Два тижні і один день минули з того часу, як росія вторглась на територію мирної України. Першими відчули це на собі прикордонні райони Херсонщини. Сили противника переважали і ворог швидко просунувся до обласного центру. Як ці дні пережили жителі Херсона, які події відбувалися в місті, які настрої переважали і як обласний центр живе зараз - Суспільне збирало інформацію, щоб відтворити хронологію основних подій.
24 лютого
Вибухи в районі аеропорту та у військових частинах. Тривожні повідомлення з адмінмежі з тимчасово окупованим Кримом. Паніка в місті: хто може, намагається виїхати, хто ні - стоять у чергах біля банкоматів. Розмовляють усі пошепки, прислухаються про що говорять інші.
“Я досі не вірю, що таке могло статися. Як так? Ми ж нікому не бажали зла. Ми просто жили, дітей ростили. Що ж тепер буде?”- каже херсонка Тетяна.
Зранку у Херсоні, як і у звичайний день, відкриваються магазини, виходить на маршрути громадський транспорт, люди їдуть на роботу. У поліції говорять, що їх підняли по тривозі.
"Ми підняті по тривозі, поки нічого сказати не можу", - повідомив в.о. речника Нацполіції Херсонської області.
Ближче до обіду стає відомо, що в районі Копанів і Іваново йде бій з противником. Ворожа техніка рухається всією територією Херсонщини в різних напрямках.
За кілька годин російські війська вже біля Херсона, обстрілюють Антонівський міст, снаряди влучають у житлові будинки, в Антонівці пошкоджений розподільчий газопровід.
“Пошкоджені 200 будинків, 6 загиблих. Перший загиблий був у себе на городі, коли туди влучив снаряд. Дехто потрапив під обстріл, перебуваючи в автівці, хтось – у будинку”, - розповів староста Антонівки Сергій Іващенко.
Налякані херсонці намагалися скупити все: черги біля магазинів, аптек, АЗС. У більшості з них розрахуватися можна було тільки готівкою.

25 лютого
Жорстокі бої за Антонівський міст. ЗСУ вдається стримувати ворожі війська з боку Херсона. Час від часу лунають сирени, жителів просять залишатися вдома або пройти в укриття.
“Цілу ніч і зараз з боку мосту вибухи, видно дим і чути сильний гул. Там бої тривають. Страшно, що таке відбувається, і взагалі, що таке може бути в наш час”, - розповіла херсонка Олена.
У херсонських лікарнях - поранені, центр крові просить допомоги - їм потрібні донори і авто, щоб доставити необхідну апаратуру з Києва.

Контроль над Антонівським мостом втратили, але ворога у місто не пустили. У Херсоні оголосили про створення добровольчих дружин з охорони громадського порядку.
Про це Суспільному розказав депутат Херсонської міської ради Ілля Карамаліков.
"У нас завдання - не допустити на території міста мародерства та запобігти злочинності. Тож, плануємо створити дружини з охорони громадського порядку. Ми запрошуємо чоловіків від 18 років і до того віку, коли є сили на патрулювання вулиць. Ще будемо вирішувати, як це робити, але, скоріш за все, буде цілодобове чергування, приблизно по п'ять людей", - каже Карамаліков.
26 лютого
О 06:00 херсонців розбудила сирена. Вона лунала періодично протягом всього дня. Втім місто жило: над Херсоном - український прапор, тролейбуси - на маршрутах, вода - цілодобово. До центру крові приходить багато донорів, які хочуть допомогти, бо у лікарнях Херсона вже 100 поранених військових ЗСУ. У міських сховищах народилися двоє хлопчиків.
О 14:00 жителів попереджають про можливий обстріл "Градами". Люди чують вибухи в районі Інституту зрошуваного землеробства. Ворог намагається оточити місто. Міська влада просить жителів Антонівки приготуватись до евакуації.

За кілька кілометрів від Херсона машину "швидкої" розстріляли та підірвали окупанти. Про це повідомила журналістка Анжела Слободян. За її словами, живцем згоріли 64- річний водій швидкої та поранений, якого медики везли в лікарню. Поранили 52-річного фельдшера, він у лікарні.
О 17:00 керівник обласного оперативного штабу, голова обласної державної адміністрації Геннадій Лагута офіційно повідомив, що подолано оборону Антонівського мосту.
"Вимушений повідомити про те, що після запеклих боїв на підступах до Херсона, незважаючи на відчайдушні зусилля української армії, на жаль, втрачено контроль над переправою до Херсона”, - написав Лагута на сторінці у Facebook.
27 лютого
В ніч з 26 на 27 лютого жителі Херсона здригалися від вибухів, що лунали навколо міста. Їх було чути в усіх районах обласного центру.
“Ми із сином всю ніч просиділи у підвалі житлового будинку. Людей багато, є з маленькими дітьми, всі налякані, плачуть”, - розповіла херсонка Наталя.
На ранок Антонівка - в руїнах, без води, газу, світла, мостом рухаються великі колони техніки РФ. З Чорнобаївки надходять повідомлення про велике скупчення ворожої техніки. У херсонському аеропорту російські війська облаштовують авіабазу.
Попри це жителі Херсона готуються обороняти місто.

Близько 400 волонтерів допомагають виготовляти протитанкові їжаки та коктейлі Молотова. Про це у своєму телеграм-каналі написав журналіст Костянтин Риженко.
"Херсонці приносили все - метал, обладнання, електроди, бензин. Хлопці лише за чотири години виготовили близько 5 тисяч коктейлів Молотова. Херсонські зварювальники вже зробили понад 30 протитанкових їжаків. Вони планують працювати усю ніч, щоб до ранку зробити понад 100", - пише журналіст Костянтин Риженко.
В районі села Зеленівка міста Херсон окупанти розстріляли з автоматичної зброї Шакірова Ділєрбека Шукуровича – цивільного журналіста інформаційного щотижневика "Навколо тебе", члена Благодійного фонду "Дім надії". Про це повідомляє генпрокурорка Ірина Венедіктова у Facebook.
На вечір стало відомо про перші втрати. Херсонська міська рада оприлюднила офіційну інформацію, що за три доби внаслідок воєнних дій у Херсонському районі поранені 93 людини, з них 40 військових, 53 цивільних та шестеро дітей. Загинули 18 людей, з них 12 військових, четверо цивільних, двоє дітей.
28 лютого
В останній день лютого синьо-жовтих прапорів на вулицях Херсона побільшало. Але все більше надходить повідомлень про ворожу техніку. Її бачили в Антонівці, на мосту, у самому Херсоні. Російські військові на околицях обласного центру грабують магазини. Їх скупчення спостерігають жителі Шуменського мікрорайону.
Більшість магазинів та аптек зачинені. У Херсоні стає відчутним брак інсуліну.
Передмістя Херсона - селища Молодіжне, Інженерне заблоковані, немає води, тепла, їжі, ліків. Влада оголошує про евакуацію жителів Зеленівки, Рожновки, Інженерного та населених пунктів, що розташовані поруч, і евакуює жителів Антонівки. Їх розміщують у херсонських школах.
Херсон оточений окупаційними військами, але місто не захоплене, повідомляє Херсонська обласна державна адміністрація на сторінці у Facebook.

На 28 лютого з початку воєнних дій поліція Херсонської області відкрила 71 кримінальне провадження, з них 9 - за посягання на територіальну цілісність і недоторканість України, 49 - за порушення законів та звичаїв війни, 12 – за державну зраду.
Затримали 2 військовослужбовців ЗС РФ, громадян РФ. Їм повідомили про підозру, тримають під вартою.
1 березня
Найстрашніший день для жителів Херсона з початку вторгнення росії: сильні вибухи опівночі в різних частинах міста, почастішали сигнали тривоги, які попереджали про ймовірне бомбардування міста. Розпочався штурм Херсона.
"За інформацією очевидців, ворог наступає з боку аеропорту до Миколаївського шосе та кільця біля холодокомбінату", - написали у телеграм-каналі Держспецзв'язку.
Групи окупантів просуваються Шуменським мікрорайоном, Житлоселищем.
Іде бій біля Епіцентру, людей просять залишитися вдома, бо очікують повітряної атаки.
“На околицях Херсона окупанти, шастають по всьому місту, в центрі їх, правда, не було. *баште їх на х*й, щоб їх тут не було”, - зривається в.о. заступника міського голови Роман Головня у прямому ефірі на Раді.
У цьому ж ефірі радник міністра внутрішніх справ Вадим Денисенко сказав:
“У Херсоні зараз ситуація найгірша, подібних ще не було”.
Протягом дня снаряди влучають у житлові будинки, школи, де у сховищах перебувають люди. У Херсоні тривають вуличні бої.

Через обстріли горять будинки у Тарійському, Шуменському мікрорайонах, на ХБК, в Кіндійці та на Забалці. Снаряди влучили у найбільший торговельний центр “Фабрика”. Окупанти не дають рятувальникам загасити вогонь, розстрілюють пожежну машину.
2 березня
В ніч з 1 на 2 березня у Херсоні не спали. У всіх районах міста чули вибухи. Російські війська захопили річковий порт та залізничний вокзал, обстріляли приміщення СБУ та мерію.
"Складно назвати ранок добрим. Ми- все ще Україна. Ми - все ще стійкі. Але все в диму. Сьогодні займатимусь тим, щоб знайти вихід і зібрати вбитих, відновити постачання води, електроенергії і тепла там, де вони відсутні", - написав у ФБ міський голова Ігор Колихаєв.
Вулицями міста рухаються колони ворожої техніки. Окупанти грабують магазини.
Але знаходяться відчайдухи, які готові протистояти ворогу. Житель Херсона на Площі Свободи вимахує перед російськими танками та озброєними військовими українськими прапорами.
На вечір окупанти встановлюють нові правила для херсонців - мати документ, що посвідчує особу, ходити по одному - по двоє, цивільний транспорт рухається повільно і за вимогою зупиняється для перевірки вмісту багажника.
"Прапор над нами український і щоб він залишався таким, цих вимог доведеться дотримуватися. Нічого іншого поки що запропонувати не можу", - Ігор Колихаєв у ФБ..
Надходять повідомлення про втрати. 2 березня відомо про 36 загиблих у Херсоні під час бойових дій. Ця цифра не точна, кількість загиблих ще з'ясовується, повідомляє Херсонська міська рада.
3 березня
З 2 до 3 години в районі Херсонського аеропорту лунають вибухи. Ворог проривається на Миколаїв. Чорнобаївка - під ударом: потрощені будинки першої лінії перед в’їздом до аеропорту. Внаслідок бойових дій пошкоджений газопровід, цей район селища – без газу.
Дістається і передмістям Херсона. 10 херсонських вулиць, частково Степанівка, Антонівка та Киндійка знеструмлені.
“На території міста працює дві аварійні бригади АТ «Херсонобленерго». Роботи проводять на ТП, які дозволять під'єднати максимальну кількість абонентів до електричної мережі” ,- Херсонська міська рада.
Містянам не вистачає ліків, потрібен інсулін, дитяче харчування. У волонтерів - свій фронт. Вони допомагають евакуйованим, пораненим хлопцям у лікарнях, розносять медикаменти по домівках, відшукують аптеки, де можна придбати необхідні ліки.
“Проблема номер один - закривати заявки лікарень там, де реанімація, опікове відділення і хірургія. Дуже багато заявок, що люди помирають без інсуліну, без ліків проти астми та інших. Зараз займаюся тим, що хочу спробувати сформувати резерв таких ліків у мікрорайонах”, - волонтерка Ірина Саліхова.
Окупанти захоплюють приміщення облдержадміністрації та будівлю філії Суспільного мовника. Про це в телеграм-каналі повідомив голова облдержадміністрації Геннадій Лагута.
"Рашисти почали мінувати Херсон. Очевидці повідомляють, що вони встановили "розтяжки" у середмісті - біля будівлі ТРК «Скіфія", написав він.
Зникає телевізійний сигнал. Окупанти взяли під контроль телевежу. Дивитись українські телеканали можна лише в Інтернеті.
Голова ОДА Геннадій Лагута підозрює, що окупанти мають намір через канали зв’язку поширювати дезінформацію про нібито "капітуляцію та підписання мирного договору з РФ".
Ширяться чутки, що з області хочуть утворити Херсонську народну республіку.
4 березня
Жителі Херсона і всієї області прокидаються у новій реальності. В ефірі транслюються московитські телеканали, “глушать” зв'язок і Інтернет від Vodafone і Київстар. Окупанти готують сюжети для свого TV.
"Рашисти хочуть створити ілюзорну картинку з фейковим сценарієм, ніби то на Херсонщині хочуть створити умовно якусь «хнр» або ще щось. Є інформація, що для картинки в місто уже звозять масовку. Це робиться для дестабілізації ситуації в регіоні. Не ведіться на різні провокації. Тримайтеся подалі від цього театру абсурду, не потрібно підігрувати ворогу‼️" - Геннадій Лагута.
“Визволителі” не відкривають гуманітарний коридор для міста. Натомість на Площу Свободу завозять фури зі своєю “гуманітаркою” і “масовкою”. Херсонці під державними прапорами спрямовують її в бік російського воєнного корабля.
“Херсон - це Україна! Завтра о 10 годині збираємось на Площі. Слава Україні!”, - закликав херсонців Сергій Павлюк, головний режисер театру ім. М. Куліша
Наступного дня на Площі Свободи збираються херсонці під українськими прапорами. Вони скандують: “Херсон - це Україна!” Попри попереджувальні постріли окупантів, все більше людей приходять у середмістя і говорять окупантами забиратись. Російські військові залишають площу.

Мітингувальники проходять колоною до Парку Слави і влаштовують ще один мітинг.
Надходять повідомлення, що Херсон в облозі, окупанти обстрілюють цивільні автівки, які виїжджають з міста.
Володимир Молчанов на власній сторінці у Facebook опублікував фото пошкодженого авто і написав:
"Наслідки автоматного обстрілу рашистами, мабуть для забавки з дистанції метрів 500. В автомобілі п'ятеро цивільних, зокрема жінки й діти. Дякувати Богу, без поранень, але автомобіль пошкоджений на порожній трасі (витікло масло)".
На маршрути виходять кілька тролейбусів. Працюють аварійні служби і ліквідовують наслідки руйнувань. Відкриті кілька магазинів, аптек. Придбати товар можна переважно за готівку, банкомати не працюють. Херсонці потроху оговтуються від вибухів і вирушають на пошуки продуктів, засобів гігієни, медикаментів.
6 березня
Херсонці прокинулись у місті-герої. Таке звання Херсону присвоїв Президент України. Він також нагородив Орденом Мужності міських голів Херсона Ігоря Колихаєва та Нової Каховки Володимира Коваленка.

В місті так і не працює мобільний зв'язок та немає інтернету. Активні херсонці знову на акції протесту, на площі Свободи надихають жителів інших населених пунктів на антиросійські акції, менш активні - у чергах за продуктами.
Вночі ЗСУ розгромили Херсонський аеропорт. Там окупанти розташували свій авіапарк. Знищили близько 30 гелікоптерів, живу силу противника та техніку.
7 березня
Місто знову без мобільного зв'язку і Інтернету від Київстару. Все більше людей і машин з'являється на вулицях, на маршрути виходить громадський транспорт. Починають працювати все більше магазинів. Людям доводиться відстоювати кількагодинні черги, щоб придбати продукти. Найбільші черги за овочами - їх у Херсоні не вистачає.
В чергах знайомляться, спілкуються, діляться особистим, допомагають один одному, коли треба постояти одразу в кількох.
“ Я не страждаю, що немає зв'язку. Нарешті з'явився час поспілкуватися з людьми. Хоча ми більше проводимо часу в чергах, але вже зустрічаєш раніше незнайомих тобі людей як рідних і дуже радієш, що побачились”, - каже херсонець Володимир.
Знову на Площі Свободи - протиокупаційний мітинг. Надходять повідомлення про мирні акції в інших містах і селах області. Жителі захоплених територій наслідують приклад обласного центру.
8 березня
Вночі проти 8 березня лунають вибухи. Надходить повідомлення про те, що на окупованих територіях діють 10 тактичних груп, які займаються пропагандистською роботою з населенням і намагаються схилити на бік окупантів.
Попри залякування, фейки, чутки, Херсон стоїть на тому, що він - це Україна! І під час мирної акції вітають із жіночим святом окупантів гвоздиками з чорною стрічкою.

Місто оживає: на маршрути виходять більше тролейбусів, працюють комунальні служби. В Антонівці ремонтують електромережі.
Заблокованими без постачання продуктів, ліків, без світла і газу залишаються жителі трьох селищ поблизу Херсона з боку Миколаєва. Жителі Наддніпрянського старостинського округу на Херсонщині перебувають в ізоляції, повідомив староста округу Олександр Кицун.
“Через блокпост жителі Наддніпрянського, Молодіжного, Інженерного не можуть виїхати за межі селищ. У більшості немає електроенергії й неможливо її відновити, оскільки ця територія в окупації”, - розповів Олександр Кицун.
Стає відома попередня кількість загиблих на Херсонщині під час бойових дій - 53 людини, з них двоє дітей.
9 березня
В ніч з 8 на 9 березня знову у Херсоні здригались будинки від вибухів і пострілів. Окупанти пересуваються містом.
“Близько 9 години колона ворожої техніки на високій швидкості рухалась Перекопською в бік Олешок. В обід кілька БТР, на яких сиділи озброєні окупанти, їхали в район центру і в зворотному боці”, - розповіла херсонка Світлана.
На залізничному переїзді російські військові розбирають залізничні колії. Очевидці розповідали, що там було близько 20 вояків з автоматами.

Російські терористи захоплюють ізолятор тимчасового тримання. Департамент виконання покарань припускає, що там будуть розміщувати незаконно затриманих наших співгромадян. За даними Генштабу, їх 400.
Щоб купити необхідне, херсонцям доводиться витрачати кілька годин. Міська рада щодня публікує перелік магазинів і аптек, які будуть працювати. Маслозавод безкоштовно роздає сироватку. Є адреси пунктів продажу хліба. У поліклініках можна отримати вкрай необхідні медикаменти.
Тривога і паніка відступає. Херсон відзначив річницю з дня народження Тараса Шевченка. Біля пам'ятника містяни заспівали гімн України і поклали квіти.
10 березня
Опівнічні вибухи стають звичними, але вранці міський голова Ігор Колихаєв повідомляє, що у мирну Степанівку прилетів ворожий снаряд. Всі живі, але є руйнування. Село залишилось без світла.
“Снаряд потрапив у Степанівську лікарню, пробив дах харчоблоку і впав, не розірвавшись", - директор Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Володимир Сагайдак.
Ще один снаряд влучив у житловий будинок і не розірвався.

На вечір у Степанівці налагодили електропостачання, водопостачання та подали тепло до соціальних закладів.
“Запустили котельню на школу, дитячий садочок та геріатричний центр. Снаряди, які влучили в лікарню та житловий будинок, вивезли надзвичайники”, - повідомляє Херсонська міська рада.
Зранку на маршрути виходять 30 тролейбусів. З'являються і перші маршрутки. Міська рада почала збирати інформацію про пошкоджені будинки під час штурму Херсона, жителям обіцяють поставити в їх оселях нові вікна.
У чотирьох медичних закладах запрацювали пункти видачі необхідних медикаментів.
Окупанти вільно пересуваються вулицями міста. Деякі з них заходять до магазинів. Директорка інституту зрошуваного землеробства повідомила, що вони розгромили їх установу.
“Знищили всю сільськогосподарську техніку, склад з насінням картоплі, потрощили все в інституті”, - розповіла Раїса Вожегова.
Побиті вікна, обстріляні стіни - окупанти “денацифікували” Херсонський залізничний вокзал. Будівля стоїть. Як і Херсон. Попри залякування, пропагандистську брехню, спроби “підкупити” тушенкою і гречкою.
Що відомо:
- 24 лютого війська РФ перетнули кордон України і розпочали масштабне вторгнення. На Херсонщині кілька днів йшли бої. 1 березня війська окупантів зайшли в Херсон.
- 2 березня російські військові висунули вимоги жителям Херсона, а 3 березня російські військові захопили телевежу.
- Місто залишається в облозі. Періодично глушать мобільний зв'язок і інтернет. Машини з продуктами та ліками до Херсона не пускають. До російського гумконвою не вийшов жоден житель обласного центру.
- Натомість 5 березня жителі Херсона вийшли на мирну акцію протесту, щоб показати окупантам Херсон - це Україна. Наступного дня до них доєдналися інші міста, селища, села Херсонської області і з кожним днем їх стає більше. Люди виходять на мирні акції щодня.
Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон
Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber