Раптова зупинка серця. Як надати першу домедичну допомогу

Раптова зупинка серця. Як надати першу домедичну допомогу

Раптова зупинка серця. Як надати першу домедичну допомогу

За даними Асоціації кардіологів України, серцево-судинні хвороби в Україні складають 70% від усіх захворювань, що є одним з найвищих показників у світі. Найчастіше люди помирають внаслідок ішемічної хвороби серця. Доволі розповсюдженими є також інфаркти, інсульти, порушення серцевого ритму і серцева недостатність.

Дослідники з Університету Мельбурна встановили, що з 25 грудня по 7 січня кількість смертей, пов'язаних із серцевими проблемами, зазвичай збільшується на 4,2%. Причинами вважається стрес, жирна їжа та вживання алкоголю під час зимових свят.

Як повідомляє European Heart Journal, серед 35 000 постраждалих близько 92% помирають ще до приїзду в лікарню. Єдина можливість зменшити цей показник – навчитися надавати першу домедичну допомогу і розповісти про це друзям. Тим паче, що в ситуаціях, коли в людини зупиняється серце, рахунок іде на хвилини.

Реанімація в кіно

Раптова зупинка серця. Як надати першу допомогу?
Source: Оригінальне

Згадайте, як показують зупинку серця в кіно. Звучать фрази: “Ми його втрачаємо!”, “Розряд!”, а навколо – паніка та метушня. На запит “реанімація” наша підсвідомість одразу видає лікарняні декорації, однак насправді це поняття є набагато ширшим. До нього, зокрема, належать усі заходи щодо відновлення роботи людського організму, який перебуває на межі життя та смерті. Отже, реанімацією є будь-яка спроба повернути людину до життя, і в реальному житті хаосу тут не місце.

Одна з найвідоміших сцен "реанімації" в кіно належить Квентіну Тарантіно. У "Кримінальному чтиві" Вінсент Вега (Джон Траволта) повертає до життя Мію (Ума Турман) уколом адреналіну в серце. Такий метод здається занадто радикальним і не використовується в сучасній медицині. Недарма сам Вінсент неабияк сумнівався у своїх діях.

Кінематограф використовує сцени реанімації як художній прийом. Під час перегляду фільму ми хочемо розслабитися, втекти від реального життя і подивитися захопливу історію, а не загострювати увагу на документальній точності того, що відбувається на екрані. Але візуальна мова так добре потрапляє в нашу свідомість, що навіть сьогодні ми легко згадуємо сцени з улюблених фільмів дитинства.

Таким чином 9-річний хлопчик з Аризони врятував сестру за допомогою непрямого масажу серця. Він підгледів, як це робиться, в фільмі “Чорний яструб”, хоча сама стрічка призначена для старшої аудиторії, а батьки “рятувальника” були проти перегляду. Цілком можливо, що реалістична демонстрація процесу реанімації в кіно змогла б підготувати людей до екстрених ситуацій в реальному житті, але у фільмах припускаються маси помилок, тому вчитися надавати першу допомогу на основі художніх творів – погана ідея.

Аби краще зрозуміти принцип реанімування, потрібно детально розглянути, в яких випадках її необхідно застосовувати. Почнемо з визначення “клінічної смерті”.

Клінічна смерть і зупинка серця

Раптова зупинка серця. Як надати першу допомогу?
Source: Оригінальне

“Клінічна смерть” – термін доволі популярний, але застарілий та надто драматичний. Навіть на інтуїтивному рівні має бути зрозуміло, що нічого спільного зі смертю він не має. Якщо людина жива, її рятують, якщо мертва – рятувати нікого.

Сама назва “зупинка серця” теж не передає всієї суті. Деякі кардіохірургічні процедури лікарі проводять при “зупинці серця”, підтримуючи кровообіг в організмі людини за допомогою спеціального обладнання. Відмінність між критичною “зупинкою серця” і контрольованою хірургічною операцією якраз і полягає у наявності кровообігу.

Уявіть, що серце працює подібно до ковальських міхів. Для його оптимальної роботи необхідні періоди скорочення та розслаблення. Під час розслаблення серце наповнюється кров'ю так само, як міхи наповнюються повітрям. Найчастіше зупинка серця відбувається через фібриляції (миготіння) шлуночків, коли серце працює занадто швидко. Час скорочень, відповідно, зменшується. Візуально серце “завмирає”, а кровообіг поступово зупиняється.

Читайте також: "Коли відпочинок не допомагає. Як відрізнити астенію від звичайної втоми"

Симптоми раптової зупинки кровообігу

Раптова зупинка серця. Як надати першу допомогу?
Source: Оригінальне

Термін "раптова зупинка кровообігу" (РЗК) краще описує суть цього стану та вирішує проблеми щодо його розпізнавання. Основним критерієм стає наявність пульсу. Відсутність пульсу – непряма ознака зупинки кровообігу, без якої неможливий обмін газами: червоні тільця (еритроцити) припиняють транспортувати кисень і вуглекислий газ.

Коли кровообіг зупиняється, мозок починає відчувати кисневе голодування, від чого й розвивається найбільш очевидний симптом РЗК — втрата свідомості. Клітини нервової системи, нейрони, найбільш чутливі до нестачі кисню, тому під час РЗК на рахунку кожна секунда. Непрямий масаж серця працює як насос – механічне натискання на грудну клітину проштовхує кров по судинах, доставляючи нейронам кисень у важких умовах.

Щороку приблизно 35 000 українців стають жертвами РЗК. Згідно з дослідженнями міжнародної колегії вчених, в 70% випадків це станеться в будинку у потерпілого, а в 60% — поруч буде член сім'ї, який стає важливим персонажем на місці події. При цьому, як зазначають дослідники факультету кардіології Сальгренського медичного університету, завдяки першій допомозі шанс вижити зростає у 2-4 рази. Якість професійної медичної допомоги в таких випадках впливає на прогноз набагато менше. За даними Центру оцінки екстреної медичної допомоги в Сіетлі, кожна хвилина затримки збільшує ризик смерті потерпілого на 7-10%.

Завданням очевидця стає розпізнавання РЗК і здійснення непрямого масажу серця якомога швидше. Ключовий симптом РЗК — це відсутність пульсу. Уміння промацати пульс потребує практики і знань анатомії, однак не кожен може впоратися з цим завданням, особливо в умовах стресу.

Тому для непрофесіоналів більш точними критеріями є:

  • втрата свідомості;
  • нерегулярне дихання;

Що робити, коли перед вами непритомніє людина

Раптова зупинка серця. Як надати першу допомогу?
Source: Оригінальне
  • Струсоніть її та голосно запитайте: "З вами все гаразд?"
  • Зверніть увагу на грудну клітку, прикладіть вухо до носа.

Якщо потерпілий не відповідає та не дихає, розпочинайте реанімацію самотужки. У натовпі відповідальність розсіюється, але пам'ятайте, що від ваших дій може залежати життя людини.

1. Зателефонуйте до швидкої. Якщо поруч з вами хтось є, виберіть конкретну людину жестом і накажіть їй дзвонити у швидку. Пізніше попросіть її знайти автоматичний дефібрилятор. На відміну від кіно, ці пристрої повністю автономні та навіть голосно промовляють команду "Будь ласка, відійдіть!" перед розрядом. Вони мають бути доступні в місцях великого скупчення людей, висіти на видному місці та позначатися спеціальним знаком.

2. Самостійно здійсніть масаж серця. Покладіть руки на середину грудної клітки (не згинаючи в ліктях) і натискайте на неї всім тілом приблизно 2 рази на секунду – або ж у ритмі пісні “Staying Alive”.

3. Дихання рот-у-рот? Ні, це шкідливий стереотип, бо такий спосіб несе в собі ризик передачі інфекції. Актуальні рекомендації Європейської Ради Реанімації дозволяють обмежитися масажем. Найголовніше — жодної розгубленості, адже час є набагато важливішим.

4. Знайдіть собі партнера. Масаж — справа виснажлива. Навіть якщо ви цього не помічаєте, ефективність масажу з часом стає меншою. Оптимальною вважається зміна з партнером кожні 2 хвилини.

Для закріплення матеріалу подивіться відеоінструкцію, як робити масаж від британського актора Вінні Джонса. Досі вважаєте, що реанімація — це не круто?

Навчіться надавати першу допомогу

Раптова зупинка серця. Як надати першу допомогу?
Source: Оригінальне

Запишіться на курси Червоного Хреста, щоб застосувати свої знання на практиці. Запропонуйте придбати автоматичний дефібрилятор на місці роботи, поговоріть про це зі знайомими. Смертність від раптової зупинки кровообігу має величезний соціальний компонент. Від ваших особистих дій та рівня поінформованості оточуючих залежать людські життя.

Загалом, аби хоч якось суттєво вплинути на статистику результативних реанімацій, тренінги з надання першої допомоги має пройти мінімум 15% населення. І таких результатів неможливо домогтися за рахунок громадян, які запишуться на курси з власної ініціативи. Тому важливу роль в інформуванні людей щодо первинної медичної допомоги відіграє політика держави в цьому напрямку.

Міністерство освіти мало б додати курс першої допомоги до списку обов'язкових предметів для учнів середньої школи. Навчитися цього доволі легко, а набуті навички залишаться на все життя.

Міністерство охорони здоров'я мало б контролювати наявність дефібриляторів у торговельних центрах, на вокзалах, станціях метро та в інших людних місцях. МВС України мало б додати першу допомогу до програми обов'язкової підготовки водіїв.

Навички першої допомоги допоможуть вам врятувати чиєсь життя. Навчання інших цим навичкам може колись врятувати вас.

Читайте також: "Як електронний лікарняний завадить торгівлі медичними довідками. Пояснюють урядовці та експерт"
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди