Як активізувати ресурси в умовах війни - пояснює психолог

Як активізувати ресурси в умовах війни - пояснює психолог

Як активізувати ресурси в умовах війни - пояснює психолог

Кризовий психолог Мартін Лазицький розповів про загальні психологічні тенденції надзвичайного стану, про те, що буває після первинної шокової реакції та моментів адаптації.

Емоційна хвилеподібність

— Зараз ми маємо вже більше ніж два тижні війни і за цей час наша психіка активізувала наші ресурси та поведінкові патерни, зараз ми можемо бачити вже певні тенденції та вибудовувати наше життя в нових актуальних реаліях. Перше, на що ми звертаємо увагу – це на певну емоційну хвилеподібність. Тобто, ви можете помічати, що за день чи за декілька днів ви маєте певну хвилю, яка складається з підняття духу, надій на майбутнє, навіть з ейфорії на найбільшій висоті та потім ви потихеньку йдете вниз. Ви йдете вниз за рахунок того, що у вас з’являються тривожні думки, ці тривожні думки починають більше культивуватися, ви відчуваєте втрату сил, і ось там внизу вже є відчай, а потім це знову йде вгору.

Такий стан є зовсім нормальним, також він являє собою частину загальної адаптації та повернення суб’єктності. В такому контексті до свого емоційного стану ви відноситеся спокійно, і в ці моменти спаду, в моменти такої ніби депресивної тенденції, ви розумієте, що це не є актуальним відображенням реальності, а лише моментами енергетичної віддачі організму.

Оскільки піднятий настрій, ейфорія, наскільки б гарними не були новини, але організм довго тримати цей рівень не може, обов’язково буде спад, і це – нормально. Тому в такий момент дуже важливо переходити на звичайні, ритмічні рутинні речі. За цей час ви вже можете більш-менш облаштувати свій загальний простір, це може бути - частина загальне місце, частина бомбосховище, це може бути перехід деяких моментів з домашніх до бомбосховища, це проведення якихось ігор з близькими (дивитися фільми, розказувати якісь історії, згадувати щось), тобто якісь такі невеличкі моменти, але те, що допомагає стабілізувати та для мозку дає ритмічність, що дуже необхідно в цей час.

Нові сенси та можливості

Також зараз ми вже можемо звертати увагу на моменти сенсів. Сенси, що у нас є, тобто зараз вже загальні, ті наративи, які в нас були старі, вони потихеньку відходять і ви вже готові сприймати та формувати нові наративи. Тобто про що в нас є ця війна? Це дуже важливо, оскільки з гарним наративом, у нас набагато більше шансів більш якісно прожити своє життя в цих умовах та підвищити його якість.

Перш за все, гарний наратив має пояснювати те, що відбувається тут, По-друге: він має бути логічним продовженням вашого загального життєвого наративу, тобто він не має вибиватися, По-третє: в кінці ви маєте щось отримати. Це має бути якась внутрішня трансформація, це може бути якесь вміння, це може бути надбання якихось зв’язків, тобто це те, що має якось вас збагатити, зробити якісь внутрішні перетворення і ці внутрішні перетворення ви зможете реалізовувати далі. Ось так моменти кризових станів, такі моменти загальної адаптації у військових умовах є.

Читайте також

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди