Зелений туризм в реаліях війни: історія власника еко-садиби на Хмельниччині

Зелений туризм в реаліях війни: історія власника еко-садиби на Хмельниччині

Зелений туризм в реаліях війни: історія власника еко-садиби на Хмельниччині
Суспільне Хмельницький

Зелений туризм в реаліях війни має свої особливості. Експерт розвитку туризму в громадах Хмельниччини Сергій Толстіхін каже: з початком війни відмовився від усіх планів на літо. Три місяці поспіль власник еко-садиби безкоштовно приймає у себе вдома, в селі Гораївка Староушицької селищної територіальної громади вимушених переселенців з усієї України. Розповідає: з настанням літа, неочікувано для нього, українські туристи почали цікавитися відпочинком у сільській місцевості, яка знаходиться в тилу. Як розвивається зелений туризм в умовах війни та як вимушені переселенці стали бізнес-партнерами власника зеленої садиби, знає кореспондентка Суспільного Наталія Паляниця.

"Першою рисою цього нового сезону, в лапках, було те, що ми всі, гравці туристичного ринку, розуміли, що туризму гаплик цього року. Війна. Не до туризму точно", - розповідає Сергій Толстіхін, власник зеленої садиби на Бакоті. Каже, з початком повномаштабної війни Росії проти України перекреслив усі плани на літо, запросив у свою садибу у селі Гораївка вимушених переселенців.

"В перший же день війни я дав оголошення, що ми можемо безкоштовно прийняти дві родини у дві кімнатки. І ясно, що питання заробітку якогось там, туризму відійшло на другий план абсолютно. Натомість зараз, коли вже пройшло три місяці війни, настало вже літо, чудова пора, я відзначаю, що туризм є. Для мене це повне здивування", - каже Сергій.

Людей приваблюють краєвиди та особливості сільського життя, вважає Сергій Толстіхін.
Людей приваблюють краєвиди та особливості сільського життя, вважає Сергій Толстіхін. Суспільне Хмельницький

Хмельницька область перебуває в тилу, говорить Сергій Толстіхін. Люди потребують морального та фізичного відпочинку. Їх приваблюють краєвиди та особливості сільського життя. Розповідає: власники туристичного бізнесу проводять екскурсії для вимушених переселенців, знайомлять їх з Хмельниччиною. Мимоволі виник термін "переселенський туризм", каже експерт: "Людям потрібно перезавантажитись з місць постійного напруження. В кого що: хтось волонтерить, допомагає, хтось на фоні отих новин постійних втомлюється, передусім, морально. Ну, і, звісно, хороша погода, вона спонукає трішки вирватися з міста".

Юрій, переселенець з Броварів, спочатку проживав у Сергія. Розповідає: до війни займався туристичним бізнесом. Наразі чоловіки об'єднали свої зусилля та стали бізнес-партнерами.

Юрій з Броварів та Сергій з Гораївки стали бізнес-партнерами.
Юрій з Броварів та Сергій з Гораївки стали бізнес-партнерами. Суспільне Хмельницький

"Нас спочатку сприймали, як переселенців. Приїхали ми і 50 днів тут жили. Думали, на дві ночі, а прожили 50 діб. Ми повертались додому. Зараз приїхали сюди на добровільній основі жити. Перенесли сюди свій туристичний бізнес. Зараз у нас штаб-квартира перенеслася з Києва в Гораївку", - каже Юрій.

Та додає: освоївся не тільки в громаді, але й вивчив особливості краю. Розробляє туристичні маршрути для велотурів.

Природа Бакоти вразила Юрія своїм розмаїттям та рельєфом.
Природа Бакоти вразила Юрія своїм розмаїттям та рельєфом. Суспільне Хмельницький

"У мене великий досвід розробок таких турів. Я вже тут освоївся, багато стежок розвідав, якими навіть ніхто не проїжджав ніколи. Але, я вже знаю, якими потайними стежками людей провести. З точки зору мандрівок тут дуже гарна природа. Мені подобається рельєф, що тут не все рівне, як на пательні, а таке - то вниз, то вгору. І воно таке різноманітне", - ділиться враженнями Юрій.

Еко-садиба приймає туристів з усіх куточків України.
Еко-садиба приймає туристів з усіх куточків України. Суспільне Хмельницький

Суттєва відмінність цього туристичного сезону, говорить Сергій Толстіхін – це відпочинок без веселощів та музики: "Ми запровадили правило, що в нас немає музики. Ввечері собі спілкуємося, обмінюємося досвідом. Я стараюсь, щоб ми пам’ятали, завдяки кому ми тут сидимо, відпочиваємо. Що є захисники і їм зовсім зараз не до туризму, у них смертельна небезпека. Вони нас захищають, щоб ми могли розвивати туризм".

Читайте також

"Ми почули вибух і зрозуміли: прилетіла ракета". Історія родини переселенців зі Слов'янська

На початок