"Бойкот російської культури не допоможе Україні": заява директорки PEN America

"Бойкот російської культури не допоможе Україні": заява директорки PEN America

"Бойкот російської культури не допоможе Україні": заява директорки PEN America
Фото: PEN America

Генеральна директорка PEN America Сюзанна Носсель у своїй статті для The Wall Street Journal заявила, що бойкот російської культури не допоможе Україні.

Вона вважає, що ігнорування та стигматизація усієї російської культури — це зрозуміла реакція на збройну агресію та спосіб солідарності з колегами, які потрапили в таку важку ситуацію. Однак, за її словами, масовий бойкот митців і мистецтва загалом ризикує тільки поглибити авторитаризм та дегуманізацію.

На думку пані Носсель, насправді ніхто не вірить, що відміна виступів Ганни Нетребко у Метрополітен-опері, затримка виходу в Росії нового "Бетмена" чи відмова авторів співпрацювати з росіянами якось вплинуть на плани путінського режиму щодо України.

Також їй здається неприпустимим, що деякі українські кіно- та літературні митці закликають до всеохопного бойкоту російського кіно та літератури, називаючи їх елементами пропаганди.

"Як би ми не співпереживали таким максималістським вимогам, вони не враховують повною мірою етичну та практичну складність справи", — вважає пані Носсель.

Вона погоджується, що не можна безтурботно продовжувати взаємодію з російською культурою у воєнний час, але, за її словами, "це не означає, що ми взагалі не повинні взаємодіяти".

"Наполягання на тому, що все мистецтво політизоване чи політично однорідне, так само хибне, як і уявлення про те, що мистецтво може бути повністю відірваним від політики", — зазначила вона.

Також пані Носсель вважає, що приписувати кожному російському митцеві жорстокість Путіна неправильно. Як приклад вона перелічує культурних діячів, які висловили протест проти війни: оперний співак Вадим Челдієв двічі відбував покарання у в’язниці через протести проти Путіна; історик Юрій Дмітрієв відбуває 15-річне покарання за сфабрикованими звинуваченнями щодо викриття масових сталінських поховань; музикант Томас Сандерлінг пішов у відставку з посади голови оркестру філармонії на знак протесту проти вторгнення; музикант Василь Петренко, художній керівник Державного академічного симфонічного оркестру заявив, що не буде виступати в країні, поки не буде досягнутий мир.

"Поза тим, зростання кількості російських диригентів, кіномитців і авторів, що протестують, говорить про марність намагань забезпечити повне культурне підпорядкування", — висловлюється пані Носсель.

На її думку, міжнародний обмін мистецтвом — це не лише про естетику, створення чи насолоду, а й право на глобальне громадянство, адже міжнародний пакт про громадянські та політичні права визначає право "отримувати і поширювати інформацію та ідеї без втручання державного органу і незалежно від кордонів".

"І якщо куратори чи книготорговці приймають суворі ідеологічні чи національні лакмусові папірці, вони втрачають силу дивувати, кидати виклик і змінювати світ", — зазначила вона.

"Література — і особливо перекладні твори — можуть дати читачам можливість поселитися у світах своїх заклятих геополітичних ворогів, відкриваючи емпатію як протиотруту від презирства. Культурні діалоги з незалежними росіянами мають важливе значення для висвітлення нинішньої кризи та визначення шляхів її подолання", — вважає пані Носсель.

На її думку, мистецькі заклади можуть більше допомогти українцям, позиціонуючи себе не як осередок проти російської культури, а як місце, де можуть укріпитися українські митці. Вона вважає важливим саме допомагати розвитку українського мистецтва у світі, а не заперечувати цілий пласт культури.

Раніше підтримку Україні висловили ряд PEN-клубів різних країн: Польщі, Норвегії, Румунії, Франції, Білорусі та Грузії. Тоді як німецький осередок виступив із схожою заявою, у якій йшлося, що ворогом України є "Путін, а не Пушкін" і заклики до бойкоту російської культури були названі неправильним кроком.

"Діалог про культуру під бомбами неможливий", — заявили автори Українського PEN у відкритому листі до міжнародної спільноти після опублікованих заяв колег.

Окремо президент українського PEN Андрій Курков відповів на лист німецьких колег — у своєму зверненні він наголошує, "що повністю зрозуміти бажання українців бойкотувати усю російську культуру можуть лише жителі Сараєва, Дубровника і Ковентрі — міст, які були знищені бомбами німецьких окупантів".

Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок