Перейти до основного змісту
Як і для кого працює програма доступних кредитів "5-7-9"

Як і для кого працює програма доступних кредитів "5-7-9"

Як і для кого працює програма доступних кредитів "5-7-9"
. Ілюстративне фото: Unsplash

Програма пільгових кредитів “Доступні кредити 5-7-9” в Україні почала діяти на початку 2020 року. Сенс у тому що, держава компенсує частину ринкової ставки кредиту, а підприємець платить лише 5, 7 або 9 відсотків річних. "Доступні кредити" були призначені для інвестицій у бізнес, проте криза, викликана пандемією, змінила ситуацію й уряд розширив програму. Водночас для тих, хто потребує інвестицій умови отримання пільг лишаються надважкими.

На що переважно беруть гроші підприємці і чому не всі можуть скористатися програмою доступних кредитів — дізнавалося Суспільне.

***

Від початку запуску програма мала на меті вкладання інвестицій в бізнес та створення нових робочих місць. Однак під час коронакризи уряд додав можливість отримувати кредити на поповнення оборотних коштів та рефінансування під 0% річних — тобто погашення одного кредиту, іншим. Максимальний термін кредиту для інвестиційних цілей — 5 років. Для кредитів на поповнення оборотних коштів — 3 роки.

За програмою п'ять або сім відсотків отримають ті підприємці, чий річний дохід не перевищує 50 мільйонів гривень. Кредит надається за умови найму не менше 2 нових працівників протягом кварталу. Якщо річний дохід понад 50 мільйонів, позика надається під 9% річних. За кожне нове робоче місце відсоткова ставка зменшується на 0,5% річних, але становить не менше 5%.

Асоційований аналітик "Case Україна" Євген Дубогриз Суспільному розповів, що більшість кредитів зараз видається саме на рефінансування та оборот коштів.

"Основні обсяги кредитування по цій програмі це не інвестиційні кредити і навіть не кредити рефінансування, це короткі кредити на поповнення обігових коштів. Тобто це означає що бізнес користується можливістю брати кредити, під нуль відсотків на три шість місяців і не сплачувати відсотків за бізнес, ці відсотки сплачуємо ми, платники податків", — каже Дубогриз.

Лише 9 млрд грн з майже 75-ти підприємці отримали на інвестиції, а не на погашення попередніх боргів

За даними міністерства економіки від старту програми банки видали 28 150 кредитів на загальну суму 74,9 мільярда гривень. З них майже 22,6 мільярда гривень – рефінансування попередньо отриманих позик, 42,7 мільярда гривень в якості "антикризових кредитів" на поповнення оборотних коштів, і лише 9,4 мільярди гривень підприємці отримали на капітальні інвестиції.

До програми пільгових кредитів долучилися сорок українських банків. Наразі найбільше кредитів видав націоналізований ПриватБанк — 9525 кредитів, на загальну суму 7 мільярдів гривень.

Керівник департаменту масового бізнесу ПриватБанку Сергій Демтів Суспільному розповів, що останні місяці позичальники почали брати кредити саме на інвестиційні цілі: "Пік рефінансування був десь в травні, липні... наразі по тій кількості заявок які поступають останнім часом, то це кредити на розвиток бізнесу саме і кредити на інвестування".

Щоб отримати в банку кредит за програмою "Доступні кредити 5-7-9" підприємець має закласти в заставу майно, яке буде співмірним з розміром кредиту, вести прозору звітність, платити податки, а також надати банку реальний бізнес-план.

Через такі вимоги банків не всі підприємці можуть стати учасниками програми, розповів Суспільному, аналітик Київської школи економіки Ігор Дейсан.

"Мікропідприємства з річним доходом до 500 тисяч євро — їх кредитування не збільшилося, а навіть зменшилося протягом останніх двох років, тому що очевидно, що ті підприємства залишились осторонь цієї програми, оскільки ймовірно що в них було недостатньо такого заставного майна", — каже Дейсан.

Читайте також

Українці встановили новий рекорд по мiкрокредитах

Бюджет на 2022 рік. Що він передбачає

Бюджет-2022. Експерт про те, як виглядатиме економічне життя України наступного року

Навіщо українцям потрібна фінансова грамотність. Розповідає експертка

Вчать накопичувати гроші: у черкаській школі працює Клуб фінансової грамотності

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Топ дня
Вибір редакції
На початок