Штучна чи жива: яку ялинку ставити на Новий рік

Штучна чи жива: яку ялинку ставити на Новий рік

Штучна чи жива: яку ялинку ставити на Новий рік
.

Щороку ближче до новорічних свят у мережі та в розмовах виникає суперечка на тему "Яку ялинку придбати: живу або штучну?". Рубати справжнє дерево – шкода, але штучні ялинки виробляють із пластику, який не підлягає переробці та шкодить навколишньому середовищу. Ми розглянемо обидва варіанти, щоб допомогти вам розібратися в цьому питанні.

Жива новорічна ялинка: плюси і мінуси

Головний аргумент прихильників штучних ялинок – вирубка дерев завдає шкоди навколишньому середовищу. Але причини цього полягають не так у самій вирубці, як у двох тісно пов'язаних із нею проблемах: браконьєрстві й утилізації.

Держлісагентство не просто вирубує дерева в лісі, а й вирощує їх на 5 тисячах гектарів спеціальних плантацій. В Україні в середньому одночасно зростає близько 18 мільйонів хвойних дерев різних порід віком від 1 до 10 років. Стільки часу потрібно, щоб виростити ялинку висотою в півтора метра. На місці вирубаних дерев висаджують нові.

Штучна чи жива. Яку ялинку ставити на Новий рік
Згідно з даними Держлісагенства, наприкінці грудня 2018 року державні лісогосподарські підприємства відзвітували про продаж понад 300 тисяч новорічних ялинок.

Придбати ялинку можна у кількох місцях. Дерева продаються на ялинкових базарах, що з’являться десь на початку грудня, або в лісових угіддях, де їх вирубують лише "під покупця" і де вони часто коштують дешевше, ніж у місті.

У лісгоспах можна купити не тільки живе дерево, а й хвойні гілки. Це хороший варіант для тих, хто хоче прикрасити будинок до свят, але при цьому не хоче вирубувати дерева.

Штучна чи жива. Яку ялинку ставити на Новий рік
Зрубані, але нерозпродані дерева згодом відправляють до різних закладів: дитячих садочків, шкіл, церков тощо.

Відрізнити спеціально вирощене дерево від браконьєрського доволі просто:

1. Продавці за вашим запитом мають видати квитанцію, надати дозвільні документи на вироблення та перевезення.

2. Усі дерева мусять бути промарковані бирками або етикетками. Кожній ялинці надають індивідуальний номер, який зазначено на штрих-коді. Ці дані заносяться до єдиної системи електронного обліку деревини.

3. Ви можете перевірити ці дані на спеціальному сайті або за допомогою додатку на Android. Якщо там немає інформації про вашу ялинку, то, швидше за все, її вирубили незаконно.

Як вибрати новорічну ялинку

Придбайте ялинку заздалегідь. Так ви з більшою ймовірністю зможете вибрати здорове, красиве дерево, яке доживе до свята та порадує всю родину. Єдине, що зберігати її до свята слід на холоді. Ідеально, якщо у вас є балкон, куди поміститься новорічна красуня, гараж або місце на вулиці.

Уважно перевіряйте стовбур ялинки. Найкраще дерево буде з товстим стовбуром. Для півтораметрової ялинки – це приблизно 5-6 сантиметрів. Так ви можете бути впевнені, що ялинка здорова і має достатньо корисних речовин, щоб зустріти Новий рік разом з вами, а не на смітнику.

Подумайте, де буде стояти ялинка. Якщо ви збираєтесь розмістити її у кутку кімнати, то можете сміливо обирати ялинку з "асиметричною" пухнастістю, щоб сховати "худу" частину від очей.

І не забудьте перед транспортуванням обв'язати ялинку мотузкою, що не обламати гілки.

Проблеми з утилізацією справжніх ялинок

Старе дерево, яке перегниває в лісі, стає добривом для майбутніх рослин. Але викинута біля сміттєвих баків ялинка виділяє метан, парниковий ефект від якого, за оцінками компанії Carbon Trust, у 25 разів сильніший, ніж від двоокису вуглецю.

Штучна чи жива. Яку ялинку ставити на Новий рік
Шлях утилізації дерева є набагато важливішим за питання, звідки воно взялося.

У компанії також стверджують, що викинута двометрова ялинка залишає вуглецевий слід на 16 кілограмів парникових газів СО₂. Приблизно стільки парникових газів виділяється під час виробництва 160 паперових стаканчиків.

Саме тому краще спалити ялинку на багатті, знову посадити її в землю або переробити на тирсу. Це зменшує вуглецевий слід на 80%.

Штучні ялинки: плюси і мінуси

Вуглецевий слід від пластикового дерева значно вищий через виробничі процеси, які супроводжують його виготовлення, транспортування і продаж.

Штучні ялинки роблять з металу та пластику, часто використовуючи полівінілхлорид (ПВХ), тому їх неможливо віддати на переробку. ПВХ – це різновид пластику, до складу якого входять фталати й інші токсичні речовини, які можуть завдати шкоди організму, особливо дитячому. Тому вуглецевий слід у два рази більше (близько 40 кілограмів СО₂), ніж якщо придбати справжнє дерево, а потім викинути його на смітник.

Але ми говоримо про якісні штучні ялинки, тому зекономити на цьому не вийде. Дешеве дерево може бути виготовлено з використанням шкідливих речовин і швидко зламатися.

Штучна чи жива. Яку ялинку ставити на Новий рік
Порівняно зі справжнім деревом, шкода навколишньому середовищу від придбання штучної ялинки буде меншою, лише якщо ви плануєте використовувати її 10-20 років.

До переваг штучної ялинки також можна віднести великий вибір зовнішнього вигляду. Сучасні штучні ялинки часто виглядають навіть красивішими за живих. Однак і заплатити за красу доведеться чималі гроші.

Також встановлена вдома новорічна ялина може спровокувати у деяких людей проблеми зі здоров'ям. А саме – алергічну реакцію. Алергія на живу ялинку трапляється рідко, а ось ризик виникнення недуги від штучного дерева вищий (його може спричинити неякісний пластик).

Симптомами алергії на живу ялинку є класичний поліноз, виділення з носа. Через штучне дерево можуть з'явитися ті ж проблеми, а також кропив'янка. Остання виникає при надходженні алергенів та через дихальні шляхи.

Як правильно вибрати штучну ялинку

  • Якість хвої. Голки повинні добре тримати форму та не обсипатися. Не мати їдкого запаху. Матеріал повинен бути вогнетривким та гіпоалергенним.
  • Підставка. Хрестовина має бути стійкою та надійною. Краще вибрати металеву чи дерев'яну.
  • Гілки їли. Гілочки повинні надійно кріпитися до стовбура і зберігати при цьому гнучкість і рухливість. Не слід стирчати гострих кінців дроту.
  • Вартість. У жодному разі не заощаджуйте на якості ялинки.
  • Найбільш зручні та довговічні штучні ялини на каркасі з дроту. Гілки такої ялинки можна згинати та розташовувати на власний розсуд, і, крім того, вони жорстко кріпляться до стовбура, що зменшує шанс ламання.

Висновки

1. Ялинки на спеціалізованих базарах або в лісгоспах вирощують спеціально для продажу на Новий рік.

2. У кожного дерева має бути спеціальна відмітка та штрих-код, який можна перевірити на сайті або через додаток у смартфоні.

3. Головною проблемою, незалежно від походження ялинки, є її неправильна утилізація. Не варто викидати дерева біля сміттєвих контейнерів біля будинку. Краще здати їх у спеціальні пункти переробки або спалити.

4. Штучна ялинка не є екологічно чистою альтернативою натуральній в повному обсязі. Шкода від однієї пластикової ялинки для навколишнього середовища завдається більша, ніж від вирубки одного справжнього дерева. Але це можна компенсувати, якщо залишити штучну ялинку в себе як мінімум на 10-20 років.

Читайте також

На початок