Польща остаточно відмовилася від російського газу

Польща остаточно відмовилася від російського газу

Польща остаточно відмовилася від російського газу
Фото: pixabay

Уряд Польщі достроково розірвав договір на закупівлю газу з території Росії, який повинен був діяти до кінця 2022 року. Однак у квітні "Газпром" припинив постачання до Польщі, оскільки вона відмовилася виконувати вимогу оплачувати газ в рублях.

Про це заявив представник уряду зі стратегічної енергетичної інфраструктури Пьотр Наїмський, повідомляє Wprost.

"Через 30 років можна констатувати, що відносини в газовій галузі між Польщею і Росією припинені", — сказав він.

За його словами, уряд Польщі 13 травня схвалив резолюцію про розрив угоди з урядом Росії від 1993 року.

Він додав, що польську ділянку газопроводу "Ямал — Європа", якою велося транспортування газу з Росії, тепер можна буде використовувати для постачання з Німеччини.

"Фізично Ямальський газопровід існує. Ця ділянка інфраструктури є власністю компанії EuroPolGaz. Оператором цієї ділянки, як і всієї системи передачі газу в Польщі, є GAZ-Sistem. Вона використовуватиметься компанією, як і всі інші газопроводи", — пояснив Наїмський.

Про розірвання газової угоди повідомила і міністерка клімату та довкілля Польщі Анна Москва.

"Польща денонсує міжурядову газову угоду 1993 року щодо Ямалу. Агресія Росії проти України підтвердила вірність рішучості польського уряду стати повністю незалежним від російського газу. Ми завжди знали, що "Газпром" не є надійним партнером", — зазначила вона.

Як пише РАР, міністерка зазначила, що Польща вже багато років диверсифікувала джерела надходження газу до Польщі і готувалася в кінці 2022 року розірвати газовий контракт з Росією. Угода була підписана у Варшаві 25 серпня 1993 року.

За словами Анни Москви, з 2010 року оператором ямальського газопроводу є компанія GAZ-Sistem, яка відповідно до європейського законодавства з кожним роком посилювала контроль над трубопроводом.У 2022 році у Польщі ухвалили закон, згідно з яким оператор має право надзвичайного користування майном цієї мережі, необхідним для роботи оператора.

Довідка: Трубопровід "Ямал Європа" проходить із Росії через Білорусь до Польщі та Німеччини. На нього припадає невелика частина потоків російського газу до Європи, і з початку війни його використання різко скорочується.

Що відомо

  • 31 березня президент Росії Володимир Путін підписав указ про новий порядок розрахунків за постачання природного газу з "недружніми країнами" — оплата за постачання газу до країн, які запровадили санкції проти РФ, переведуть у рублі.
  • Усі країни Європейського Союзу, за винятком Угорщини, публічно відхилили вимогу Росії платити за блакитне паливо в рублях. Неприйнятною таку практику назвала і "Велика сімка", оскільки вона суперечить контрактам на постачання газу.
  • Газові компанії Польщі та Болгарії — PGNiG та "Булгаргаз" — 26 квітня отримали від російського "Газпрому" повідомлення про припинення постачання газу. 27 квітня це офіційно підтвердили в Росії. Причиною стала відмова платити за блакитне паливо в рублях на вимогу Москви.
  • Провідна данська енергетична компанія Orsted відмовилася вести розрахунки з "Газпромом" в рублях і припинила закуповувати російське вугілля.
  • ЄС імпортує з Росії приблизно третину нафти й до 40% природного газу. Україна не раз закликала запровадити ембарго на російські енергоресурси, щоб Москва позбулася важливого джерела фінансування. А проте, на такий крок поки пішли лише окремі члени ЄС.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 89. Текстовий онлайн

Зустріч 40 міністрів на базі "Рамштайн" — це перше засідання військової антипутінської коаліції — Клімкін

Війна і російська пропаганда. Розбираємо історичні міфи з промови Путіна

"Як війна гібридна, так, чесно, буде й гібридний мир". Що сказали Зеленські в інтерв'ю до 3 річниці інавгурації

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Вибір редакції

На початок