У Тернополі презентували книжку членкині ОУН-УПА

У Тернополі презентували книжку членкині ОУН-УПА

У Тернополі презентували книжку членкині ОУН-УПА
Фото:Леся Продоус/Суспільне

Книжку "Коли ліс був наш батько" членкині ОУН-УПА Марії Лабуньки презентували в музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини. Її вперше до України з Америки привіз син авторки Ілля Лабунька.

За його словами, у книзі – спогади матері про життя в підпіллі, світлини, карти та документи. Частину з них сім’я Марії шукала в архівах.

Ілля Лабунька каже, що фото матері знайшли в польському архіві:

"Фотографія з зими 1946 року. Тут вона у Синявських лісах на Ярославщині.

Вона про цю фотографію не знала. Її знайшли випадково в архіві міста Ряшів".

Ілля Лабунька розповів, що книгу його матір написала перед смертю – в 1997 році. А надрукували її через 19 років. У ній жінка розповіла про своє життя.

"Вона служила в ОУН, як окружна другої округи жіночої сітки ОУН "Батурин". Там вона займалася пропагандою, готувала звіти про терен на Ярославщині", – каже син.

У Тернополі презентували книжку членкині ОУН-УПА
Ілля Лабунька. Фото:Леся Продоус/Суспільне

Протягом чотирьох років Марія Лабунька була в УПА під псевдо "Ірина". Про те, як переховувалася в криївці, також написала в книзі. Уривок про життя Марії в підпіллі зачитала дружина Іллі Лабуньки Олена.

На презентацію книжки прийшов Володимир Сокирко.

"Я завжди цікавився історією УПА. А це від безпосереднього свідка подій. Як була в УПА, як боролася, які перепитії пережила", – каже Сокирко.

Історик Микола Посівнич каже, що спогади Марії Лабуньки можуть допомогти детальніше дослідити історію УПА:

"Це один із небагатьох спогадів, які написані учасницею, яка була у вирі цієї боротьби 30-40 років. І пізніше в діаспорі продовжувала цю боротьбу. Її спогади є на вагу золота. Вони розповідають історії не від вищих провідників, а оця середня ланка, яка на своїх плечах винесла весь тягар боротьби".

Ілля Лабунька каже, в 2016 році книжку презентували в Нью-Йорку та Філадельфії . В Україні її презентували вперше. Далі книгу повезуть на Івано-Франківщину, звідки родом Марія Лабунька.

Марія Лабунька (Марія Ровенчук псевдо: "Ірина", "Ірина Сурмач") народилася 12 лютого 1924 року в селі Печеніжин Івано-Франківської області. У 1944-1946 очолювала жіночу мережу ОУН округи "Батурин" Закерзонського краю. У 1948 році пробилася на захід з рейдуючою групою УПА. До 1952 вивчала педагогіку й етнографію в УВУ в Мюнхені. У 1955 році емігрувала до США. Там брала участь у житті української громади. Померла 17 жовтня 1996 року, похована на цвинтарі святого Андрія (Саут-Баунд-Брук).

Що відомо

  • На Тернопільщині презентують фільм про зв’язкову УПА

Читайте нас у Telegram - екстрені новини

Підписуйтеся на Суспільне Тернопіль у Viber

Приєднуйтеся до нас в Instagram

Вибір редакції

На початок