На Тернопільщині є хутір, де працює астроном, на честь якого названо малу планету

На Тернопільщині є хутір, де працює астроном, на честь якого названо малу планету

На Тернопільщині є хутір, де працює астроном, на честь якого названо малу планету
Суспільне Тернопіль

На хутір Вільний Птах на Тернопільщині щоліта з сім’єю приїжджає астроном Іван Климишин – професор Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника і доктор фізико-математичних наук.

За словами чоловіка, на хуторі він і працює, і відпочиває. Із 1993 року він став Академіком Академії наук вищої школи України. Чотири рази був людиною року в США. На його честь назвали малу планету між Марсом і Юпітером.

"Найближче до хутора село – Москалівка. Там у 1933 році одна з місцевих жительок готувалася пекти паски, але не витерла добре сажу, а для випікання пасок треба було добре напалити піч. Вона почала палити і сажа зайнялася. А дахи на хатах були солом’яні і полум’я кинулося на ті дахи. Тоді згоріло пів села. Але все було застраховане, це означало, що польська влада повинна була виплатити кожному господареві величезну суму грошей. Вирішили людей з кожної другої хати виселяти на хутори. Почали будувати 15 хуторів. Туди мали переселитися 25 сімей. Мої діти назвали цей хутір Вільний Птах. Тут просторо, вільно", – розповідає чоловік.

На хуторі відпочивають і онуки Івана Климишина
На хуторі відпочивають і онуки Івана Климишина. Суспільне Тернопіль

У проєкті Суспільного "Історії (не) забутих сіл Тернопільщини" Іван Климишин розповів, що виріс на цьому хуторі.

Хутір оточений невеликим лісом
Хутір оточений невеликим лісом. Суспільне Тернопіль

"Коли ми жили на цьому хуторі – було дуже весело. Взимку на Різдвяні свята ми колядували, на Новий рік - засівали, а перед Йорданом – щедрували. Ми жили тут гарно, дружно. Цікавими були й весільні обряди. Вели молодого, кожен міг його зупинити і "перепити". Тобто, перед ним ставили сніп жита і відро з водою, тоді молодий мусив зупинитися і тому, хто його зупинив – мав дати злотий. Весілля гуляли три дні".

Батько Івана Климишина обробляв землю, мав 4 гектари поля. А ще, він ремонтував чоботи.

"Батько на одне око не бачив і все одно працював. Я був малим, але все ж розумів, що то була дуже важка робота. Йому за це платили, але це було небагато грошей. А мій дідусь навчив мене писати і молитися", – розповідає астроном.

На хуторі збереглися глиняні хатини
На хуторі збереглися глиняні хатини. Суспільне Тернопіль

Дочка Івана Климишина – Ольга каже, що любить приїжджати на цей хутір.

"Коли приїжджаєш сюди – відчуваєш свободу: вітер віє, сонце світить і я купаюся у його променях. Пам’ятаю, як ми в дитинстві хутір назвали – Вільний Птах, бо він дійсно вільний. Тато підтримав нашу ідею дати хутору таку назву і так вона й збереглася", – розповідає жінка.

Дочка науковця – Ольга Климишин
Дочка науковця – Ольга Климишин. Суспільне Тернопіль

"На нашому подвір’ї є літня кухня, є прибудова, де можна було спати, є стіл просто неба, на якому ми готуємо їсти. Хату будували тимчасово, мали збудувати її в іншому місці, але так уже й залишилося. У ній є дві кімнати. В одній з кімнат – реставрована піч. На стінах – старі ікони, вишиті рушники і килими", – каже Ольга Климишин.

На кухні сім'я зберігає посуд та інші побутові речі
На кухні сім'я зберігає посуд та інші побутові речі. Суспільне Тернопіль

Є на хуторі й кабінет Івана Климишина, там він написав третину своїх книжок.

У кабінеті астроном працює за будь-якої погоди
У кабінеті астроном працює за будь-якої погоди. Суспільне Тернопіль

Це вуличний кабінет астронома.

У кабінеті науковець зберігає книжки
У кабінеті науковець зберігає книжки. Суспільне Тернопіль

Іван Климишин має 120 публікацій, окрім газетних.

"Загалом більшість книжок батько написав на хуторі. Я також. Свою кандидатську роботу написала саме тут і третину докторської – теж. Колись до нас приїхав Владика Іриней з Риму. Він сказав, що не був в Африці, не бачив, як живуть бідні племена, але тепер він не має потреби туди їхати, бо тут він вже побачив таке бунгало на нашому хуторі. Тобто, це не той професор, який їздить на Канарські острови. Цей професор їздить на рідний хутір, бо для нього і для нас це найдорожче місце на землі. Воно нас сюди кличе, воно надихає і дає заряд на рік", – каже жінка.

Іван Климишин пригадує, що пережив складні часи, це позначилося на його здоров’ї.

"У 1945 році батько ще був в армії, а треба було везти зерно до Корначівки. Була спека, вдень до 40 градусів. В нас було 46 кілограмів зерна, але треба було здати перший хліб державі. А вночі почав падати сильний град. Я лежав і застудив лівий бік, після того почав хворіти, у мене почався плеврит, потім туберкульоз і з туберкульозом я живу донині. Я три роки лікувався в санаторіях, оздоровчих закладах. Докторську дисертацію написав у Ворохті під час лікування. Там ще й познайомився з дружиною. На 89-му році життя не маю про що шкодувати", – каже науковець.

За словами дружини астронома, на хутір Вільний Птах їхня сім’я приїжджає 52 роки поспіль.

Влітку на хуторі жити комфортно і затишно
Влітку на хуторі жити комфортно і затишно. Суспільне Тернопіль

"Іван повністю віддався науці. Він прокидається о 4 ранку і починає працювати. Він був такий працьовитий завжди. Він займався наукою, а я – дітьми і батьками. Піклувалася про його здоров’я, стежила за його харчуванням. Дякувати Богу, ні діти, ні я туберкульозом не заразилися. Вже і онуки наші виросли. Хочеться квіти садити, щоб щось його тішило", – розповідає дружина Івана Климишина – Катерина.

Дружина науковця Катерина Климишин
Дружина науковця Катерина Климишин. Суспільне Тернопіль

"Це місце треба любити і тоді все решта не буде мати ніякого значення. Це так, як і в стосунках з людьми. Якщо ти людину любиш, то ти всіх її недоліків не бачиш, бо ти дивишся очима любові. Тому ми на це все так дивимся. Для тих, хто приїжджає – це трохи дико виглядає, що в XXI столітті люди радіють, що живуть в таких умовах. Але це є наше, рідне. Нам тут добре", – каже дочка науковця Ольга Климишин.

Хутір Вільний Птах – місце, де сім'я Климишин черпає натхнення
Хутір Вільний Птах – місце, де сім'я Климишин черпає натхнення. Суспільне Тернопіль

Що відомо

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди