Як допомогти вченим знайти ліки від коронавірусу, не виходячи з дому

Як допомогти вченим знайти ліки від коронавірусу, не виходячи з дому

Як допомогти вченим знайти ліки від коронавірусу, не виходячи з дому

Карантин краще за все перечекати вдома. Так і безпечніше, і приємніше. Подивіться новий серіал на Netflix, почніть знайомитися з українським кінематографом, займіться домашніми справами, до яких ніяк не доходили руки (ретельно вимиті з милом) – ми навіть підготували окремий гід, що корисного можна зробити під час карантину. Але зараз, коли весь науковий світ бореться з пандемією вірусу SARS-CoV-2, можна поставити собі питання: чи може звичайна людина як-небудь допомогти науковцям знайти ліки від коронавірусу? Так, може, це взагалі не складно, і ми розповімо, як!

Читайте також: "Як Том Хенкс заспокоює тих, хто боїться коронавірусу"

Почнімо з того, що в Каліфорнійському університеті в Берклі існує проєкт Rosettа@home. Його основне завдання – обчислення третинної структури білків з амінокислотних послідовностей. Ці важкозрозумілі для звичайної людини дослідження можуть допомогти у створенні ліків проти безлічі небезпечних захворювань, на кшталт раку, малярії, хвороби Альцгеймера, сибірської виразки, а зараз і проти вірусу COVID-19.

Для того, щоб виконувати свою функцію, білки проходять процес фолдингу (від англ. fold – згортатися). За це відповідають електромагнітні взаємодії між атомами. Спрощуючи, заряджені частинки (+) і (-) діють як магніти (відштовхуються або притягуються) і таким чином "згортають" білок. Проста модель дроту з нанизаними на неї магнітами допомагає уявити, як би це виглядало під мікроскопом.

Як допомогти вченим знайти ліки від короновіруса не виходячи з дому

Добровольчі обчислення з клієнтом BOINC

Завдяки відкриттям у галузі фізики можна створити симуляцію цієї взаємодії на комп'ютері. Моделювання процесу та його вивчення потребує величезної обчислювальної потужності, для якої зазвичай використовують суперкомп'ютери. Але у рамках проєкту розподілених обчислень цю ж саму роботу може виконати мережа з тисяч домашніх ПК. На початку лютого вченим з [email protected] вдалося побудувати модель білків коронавірусу. Симуляція виявилася настільки вдалою, що на початку березня результат підтвердили в умовах реального лабораторного експерименту. Тепер на основі отриманих даних вчені намагаються створити вакцину.

Щоб "пожертвувати" частину обчислювальної потужності комп'ютера на благо людства, достатньо завантажити спеціальну програму, встановити її та не вимикати підключення до інтернету. Вам надсилають невеликий відрізок даних для обчислення, "залізо" обробляє його, а результат повертає проєкту. Якщо вірити офіційній статистиці, кількість активних учасників [email protected] становить близько 340 тисяч осіб. І що більше людей жертвують ресурси своїх комп'ютерів для обчислень, то ефективнішою стає робота системи.

Ви можете продовжувати дивитися відео на YouTube, працювати, листуватися – робота програми не буде вам заважати. Додаток автоматично виставляє рівень навантаження і кількість завдань, щоб не допустити перевантаження або перегріву комп'ютера.

Що для цього потрібно зробити

  • Перейти на https://boinc.berkeley.edu/ -> "Download Boinc" -> "Download BOINC + Virtual Box". Це пакет програм, який допоможе під'єднати ваш комп'ютер до мережі волонтерів, створеної науковцями з Каліфорнійського Університету в Берклі.
  • Встановіть BOINC (підтримує українську мову) і VirtualBox – це дуже схоже на установку інших програм.
  • Додайте проєкт [email protected] у BOINC – докладніше про те, як це зробити, дивіться в нашій покрокової інструкції.
Як допомогти вченим знайти ліки від короновіруса не виходячи з дому

"Інструменти" – "Додати проєкт"

Як допомогти вченим знайти ліки від короновіруса не виходячи з дому

Обираємо [email protected]

  • Готово! Після завантаження файлів ваш комп'ютер долучився до боротьби з коронавірусом. Ви чудові!

Багато фірм і громадських організацій підтримують проєкти розподілених обчислень. Серед них японський гігант Sony, тайванський банк E.SUN, а також організація дітей-скаутів Центрального Техасу.

Усього 5 хвилин – і люди різного віку, національностей та професій можуть об'єднатися у боротьбі проти глобальних проблем, а одразу після встановлення програми продовжити займатися повсякденними справами, поки комп'ютер буде виконувати обчислення.

Читайте також: "Чи може вакцина проти туберкульозу вилікувати хворобу Альцгеймера"
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди