У 20 захисних спорудах Івано-Франківська можуть вміститися приблизно 4 500 людей. Однак у цих укриттях можуть сховатися лише працівники підприємств та організацій, на території яких вони розміщені. Про це кореспондентці Суспільного розповів начальник міського управління з питань надзвичайних ситуацій Ігор Влізло.
Бомбосховище, яке розташоване на одному із підприємств в Івано-Франківську, здали в експлуатацію на початку 1990-х років. Воно розраховане на 200 людей. Перебувати тут можна дві доби, каже головний спеціаліст міського управління з питань надзвичайних ситуацій Андрій Ковальчук. Тут є електро-, газо- та водопостачання, а також — відпочинкові кімнати із 2-поверховими ліжками.

"Є також приміщення — штаб. Тут є телефон, радіо, аптечка, рупор, про всяк випадок, якщо треба буде оповістити ще когось, хто має прибути сюди. Тут є чергові, вони змінюються і також можуть відпочити. Захисна споруда облаштована вентиляційною трубою, яка подає кисень", — розповів Андрій Ковальчук.

Ця захисна споруда — готова для користування. Таких на території Івано-Франківська є 10, каже начальник міського управління з питань надзвичайних ситуацій Ігор Влізло.
Читайте також: Якщо завтра війна: що потрібно знати іванофранківцям у випадку військового вторгнення

З його слів, ще 10 споруд — обмежено готові, а 28 — непридатні для перебування. Вони розташовані на території підприємств, які вже не працюють або банкрутують. За словами Ігоря Влізла, останню захисну споруду в Івано-Франківську здали в експлуатацію у 1992 році.

"Роками нічого не робили, вода підходила до споруд, тому в нас є деякі укриття, у яких всередині — вода. Якщо там висота 2 м, то вони 15-20 років у воді стоять повністю. Туди навіть неможливо зайти. Підприємства, у яких є такі захисні споруди, стоять на обліку у Державному фонді майна. Для того, щоб їх відновити, потрібна серйозна державна політика. Треба створити відповідний фонд на рівні держави. Споруди треба ще раз обстежити, тоді фахівці зможуть сказати", — говорить Ігор Влізло.
Захисні споруди будували у радянський період на території підприємств, які мали стратегічне значення, для того, щоб у разі війни там могла заховатися чергова зміна. Інші жителі міста можуть укритися у підвалах будинків, розповідає Ігор Влізло.

Приблизно 160 підвальних приміщень будинків, які перебувають на балансі "Комфортного дому", є придатними для того, щоб там заховатися, каже заступник директора підприємства Ростислав Котович. Однак, за його словами, підвали люди упорядковують, тому ця цифра поступово зростає.
"У кожному нашому укритті-підвалі на дверях і позначках на стінах будинку є написані квартири, у яких є ключі від підвалу. Також дублюються номери телефонів жителів цих помешкань. Завжди можна перетелефонувати та підійти у ту квартиру, якщо підвал зачинений, — розповідає Ростислав Котович. — Є проблемні підвали, які потребують капітальних ремонтів. Тому не всі підвали можуть слугувати укриттям".

В одній із багатоповерхівок на вулиці Вовчинецькій — 107 квартир. У кожному з трьох під’їздів є підвал. Ключі від них є у мешканки будинку Оксани Мітченко. Жінка каже, що стежить за тим, аби підвальне приміщення не засмічували.
"Люди знають, що тут є укриття з 2014 року. Тільки люди так собі ставляться до того. Тут чисто, прибрали, але хотілося б, щоб тут трохи було охайніше", — сказала жінка.
Зі слів начальника міського управління з питань надзвичайних ситуацій міськради Ігоря Влізла, усі підвали розраховані на те, щоб там перебувати кілька годин.
Переглянути адреси з укриттями в Івано-Франківську можна на інтерактивній карті на сайті міської ради. Де розташовані укриття в Івано-Франківській області, можна переглянути за посиланням.
Читайте також
- Карта бомбосховищ та "тривожний рюкзак". Для франківців підготують пам’ятки, як діяти під час війни
- На Івано-Франківщині з 2022 року штат територіальної оборони збільшать вдесятеро
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!