Як Том Хенкс заспокоює тих, хто боїться коронавірусу

Як Том Хенкс заспокоює тих, хто боїться коронавірусу

Як Том Хенкс заспокоює тих, хто боїться коронавірусу

11 березня у голлівудського актора Тома Хенкса та його дружини Рити Вілсон виявили коронавірус. Розповідаємо, як один із найкращих акторів сучасності за короткий час став символом надії та боротьби із небезпечною хворобою.

Пекло — це інші люди. Важко не погоджуватись із автором цього вислову, філософом Жан-Полем Сартром. Особливо під час всесвітньої пандемії. Тиснути руку при зустрічі — погана ідея. (Це не заважає деяким чоловікам і надалі безтурботно користуватись громадським туалетом та не мити після цього руки.) Їздити громадським транспортом — ідея ще гірша. Найбільш свідомі з нас працюють віддалено та уникають зайвих пересувань. Багато хто через карантин почувається ізольованим і відчуває тривогу. Повірте — це нормально, такі симптоми виникають майже в кожної людини у важкі часи. Але варто нагадати, що у нас, у всього людства є Друг.

Читайте також: "Обмежать масові заходи та експорт масок. Як проходитиме карантин"

Відомий Друг, який ще 2000 року зіграв в одному з найкращих фільмів в історії про людську самотність та наше прагнення до спілкування, зв’язку з іншими. Мова про стрічку "Вигнанець" Роберта Земекіса, де Том Хенкс грає інженера компанії FedEx, який застряг на безлюдному острові внаслідок страшної авіакатастрофи. Для виживання він використовує власне інженерське мислення та шматочки предметів з посилок FedEx, які вимиває на берег. Випадково порізавшись, він малює власною кров’ю обличчя на врятованому з води м’ячику для волейболу. З цією вигаданою істотою на ім’я Вілсон герой фільму і створює таку собі міні-цивілізацію на двох. Вілсон — єдине наближене до людського обличчя, яке він побачить протягом чотирьох років.

Увечері 11 березня Том Хенкс написав у своїх соцмережах, що він та його дружина, акторка і співачка Рита Вілсон, разом перебувають в Австралії, де відбувається робота над новим фільмом. І обидва здали позитивний тест на коронавірус. Він описав деякі симптоми: втома, ніби під час застуди; біль у тілі; легка лихоманка. Подружжя вчинило відповідально — і вирішило одразу пройти тестування, не затягувати з цим.

Так, це відомі люди, які, напевно, володіють ресурсами, недоступними для нас, простих смертних. Але, незважаючи на це, Хенкс вирішив від самого початку перетворити це на прозору, публічну історію та описувати все, що відбувається з ним і Ритою. Ось як він відреагував на хворобу: "Що ми робитимемо далі? У медичних службовців на цей випадок є низка інструкцій, яких необхідно дотримуватись. Ми, родина Хенксів, постійно здаватимемо аналізи, перебуватимемо під наглядом та ізолюємось на такий проміжок часу, якого вимагатиме і стан нашого здоров’я, і суспільна безпека. Коротше кажучи, не більше і не менше, ніж те, що можна зробити саме сьогодні, чи не так?".

Звісно, ця новина може здатись тривожною: якщо вже Том Хенкс, найвідоміший актор усіх часів та народів, спіймав коронавірус, то і я можу! Але разом із тим його приклад заспокоює: так, у Хенкса коронавірус, але він не панікує і не прощається з усім людством, а просто вживає належних заходів безпеки. І цього поки що достатньо. Особливо для країн, де влада навмисно занижує ризик та ступінь інформування населення, намагаючись в такий небезпечний спосіб стримати паніку, чесність Тома Хенкса є дуже корисною.

Знову ж таки, багато хто може сказати: та він же відома людина, з його грошима він може купити собі будь-які ліки! Як це стосується нас? Але новий вірус не надто хвилює те, скільки у вас грошей, яким соціальним статусом чи доступом до ресурсів ви володієте. Хенкс та Вілсон такі ж вразливі, як і будь-які інші члени вікової категорії "60+", що мають найбільший ризик критичних проявів захворювання. Однак настрій, з яким актор пише про це у соцмережах — обережний оптимізм: "Давайте подивимось, що буде далі, а поки будемо турбуватись про безпеку інших". Такого настрою потребує більшість населення Землі саме зараз, коли новини про вірус з’являються щохвилини, рівень тривожності (і нерозуміння ситуації) тільки зростає — і немає "публічних фігур", які би просто скеровували наші емоції в потрібному напрямку.

Коли відома людина на щось хворіє, то це захворювання стає більш "реальним" для людей — так влаштована колективна психологія. У 1980-х людство охопила епідемія СНІДу. Багато відомих людей, акторів, музикантів — облич, які знали мільйони, — згасали та помирали буквально за кілька місяців. Про СНІД дуже пізно почали говорити як, у першу чергу, про хворобу епідемічних масштабів. Деякі релігійні кола говорили, що це Божа кара з неба, яка має священну місію очищення планети від зла та розпусти. Таблоїди смакували новини про чергову знаменитість, у якої виявили СНІД. Говорити про це публічно майже ніхто не наважувався. Навіть тогочасний президент США Роналд Рейган відмовлявся виносити цю проблему у публічний простір та стримував розробку методів лікування, які могли б врятувати дуже багато життів. А консервативно налаштовані громадяни Америки взагалі вірили конспірологічним теоріям про те, що СНІД — це вірус, штучно створений ФБР.

Рита Вілсон створила для фанатів музичний плейлист на стрімінгу Spotify

Чого нас вчить навіть цей поодинокий приклад із недавньої історії? Там, де ми не можемо щось стверджувати на медично-експертному рівні (порівнювати, скажімо, сьогоднішній коронавірус зі "звичайним ОРВІ" чи з епідемією "іспанського грипу" 1918 року), не треба і намагатись. Набагато важливіше не шукати про коронавірус ексклюзивну інформацію, а досягти якогось суспільного консенсусу з приводу захворювання. Тим паче, що він очевидний: ретельно мити руки, уникати великих скупчень людей та за можливості сидіти вдома. Важливо почати хоча б із цього, щоб уникнути сильного епідемічного спалаху. Але будь-які зусилля нівелюються, якщо різні верстви суспільства не лише думають в кардинально різних напрямках, а й намагаються переконати одне одного, що а) ми всі помремо; б) це витівки спецслужб і нема чого хвилюватись.

Для решти з нас — тих, хто на базовому рівні все розуміє і вживає запобіжних засобів, — Том Хенкс є не просто заспокійливою фігурою знаменитості, "яка хворіє разом з усіма". Він нагадує нам про цінність мистецтва у важкі для людства часи. Адже саме мистецтво — найкраще вираження людського духу, його складності та суперечностей, дивовижних глибин, в які можна безкінечно пірнати. Мистецтво підтримує в нас вогник надії та світла у найтемніші часи; воно лишається тоді, коли тих, хто його створив, вже немає. Мистецтво — це обличчя, кров’ю виведене на волейбольному м’ячику. І в моменти найбільшого відчаю, коли здається, що все пропало і поряд нікого немає (бо всі сидять удома та хвилюються), просто зверніться до соцмереж Тома Хенкса, подивіться на його заспокійливий вираз обличчя. Він тут для вас. Його лице — ваше лице. Мистецтво та людяність переможуть.

Читайте також: "Чим зайнятися вдома під час карантину, щоб провести час з користю"
Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІнше