Підприємці Тернопільщини протестують проти касових апаратів

Підприємці Тернопільщини протестують проти касових апаратів

Підприємці Тернопільщини протестують проти касових апаратів
Фото:Діана Ярошенко/Суспільне

Проти встановлення касових апаратів протестували підприємці Тернопільщини. Понад 500 людей зібралися біля облдержадміністрації. Про це розповіла голова профспілки підприємців центрального ринку Тернополя Наталія Шоломейчук. За її словами, так долучилися до Всеукраїнської акції протесту.

З плакатами та клаксонами підприємці прийшли під облдержадміністрацію. Голова профспілки підприємців центрального ринку Тернополя Наталія Шоломейчук каже, люди виступають проти запровадження касових апаратів і проти впровадження штрафів за відсутність документів про походження товару:

"Єдине, з чим ми не погоджуємось – це з тою системою, яку нам нав’язують, з системою штрафів і складного адміністрування. Тобто, якщо вони хочуть побачити наші обороти, ми ніхто не дотягуємо до тих лімітів, які нам дали. Нам важливо, щоб ми могли просто працювати. І ми хочемо, щоби отут почули, щоби вийшли й побачили, що це реальні ФОПи, щоб в Києві почули нас".

Андрій Малко працює підприємцем у Тернополі більше 20-ти років. Чоловік каже, має свій кіоск та продає побутову техніку:

"Це тотальна фіскалізація, яка для малих підприємців просто непід’ємна, бо кількість людей, купівельна спроможність їх зменшується набагато. Підприємці не можуть платити оренди, платити зарплату найманим працівникам".

Підприємці Тернопільщини протестують проти касових апаратів
Протест під Тернопільською ОДА. Фото:Діана Ярошенко/Суспільне

Світлана Магеровська продає жіночу білизну в Тернополі.

"Думаю, що це призведе до того, що ми практично всі закриємося. Ми не подолаємо ці первинні документи, не подолаємо ці нюанси касових апаратів, там є дуже багато лазівок всяких, що ти приходиш і тебе просто штрафують", – каже Магеровська.

Першим до протестувальників вийшов голова обласної ради Михайло Головко. Наталія Шоломейчук вручила йому резолюцію із вимогами підприємців. Михайло Головко каже, що документ зареєструють в обласній раді та розглянуть:

"Це звернення ми розглянемо на депутатських комісіях, а найближчим часом в нас планується сесія Тернопільської обласної ради. Я це запропоную розглянути на сесії обласної ради. Сподіваюсь, що депутати підтримають звернення підприємців".

До протестувальників також вийшов заступник начальника обласного управління податкової Сергій Бабій. Він каже, працівників ринків фіскалізація, згідно із законодавством, не стосується:

"Перша група, спрощені системи, не зобов’язана використовувати РРО. Друге питання – щодо того, що це дорого, це складно, то є можливість поставити розрахункових операцій, як програму на телефон. Якщо людина вміє користуватися Viber, то вона зможе видавати чеки через СМС-повідомлення".

Підприємці Тернопільщини протестують проти касових апаратів
Зібралися близько сотні людей. Фото:Діана Ярошенко/Суспільне

Окрім цього, каже Сергій Бабій, під час пандемії проводити перевірки документів щодо походження товарів чи штрафувати підприємців за їхню відсутність заборонено. Ці документи повинні мати ті, хто продає підакцизні товари – цигарки, алкоголь та пальне. Кандидатка економічних наук Наталія Фалович розповіла, кому доведеться встановити касові апарати відповідно до реформи:

"Підпадають підприємці ІІ- ІV групи. До цих груп належать ті підприємці, оборот яких перевищує мільйон 85 тисяч гривень в рік. Працівників ринку – це не стосується, тобто, осіб, які продають на ринку. І сільських мешканців теж не стосується. Але наш ринок Тернопільський, якщо ми беремо його за приклад, то це не є ринок класичний, де люди проходять і ставлять свій товар на продаж, це є товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопільський ринок", який здає в оренду торгові площі. Тому, відповідно, такі працівники ринку будуть підпадати під закон про фіскалізацію, якщо вони є ФОПами другої та вище груп".

Нагадаємо, з 1 січня цього року набув чинності закон про обов’язкове використання касових апаратів для фізичних осіб-підприємців. Ті, хто від клієнтів отримують готівку, мають встановити касовий апарат або програмний реєстратор розрахункових операцій. Закон ухвалили рік тому, але в грудні 2020 після протестів підприємців його відтермінували на рік. Передбачені штрафи за відсутність касових апаратів – 100% від суми чека за перше порушення та 150% за наступні.

Що відомо

  • На Тернопільщині зареєстрували більше 7 тисяч касових апаратів: які складнощі виникли для ФОПів
На початок