Як живуть громади Хмельниччини в умовах воєнного стану

Як живуть громади Хмельниччини в умовах воєнного стану

Як живуть громади Хмельниччини в умовах воєнного стану Фото: Vsim

Вранці 24 лютого Збройні сили Росії розпочали повтомасштабний наступ на Україну, обстрілюючи військову та цивільну інфраструктуру, а також житлові будинки. Того ж дня президент Володимир Зеленський оголосив про введення в країні воєнного стану.

Суспільне поспілкувалося з очільниками та активістами кількох громад Хмельниччини та дізналося, як громади живуть в умовах воєнного стану.

Жванецька громада: приймають переселенців, тримають оборону та в’яжуть сітки

80 переселенців знайшли прихисток в зелених садибах Жванецької тергромади. Загалом готові надати 150 місць для тих, хто тікає від війни, розповідає очільниця Жванецької тергромади Тетяна Криворучко.

«Органи місцевого самоврядування працюють в активному режимі. Наразі у нас сформовані добровольчі загони, які патрулюють цілодобово наші населені пункти. Не до кожного села, але в’їзди в громаду з кожної сторони облаштовані серйозними блокпостами, на яких чергують теж цілодобово підсилені територіальною обороною хлопці зі зброєю. Всі дороги до громади повністю перекриті, наразі неможливо до нас доїхати без перевірки документів. Допомагаємо і на інших блокпостах, які розташовані поблизу -зі сторони Чернівецької області серйозний блокпост з поліцейськими, і тернопільська сторона перекрита блокпостом теж з повністю озброєнними людьми», - розповідає очільниця громади.

Жванецька громада прийняла у себе 80 внутрішніх переселенців.Фото: Вікіпедія

Жванецька громада прийняла у себе 80 внутрішніх переселенців.

За словами Тетяни Криворучко, у перші ж дні військової агресії вони пропрацювали з місцевими підприємцями та власниками зелених садиб, запропонували більше 150 місць, якіготові були приймати вимушених переселенців. Наразі, каже вона, в громаді розмістили 80 переселенців, вони живуть у готелях та зелених садибах громади.

«Ми працюємо – в’яжемо сітки, збираємо допомогу армії. Вчора відвезли до Хмельницького цілий шкільний автобус, десь біля 4 тонн допомоги. Працюємо над тим, щоб ми могли знову підсилити когось. Люди в громаді патріотично налаштовані. Дякуючи нашій територіальній обороні, добровольчим загонам, у нас немає хаосу, і хоч ми працюємо в посиленому режимі, але зі спокійною головою і тверезими рішеннями. Наразі ми одна із громад, яка на другий день війни припинила продаж будь-яких алкогольних напоїв. Алкогольних напоїв на полицях в громаді немає, тому ситуція наразі контрольована, стабільна і все в нас буде добре. Україна буде», - каже Тетяна Криворучко.

Староушицька громада: приймають евакуйованих та допомагають армії

Власник зеленої садиби у селі Гораївка Староушицької громади, активіст Сергій Толстіхін одним із перших використав свою садибу в якості прихистку для переселенців – двох родин з Києва з маленькими дітьми. Всі ці дні, каже Сергій, вони тут.

"Дім мандрівника" на Бакоті став притулком для тих, хто тікає від війни.Фото: Сергій Толстіхін

"Дім мандрівника" на Бакоті став притулком для тих, хто тікає від війни.

«У місцевому сільському садочку всі збираємося, фактично все село, і плетемо сітки, нарізаємо матеріал. Я, власне, зняв на відео бабцю, їй 75 років здається. Така лють в неї, так того Путіна кляне. Люди дуже вмотивовані, готові усім допомагати. Мистецький простір, який ми організували в Гораївці, теж перетворений на такий хостел-прихисток і чекає на переселенців. У Гораївці уже багато сімей до себе додому прийняли переселенців. Ми пробуємо залучати їх до якихось волонтерських робіт, вони й самі цього просять, не можуть сидіти, склавши руки, чекати ті новини, бо дах їде. Треба щось робити. Ми гуртуємося, бо у Староушицькій громаді багато роботи. Люди назбирали закруток, картоплі, ліків, маємо передати захисникам. У громаді налаштована робота, створена територіальна оборона, я входжу до її складу. Будемо сподіватися, що хоч якась користь від нас точно буде», - каже Сергій Толстіхін.

Віньковецька громада: оповіщення, забезпечення харчами та тероборона

80 відсотків населених пунктів Віньковецької громади забезпечені системою оповіщення. Також вже налагоджено і скоординовано роботу щодо доставки продуктів в усі села громади. Про це Суспільному розповів голова Віньковецької селищної ради Володимир Лужняк.

«Ситуація у нас контрольована. В принципі все йде, як належить. Переселенці приїжджають. Коли з самого початку був великий рух транспорту, ми надали помешкання для деяких осіб, але в основному вони тут тільки ночували, а потім поїхали далі в напрямку державного кордону. Зараз в громаді постійно проживають десь 80 чоловік внутрішніх переселенців, але це, я так розумію, ті, що мають десь тут родичів», - каже Володимир Лужняк.

У Віньковецькій громаді люди самоорганізувалися, аби допомогти армії та захистити свою громаду.Фото: gazeta E

У Віньковецькій громаді люди самоорганізувалися, аби допомогти армії та захистити свою громаду.

За його словами, в громаді відчувається велика саморганізація населення, що дуже приємно і свідчить про те, що в нас єдиний дух і ми зможемо пережити цю навалу.

«Люди самоорганізовуються, люди допомагають, люди завжди відгукуються щодо усіх потреб. Більшість з них пішли в тероборону, ми їх забезпечуємо. В принципі, наша рота тероборони цілком забезпечена. Надаємо також допомогу батальйонам територіальної оборони. Велика кількість допомоги надходить від жителів, за що я їм безмежно вдячний. Приблизно така ситуація. Сформований добровольчий загін при Віньковецькій селищній раді, на високому рівні йде взаємодія з поліцією і з нашою ротою територіальної оборони щодо забезпечення безпеки на території громади», - каже Віньковецький селищний голова Володимир Лужняк.

Скажіть, а як щодо системи оповіщення, адже, кажуть, у селах це проблематично?

Ми розуміємо, який стан системи оповіщення був до цього часу, але у 80% населених пунктів нашої громади є сирени, які автоматично вмикаються у випадку повітряної тривоги. У інших населених пунктах, де немає можливості поставити сирени, щоб вони належно функціонували, ми залучаємо до оповіщення, до прикладу, храми, які б’ють у дзвони. Разом з тим, створені відповідні вайбер-чати, телеграм-чати, фейсбук сторінка селищної ради, де ми також повідомляємо про небезпеку. Крім того, старостами напрацьовано механізм повідомлення жителів старшого віку, які не мають доступу до Інтернету, по телефонному зв’язку. Не можу сказати, що ми на 100% забезпечуємо оповіщення населення, але, принаймні, близько до цього.

В селах залишилось, безперечно, старше населення, молоді дуже мало - як ви опікуєтеся старшими людьми?

Зараз таке підняття духу, що не має різниці, чи людина молодшого віку, чи старшого - всі готові щось робити разом, щоб боронити країну. Разом з тим там, де в нас люди старшого віку, налагоджена своєчасна доставка продуктів. Вона не працює так, як працювала до загрози, але разом з тим, ми вже скоординували роботу з доставки продуктів, безпосредньо хліба, в населені пункти. Старости працюють над забезпеченням продуктами харчування та інших потреб зі всіма верствами населення. Ми намагаємось охопити і належно забезпечити життєдіяльність громади і її жителів

Ярмолинецька громада: загони самооборони та перевірки евакуйованих

Понад 300 переселенців прийняла Ярмолинецька громада. Осіб, яких розміщують, ретельно перевіряє поліція, так само перевіряють їхнє авто. Працюємо за принципом «Допомагай, але перевіряй», розповідає Суспільному заступник Ярмолинецького селищного голови Іван Березовський.

«У Ярмолинецькій громаді ми з перших годин збройної агресії Росії згуртували місцеву владу, поліцію, комунальні служби, також підприємців, мисливців і волонтерів Ярмолинеччини. Головне наше завдання було – напрацювати спільний план дій в умовах воєнного стану в країні. Ведеться робота з оповіщення населення про загальну мобілізацію. Багато чоловіків, мобілізованих цими днями до лав Збройних Сил України, мешканці сіл нашої громади. Завдяки нашим підприємцям і фермерам, а також сотням жителів громади, у нас вдосталь продуктів харчування для військових і переселенців Люди також приносять матраци, ковдри, посуд, ліки, надають фінансову допомогу на потреби українського війська», - каже Іван Березовський.

У Ярмолинцях бояться проникнення диверсійних груп, тому ретельно перевіряють усіх, хто приїздить до громади.Фото: Ярмолинецька селищна рада.

У Ярмолинцях бояться проникнення диверсійних груп, тому ретельно перевіряють усіх, хто приїздить до громади.

За словами посадовця, їхня громада також приймає евакуйованих з охоплених бойовими діями областей України людей. На території громади, каже, розмістили 30 переселенців, для яких облаштували місця в закладах освіти, дошкільних закладах та церквах.

Загалом, прийняли вже понад 300 переселенців: одні прибувають, інші переночували ніч, перепочили і поїхали далі.

«Особи тих, кого ми розміщуємо, ретельно перевіряє поліція, так само перевіряють їхні авто. Ми усвідомлюємо всю небезпеку проникнення диверсійних груп, тому наш принцип – допомагай, але перевіряй. Ми працюємо з населенням у справі інформування і оповіщення, роз’яснюємо на офіційних інтернет-ресурсах громади заходи зі світломаскування, наявність захисних споруд і укриттів на випадок повітряної загрози. Окремо створено телеграм канал, де оперативно повідомляємо про такі загрози.

У населених пунктах громади, каже Іван Березовський, сформовані загони самооборони, які отримують чіткі завдання і виконують їх практично у режимі 24/7.

«У закладах освіти теж проводиться робота, але це не звичайний навчальний процес, який зараз призупинено. У закладах освіти зараз облаштовані кухні, приходять жінки, ліплять вареники, готують випічку – все це для воїнів. Зараз ми тил, але зібрані і зорганізовані максимально», - каже заступник Ярмолинецького селищного голови Іван Березовський

Читайте також

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди