Верховна Рада вирішила заборонити діяльність проросійських партій в Україні – директор Центру суспільних досліджень

Верховна Рада вирішила заборонити діяльність проросійських партій в Україні – директор Центру суспільних досліджень

Верховна Рада вирішила заборонити діяльність проросійських партій в Україні – директор Центру суспільних досліджень
Фото:Суспільне Тернопіль

Верховна рада ухвалила закон про заборону діяльності проросійських партій в Україні. Цей документ має сприяти захисті суверенітету та незалежності нашої держави. Про це Суспільному розповів директор Центру суспільних досліджень "Поліс" Ігор Процик.

За його словами, проросійськими визначено партії, які займаються виправдовуванням, або визнанням правомірною чи запереченням збройної агресії проти України.

"Проросійськими також є партії, які представляють цю агресію РФ проти України, як внутрішній конфлікт, громадянський конфлікт, громадянську війну, заперечують тимчасову окупацію частини території нашої держави. І також глорифікація, виправдання дій і бездіяльності осіб, які здійснювали або здійснюють збройну агресію проти України зі сторони РФ. Треба сказати, що у законопроєкті, який йшов до першого читання, згадувалася там також і республіка Білорусь. Тобто РФ і Білорусь. У кінцевому варіанті ми бачимо, що республіка Білорусь у ньому не згадується", – розповів Ігор Процик.

Однак, попри заборону діяльності проросійських партій, новий закон не забороняє їх керівникам чи представникам створювати нові політичні сили. У певній мірі це відкриває "новий" шлях для тих політиків, які ще вчора представляли проросійські партії.

"Тобто з тими самими лозунгами вони можуть завтра знову йти до свого виборця. Згідно конституції людина не може бути обмежена у своєму праві обиратися і бути обраною. Ми знаємо, що була певна люстрація, тобто це обмеження людині на певний період часу балотуватися. Зараз є законопроєкт 7319, який пропонує заборонити на певний період часу балотуватися представникам, тобто членам тих чи інших політичних партій. Це ті самі, які прописані в рішенні РНБО, якщо бути точним, це "ОПЗЖ", "Партія Шарія", "Держава", "Ліва опозиція", "Прогресивна соціалістична партія України", "Союз лівих сил", "Соціалістична партія України", "Соціалісти", "Опозиційний блок", "Наші", "Блок Володимира Сальдо". Це політичні партії і у цьому законопроєкті йде мова про те, щоб обмежити право членам цих політичних партій брати участь у виборах, у тому числі бути кандидатами до місцевих рад і на посаду президента", – каже Процик.

Чоловік розповів, деякі представники проросійських партій, щоб виправдати свою колишню проросійську діяльність пішли на війну, або записалися до територіальної оборони:

"Роблять це, щоб у певній мірі, ніби пройти чистилище. Мовляв, от я воюю за Україну, а те, що до того, ну то так, було. І тоді в обличчі виборця він буде, як захисник України, воїн. І, на жаль, у людей дійсно дуже коротка політична пам`ять і це дає можливість проросійським політичним партіям бути на гребені. З другого боку ми розуміємо, що інколи мова йде про певний економічний аспект, коли виборців просто підкуповують. Певний час не підвищуючи соціальні стандарти потім до виборця йдуть, пропонуючи йому ті чи інші матеріальні чи нематеріальні ресурси і виборець практично продається. Тому виборцеві потрібно чітко розуміти за кого він голосує і добре дивитися на політичний бекграунд тих політиків, за які він голосує сьогодні", – розповів директор Центру суспільних досліджень "Поліс" Ігор Процик.

Що відомо

Вибір редакції

На початок