливо з тих регіонів, де ситуація була більш-менш стабільна. Також надходили звернення від тих, хто постраждав від сексуального насильства від рук окупантів.
Урядова уповноважена пояснила, що протести проти ратифікації виникли у 2011-2012 і використовувалися "російськоорієнтованими організаціями" не тільки в Україні, але й в інших країнах — Грузія, Вірменія, Молдова, Білорусь, Литва з метою "відірвати ці країни від європейського погляду".
"Ці впливи, які створювались тоді, реформувались і деякі залишились по сьогодні. До речі, Росія у 2019 декриміналізувала домашнє насильство", — зазначила Левченко.
Водна додала, що в Україні ратифікували конвенцію тільки зараз, оскільки прийшла "нова генерація політиків, нові погляди", а країна поступово почала втілювати багато принципів цієї конвенції.
1547 — урядова гаряча лінія
116 або 123 — гаряча лінія центру Ла Страда
Що відомо
- У 2011 році Комітет міністрів Ради Європи ухвалив Стамбульську конвенцію про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству. Туреччина стала першою країною, яка ратифікувала цей документ, і першою, що скасувала його через 10 років. Загалом документ підписали понад 40 країн.
- Україна брала участь у підготовці Стамбульської конвенції, проте не ратифікувала її. Перша спроба була у 2016 році, але проти цього рішення виступила Всеукраїнська рада церков та деякі народні депутати, стверджуючи, що конвенція "нав'язує гендерну ідеологію".
- Загалом до президента Володимира Зеленського було направлено дві петиції з вимогою підтримати конвенцію — у 2020 та 2021 роках. Обидві набрали необхідні 25 тисяч підписів, втім, Верховна рада підтримала ратифікацію договору лише в червні 2022. Це є однією з умов для надання Україні статусу кандидата на вступ в ЄС.
Читайте також
Право на життя без насилля. Що таке Стамбульська конвенція
"Захистити мене немає кому". Чому Україна не ратифікувала Стамбульську конвенцію проти насильства
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу