Понад 70% українців вважають рідною мовою українську — Рейтинг

Понад 70% українців вважають рідною мовою українську — Рейтинг

Частка громадян, які вважають українську рідною мовою збільшилася з 57% у 2012 році до 76% — у 2022.

Про це свідчать дані опитування соціологічної групи "Рейтинг".

Як відзначається, частка громадян України, які вважають рідною російську за 10 років знизилася з 42 до 20%.

"У цій динаміці слід звернути увагу на наступні тенденції. Перше: помітні зміни у мовній самоідентифікації відбулися між 2012-2016 роками. Одними із ключових причин стали а) реакція суспільства на експерименти тодішньої влади у мовній політиці;  б) події Революції Гідності; та в) агресія Росії проти України у 2014 році та тимчасова окупація Криму та окремих територій Донецької та Луганської областей. Друге: позитивна динаміка у самоідентифікації відбулася за рахунок зміни ставлення до української мови у центрі, а також на півдні та сході країни", — пояснили соціологи.

Як відзначається, відбувається стале зменшення російськомовного сегменту українців: у 2012 таких респондентів було близько 40%, наприкінці 2021 – 26%, а на початку війни – 18%. Натомість люди переходять зі статусу "російськомовних" у сегмент "двомовних (з 15 до 32%). При цьому кількість тих, хто постійно користується лише українською вдома зросла лише на 4% — з 44% до 48%.

Окрім того, опитування показало, що 83% громадян за те, щоб українська була єдиною державною мовою в Україні. Соціологи наголосили, що така думка домінує в усіх макрорегіонах, вікових та мовних групах.

"З іншого боку за надання державного статусу російській мові до війни виступали майже чверть, а сьогодні – лише 7%. У мирний час за надання статусу державної російській мові традиційно виступали мешканці півдня та сходу. Але навіть у цих регіонах таких було лише третина, а сьогодні їх кількість зменшилась майже вдвічі", — зазначається у дослідженні.

Також 67% респондентів вважають, що ніяких проблем між україномовними та російськомовними громадянами в Україні не існує. 19% вважають, що мовна проблема існує, але вона не є настільки важливою. Лише 12% вважають, що це питання є загрозою для внутрішньої безпеки.

Довідка

Аудиторія: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 1000 респондентів. Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviews - телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3,1%. Терміни проведення: 19 березня 2022 р.

Що відомо

  • Україна закликає Європейський Союз посилити економічний тиск на Російську Федерацію та Республіку Білорусь, зокрема повністю заблокувати наземне та морське транспортне сполучення з цими країнами. Попри санкції, російський бізнес знаходить обхідні шляхи та продовжує здійснювати операції в інших країнах.

Читайте також

Які наративи використовує кремлівська пропаганда

Вторгнення Росії в Україну. Місяць війни у фото

Вторгнення Росії в Україну, день тридцятий. Онлайн

Я готовий піти на все, якщо моя хода буде з нашим народом — інтерв’ю Зеленського

Russia invades Ukraine — live updates from Suspilne

"Буча, Гостомель, Ірпінь стають другим Донецьким аеропортом". Що відбувається у Київській області

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок