В Україні п'ятнадцятий день триває війна з російськими окупантами. Не лишився осторонь та перелаштував свою роботу черкаський бізнес: шиють бронежилети, допомагають знайти житло евакуйованим та готують безоплатні обіди.
Небайдужі, бо чоловіки або сини на передовій
Із 2016-го В’ячеслав Шевчук керує фабрикою одягу та має крамницю в одному із ТРЦ. Нині його виробництво на підмозі в наших захисників: замість футболок і пуховиків шиють бронежилети.

"Ми хотіли підтримати тих, хто в «найгарячіших» точках нашої країни – Києві, Харкові, Херсоні. Відтак вирішили самостійно організувати процес. Опублікували в соцмережі допис: «Допоможіть, хто чим може! Важлива кожна копійка. Це на "броніки" для наших хлопців!». За добу назбирали 43 тисячі. Ми були приємно здивовані та вмотивовані", – розповів В’ячеслав.
Шити бронежилети складніше, ніж здавалося на перший погляд. Важко роздобути необхідні матеріали, адже вони є в столиці або Харкові. А наразі ці міста заблоковані. Знайти швачок теж було проблемно, бо майже не лишилося вільних рук.

"Але нам вдалося сконтактувати з дівчатами, які раніше шили куртки. Тепер же перепрофілювалися на військову амуніцію. Вони дуже завзяті. Готові працювати допізна, аби лиш був результат. У багатьох із них чоловіки або сини на передовій", – розповіла Анжеліка, дівчина В’ячеслава, яка теж координує виробництво.
У пріоритеті житло поруч з бомбосховищем
Одне з черкаських агентств нерухомості, яке працює на ринку десять років, із початку повномасштабної війни допомагає евакуйованим із різних регіонів. Дзвінки з пошуку оренди почали надходити від ранку 24 лютого, – пригадала рієлторка Людмила Горбачова:
"Спочатку працювали безоплатно. Потім спільно вирішили брати комісію з дорогої оренди. І ці кошти перераховуємо на ЗСУ, фондам і всім, хто цього потребує".

Кількість сімей, яким допомогли переселитися, після першого десятку, уже не рахують:
"Люди телефонують стривожені. Бувають випадки, коли їдуть вчотирьох, а по факту приїздить 6-8 осіб. Критерії попиту на оренду змінились. Тепер має значення поверх (у пріоритеті низькі) і щоб поруч – бомбосховище".
Інколи агентство знаходить клієнтів, які надають житло безоплатно (лише за оплату комунальних послуг). Такі варіанти найчастіше пропонують у селах чи передмісті.
"Просимо людей не боятися за власну нерухомість. Ваша пуста квартира може врятувати чиюсь долю. Доручіть знайомим чи сусідам контролювати ваше житло, а люди, які приїхали з інших міст не залишаться на дворі".

Кухарі готові працювати безоплатно
Черкаський ресторан здорового харчування відтепер корисною їжею годує не лише своїх клієнтів. Сотню благодійних обідів щодня доставляє для тероборони, волонтерів та літніх людей, – розповіла директорка закладу Олена Семенихіна:
"Овочеві супи, салати, каші. Випічка без цукру та глютену. На ринку ми сім років. Завжди піклувалися про здоров’я людей, тож і зараз вирішили стати на поміч".

Працює компанія здебільшого власним коштом. Декілька разів продукти надавали волонтери.
"Кухарі готові працювати безоплатно, хоча я їх намагаюся все одно підтримувати фінансами. Аби якось пережити цей період, маємо гуртуватися!", - розповіла жінка.

Місцеві підприємці обіцяють підтримувати Україну до нашої перемоги! А опісля повноцінно відновлять свій бізнес.
Що відомо
- 24 лютого о четвертій годині ранку Росія напала на Україну. Президент Росії Володимир Путін виступив з екстреним зверненням до громадян, в якому повідомив про рішення щодо початку військової операції на Донбасі.
- Зранку 1 березня на Черкащині зафіксували чотири вибухи в Уманському районі. Життю черкаських військових, які отримали травми під час вибухів в Умані, нічого не загрожує.
- У боях з російськими окупантами загинули двоє військових родом із Черкащини. Про це повідомили у Черкаському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
- Під час обстрілу російськими військами загинув черкащанин, про це розповів міський голова Черкас Анатолій Бондаренко.
- 6 березня у зв‘язку зі значною кількістю громадян, які їхали на авто в напрямок західних областей, біля міста Умань, спостерігалось скупчення машин та уповільнення руху протяжністю близько 20 кілометрів. Тому рятувальники встановили намети для відпочинку та обігріву громадян, розповіла речниця ГУДСНС області Юлія Норовкова.
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України