"Зрозумів, що ціль — мирні люди, але виконав наказ" — що розповіли полонені російські льотчики

"Зрозумів, що ціль — мирні люди, але виконав наказ" — що розповіли полонені російські льотчики

"Зрозумів, що ціль — мирні люди, але виконав наказ" — що розповіли полонені російські льотчики
. Олексій Шандра / Суспільне

Троє полонених російських льотчиків 11 березня дали пресконференцію у Києві та розповіли про те, які завдання отримували від свого керівництва. Двоє з них були збиті та затримані у Миколаївській області, один — у Харкові.

Максим Криштопа — підполковник, заступник 47-го авіаполку військової частини №45 117, особистий номер Ф891233. Був затриманий у Харкові. Він розповів, що ще у січні його керівництво попередило про воєнні дії в Україні.

"На частину нашого аеродрому підвозили бойові припаси. Після цього почались навчання. Офіційно це проводилось як підготовка російсько-білоруські навчання-2022. Бойове розпорядження надійшло 23 лютого з 18:00 до 20:00, і потім був наказ завдавати удару по території України, починаючи з 24 лютого", — розповів російський льотчик.

За словами Криштопа, перший свій бойовий політ по ураженню живої сили південніше Балаклії він здійснив 24 лютого. Удари завдавалися фугасними бомбами загальною масою 3 тони. Другий бойовий політ він здійснив 3 березня також з бойовим зарядом — 3 тони фугасних бомб.

"Ціль — колона бронетехніки противника біля населеного пункту Ізюм. Ціль була уражена", — повідомив російський полонений.

Третій бойовий політ був 6 березня 2022 року. За словами Криштопа, на борту його літака було 4 тони фугасних авіабомб.

"Під час виконання я зрозумів, що ціль — не воєнні об'єкти, а житлові будинки і мирні люди, але кримінальний наказ я виконав. Після виконання був збитий ППО України. Після приземлення я був взятий в полон Нацгвардією", — заявив він.

Криштопа звернувся до військових РФ із закликом негайно припинити виконувати злочинні накази зі знищення мирних міст.

"Усвідомлюю і визнаю жахливі злочини. Хочу попросити пробачення за ту біду, що ми принесли. Хочу долучитись до закінчення війни. Хочу, щоб усі понесли відповідальність за геноцид українського народу. Вважаю, що цю війну ми вже програли", — сказав він.

Олексій Головенський – майор авіаполку 43-го окремого штурмового авіаполку, яка базується на аеродромі Саки в окупованому Криму, морська авіація ВМФ.

Він розповів, що починаючи з 23 лютого, особистий склад авіаполку отримав наказ про початок "операції" з вторгнення в Україну і подальшого її захоплення.

"Наш полк був у в певній бойовій готовності, оснащений", – сказав Головенський.

За його словами, у період з 24 лютого по 3 березня він виконав сім бойових вильотів, цілями яких була розвідка, виявлення радіотехнічних засобів, ППО військових служб України.

"У кожному польоті постійно вів візуальну повітряно-морську обстановку в Чорному та Азовському морях. Авіація Криму також постійно забезпечує підтримку з повітря", – зазначив полонений росіянин.

Також він повідомив, що його авіаполк отримав завдання щодо висадки морського десанту з кораблів морфлоту РФ на території України, а особисто йому — його підтримки.

"Наше керівництво нам доводило що Україна слабка в цьому напрямку і нічого нам не зробить", – сказав Головенський.

5 березня він отримав черговий злочинний наказ — здійснити бойовий виліт з аеропорту Саки в Миколаївську область з метою виявлення українського ППО для подальшого знищення, а також постійного ведення розвідки.

"На території України протягом пів години я робив розвідку, ні про що не думав, не підозрював. Був збитий двома ракетами, катапультувався і потрапився в руки ЗСУ. Отже, моє керівництво мене відправило як наживку на стовідсоткову смерть, нічого мені не сказавши. Навіщо нас посилають як м’ясо, не зрозуміло", — заявив російський льотчик.

Він визнав, що ППО на території України працює чудово. Росіянин звернувся до українського народу зі словами каяття: "Хочу сказати що мені шкода, що я на вашій території. Військовослужбовці, як я, піддають вас смертям, повному хаосу. Я каюсь, що виконував злочинні накази".

А ВС РФ він закликав одуматись та зупинитись:

"Сотні тисяч сімей лишились зруйнованими. Тому прошу зупинити їх командирів, відвести війська і припинити будь-які бойові дії як на землі, так і в повітрі. По всій території України просто проходить глобальна зачистка міст, де продовжують жити мирні жителі України. Ще раз хочу звернутись до військових РФ – у нас немає причини воювати проти України".

За його словами, він перебуває на території України вже сім днів і з ним гарно поводяться.

"Зі мною навіть гарно розмовляють, хоча я злочинець. Як нам доносять — фашизм, нацизм, я досі цього не побачив", — сказав російський льотчик.

Крім того, Головенський повідомив, що його родичі проживають у Полтаві.

"Приїжджав до дідуся і бабусі до їхньої загибелі. Якісь час мій батько доглядав їх. Після їхнього похорону він ще якийсь час залишався в Україні. Потім переїхав до онуків. Після початку операції у нас забрали телефони та всі види зв'язку", — розповів полонений.

У його дружини також є родичі в Харкові. Головенський зізнався, що особисто не літав бомбити Харків.

"Я не літав на такі завдання, я літав на інші, але я в шоку. Мені показали місто, як воно зачищене. Не уявляю, де родичі", — сказав він.

Олексій Козлов – капітан, штурман військової ескадрильї військової частини №59 882. Дислокувався на аеродромі Саки, селище Новофедорівка.

За його словами, 23 лютого військова частина отримала наказ про вторгнення на територію України. З 24 лютого по 5 березня він виконав п'ять бойових вильотів на територію України.

Козлов розповів, що одна авіаційна частина виконувала завдання з виявлення радіотехнічних комплексів, розвідки та знищення українських комплексів. Друга частина надавала підтримку сухопутним військам, прикривала від ракет, здійснювала прикриття десанту під час з кораблів Чорноморського флоту РФ. Однак завдання по висадці десанту, за словами росіянина, так і не було виконане.

5 березня він отримав наказ виконати політ в Миколаївську область, 20 кілометрів західніше Миколаєва, з метою виявлення комплексів ППО ЗСУ для їх подальшого придушення

"Завдання було зайняти зону і проводити пошук засобів ППО України. При виконанні завдання були збиті двома потрапляннями ракет ППО України. Літак загорівся, спрацювало катапультне крісло, катапультувався. Був затриманий військовим України. Отримав допомогу в госпіталі", — розповів Козлов.

За його словами, російське командування, відправляючи льотчиків на бойовий виліт, не попередило, що в Миколаївській області працюють ППО.

"Тобто, завідомо (російське командування — ред.) послало нас на вірну смерть. Я розумію, що воно усвідомлювало, що ППО там працювало і використало нас як наживку. Тобто політ на наживку", — заявив росіянин.

Він також вибачився перед українцями, які втратили своїх дітей на війні.

"Я розумію, що це неможливо пробачити. Нам немає пробачення", — заявив Козлов.

"Хочу звернутись до ВС РФ: не виконуйте злочинні наказали свого керівництва. Виконання цих наказів призводить до загибелі мирного населення України. Подумайте, чим раніше ми зупинимо війну, тим раніше зупиниться загибель мирного населення. Щодня війна забирає тисячі людських життів, а людське життя безцінне. Щиро вибачаюсь перед громадянами України за виконання злочинних наказів свого керівництва",— додав військовий льотчик.

Війна — усі останні новини

Читайте також

Війна Росії проти України. День шістнадцятий. Онлайн

Russia invades Ukraine — live updates from Suspilne

"Буча, Гостомель, Ірпінь стають другим Донецьким аеропортом". Що відбувається у Київській області

Путін вчинив як воєнний злочинець". Інтерв'ю з доктором юридичних наук Савчиним

На початок