ОДКБ направила в Казахстан війська. Силовики заявили про "ліквідацію" десятків протестувальників

ОДКБ направила в Казахстан війська. Силовики заявили про "ліквідацію" десятків протестувальників

Важливо
ОДКБ направила в Казахстан війська. Силовики заявили про "ліквідацію" десятків протестувальників
. АР

Рада колективної безпеки ОДКБОрганізація договору колективної безпеки, до якої входять представники шести країн, зокрема Росії, направить колективні військові сили до Казахстану для придушення протестів. Тим часом казахські військові вже зайшли у центр Алмати, а силовики країни повідомили про "ліквідацію" десятків протестувальників під час антитерористичної операції.

Суспільне слідкує онлайн за ходом подій у Казахстані.

Рішення про введення в Казахстан "миротворчих сил" було ухвалено вночі з 5 на 6 січня. Росія у якості миротворців відправила до країни повітряно-десантні війська, які мають охороняти державні та військові об'єкти, передає "Інтерфакс". До країни направлені також близько 70 вірменських військових. Натомість парламент Киргизстану не зміг зібрати кворум на екстрене засідання, на якому мали вирішити питання відправки контингенту до Казахстану, тепер політики мають зібратися 7 січня, передає 24.kg.

"У зв'язку зі зверненням президента Республіки Казахстан Касим-Жомарт Токаєва та через загрозу національній безпеці та суверенітету Республіки Казахстан, викликану, зокрема, втручанням ззовні, Рада колективної безпеки ОДКБ відповідно до статті 4 Договору про колективну безпеку ухвалила рішення направити колективні миротворчі сили ОДКБ до Республіки Казахстан на обмежений за часом період з метою стабілізації та нормалізації обстановки у цій країні", — йдеться у заяві голови ради, прем'єр-міністра Вірменії Ніколи Пашиняна. Заяву опубліковано і на офіційному сайті президента РФ Володимира Путіна.

До організації договору колективної безпеки входять шість країн: Росія, Казахстан, Вірменія, Білорусь, Таджикистан та Киргизстан.

Вранці 6 січня також стало відомо, що казахські військові розігнали мітинг на головній площі Алмати — площі Республіки. Також поліція міста повідомила про загибель десятків мітингувальників під час "антитерористичної операції" в місті.

"Минулої ночі екстремістськими силами було здійснено спроби штурму адміністративних будівель, департаменту поліції Алмати, а також районних управлінь та відділів поліції. Десятки нападників ліквідовано, їх особи ідентифікуються", — заявила офіційна представниця департаменту поліції Алмати Салтанат Азірбек, передає російська агенція "Інтерфакс".

Близько 9:00 на сайті президента Казахстану з'явилася низка розпоряджень, в яких Токаєв наказує створити спеціальну слідчу групу силовиків для виявлення причин подій, що відбулися, здійснити заходи щодо підвищення бойової готовності та підтримки морального духу військовослужбовців та надати матеріальну підтримку родинам загиблих військових. У розпорядженнях також зазначено, що МВС має створити гарячу лінію для надання інформації про постраждалих внаслідок дій "злочинних угрупувань".

Що відбувалося 5 січня в Казахстані

Найбільш активними протестувальники були в Алмати, де захопили будівлю акімату й намагалися захопити будівлю прокуратури. В Актобі під час спроби штурму будівлі акімату поліція застосувала проти нападників сльозогінний газ. Очевидці також повідомляють, що у будівлі адміністрації близько 13:20 стався вибух. Кількадесят протестувальників увечері 5 січня захопили будівлю аеропорту в Алмати. Пасажирів у будівлі не було — працівники евакуювали їх ще раніше, а потім вибралися самі. Після захоплення аеропорту в Алмати рейси звідти скасували. Проте, комендатура Алмати пізніше заявила, що аеропорт звільнили, а в місті почали антитерористичну операцію.

Крім того, в місті Талдикорган (адміністративний центр Алматинської області) знесли побудований у 2016 році пам'ятник Нурсултану Назарбаєву. Пізніше своїми указами Токаєв запровадив надзвичайний стан на всій території Казахстану.

Що відомо

  • У Казахстані з 1 січня тривають протести, приводом до яких стало збільшення цін на газ із 60 до 120 тенге (7,53 грн) за літр. У ніч проти 5 січня вони переросли в сутички мітингарів і поліції, після чого в різних містах країни почалися погроми та захоплення будівель.
  • У країні на тлі протестів заблокували роботу інтернету, а також припинили працювати банки.
  • Станом на вечір 5 січня Міністерство внутрішніх справ Казахстану заявило про 317 постраждалих і вісьмох загиблих силовиків і військовослужбовців Національної гвардії. Місцеві видання повідомляють про випадки мародерства в Алмати. Офіційних даних про постраждалих серед протестувальників немає

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок