Як спланувати сімейний бюджет. Поради експертки з фінансової грамотності

Як спланувати сімейний бюджет. Поради експертки з фінансової грамотності

Як спланувати сімейний бюджет. Поради експертки з фінансової грамотності
Фото: Суспільне

Початок нового року передбачає створення сімейного бюджету, який допоможе досягти усіх планів у 2022 році. Українське радіо вирішило дізнатись, як планувати свої витрати так, аби не нажити боргів, скільки одній людині або сім’ї варто відкладати щомісяця, щоб сформувати подушку безпеки, та що краще — гривня чи іноземна валюта. Про все це розповіла тренерка із фінансового успіху, засновниця “GO training ua”, фінансова радниця в “iPlan.ua” Олександра Грудзевич.

Як правильно формувати бюджет, аби не встрягти у "боргову яму"

За її словами, фінансове планування загалом не забирає дуже багато часу, адже головне — мати уявлення про свої доходи та витрати.

“Допомогти спланувати бюджет може й звичайний календар. Ми, наприклад, можемо визначити, коли ми бажали би піти у відпустку, адже для цього потрібен якийсь бюджет, кошти. Далі слід подумати над цілями цього року — великими покупками. Їх теж можна спланувати, посунути під сезонні знижки, аби менше витрачати. Ті, в кого є діти, мають витрати, коли відправляють дітей до школи, перед випускним і так далі" — пояснила експертка.

Вона відмітила, що рівень заощаджень залежить від бюджету родини — доходи родини визначають її можливості по витратах на покупки та подорожі.

"Не варто сильно розпорошуватися, є зміст ставити собі на певний період не більше 3 великих цілей. Наприклад, треба поміняти побутову техніку, поїхати у відпустку і оновити зимовий одяг повністю. Ці цілі будуть розтягнуті протягом року й не будуть накладатися одна на одну”, — пояснила Грудзевич.

Також експертка торкнулася й питання кредитних позик, зазначивши, що вони мають як плюси, так і мінуси, зокрема кредитні кошти можуть сильно дезорганізувати витратну частину сімейного бюджету.

Читайте також: Як і для кого працює програма доступних кредитів "5-7-9"

“Кредитні кошти дають можливість закрити короткотермінові питання швидко, коли є розуміння, що кошти на повернення гарантовано будуть. Якщо говорити про іпотеку чи авто, то часто людям бракує лише 30-40 % від повної вартості покупки і тоді також кредит буде доречним" — розповіла засновниця “GO training ua”.

"Часто люди починають брати кредит на кредит — це вже називається залізти в боргову яму. Слід наперед розраховувати свої сили. Якщо кредит 40 тисяч гривень, а дохід сім'ї — 20 тисяч, то швидше ніж за 7-8 місяців ця сума не буде погашена”, — пояснила експертка з фінансової грамотності.

Олександра Грудзевич розповіла, що за загальним правилом фінансової грамотності радять заощаджувати не менше 10 % від загального доходу.

“Але тут йде мова лише про кошти для себе зараз або на пенсію в майбутньому. Тому якщо ви хочете і пенсію в майбутньому, і собі на щось заощадити, то має бути понад 10 %", — зауважила Олександра Грудзевич.

Вона радить одразу увесь дохід розділяти — частину грошей відкласти на збереження, частина на покупку — решту на поточні витрати.

“Щойно ви отримуєте дохід, його зразу треба розподіляти по конвертах чи “банках”. Це феномен, який діє за законом Паркінсона, що наша психіка витрачає все, що для неї доступне. Якщо ви зразу від себе трохи сховаєте, то є великий шанс, що ці кошти залишаються”, — порадила фінансова тренерка.

Чи варто купувати долари, аби накопичити кошти на майбутнє

Щодо валютних заощаджень, то, за словами Грудзевич, все залежить від того, на що ви відкладаєте кошти.

“Якщо ви, умовно, плануєте поїхати відпочити в Карпати через два місяці, вам буде потрібна гривня. Обмінювати кошти немає сенсу, адже ви втратите на комісії та різниці курсів. Якщо ж говорити, наприклад, про придбання комп'ютерної техніки, яку ви хочете купити за кордоном, то є сенс вкласти в доларах. Заощадження на щось, на що ви відкладатимете понад пів року, є сенс розділити 50/50: валюта і гривня. Якщо плануєте купити авто, то відкладати слід у валюті, бо ціни на авто прив'язуються до неї. Відтак на різні цілі можуть бути різні валюти”, — пояснила фінансова експертка.

“Інструменти заощаджень також бувають різні. Наприклад, якщо ви відкладаєте на відпустку, яка буде в жовтні, то зараз можна відкрити депозит на 9 місяців з правом поповнення і відкладати кошти туди. Якщо говорити про цінні папери, то це інструмент для довгострокового заощадження. В інвестиціях довгі терміни — це все, що понад 10 років, тому якщо у вас є ціль через 2 роки придбати авто, то цінні папери чи нерухомість — не ваш інструмент. Вам підійде або депозит, або ОВДПОблігації внутрішніх державних позик України”, — пояснила експертка.

"Загалом відкладати треба доти, поки ви не відкладете капітал, який зможе утримувати вас все життя” — підсумувала

Читайте також: Державні облігації (ОВДП). Фінансова абетка

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок